Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω σαν μια αποφαση το βλεπω.θελω να κανω κατι διαφορετικο γιατι εδω επαναπαυεσαι με καποιες καταστασεις που επικρατουν..με την γλωσσα ειχες προβλημα?

 

Στην αρχη καπως ναι (με επιπεδο lower ειχα φυγει). καταλαβαινα αλλα επρεπε να κανω μεταφραση απο μεσα μου απο τα Ελληνικα στα Αγγλικα για να πω αυτο που ηθελα να πω (δηλαδη σκεφτομουνα Ελληνικα)

Στα 2-3 χρονια που εχεις συνεχη τριβη με την γλωσσα φτανεις να σκεφτεσαι Αγγλικα (δηλαδη να σου βγαινει φυσιολογικα σαν να μιλας την μητρικη σου και να μην χρειαζεται να σκεφτεις πως θα ηταν αν το ελεγες στα Ελληνικα-γιατι αλλωστε οι εκφρασεις ειναι διαφορετικες σε καποια πραγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λες οτι θα χρειαστω για αρχη κοντα στα 4K?εσυ λογικα μενεις αγγλια?

 

Ναι, Αγγλία μένω, και Λονδίνο συγκεκριμένα. Σκέψου ότι αν κλείσεις σπίτι θέλεις 1,5 μήνα deposit και τον τρέχοντα μηνα, δλδ 2,5 μήνες (το deposit παίζει, αλλά ποτέ δεν είναι κάτω από 1,5 μήνα). Αν υπολογίσεις ότι ένα μέσο ενοίκιο είναι 700 λίρες (που είναι παραπάνω, αλλά λέμε τώρα) με το καλημέρα σας πρέπει να δώσεις 1750 λίρες. Βάλε και το ξενοδοχείο που θα μένεις στην αρχή μέχρι να βρεις σπίτι, τα αεροπορικά, το κόστος της ζωής για τις πρώτες 2-3 βδομάδες που δεν θα δουλεύεις, τα κόστη για τις συνδέσεις (τηλέφωνο, τηλεόραση κλπ), και επίσης και τα δημοτικά τέλη που θα πληρώνεις... Κάτω από 2500 λίρες με το καλημέρα σας δεν πρόκειται να βγει. Εκτός από αυτά, θες να έχεις και μια ασφάλεια, σε περίπτωση που δεν βρίσκεις δουλειά αμέσως, οπότε δεν μπορείς να έρθεις έτσι και να μην έχεις να ζήσεις αν δεν δουλεύεις. Οπότε ένα 3500 το θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη καπως ναι (με επιπεδο lower ειχα φυγει). καταλαβαινα αλλα επρεπε να κανω μεταφραση απο μεσα μου απο τα Ελληνικα στα Αγγλικα για να πω αυτο που ηθελα να πω (δηλαδη σκεφτομουνα Ελληνικα)

Στα 2-3 χρονια που εχεις συνεχη τριβη με την γλωσσα φτανεις να σκεφτεσαι Αγγλικα (δηλαδη να σου βγαινει φυσιολογικα σαν να μιλας την μητρικη σου και να μην χρειαζεται να σκεφτεις πως θα ηταν αν το ελεγες στα Ελληνικα-γιατι αλλωστε οι εκφρασεις ειναι διαφορετικες σε καποια πραγματα)

 

καλα δεν νομιζω να εχω ιδιαιτερο προβλημα γιατι κανω αγγλικα αρκετο καιρο...απλα ετσι ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάς ετσι χύμα σε ξένη χώρα, το πιο πιθανό είναι να φας όλα σου τα λεφτά και να γυρίσεις κλαμένος.

 

Μπορείς να μας δώσεις μερικές συμβουλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάς ετσι χύμα σε ξένη χώρα, το πιο πιθανό είναι να φας όλα σου τα λεφτά και να γυρίσεις κλαμένος.

 

κατεμε πρεπει να ερθεις πρωτα σε επαφη για δουλεια οσο εισαι Ελλαδα μεσω mail και τα λοιπα και επειτα express διημερα-τριημερα ταξιδια με μαζεμενα interviews για να κλεισεις την δουλεια με περιθωριο να σου δωσουν καμια εβδομαδα μεχρι να εγκατασταθεις.(στην διαρκεια hostel και τρεξιμο για ευρεση σπιτιου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω βασικα θα παω για μεταπτυχιακο και αν βρω δουλεια θα κατσω δεν θα παω ετσι για να χασω χρονο.ουτε θα παω για να κοβω βολτες στο hydepark...

 

---------- Προσθήκη στις 20:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:17 ----------

 

κατεμε πρεπει να ερθεις πρωτα σε επαφη για δουλεια οσο εισαι Ελλαδα μεσω mail και τα λοιπα και επειτα express διημερα-τριημερα ταξιδια με μαζεμενα interviews για να κλεισεις την δουλεια με περιθωριο να σου δωσουν καμια εβδομαδα μεχρι να εγκατασταθεις.(στην διαρκεια hostel και τρεξιμο για ευρεση σπιτιου)

 

καλη συμβουλη εχεις απολυτο δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nταξ, υποθέτω πως αυτά που ανέφερα ψιλο-ισχύουν κατά γενική ομολογία, δεν έχω ζήσει ποτέ εκεί για να έχω προσωπική άποψη.

:-)

 

Εμένα πάντως μ'αρέσει η βροχή, απλά θέλω να βλέπω που και που και ήλιο.

Επίσης δε μ'αρέσουν τα ξέκωλα, και δεν μπορώ να φάω σχεδόν κανένα φαϊ χωρίς φέτα, και αρκετά χωρίς χωριάτικη.

:P

Είσαι όμως δύσκολο και δύστροπο παιδί ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν μπορώ να φάω σχεδόν κανένα φαϊ χωρίς φέτα, και αρκετά χωρίς χωριάτικη.

:P

 

ενταξει ρε φιλε δεν ειναι προβλημα αυτο απλα αν πας εξω περνεις μαζι σου ενα τενεκε με φετα...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...