Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάμε πάντα για πολίτες χώρας ΕΕ. Δηλαδή πάει ένας Πορτογάλος στη Δανία,

 

... δε δουλεύει και δε θέλει να δώσει λογαριασμό σε κανένα από που βρίσκει λεφτά και στυντηρείται (τρώει τη περιουσία του παπού ρε παιδάκι μου και δε θέλει να απολογείται).

... δεν έχει λογαριασμό, τα κουβαλλάει πάνω του που λέει ο λόγος ή τα έχει λίρες στο στρώμα.

... δε θέλει επιδώματα, κάρτες, υγειονομική περίθαλψη κλπ κλπ

 

Τι μπορεί να του πει η Δανία δηλαδή ?

 

Η Δανία συγκεκριμένα θα του πει "όξω πούστη μη-Δανέ".

Γενικά, τι παίζει εδώ: το welfare system είναι γελοιωδώς σοσιαλιστικό. Τα επιδόματα ανεργίας εδώ στην ουσία σε συντηρούν εσένα και το σπίτι που μένεις. Υποθέτω πως αυτό ήταν αποτέλεσμα τρελής εκμετάλλευσης παλιότερα όταν είχαν αρχίσει να πρωτοέρχονται οι Άραβες και οι Τούρκοι εδώ. Δεν ξέρω αν γι' αυτό καθιερώθηκε, αλλά το σίγουρο είναι πως αποτελεί μέτρο κατά της επαιτείας και της εγκληματικότητας.

 

Αλλά, αν πάω στον κοντινότερο σταθμό του S-Tog που είναι 5-10 λεπτά από δω με τα πόδια, κάθε 20 λεπτά περνάει τραινάκι για Malmo! Σε μισή ώρα είμαι Σουηδία, πίνω έναν καφέ και γυρνάω εδώ και πάμε για άλλους 3 μήνες. Ή ακόμα καλύτερα, κάθομαι και σκέφτομαι "και πως σκατά θα ξέρουν αυτοί πόσους μήνες είμαι εδώ;" και δεν πάω καν στο Μάλμο, αν και είναι γλυκούλι και φθηνό.

 

Τυπικά όμως αυτό ισχύει. Τυπικά θες CPR για να νοικιάσεις σπίτι, για να βγάλεις μηνιαία κάρτα μεταφορών, για για για.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γνωστό καμάκι Stavros, γνώρισε το καλοκαίρι στο νησί την Δανέζα Astrid και αποφασίζει η οποία το παίζει δύκσολη. Αποφασίζει να στη Δανία "να πάρει το κάστρο". Δεν έχει δουλειά εκεί, δεν έχει λογαρισμό. Σκάει μούρη στη Δανία και κάποια στγμή μετά από καιρό σε επιχείρηση σκούπα στην "Μενάνδρου της Κοπενχάγης" τον πιάνουν οι μπάτσοι του λένε ... "οπ Mr Stavros, για να μείνετε στη Δανία πρέπει να έχετε CPR, CBR, ZXR, GCB" και δε ξέρω και εγώ τι. ΟΚ, λέει ο Stavros και πάει να βγάλει ... Τον ρωτάνε "γιατί θέλετε να μείνετε στη Δανία ?". "Για να #$%&( την Astrid", λέει αυτός "και προκειμένου γι αυτό φακελώστε με όσο θέλετε, βάλτε με σε όποιο σύστημα θέλετε αλλά από τη Δανία δε φεύγω". Με ποιό δικαίωμα θα τον διώξει η Δανία ?

 

Και εφόσον καμία χώρα της ΕΕ δεν μπορεί να κάνει διακρίσεις όσον αφορά στην παραμονή ή όχι στη χώρα μεταξύ πολιτών της ΕΕ τότε θα πρέπει να "διώχνει" και τους άνεργους Δανούς.

 

Πραγματικά δε ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα αλλά δε βλέπω πως θα μπορούσε να αρνηθεί χώρα να αρνηθεί την παραμονή πολίτη ΕΕ (μιλάμε πάντα γι αυτούς και όχι για Άραβες, Τούρκους, Βραζιλιάνους) ο οποίος είναι "πρόθυμος να παίξει το παιχνίδι τους", δηλαδή να ακολουθήσει τους κανόνες (εγγραφή σε μητρώα ή δε ξέρω που αλλού).

