Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Notting Hill δεν είναι και τόσο φτηνό, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Άσε που κοντά στο μετρό δεν έχει σπίτια, μόνο την αγορά και θα πρέπει να πας προς Portobello Road για να βρεις σπίτια, και εκεί κάθε σάββατο πρωί γίνεται της πουτάνας, σαν το μοναστηράκι ένα πράγμα.

 

Καλές περιοχές για να μείνεις με μικρή εγκληματικότητα είναι στο δυτικό Λονδίνο. Bayswater είναι καλή περιοχή, με πολλούς έλληνες, καλή αγορά στον κεντρικό δρόμο και σχετικά normal τιμές ενοικίων (το άτομο πάει κάπου 750-900 λίρες τον μήνα για decent σπίτι και με συγκάτοικο, χωρίς λογαριασμούς). Επίσης μπορείς να ψάξεις και προς westbourne grove (είναι λίγο πιο πάνω) και προς Queensway και Lancaster Gate (είναι λίγο πιο κάτω). Αν έχει λεφτά, πηγαίνεις South Kensington, Knightsbridge, Chelsea (αλλά εδώ μιλάμε ότι αν θες να μείνεις μόνος σε one-bedroom apartment, ακουμπάς minimum τις 1600 λίρες τον μήνα).

 

Προς ανατολικά που σου είπε ο φίλος από πάνω δεν ξέρω (oldstreet, angel κλπ), τα ενοίκια εκεί είναι σίγουρα χαμηλότερα, αλλά αρκετά πιο πολυσύχναστες περιοχές και με μεγαλύτερη εγκληματικότητα. Γενικά να ξέρεις, ότι όσο πιο ανατολικά πας στο Λονδίνο, τόσο πιο επικίνδυνα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαλέξει χειρότερη δυστυχώς την Ελλάδα, γιαυτό λέω να πάω κάπου που να είναι λίγο χειρότερα. Έχω πάει κ Αγγλία και Σκωτία και μου άρεσε πως ζουν εκεί (γούστα είναι αυτά), οπότε λέω σιγά σιγά να την κάνω από εδώ.

 

Μήπως θες και συγκάτοικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω και εγω να παω να μεινω μονιμα καποια στιγμη στο λονδινο.θα παω να κανω καποιο ματαπτυχιακο που θελω και να βρω δουλεια εκει.ακουστε εγω πως το σκεφτομαι να παω 6 μηνες πριν το μεταπτυχιακο να νοικιασω κανα σπιτι να πιασω καμια δουλεια σε κανα μαγαζι τυπου mcdonalds ωστε να αρχισω να μπαινω στους ρυθμους που εχει η πολη.λετε θα ειναι ευκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να είσαι μόνος στο σπίτι, η δουλειά τύπου mcdonalds δεν πρόκειται να σου δίνει τόσα λεφτά ώστε να μπορείς να πληρώνεις νοίκι, λογαριασμούς και την ζωή σου. Ίσως χρειαστεί να πιάσεις και 2η δουλειά, (πχ στα βραδινά tesco) ώστε να είσαι πιο άνετος. Τα έξοδα είναι πολλά, και για μια φυσιολογική ζωή θες πάνω από 1500 λίρες τον μήνα, ειδικά αν θες να μείνεις μόνος σου σε μια σχετικά καλή περιοχή (δεδομένου ότι του χρόνου θα κάνεις μεταπτυχιακό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα επειδη σε κανα δυο χρονια περιπου θα το κανω το μεταπτυχιακο δεν εχω τελειωσει με τη σχολη μου ακομα.δουλευω εδω και θα αρχισω να μαζευω σιγα σιγα μερικα χρηματα ωστε να εχω καποια μαζι μου γιατι οι γονεις δεν μπορουν να με βοηθησουν αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή να υπολογίζεις ότι θέλεις ένα σεβαστό ποσό για τα έξοδα της πρώτης εγκατάστασης (deposits, κινητά, λογαριασμοί, συνδέσεις τηλεφώνου, τηλεόραση κλπ). Λογικά, αυτό μπορεί να σου στοιχίσει και 3-4k (λίρες πάντα)... Αν δεν έχεις αυτά τα λεφτά, μην το πάρεις απόφαση να έρθεις, δεν θα μπορέσεις να ζήσεις εδώ στην αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορω να σου πω για Λονδινο καθως εμενα εκει για τεσσερα χρονια. Απο θεμα δουλειας ηταν πολυ ευκολοτερο πριν 6-7 χρονια , τωρα ειναι πολυ πιο δυσκολο αλλα αν ψαχτεις αρκετα και εχεις καλα στοιχεια στο βιογραφικο σου, εχεις πιθανοτητες -υπαρχει αξιοκρατια εκει οποτε ειναι ολα στο χερι σου κατα καποιο βαθμο.

Απο θεμα σπιτιου , αναλογα σε ποια περιοχη θες να μεινεις. Νοτιο-ανατολικο Λονδινο φθηνοτερο , κεντρο και βορειο-δυτικο κατα πολυ ακριβοτερο. Παντως υπαρχουν και ευκαιριες -παιρνεις μια "Loot " εφημεριδα με αγγελιες και ψαχνεσαι. με 600-700 λιρες (η μπορει και φθηνοτερα) βρισκεις κατι συμπαθητικο στο Νοτιο Λονδινο.

