Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει τα πραγματα δεν ειναι και οτι το καλυτερο εδω περα αλλα εγω πιστευω οτι παντου υπαρχουν ευκαιριες αρκει να το κυνηγας

 

Ναι αλλα δυστυχως μετα απο πολυ καιρο ψαξιμο και εχοντας φαει αρκετες σφαλιαρες ποσο κουραγιο εχεις να το ψαχνεις. και αν βρεθει κατι θα ειναι στον τομεα σου???ή θα αναγκαστεις να κοιτας για οτιδηποτε αλλο?? μαλλον το δευτερο φανταζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω οχι απολυτα γιατι το βιογραφικο σου και η ολη σου παρουσια θα καθορισει αν σε παρουν ή οχι.

 

Αυτό που ήθελα να πώ είναι ότι χρειάζεται να κάνω και εγώ άλλο CV; Αν κάνω μόνο στο europass πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ήθελα να πώ είναι ότι χρειάζεται να κάνω και εγώ άλλο CV; Αν κάνω μόνο στο europass πειράζει;

 

μια χαρα μου φαινεται το europass σαν φορμα (αρκετα αναλυτικο) απλα θελει προσοχη στο μεγεθος γενικοτερα του βιογραφικου. οσο συνοπτικοτερο τοσο το καλυτερο (1-1.5 σελιδα). τα μεγαλα βιογραφικα ειναι συνηθως κουραστικα με τις πολλες λεπτομερειες και κουραζουν.

Να σου πω την αληθεια εμενα δεν μου αρεσει να χρησιμοποιω στητες φορμες βιογραφικων. Παιρνω στοιχεια γενικοτερα απο οσα εχω δει και τα προσαρμοζω βαση του εμενα πως μου παει με προσοχη παντα στο μεγεθος και στις ημερομηνιες ( ξεκιναω απο το παρον και καταληγω στο παρελθον -ειτε αφορα εκπαιδευση ειτε εμπειρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, έτσι πως έχει γίνει η Ελλάδα τι να κάτσεις να κάνεις; Να υπήρχαν πιθανότητες να καλυτερέψει να καθόμουν αλλά κάτι τέτοιο δεν το βλέπω για καμιά 100αρια χρόνια ακόμα οπότε βουρ για έξω. Σκοπεύω να πάω για κάποια χρόνια Αγγλία και μετά Σουηδία για τελείωμα.

 

Σου ευχομαι οτι καλυτερο παντως....

Καλη συνέχεια στο ταξίδι σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ζηλεύω (τι ήθελα και έφευγα από τον Καναδά ο λακαμάς;;; )!!! Άντε ώρα καλή και αέρα στα πανιά σου. Έτσι είναι η ψωροκώσταινα. Τρώει τα παιδιά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σκέφτονται να κάνουν την κίνηση κατά εδώ, θα πρέπει να είναι προετοιμασμένοι σχετικά μιάς και δουλειές δεν υπάρχουν. Και αναφέρωμαι σε εργασία και όχι part timing που και εκεί υπάρχει πρόβλημα.

Είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να πιάσει κάποιος που δεν έχει διασυνδέσεις δουλειά. Φυσικά και προτοιμούν Άγγλους, και μέχρι να δωθεί η ευκαιρία για την 1η εργασία εδώ θα συναντήσετε κλειστές πόρτες.

 

Όπως είπε ένας παραπάνω, έχετε σκεφτεί να πάτε Κύπρο;

 

Το σκέφτομαι σοβαρά ακόμα και εγώ που είμαι 7 χρόνια, και δεν είχα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα πάει πρίν πολλά χρόνια Λονδίνο και δεν θυμάμαι τι παίζει, η μετακίνηση με ποδήλατο είναι εύκολη;

 

Ναι, και όσο πάει γίνεται και καλύτερη (ειδικές λωρίδες για ποδήλατα, κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα πάει πρίν πολλά χρόνια Λονδίνο και δεν θυμάμαι τι παίζει, η μετακίνηση με ποδήλατο είναι εύκολη;

 