 

Δεν αποκλείω να υπάρχει και η ανάποδη διαδικασία, δηλαδή ένας Δανός που έρχεται στην Ελλάδα να πρέπει να βγάλει "άδεια παραμονής" την οποία όμως να μπορεί τη βγάζει "αυτοδίκαια" λόγω του ότι είναι πολίτης ΕΕ και μόνο (χωρίς άλλα προαπαιτούμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ο μπάτσος δε θα τον πιάσει ποτέ να του πει "γιατί είσαι εδώ πάνω από 342342 μήνες" καθώς δεν έχει τρόπο να το τσεκάρει αυτό. Αλλά αν ο Σταύρος δεν ψηθεί να μείνει με τη δύσκολη (Αχψαχαχαχααχ) Άστριντ και θέλει νοικιάσει σπιτάκι, αναγκαστικά θα βγάλει σιπιάρ. Οπότε θα πάει ο Σταύρος στον σπίτονοίκο και θα του πει "γεια θέλω να το νοικιάσω το τσαρδί". Ο άλλος θα του πει (κατά πάσα πιθανότητα α γαμήσου βρωμιάρη ξένε, αλλά ας πούμε πως είναι ανοιχτόμυαλος) οκ, το ενοίκιο πως θα το πληρώνεις; Θα του πει ο Σταύρος, με τα γκαφρά που παίρνω από τα ενοικιαζόμενα στην Ελλάδα. Ωραία, λέει ο σπιτονοίκο, πάμε για το συμβόλαιο, σιπιάρ έχεις ε; !!! Όχι! λέει ο Σταύρος. Πρέπει να βγάλω για να μείνω ε; Ναι, λέει ο άλλος.

 

Πάει ο Σταύρος να βγάλει σιπιάρ.

-Γιατί θέλετε να μείνετε Δανία;

-Γιατί χώνω την Άστριντ.

-Χώνετε την Άστριντ πάνω από 16 μήνες; (μου το ρώτησαν αυτό, μα την παρθένα παναγιά)

Περίπτωση Α: -Ναι

-Μπορείτε να το αποδείξετε;

-...Όχι.

Περίπτωση Β: -Όχι!

 

Ό,τι κι αν διάλεξες, συνεχίζει το ίδιο:

 

-Ωραία, τότε σας έχει προσλάβει κάποιος εδώ;

-Όχι.

-Σπουδάζετε εδώ;

-Όχι.

-Έχετε εισόδημα από την πατρίδα σας;

-Ναι.

-Πόσο εισόδημα.

-Τόσο εισόδημα (γενικά άμα δούνε από δεκάρικο και πάνω στο λογαριασμό, στο δίνουνε.)

-Θα μας φέρετε μια πρόσφατη κίνηση λογαριασμού και μόλις εξακριβωθεί πως συντηρείτε τον εαυτό σας από αλλού (γαμώ το σπίτι σας γιατί δε μπορούμε να τα φορολογήσουμε αυτά) και δεν ζείτε κλέβοντας και ζητιανεύοντας, σας δίνουμε το σιπιάρ.

 

Δίνει το σιπιάρ στον σπιτονοίκο, δίνει ο σπιτονοίκο το σπίτι, πηδάει, πηδάει, πηδάει ο Σταύρος, κολλάει 4-5 ερπητοϊούς, έρχεται ο χειμώνας, κατεβάζει παναγίες και σταυρούς, αφήνει εγγυήσεις στον σπιτονοίκο, ρίχνει μια μάπα στην Άστριντ και γυρνάει και παντρεύεται το Μαριώ που ξέρει να σιάχνει αρνάκι στη γάστρα -και όταν έρχονται οι δανοί στο νησί του για διακοπές και τον ρωτάνε στα αγγλικά όπως έκανε αυτός, τους απαντάει στα αρβανίτικα για εκδίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κακό που έχουμε σε αυτή την χώρα να θεωρούμε ότι όλοι είναι καλύτεροι από εμάς ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Όλοι εστιάζουν μόνο στα καλά της κάθε χώρας και αγνοούν τα αρνητικά. Και τελικά ναι, ο καιρός παίζει μεγάλο ρόλο στο ευ-ζην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι, μπορει να μην εχεις δουλεια, αλλα στην παραλια θα πας 3 μηνες τον χρονο. στις αλλες χωρες μονο βρεχει και χιονιζει.

