Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aypnos ΕΓΩ έψαχνα στο easyroomate.co.UK και στο spareroom.co.uk. Το gumtree το θεωρώ απαράδεκτο.

 

Σπίτι εν τέλει βρήκα επειδή ένας γνωστός άκουσε ότι νοικιαζεται στο δίπλα σπίτι ένα δωμάτιο.Ήμουν ξεκάθαρος ότι έχω λεφτά για τρεις μήνες μόνο και με δεχτήκανε.Επίσης national insurance number έβγαλα πολύ εύκολα.4 μέρες μετά την αίτηση είχα τον αριθμό!

 

Εγώ ψάχνομαι για IT 1st line support κυρίως, field engineer σε κάποιον ISP, travel agent λόγω ξένων γλωσσών και junior front end web developer. Δουλειές έχει πολλές στις σελίδες που ψάχνω κυρίως για IT, απαντήσεις δεν έχει! Οπότε ίσως κάνω κατι λάθος ή δε τους κάνω.

 

Αποστολή από το HTC One X με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το δωματιο κανονισες με τον συγκατοικο να δινεις το μεριδιο σου σε αυτον ή ηρθε ο ιδιοκτητης του σπιτιου;

Υπεγραψες κατι;

Κι εγω χρηματα και statement τραπεζας να δειξω, αλλα δεν ξερω αν τους κανει.

Απο την ειδικοτητα σου ελαχιστα ξερω. Σε πρακτικες δουλειες ψαχνω εγω, αλλα κι εκει δεν ξερω αν ειναι πιο ευκολα.

Επεξ/σία από Aypnos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Finn πάνε σε recruiter και πες τους να σου κάνουν το βιογραφικό αυτοί. Θα δώσεις κατι παραπάνω, αλλα οι πιθανότητες να βρεις δουλειά αυξάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aypnos με τον συγκάτοικο το κανονισα.Απ ότι κατάλαβα έτσι λειτουργεί το θέμα εδω.

 

Leonidas το χω σκεφτεί αυτό που λες αλλά αυτοί ζητάνε κι ένα 100λιρο:/

 

Αποστολή από το HTC One X με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητησε να υπογραψεις κατι;

Νομιζω στην περιπτωση σου, αν ξερεις καλα τη γλωσσα, το καλυτερο ηταννα στελνεις βιογραφικα απο

Ελλαδα και να ζητας on line συνεντευξεις. Και αν καθοταν κατι να ανεβαινες. Αυτες οι εταιριες που ψαχνεις

ειναι οργανωμενες και λογικα θα παιρνουν on line interviews. Εγω ανεβαινω ετσι γιατι πρεπει να βελτιωσω

και την γλωσσα. Τωρα ομως εισαι εκει. Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παίζει καμιά εταιρία να μπει στον κόπο της online συνέντευξης εκτός κι αν το βιογραφικό σου είναι τέρμα δυνατό. Έστελνα κι εγώ από Ελλάδα βιογραφικά. Και τι κατάλαβα; Αν δε δούνε αγγλική διεύθυνση και νούμερο τηλεφώνου δε παίζει τίποτα.

 

Για το σπίτι δεν έχω υπογράψει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βρει καποιος μια δουλιτσα (λαντζα, αποθηκη,super market ή οτιδιποτε τετοιο) ποσο ευκολο ειναι στο London και κατα ποσο προτιμανε τους Ελληνες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπέρας, ο : αλλού γι' αλλού, χύμα, ό,τι να'ναι

 

Τι μαθαίνει κανείς από έναν λαρισαίο στο internet ε?

Φιλε το ιδιο λεει και ο παππους μου στην Νοτια Αλβανια. Αυτος χρησιμοποιει την λεξη ι-σαπερα, εννοοντας για καποιον αυτο ακριβως που ειπες και εσυ.

Τι μαθαινει κανεις σε αυτο το φορουμ.....πσσσσσ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το ιδιο λεει και ο παππους μου στην Νοτια Αλβανια. Αυτος χρησιμοποιει την λεξη ι-σαπερα, εννοοντας για καποιον αυτο ακριβως που ειπες και εσυ.

Τι μαθαινει κανεις σε αυτο το φορουμ.....πσσσσσ!

χαχα 4 χρόνια μετά απαντησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο γνώμες..