Απο θεμα ζωης το Λονδινο ειναι φοβερο -κατεμε καλυτερο απο Αθηνα- υπαρχουν και Ελληνικα μαγαζια αν εισαι αυτης της διασκεδασης .Εχεις παρα πολλες επιλογες και σιγουρα δεν βαριεσαι.

Απο θεμα καιρου τα πραγματα δεν ειναι καθολου οπως τα παρουσιαζουνε. τον χειμωνα μπορει να εχει και μουνταδα αλλα και ηλιο χαλαρα- ε δεν συζητω για Ανοιξη που ειναι φανταστικα (βολτες Hyde park, Regent Park κτλ)

Απο θεμα ανθρωπων υπαρχουν επιλογες -περα απο τους Αγγλους υπαρχουν Ιρλανδοι, Ισπανοι κτλ που μοιαζουν πολυ με εμας.οποτε κανεις χαλαρα παρεα αλλης εθνικοτητας ατομα.

Το μονο που μενει ειναι το ποσο δεμενος εισαι με την Ελλαδα και με τους δικους σου ανθρωπους , που και αυτο μετα τον 1-1.5 χρονο το συνηθιζεις (υπαρχουν χαλαρα και τα τηλεφωνα και τα τριημερα στην Ελλαδα.(εχουν αρκετες bank holidays-οι αργιες τους εκει)

Προσωπικα εκει περασα τα ωραιοτερα χρονια της ζωης μου και αν ηταν διαφορετικες οι απαιτησεις και οι συνθηκες για μενα προσωπικα εκεινη την περιοδο δεν θα γυρναγα

Τι αλλο μενει? Βασικα μια αποφαση ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορω να σου πω για Λονδινο καθως εμενα εκει για τεσσερα χρονια. Απο θεμα δουλειας ηταν πολυ ευκολοτερο πριν 6-7 χρονια , τωρα ειναι πολυ πιο δυσκολο αλλα αν ψαχτεις αρκετα και εχεις καλα στοιχεια στο βιογραφικο σου, εχεις πιθανοτητες -υπαρχει αξιοκρατια εκει οποτε ειναι ολα στο χερι σου κατα καποιο βαθμο.

Απο θεμα σπιτιου , αναλογα σε ποια περιοχη θες να μεινεις. Νοτιο-ανατολικο Λονδινο φθηνοτερο , κεντρο και βορειο-δυτικο κατα πολυ ακριβοτερο. Παντως υπαρχουν και ευκαιριες -παιρνεις μια "Loot " εφημεριδα με αγγελιες και ψαχνεσαι. με 600-700 λιρες (η μπορει και φθηνοτερα) βρισκεις κατι συμπαθητικο στο Νοτιο Λονδινο.

Απο θεμα ζωης το Λονδινο ειναι φοβερο -κατεμε καλυτερο απο Αθηνα- υπαρχουν και Ελληνικα μαγαζια αν εισαι αυτης της διασκεδασης .Εχεις παρα πολλες επιλογες και σιγουρα δεν βαριεσαι.

Απο θεμα καιρου τα πραγματα δεν ειναι καθολου οπως τα παρουσιαζουνε. τον χειμωνα μπορει να εχει και μουνταδα αλλα και ηλιο χαλαρα- ε δεν συζητω για Ανοιξη που ειναι φανταστικα (βολτες Hyde park, Regent Park κτλ)

Απο θεμα ανθρωπων υπαρχουν επιλογες -περα απο τους Αγγλους υπαρχουν Ιρλανδοι, Ισπανοι κτλ που μοιαζουν πολυ με εμας.οποτε κανεις χαλαρα παρεα αλλης εθνικοτητας ατομα.

Το μονο που μενει ειναι το ποσο δεμενος εισαι με την Ελλαδα και με τους δικους σου ανθρωπους , που και αυτο μετα τον 1-1.5 χρονο το συνηθιζεις (υπαρχουν χαλαρα και τα τηλεφωνα και τα τριημερα στην Ελλαδα.(εχουν αρκετες bank holidays-οι αργιες τους εκει)

Προσωπικα εκει περασα τα ωραιοτερα χρονια της ζωης μου και αν ηταν διαφορετικες οι απαιτησεις και οι συνθηκες για μενα προσωπικα εκεινη την περιοδο δεν θα γυρναγα.

Τι αλλο μενει? Βασικα μια αποφαση ειναι.

και εγω σαν μια αποφαση το βλεπω.θελω να κανω κατι διαφορετικο γιατι εδω επαναπαυεσαι με καποιες καταστασεις που επικρατουν..με την γλωσσα ειχες προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DarkOrion:

 

Thanks για τα info.

 

@Tablet:

 

Θα φύγω με την κοπέλα μου οπότε καταλαβαίνεις τρίτος δεν χωράει :P.

 

E θα φερω και'γω την κοπελα μου...τοτε..:lol::lol::lol:

 

Την καλυτερη δουλεια κανεις εμεις παντως ειμαστε για amsterdam 90% σ'ενα χρονο περιπου.Παντως γυρναμε σε εποχες μεταναστευσεις οι νεοι την κανουν απο Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, έτσι πως έχει γίνει η Ελλάδα τι να κάτσεις να κάνεις; Να υπήρχαν πιθανότητες να καλυτερέψει να καθόμουν αλλά κάτι τέτοιο δεν το βλέπω για καμιά 100αρια χρόνια ακόμα οπότε βουρ για έξω. Σκοπεύω να πάω για κάποια χρόνια Αγγλία και μετά Σουηδία για τελείωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...