Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το διαβατήριο και μια εικόνα Παναγιάς μαζί μου μόνο παίρνω....

 

 

Μετά απο 21 μήνες ανεργίας (όχι πως πριν είχα σοβαρές - σταθερές δουλειές) η ζωή στην Ελλάδα δεν παλεύεται πλεον

Ακόμα κι αν βρεις μια δουλειά των 586 ευρώ - η αβάσταχτη φορολογία και ακρίβεια είναι ανυπόφορη ακόμα κι αν έμενες στα Ανάκτορα του Μπάκινγχαμ.

όχι δεν είναι υποχώρηση αλλά ανασύνταξη - έπρεπε να είχα φύγει πριν 12 χρόνια για σπουδές - επέλεξα να καθήσω να σπουδάσω στην Ελλάδα - τα μαλλιά μου αρχίζουν να ασπρίζουνε (περπατώντας στα ...ΑΝΤΑ) και ακόμα δεν έχω στον "ΗΛΙΟ ΜΠΥΡΑ"

αφού δεν έφυγα τότε θα φύγω ΣΥΝΤΟΜΑ !

 

 

Υ.Γ. ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΦΥΓΕΙΝ ΑΔΥΝΑΤΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι βρήκες στην Αγγλία;Και τι εννοείς ότι δεν είχες σοβαρές δουλειές εδώ στην Ελλάδα;

 

Κάτι άλλο που δεν το λέω προσωπικά για σένα.Όταν κάποιος δεν έχει βγάλει το λύκειο, δεν ξέρει μια ξένη γλώσσα και δεν γνωρίζει να χειρίζεται υπολογιστή πέρα από το ίντερνετ με ποιο σκεπτικό μπορεί να πει "δεν μπορώ να βρω μια δουλειά της προκοπής εδώ στην Ελλάδα και θέλω να πάω εξωτερικό" ;Δηλαδή τι δουλειά περίμενε να βρει και τι καλύτερο θα μπορεί να κάνει στο εξωτερικό αν πάει;Το λέω αυτό επειδή έχω αρκετούς γνωστούς που πιστεύουν ότι αν πάνε στο εξωτερικό μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να δουλέψουν σερβιτόροι σε ελληνικά εστιατόρια.

Φυσικά υπάρχουν και άτομα που μπορεί να μην είναι μορφωμένα αλλά είναι πολύ καλοί σε κάτι(π.χ. καλοί μάγειρες, σχεδιαστές μόδας κλπ) και θα μπορέσουν να κάνουν καριέρα έξω.

 

Και γενικότερα δεν πιστεύω ότι στο εξωτερικό περιμένουν τους Έλληνες με ανοιχτές αγκάλες για να τους δώσουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε ολους!

Διαβασα το θεμα γιατι θα ανεβω κι εγω σε λιγες μερες Αγγλια. Πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες, δεν βγάζω ακρη ομως σε κατι.

Ψαχνω σπιτια αυτες τις μερες να κλεισω ραντεβου μολις ανεβω να τα δω. Σε όσα site ειδα ομως και πηρα τηλεφωνο, θελουνε να αποδειξεις οτι εργαζεσαι. Δεν διαθετουν σπιτια χωρις αυτη την προυποθεση απαντανε.  Και σχεδον ολοι οι ελληνες που μιλησα εκει αυτο μου λενε.

Σκεφτομαι να αναβαλω το ταξιδι.. Υπαρχει αλλος τροπος να ψαξω σπιτια, στα οποια οι ενοικιαστες ειναι πιο χαλαροι και δεν ζητανε αποδικτικα εργασιας;

Η λυση του ξενοδοχειου μου ειναι ακριβη. Δεν ξερω ποτε και αν θα βρω σπιτι..