 

1) Accommodation: Η βρίσκεις γνωστό και συγκατοικείς η μένοντας σε ένα hostel, ψάχνεις απο κοντά για συγκατοίκηση. Ειναι πολλοί που βιάζονται να φυγουν απο 12μηνα/6μηνα συμβόλαια και δεν μπορούν να βρουν replacements..εκεί χτυπας. Spareroom κυριώς δημοσιεύονται. Αυτο που σου προτείνω ειναι βρες μια πόλη ΕΚΤΟΣ λονδίνου για να σου βγεί φτηνά η ζωή..πχ Birmingham, Manchester, Liverpool κλπ. Επίσης οι αγορές τους ειναι καλές για χαμαλοδουλειές και μπορείς να δικτυωθείς ευκολότερα απ ότι στο Λονδίνο..αλλά και να μην θες χαμαλοδουλειές σου επιτρέπουν να έχεις ενα lifestyle σχετικά καλο χωρίς τις σπατάλες του λονδίνου.

 

2) Η ευρεση εργασίας ειναι λίγο περίεργη. Αν εισαι σε κλάδο με ζήτηση πχ ΙΤ, Economics-Business τότε επισκέφτεσαι ατζέντηδες και δίνεις το βιογραφικό σου. Τηλεφωνικά καλύτερα θα κλείσεις meeting μαζί τους και απο εκεί τσεκάρουν και τα αγγλικά σου για να μη βρεθούν με λεξικό στα χέρια όταν τους επισκεφτείς. Επίσης αν είσαι εξειδικευμένος κάπου, γράψου σε καμια κοινότητα είτε online ειτε πρακτικά..να δικτυωθείς να μπεις λίγο στον τρόπο σκέψης τους. Αν δεν εισαι εξειδικεύμενος, προσπάθησε να κάνεις κάτι πχ καποιου είδους μικρής διάρκειας εκπαίδευση στην αγγλία. Τότε έχεις πολλές πιθανότητες να κεντρίσεις την προσοχή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ari, ήδη κοιταζω και πιο βορεια. Καμια σχεση τα νοικια εκει, μιση τιμη και πιο κατω. Όπου κάτσει.

Η Σκωτία τι λεει; Στα ιδια επιπεδα με τη βόρεια Αγγλία ή πιο φθηνη;

 

Με τα συμβολαια τι γινεται αν βρεις replacement, σου χαριζουν τους υπολοιπους μήνες μέχρι τη λήξη του συμβολαίου; Εξαρτάται από τον κάθε ιδιοκτήτη ή όλοι σου τα χαριζουν αν βρεις αντικαταστάτη;

 

Εγώ αν και ψάχνω πρακτικές δουλιές αρχικά, πάλι φοβάμαι αυτό που λες. Μην ακούσουν στο τηλέφωνο τα αγγλικά μου και με κόψουν πριν παω εκει..Πολλές φορές συνεννοούμε, πολλές όχι.

Επεξ/σία από Aypnos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ν ακούσεις πως μιλάνε οι Ινδοί τότε! Ενοίκια δε σου χαρίζει κανείς και για κανένα λόγο! Απλά κάποιος που έχει συμβόλαιο και δίνει λέω εγώ τώρα 500 λίρες αλλά θέλει να φύγει του λες εσυ μεγάλε δίνω 400 κι άμα θες.

Αμα πρέπει να φύγει δε θα πει όχι.Ιδίως αν πρόκειται για 2-3 μήνες και απλά χάσει 300 λιράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεχεται δηλ ο ιδιοκτήτης να μπει ένας άλλος μέσα, αρκει να παίρνει πάλι τα 500, ανεξάρτητα αν τα παίρνει και από τους δυο 400+100. Παιρνει παλι τα συμφωνηθεντα με τον πρώτο, σαν να συνεχιζει το συμβολαιο με αυτον.

Αυτο ενοουσα σου τα χαριζει, αν βρεις καποιον αλλον να μπει μεσα στη θεση σου να πληρωνει το νοικι (ή μερος του), φευγεις και δεν πληρώνεις τους υπολοιπους μηνες μεχρι τη ληξη του συμβολαιου.



Εσεις που ειστε εκει πανω, που βαζουνε κυρίως οι Ελληνες εργοδοτες αγγελίες; Δωστε καμια εφημεριδα, κανενα site.

Μπορει να εχει ξαναγραφτει παλιοτερα, ειναι μεγαλο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...