 

 

for the record, πηγα για καφε το πρωι σαν ελληναρας και φοραγα σορτσακι και φουτερ στο λονδινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι, μπορει να μην εχεις δουλεια, αλλα στην παραλια θα πας 3 μηνες τον χρονο. στις αλλες χωρες μονο βρεχει και χιονιζει.

 

 

for the record, πηγα για καφε το πρωι σαν ελληναρας και φοραγα σορτσακι και φουτερ στο λονδινο

 

Μπράβο αγαπητέ, επειδή όμως είμασταν και άλλοι στο νησί μην μου πεις ότι αυτό θα το έκανε άνετα ο καθένας, ο ήλιος εκεί δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τα εδώ δεδομένα. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα ποσοστά ανεργίας στην Αγγλία είναι χαμηλότερα από ότι στην Ελλάδα. Χαίρομαι που περνάς καλά στην Αγγλία αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να σε διακρίνει μηδενισμός. Αποδεχόμαστε και κατανοούμε τις επιλογές σου (και ας μην σε ενδιαφέρει το γεγονός), δεν χρειάζεται να μας αποδείξεις τίποτα.

 

Στην τελική είναι θέμα προτεραιοτήτων. Όπως και κάθε πράγμα στην ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lucifer:

 

Προφανώς και ξέρεις ακριβώς πως δουλεύει το σύστημα εκεί αλλά ξανα-αναρωτιέμαι με ποιό πρόσχημα θα διώξουν πολίτη ΕΕ ? Δηλαδή τι θα κάνουν αν δεν έχει κάποιος προηγούμενο εισόδημα/περιουσία θα τον απελάσουν ? Και όχι, δεν έχω εισόδημα και δεν θέλω να πιάσω αμέσως δουλειά, απλά θέλω να τρυγιρίζω στη Δανία, θέλω να γίνω άστεγος στη Δανία ρε παιδί μου, τι θα μου κάνετε ? Θα με απελάσετε ?

 

Και στη τελική είσαι σίγουρος ότι δε μπορεί καποιος να βγάλει χαρτιά (CPR) χωρίς εισόδημα ? Δηλαδή το ευρωπαϊκό κεκτημένο δεν ισχύει στη Δανία για άνεργους/φτωχούς ? Κάτι δεν μου κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δε σε διώχνουν βάζοντας σε στο πρώτο αεροπλάνο, απλά δε σε αφήνουν να νοικιάσεις σπίτι, να πιάσεις δουλειά, να χρησιμοποιήσεις τα νοσοκομεία τους και να έχεις την οποιαδήποτε έκπτωση ή προνόμιο που έχουν οι μόνιμοι κάτοικοι, τότε ή είσαι υπερβολικά πλούσιος επομένως τους ρωτάς δεξιά ή αριστερά και τους γράφεις ή απλά φεύγεις.

 

Γενικά, αυτή η γραφειοκρατία μας μοιάζει βουνό, αλλά κανείς δεν υπολογίζει πως όπου και αν είναι την έχει ήδη κάνει, ξεκινώντας από την ημέρα της γέννησης του, που τον γράφουν στο ληξιαρχείο, την έκδοση ταυτότητας, την έκδοση ΑΦΜ, την εγγραφή σε ασφαλιστικό ταμείο κλπ, απλά όταν μεταναστεύεις κάπου, όλα αυτά πρέπει να είναι έτοιμα σε μία ημέρα.