Στην περιπτωση που βρει καποιος δουλεια και δεν εχει δ/νδη σπιτιου να δηλωσει τι γινεται; Δεν τον προσλαμβανει ο εργοδοτης;

Επισης με την συγκατοικηση τι παιζει; Μπορώ να βρω καποιον συγκατοικο, να συμφωνησουμε να δίνω το νοικι του
δωματιου σε αυτον και να δινει ολοκληρο το νοικι αυτος στον ιδιοκτητη;
Ωστε να αποφυγω το συμβολαιο και τα πειστηρια που θα ζηταει ο
ιδιοκτητης. Ειναι συνηθισμενο;
 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Καλύτερα να μείνεις για λίγο καιρό με κάποιον που ψάχνει συγκάτοικο.

 

Αυτή είναι η πιο εύκολη και σωστή λύση προς το παρόν. Στην τελική είσαι σίγουρος οτι μπορείς να μείνεις μόνος σου; Τα ενοίκια είναι απλά πανάκριβα σε όλη την Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!

 

Διαβασα το θεμα γιατι θα ανεβω κι εγω σε λιγες μερες Αγγλια. Πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες, δεν βγάζω ακρη ομως σε κατι.

Ψαχνω σπιτια αυτες τις μερες να κλεισω ραντεβου μολις ανεβω να τα δω. Σε όσα site ειδα ομως και πηρα τηλεφωνο, θελουνε να αποδειξεις οτι εργαζεσαι. Δεν διαθετουν σπιτια χωρις αυτη την προυποθεση απαντανε.  Και σχεδον ολοι οι ελληνες που μιλησα εκει αυτο μου λενε.

Σκεφτομαι να αναβαλω το ταξιδι.. Υπαρχει αλλος τροπος να ψαξω σπιτια, στα οποια οι ενοικιαστες ειναι πιο χαλαροι και δεν ζητανε αποδικτικα εργασιας;

Η λυση του ξενοδοχειου μου ειναι ακριβη. Δεν ξερω ποτε και αν θα βρω σπιτι..

 

Στην περιπτωση που βρει καποιος δουλεια και δεν εχει δ/νδη σπιτιου να δηλωσει τι γινεται; Δεν τον προσλαμβανει ο εργοδοτης;

 

Επισης με την συγκατοικηση τι παιζει; Μπορώ να βρω καποιον συγκατοικο, να συμφωνησουμε να δίνω το νοικι του

δωματιου σε αυτον και να δινει ολοκληρο το νοικι αυτος στον ιδιοκτητη;

Ωστε να αποφυγω το συμβολαιο και τα πειστηρια που θα ζηταει ο

ιδιοκτητης. Ειναι συνηθισμενο;

 

Ευχαριστώ

 

www.spareroom.co.uk

 

δες εκεί. ειναι η καλύτερη σου επιλογή - πχ να μείνεις για ενα διάστημα σε ένα δωμάτιο που μένει στο σπίτι μέσα και ο ιδιοκτήτης (landlord). προσοχή στις απάτες - δεν δίνεις λεφτά αν δεν δεις το σπίτι πρώτα.

 

καλύτερα να μείνεις με ένα γνωστό σου προσωρινά να σε βάλει στα κόλπα πριν ψάξεις μόνος σου.

 

και χωρις να θέλω να γίνω κακός θα σε ρωτησω: ανεβαίνεις Αγγλία έτσι χύμα αέρα πατέρα? χωρίς δουλειά? χωρίς scheduled interview? Τι είνα η Αγγλία? Η γη της επαγγελίας νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μου λετε ολοι συγκατηκηση, οντως δεν δινουν ετσι σπιτια χωρις δουλεια.

Leonida με την συγκατοικηση τι ακριβως παιζει δηλ;

Θα συμφωνησω με τον συγκατοικο να του δινω το νοικι καθε μηνα και μετα αυτος να το δινει στον ιδιοκτητη;

Το δικο του συμβολαιο ειναι για ολοκληρο το σπιτι; Εμενα δεν θα μου ζητησει συμβολαιο ο ιδιοκτητης για το δωματιο;

Αν θελουν συμβολαιο για το δωματιο, λογικα θα θελουν να αποδειξω οτι εργαζομαι.