:whistle:

No offence.. Αλλα σκέφτεσαι να φύγεις για κάπου χωρίς να ξέρεις καλά καλά που πηγαίνεις;

ΟΤΙ καλύτερο έχεις να κάνεις αν όντως σου μπήκε αυτή η σκέψη στο μυαλό είναι να κλείσεις χθές κιόλας εισιτήρια και να πάς να δείς πως είναι σήμερα το λονδίνο. Άλλη η προοπτική σου χρόνια πρίν και άλλη σήμερα... :\ Όχι δηλαδή οτι με 5 μέρες θα καταλάβεις κάτι. Αλλα κάτι είναι και αυτό... Μπορεί να δείς πράγματα που είτε θα σε κάνουν να θέλεις να πάς περισσότερο είτε θα σε κάνουν να σκεφτείς "wait... what?". To "εξωτερικό" δεν είναι πανάκεια...

 

Για ποδήλατο: Σχετικότατο το που μένεις και το που θέλεις να πάς... :\ Επειδή γενικά δεν εκτίμώ την οδήγηση τους (καθόλου) δεν θα εμπιστευόμουν να κατέβω με ποδήλατο κάπου κεντρικά... Υπέροχα είναι να κόβεις βόλτα στα χαοτικά πάρκα με το ποδήλατο, αλλα εσύ φαντάζομαι αναφέρεσαι σε συγκοινωνία. Ε συγκοινωνία μετρό/λεωφορείο. Οι αποστάσεις συνήθως είναι μεγάλες.. και το ποδήλατο κακή ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πάντα για πολίτες χώρας ΕΕ. Δηλαδή πάει ένας Πορτογάλος στη Δανία,

 

... δε δουλεύει και δε θέλει να δώσει λογαριασμό σε κανένα από που βρίσκει λεφτά και στυντηρείται (τρώει τη περιουσία του παπού ρε παιδάκι μου και δε θέλει να απολογείται).

... δεν έχει λογαριασμό, τα κουβαλλάει πάνω του που λέει ο λόγος ή τα έχει λίρες στο στρώμα.

... δε θέλει επιδώματα, κάρτες, υγειονομική περίθαλψη κλπ κλπ

 

Τι μπορεί να του πει η Δανία δηλαδή ?

Τίποτα, μην ακούς λαλακίες του καθενός. Πολίτης της ΕΕ μπορεί να διαμείνει και να εργαστεί οπουδήποτε στην Ευρώπη, αρκεί να έχει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:whistle:

No offence.. Αλλα σκέφτεσαι να φύγεις για κάπου χωρίς να ξέρεις καλά καλά που πηγαίνεις;

ΟΤΙ καλύτερο έχεις να κάνεις αν όντως σου μπήκε αυτή η σκέψη στο μυαλό είναι να κλείσεις χθές κιόλας εισιτήρια και να πάς να δείς πως είναι σήμερα το λονδίνο. Άλλη η προοπτική σου χρόνια πρίν και άλλη σήμερα... :\ Όχι δηλαδή οτι με 5 μέρες θα καταλάβεις κάτι. Αλλα κάτι είναι και αυτό... Μπορεί να δείς πράγματα που είτε θα σε κάνουν να θέλεις να πάς περισσότερο είτε θα σε κάνουν να σκεφτείς "wait... what?".

 

Σιγουρα οπως αναφερεις και εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις πολλα για μια χωρα ή για μια πολη σε 4-5 μερες. εγω οταν ειχα πρωτοπαει Λονδινο τον πρωτο καιρο δεν μου ελεγε τιποτα- μετα απο τεσσερα χρονια το λατρευα γιατι το ειχα μαθει και ηξερα ποσα πολλα μπορουσε να μου προσφερει ως πολη.

Νομιζω οτι παιζει ρολο ποσο ανοιχτος εισαι σε διαφορετικους τροπους ζωης, συνθηκες κτλ και ποσο διατεθειμενος εισαι να το ζησεις και να βγεις απο τα ορια του σιγουρου και αυτου που εχεις συνηθισει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...