Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι δηλαδή παίρνω τις βαλίτσες μου πάω Αγγλία πχ βρίσκω σπίτι και δουλειά έτσι απλά; Δεν μπορεί να είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντός ΕΕ δε χρειάζεσαι τίποτα, τι του λέτε ρε παιδιά.

 

Οτι αν κάνει κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να ρωτήσει στον πλέον αρμόδιο και όχι στο φόρουμ.

Είναι περίεργο;

Προφανώς εκεί θα θέλει να εργαστεί/ασφαλιστεί/έχει ιατρική πρόνοια/μείνει κτλ. Δεν πάει να κάνει 3 χρόνια φοιτητής και να φύγει.

Άντε μπάτε σκύλοι αλέστε; Δεν θα πρέπει να μάθει και όλα τα απαραίτητα για την (μόνιμη) διαμονή του; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είναι. όταν πας εκεί, δηλώνεις σε κάποια υπηρεσία ότι μετακόμισες στην αγγλία και μένεις στην τάδε διεύθυνση και το λογιστήριο της εταιρείας θα σε ενημερώσει τι πρέπει να κάνεις σχετικά με την εφορία και την ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε και μια γεύση από τα Δανέζικα

 

http://livegoal.tk/channels/wmp/dr1.html

 

Επίσης πολύ Δανοί τώρα μετακομίζουν στην Σουηδία και εργάζονται στην Δανία γιατί η ζήση είναι πιο φτηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντός ΕΕ δε χρειάζεσαι τίποτα, τι του λέτε ρε παιδιά.

 

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Για Δανία πχ η ανώτατη παραμονή υπό τη σκοπιά "είμαι ευρωπαίος πολίτης και βόσκω όπου θέλω" είναι 3 μήνες. Αν θες να μείνεις περισσότερο, πρέπει να αποκτήσεις το λεγόμενο αριθμό CPR που αιτιολογεί τους λόγους της παραμονής σου (πχ ιδιότητα φοιτητή σε Δανέζικο πανεπιστήμιο, εργασία εδώ ή απλώς επίδειξη τραπεζικού λογαριασμού που δηλώνει πως μπορείς να συντηρείς τον εαυτό σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ #28 του λούσιφερ έχει κάποιες βασικές αλήθειες για πολλές χώρες του εξωτερικού (εκτός από το θέμα ξενοφοβίας που μάλλον είναι προνόμιο τον δανών).

 

Αυτό για τους 3 μήνες ισχύει και για φινλανδία και μάλλον για όλη την σκανδιναβία.

 

Στο θέμα του καιρού αν και εξακολουθώ να το έχω χαμηλά στις προτεραιότητες μου, προχθές που έφτασα κρήτη χοροπηδούσα με τους σουηδούς στους +30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Για Δανία πχ η ανώτατη παραμονή υπό τη σκοπιά "είμαι ευρωπαίος πολίτης και βόσκω όπου θέλω" είναι 3 μήνες. Αν θες να μείνεις περισσότερο, πρέπει να αποκτήσεις το λεγόμενο αριθμό CPR που αιτιολογεί τους λόγους της παραμονής σου (πχ ιδιότητα φοιτητή σε Δανέζικο πανεπιστήμιο, εργασία εδώ ή απλώς επίδειξη τραπεζικού λογαριασμού που δηλώνει πως μπορείς να συντηρείς τον εαυτό σου).

 

Φυσικά δε γνωρίζω τι ισχύει τυπικά αλλά πως θα μπορούσε ένα κράτος μέλος της ΕΕ ένωσης να αρνηθεί την παραμονή σε πολίτη άλλης χώρας ΕΕ ?

 

Πως δηλαδή η Δανία θα μπορούσε να αρνηθεί την παραμονή στη Δανία ενός Έλληνα που θέλει να μείνε στη Δανία χωρίς να δουλεύει ... γιατί "έχει ελιές" που λέει ο λόγος ?