 

Dark, θα κοιταξω και με ιδιοκτητη

 

Ψαχνω μια προσωρινη δουλεια για αρχη. Interview σε εταιριες δυσκολο να δωσω, γιατι αν και ειμαι επιπεδο

proficiency, μολις δουνε οτι δυσκολευομαι στην συνεννοηση θα με απορριψουν νομιζω. Οποτε πρεπει να μαθω καλα

τη γλωσσα πρωτα. Αν ηξερα καλα Αγγλικα θα το προσπαθουσα με on line interviews και θα εψαχνα μονο σε δουλειες που με ενδιαφερουν. Δεν θα ανεβαινα.

 

Στελνω ηδη βιογραφικα απο εδω. Δεν τυχαινει να εχω καποιον εκει.Μονο οσοι εχουν ακρη μεταναστευουν; Αν δω οτι δεν γινεται τπτ θα γυρισω. Δεν θα κατσω να φαω ολα τα λεφτα μου εκει. Για αυτο με νοιαζει πολυ το συμβολαιο.

Απο οτι λενε συνηθως εχουν 6μηνη διαρκεια. Αν φυγω πιο νωρις, πληρωνω και τους 6 μηνες; Στη συγκατοικηση ειναι πιο χαλαρα; Μπορει να μην υπαρχει αυτος ο ορος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μου λετε ολοι συγκατηκηση, οντως δεν δινουν ετσι σπιτια χωρις δουλεια.

Leonida με την συγκατοικηση τι ακριβως παιζει δηλ;

Θα συμφωνησω με τον συγκατοικο να του δινω το νοικι καθε μηνα και μετα αυτος να το δινει στον ιδιοκτητη;

Το δικο του συμβολαιο ειναι για ολοκληρο το σπιτι; Εμενα δεν θα μου ζητησει συμβολαιο ο ιδιοκτητης για το δωματιο;

Αν θελουν συμβολαιο για το δωματιο, λογικα θα θελουν να αποδειξω οτι εργαζομαι.

 

Dark, θα κοιταξω και με ιδιοκτητη

 

Ψαχνω μια προσωρινη δουλεια για αρχη. Interview σε εταιριες δυσκολο να δωσω, γιατι αν και ειμαι επιπεδο

proficiency, μολις δουνε οτι δυσκολευομαι στην συνεννοηση θα με απορριψουν νομιζω. Οποτε πρεπει να μαθω καλα

τη γλωσσα πρωτα. Αν ηξερα καλα Αγγλικα θα το προσπαθουσα με on line interviews και θα εψαχνα μονο σε δουλειες που με ενδιαφερουν. Δεν θα ανεβαινα.

 

Στελνω ηδη βιογραφικα απο εδω. Δεν τυχαινει να εχω καποιον εκει.Μονο οσοι εχουν ακρη μεταναστευουν; Αν δω οτι δεν γινεται τπτ θα γυρισω. Δεν θα κατσω να φαω ολα τα λεφτα μου εκει. Για αυτο με νοιαζει πολυ το συμβολαιο.

Απο οτι λενε συνηθως εχουν 6μηνη διαρκεια. Αν φυγω πιο νωρις, πληρωνω και τους 6 μηνες; Στη συγκατοικηση ειναι πιο χαλαρα; Μπορει να μην υπαρχει αυτος ο ορος;

 

φίλε δεν ξέρω τι ζόρι τραβάς στην Ελλάδα και τι δυσκολίες περνάς αλλά αυτό που πας να κάνεις Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ είναι οτι θα καταλήξει μεγάλο ναυάγιο.

 

Δεν είναι η Αγγλία όπως την έχεις στο μυαλό σου. Νομίζεις πως στο Heathrow έχουν κόκκινα χαλιά για τους Έλληνες? Να ανέβεις έτσι πάνω στο χύμα μόνο λεφτά θα ξοδέψεις. Πρέπει να ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΣ καλύτερα. Ακόμα και τουρίστας δεν θα πήγαινες έτσι χύμα.