 

Στο 5ο edit, ας κάνω ένα σχόλιο για αυτό που αναφέρει ο Lucifer για τον ρατσισμό. Πιστεύω πως κάνει λάθος. Δεν είναι ρατσιστές, κλειστοί ως άνθρωποι είναι. Δεν έχω μείνει στη Δανία, αλλά οι Γερμανοί που μένουν στην ίδια χερσόνησο έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά, οι οποίοι στον φούρνο σου λένε το πρωί "καλημέρα" και "ευχαριστώ", αλλά από αυτό το σημείο για να φτάσεις να σου πουν "τι κάνεις" ή κάτι για τον καιρό, μπορεί να περάσουν και μήνες καθημερινής επαφής. Αυτό μπορείτε να το δείτε και στις παρέες τους, που δεν είναι τόσο διαχυτικοί, ούτε αποδέχονται νέα μέλη (που προέρχονται από την ίδια χώρα), με εξαίρεση μετά την κατανάλωση αρκετου αλκοόλ. Επίσης, αυτό που δεν έχει προσέξει ο Luci και πολλοί μετανάστες, είναι κουτσομπόληδες, το οποίο δεν είναι φανερό ακόμα και σε βαθείς γνώστες της τοπικής γλώσσας, διότι το κάνουν μέσα από την καθημερινή τριβή, πχ στον πρωινό καφέ. Κάποιοι μεταφέρουν το κουτσομπολιό με κακία και κάποιοι ως απλή αναμετάδοση είδησης. Υπάρχουν πολλές μικρές λεπτομέρειες μη ορατές στην αρχή, που σε κάνουν να απομυθοποιήσεις όλα αυτά τα χαρακτηριστικά της χώρας που βρίσκεσαι.

Επεξ/σία από insomniaK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέει ο ινσόμνιαΚ. Το όριο των 3 μηνών ουσιαστικά είναι μια τυπική παπαριά που δεν εφαρμόζεται επειδή δεν αποδεικνύεται. Φαντάζομαι πως η μόνη χρησιμότητα είναι αν είσαι εδώ λιγότερο καιρό και σου τύχει κάτι, σου φέρονται σαν "τουρίστα" σε διαδικαστικό επίπεδο, πχ περίθαλψη.

 

Αν όμως θες να μείνεις παραπάνω, κάπου πρέπει να μείνεις, σωστά; Αν δεν έχεις CPR δε μπορείς και για να βγάλεις CPR πρέπει να εμπίπτεις στις παραπάνω κατηγορίες. Και αυτό γιατί αν εσύ θες να έρθεις εδώ και να κοιμάσαι στα πάρκα, αντιμετωπίζεις ένα βασικό πρόβλημα: δε μπορείς να το κάνεις αυτό! Δεν υπάρχουν άστεγοι, τουλάχιστον όχι στην Κοπεγχάγη, γιατί αν είσαι Δανός πολίτης, αναλαμβάνει να σε θρέψει το welfare καθώς και να σου βρει δουλειά και στέγη. Και επειδή το αντίστοιχο σύστημα στη Σουηδία το είχαν ξεπατώσει και τους τάιζε το κράτος, ε, εδώ είπανε να το προσέξουν λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος που να μένει Αγγλία μπορεί να μου πεί κάποιες καλές περιοχές κοντά στο κέντρο του Λονδίνου ( φτηνές / ακριβές) για διαμονή ( αγορά / ενοικίαση ) σπιτιού.

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Whiteyez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bayswater αν θες να εχεις πολλους Ελληνες γειτονες

Camden Town για να γουσταρεις

Shoreditch και Old Street για να γουσταρεις πολυ

Earl's Court και South Kensigton αν εχεις πολλα λεφτα

 

αυτες δεν ειναι κεντρο αλλα ολες ειναι πολυ ή λιγο κοντα στο κεντρο

 

Τωρα το τι εννοεις "καλες" εξαρταται. ησυχες; ζωντανες; με πολλα μαγαζια; δεν ξερω τι προτιμας. Γενικα εγω το Camden Town το λατρεψα αλλα στα 40 μου θα θελω (λογικα) να μενω καπου πιο ησυχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε να κοιταξεις δυτικα του κεντρου. Notting Hill για παραδειγμα ειναι πολυ ησυχα και σε λογικες τιμες συγκριτικα. Επισης κοιτα Warwick Avenue και Westbourne Park

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...