 

Αυτό που πιθανολογώ να ισχύει είναι όντως να υπάρχει η διαικασία που αναφέρεις αλλά οι πολίτες χωρών ΕΕ να πέρνουν "αυτοδίκαια" αριθμό CPR χωρίς "φασαρία". Ας μη ξαχνάμε ότι το "ευρωπαϊκό κεκτημένο" στην ουσία του είναι ο μη διαχωρισμός των πολιτών των χωρών της ΕΕ συνεπώς εάν ενας Δανός πολίτης δεν είναι υποχρεωμένος να έχει "λογαριασμό που δηλώνει πως μπορείς να συντηρεί τον εαυτό του" δε βλέπω γιατί πρέπει να έχει ο Έλληνας/Γερμανός/Ισπανός/Μαλτέζος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου απαγορεύει να μένεις στη χώρα του απλός θέλει να του αποδείξεις ότι έχεις ένα σταθερό εισόδημα για να μην του γίνεις βάρος και σε συντηρεί, γιατί αν σου δώσει επί αορίστου άδεια παραμονής από την αρχή αυτομάτως αποκτάς και όλα τα δικαιώματα που έχει ένας Δανός υγεία επιδόματα κτλ χωρίς να έχεις προσφέρει σ,αυτή τη χώρα ούτε ένα CENT. Κουτοί είναι τόσο τουρκοι μαροκανοι αφρικανοί κτλ έχουν μαζευτεί στις Σκανδιναβικές και στις κάτω χώρες και το παίζουν και καουμπόηδες.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου απαγορεύει να μένεις στη χώρα του απλός θέλει να του αποδείξεις ότι έχεις ένα σταθερό εισόδημα για να μην του γίνεις βάρος και σε συντηρεί, γιατί αν σου δώσει επί αορίστου άδεια παραμονής από την αρχή αυτομάτως αποκτάς και όλα τα δικαιώματα που έχει ένας Δανός υγεία επιδόματα κτλ χωρίς να έχεις προσφέρει σ,αυτή τη χώρα ούτε ένα CENT. Κουτοί είναι τόσο τουρκοι μαροκανοι αφρικανοί κτλ έχουν μαζευτεί στις Σκανδιναβικές και στις κάτω χώρες και το παίζουν και καουμπόηδες.;)

 

Μιλάμε πάντα για πολίτες χώρας ΕΕ. Δηλαδή πάει ένας Πορτογάλος στη Δανία,

 

... δε δουλεύει και δε θέλει να δώσει λογαριασμό σε κανένα από που βρίσκει λεφτά και στυντηρείται (τρώει τη περιουσία του παπού ρε παιδάκι μου και δε θέλει να απολογείται).

... δεν έχει λογαριασμό, τα κουβαλλάει πάνω του που λέει ο λόγος ή τα έχει λίρες στο στρώμα.

... δε θέλει επιδώματα, κάρτες, υγειονομική περίθαλψη κλπ κλπ

 

Τι μπορεί να του πει η Δανία δηλαδή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δηλαδή παίρνω τις βαλίτσες μου πάω Αγγλία πχ βρίσκω σπίτι και δουλειά έτσι απλά; Δεν μπορεί να είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Μπορω να σου πω με σιγουρια οτι χρειαζεσαι ταυτοτητα του 2004 και μετα για να μεινεις εκει στην Αγγλια. Γι αυτο λοιπον πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση πανε και βγαλε νεα ταυτοτητα αν αυτη που εχεις ειναι πριν του 2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πάντα για πολίτες χώρας ΕΕ. Δηλαδή πάει ένας Πορτογάλος στη Δανία,

 

... δε δουλεύει και δε θέλει να δώσει λογαριασμό σε κανένα από που βρίσκει λεφτά και στυντηρείται (τρώει τη περιουσία του παπού ρε παιδάκι μου και δε θέλει να απολογείται).

... δεν έχει λογαριασμό, τα κουβαλλάει πάνω του που λέει ο λόγος ή τα έχει λίρες στο στρώμα.

... δε θέλει επιδώματα, κάρτες, υγειονομική περίθαλψη κλπ κλπ

 

Τι μπορεί να του πει η Δανία δηλαδή ?

 

 

 

αυτές η χώρες όπως Σκανδιναβικές και κάτω χώρες έχουν τρομερή οργάνωση θέλεις δεν θέλεις και εσύ γίνεσαι ένας κρίκος η ένα γρανάζι από αυτούς. τώρα όταν η αρχές ξέρουν ότι ζεις με τα χρήματα που εισάγεις από το εξωτερικό δεν θα σε ενοχλήσουν,το θέμα είναι ότι όταν πας να ζητήσεις για να νοικιάσεις σπίτι θα σου ζητήσουν στοιχεία πχ αριθμό φορολογικού μητρώου, η να πας σε ιατρούς ,νοσοκομεία, σε διάφορες υπηρεσίες θα σου ζητάνε ένα identiteit το ποιος είσαι, εκτός και σε φιλοξενεί κάποιος συγγενής και δεν δίνεις σε κανέναν εξήγηση.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...