 

Γνώμη μου:

 

  1. Κάνε αιτήσεις για δουλειά από εδώ. Κανόνισε phone interviews. Μόνο έτσι θα εξασκηθείς
  2. Φτιάξε το CV σου
  3. Δες παρόμοια threads εδώ για δουλειά στο εξωτερικό Υπάρχουν πολλά sites με αγγελίες για δουλειά Αγγλία: π.χ www.reed.co.uk
  4. To σπίτι να το ψάξεις έτσι χωρίς δουλειά μην το κάνεις. Αν έχεις κάνει κάτι το βολεύεις μετά με την μία ή την άλλη
  5. Οξύμωρο: οι δουλειές είναι Λονδίνο αλλά Λονδίνο είναι ανάσα και £.

ps: Λονδίνο και στο χειρότερο υπόγειο να πας, ένα δωμάτιο εκεί μέσα δεν θα δίνεις λιγότερα από 400-450£ το μήνα.

καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμα εχω τα Cvs εχω στειλει και πολλα, απαντηση δεν εχω παρει βεβαια.

Και στο reed και σε πολλα αλλα sites εχω μπει και εχω στειλει.

Ειναι παρατολμο το ξερω, για αυτο ακομη το σκεφτομαι. Δεν ξερω πως λειτουργουν και αν μπορω να δωσω και phone interviews σε εστιατορια, φουρνους κτλ που ψαχνω για αρχη.

Ευχαριστω για τις συμβουλες παντως.  Σχετικα με τους ορους στην περιπτωαση συγκατοικησης που ρωτησα πιο πανω

ξερεις να μου πεις λεπτομεριες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμα εχω τα Cvs εχω στειλει και πολλα, απαντηση δεν εχω παρει βεβαια.

Και στο reed και σε πολλα αλλα sites εχω μπει και εχω στειλει.

Ειναι παρατολμο το ξερω, για αυτο ακομη το σκεφτομαι. Δεν ξερω πως λειτουργουν και αν μπορω να δωσω και phone interviews σε εστιατορια, φουρνους κτλ που ψαχνω για αρχη.

Ευχαριστω για τις συμβουλες παντως.  Σχετικα με τους ορους στην περιπτωαση συγκατοικησης που ρωτησα πιο πανω

ξερεις να μου πεις λεπτομεριες;

 

παίζουν τα πάντα, υπενοικίαση, να μένεις με landlord, να μείνεις μία εβδομάδα, ότι θέλεις. το θέμα είναι να μην ερθεις και φύγεις άπραγος. αυτό εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανο να μη βρω δουλεια, οπως μου λες. Το ξερω. Για αυτο ψαχνω την οσο μικροτερη δεσμευση συμβολαιου. Να τα μαζεψω και να γυρισω, χωρις να πληρωνω ρητρες κλπ. Θα το ξανασκεφτω, για αυτο ειμαι εδω και ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενα μηνα που μετακομισα στο Λονδινο. Σπιτι βρηκα την τριτη μερα αλλα επρεπε να μεινω σε χοστελ μια βδομαδα και αλλη μια σ ενα φιλο μεχρι ν αδειασει το δωματιο. Αιτησεις στελνω καθε μερα απο 10 εως 30.Απαντηση ουτε μια. Δε περιμενα οτι θα βρω δουλεια ετσι κι αλλιως αλλα επρεπε να δοκιμασω την τυχη μου:)

Σε 2 μηνες τελειωνουν τα λεφτα οποτε αν δε κατσει κατι τοτε πισω Ελλαδα για αναδιοργανωση και μετα βλεπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufa τετοιες πληροφοριες θελω. Λεπτομερεις και προυποθεσεις για δουλεια και σπιτι. Thanks

 

Finn, πως βρηκες σπιτι χωρις δουλεια; Δεν σε ρωτησανε αν εργαζεσαι; Ψαχνεις μονο νετ ή ριχνεις.. βιογραφικα απο οπου περνας; Τι δουλειες ψαχνεις αν επιτρεπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...