Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει ιδέα κανείς πόσο στοιχίζει η μετακόμιση από Θεσσαλονίκη για Μ. Βρετανία επίπλων,οικοσυσκευών και γενικώς ενός σπιτιού 5 μελούς οικογένειας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πανε στα ικεα εκει και παρε τα απαραιτητα.

 

 

*μπορει να μην απανταω στο ερωτημα σου αλλα δε συμφαιρει.

Με τρομάζεις..

Σήμερα έστειλα τα πρώτα emails σε μεταφορικές για να δω αν συμφέρει ή όχι.

Έχεις κάποια εμπειρία από ανάλογη περίπτωση ή το υποθέτεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφυγε φιλος για Σκωτία και το είχαμε ψιλοψαξει. Ισως σου βγαινει διαφορετικα οταν μιλας για επιπλα φοιτητη ή για ολοκληρη οικογενεια αλλα και παλι δε νομιζω να σε συμφαιρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζεις..

Σήμερα έστειλα τα πρώτα emails σε μεταφορικές για να δω αν συμφέρει ή όχι.

Έχεις κάποια εμπειρία από ανάλογη περίπτωση ή το υποθέτεις ;

 

http://www.anglogreek.com/

 

εδω εστειλες; οταν την ειχα χρησιμοποιησει ηταν η φθηνοτερη. αλλα μιλαω για μερικα χρονια πισω, τωρα δεν ξερω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται πολύ ησυχία έπεσε στο θέμα...

Εντυπώσεις από κανέναν που έχει πάει οικογενειακός ;;

Για νότια Ουαλία κανείς έχει γνώμη ;;

ουαλία ήμουν πρόσφατα (cardiff bay)... μια χαρά είναι και πολύ οργανωμένα, ανάλογα βέβαια και σε ποια περιοχή είσαι. οι ουαλλοί είναι λίγο ότι να ναι (μεθάνε πολύ και κάνουν μ****κιες) αλλα και εκεί παίζει πολύ ινδoτουρκοπακιστανοί και οι περισσότεροι υπάλληλοι σε καταστήματα είναι απο αγγλία... ίσως το καλύτερο φαγητό που έφαγα όσο ήμουν Μ.Βρεττανία :)

τώρα για δουλειές δεν ξέρω να σου πώ, πρέπει να ειναι δύσκολα και εκεί.. αλλα γενικά έχει αναπτυχθεί πολύ η περιοχή τα τελευταία χρόνια.

 

και μια φώτο απο τις πολλές που τράβηξα:

cardiff1.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα πρόχειρο search και δεν βρήκα κάτι οπότε θα ρωτήσω κι εδώ.

 

Για τη Σκωτία έχω διαβάσει αρκετά, ιδιαίτερα για Εδιμβούργο και Γλασκώβη. Σε Dundee, Aberdeen και Stirling ξέρει κανείς τι κατάσταση επικρατεί; Ως φοιτητής ποια απ τις τρεις αυτές πόλεις θα ήταν η καλύτερη επιλογή; Μιλάω ανεξάρτητα απ τα πανεπιστήμια. Γενικώς ως επίπεδο ζωής, τιμές, εγκληματικότητα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aberdeen είχα πάει το 2007,για 15 μέρες βέβαια, αλλά μου είχε αρέσει αρκετά. Τιμές ήταν λίγο πιο ακριβές από εδώ γενικά εκτός από τη βενζίνη που ήταν λίγο πιο φθηνή τότε. Είχα πάει καλοκαίρι και είχε αρκετή ζωή η πόλη αν σκεφτείς ότι φοιτητές έλειπαν. Παίζουν πολλές δουλειές με πετρέλαια εκεί από ότι θυμάμαι. Νοίκια σκέψου περίπου 650 λίρες το μήνα για ένα δυάρι. Για νυχτερινή ζωή από ότι θυμάμαι το βράδυ οι πιο πολλοί έβγαιναν σε έναν συγκεκριμένο δρόμο (Union Street ή King's Street δεν θυμάμαι σίγουρα). Απλά να ξέρεις ότι το χειμώνα θα βλέπεις ήλιο για καμιά 5-6 ώρες την ημέρα (και άν έχει ήλιο). Αλλά είναι τι ζητάει ο καθένας. Εγώ π.χ. θα έμενα άνετα aberdeen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει ιδέα κανείς πόσο στοιχίζει η μετακόμιση από Θεσσαλονίκη για Μ. Βρετανία επίπλων,οικοσυσκευών και γενικώς ενός σπιτιού 5 μελούς οικογένειας ;

 

Εγώ όταν μετακόμισα πήγα στον Ζωγραφίδη και για 45 κούτες περίπου + ποδήλατο, για μεταφορά Λονδίνο, μου στοίχισε 500 ευρώ.

 

Και για να ευλογήσω τα γένια μου σας παραθέτω το blog μου που καταγράφει το προσωπικό μου ταξίδι μετανάστευσης στην Αγγλία καθώς και συμβουλές για την μετανάστευση και την αναζήτηση εργασίας. Προσπάθησα να γράψω -και γράφω ακόμα- αυτά που θα ήθελα εγώ να βρώ συγκεντρωμένα κάπου όταν έψαχνα για δουλειά στην Αγγλία. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο:

 

fromgr2uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα παρεα.ειμαι 27 ετων και επαγγελματιας οδηγος φορτηγων τα τελευταια 5 σχεδον χρονιαομως οι δουλειες νεκρωσαν πραγματικα τωρα και ειπα να φυγω για αγγλια.εχω απολυτηριο λυκειου και lower,επεσε το ματι μου στο εθνος και ειδα αγγελιες απο βρετανια και προσεξα οτι ζητανε οδηγους φορτηγων.ξερω οτι με το διπλωμα μου το ελληνικο και μαλιστα την καρτουλα μπορω να παω και εξωτερικο για δουλεια.εχω εναν 2ο ξαδελφο μισο αγγλο μαλιστα και παιζει να με φιλοξενισει τον πρωτο καιρο μεχρι να βρω κατι.εχει παρει εσας παιδια απο πανω το αφτι σας για οδηγους φορτηγων?υπαρχει οντως ζητηση και αν ναι γιατι?δεν το θεωρουν καλη δουλεια τις 8 με 9 λιρες την ωρα που ειδα οτι δινουν?τι λετε αξιζει τον κοπο?παντως αυτο που ξερω εινναι οτι δεν μενει λονδινο καπου πιο νοτια απλα δεν θυμαμαι περιοχη.να το προσπαθησω?ουτως η αλλως ανεργος ειμαι τωρα.... :-D

 

σας παραθετω το εν λογο θεμα της εφημεριδας http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23323&subid=2&pubid=63595780

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Τι πιθανότητες έχω να βρω δουλειά στην Αγγλία σε ηλικία 30 και κάτι ψιλά, με πτυχίο οικονομικών, χωρίς μεταπτυχιακό, με μηδενική σχετική στο αντικείμενο εμπειρία, σε πόλη που να μην είναι το Λονδίνο ή γενικώς χαοτική σαν πρωτεύουσα (χέστηκα για το night life, την έχω περάσει την εφηβεία) και που να μπορώ να πληρώνω μόνος το νοίκι και να μην συγκατοικήσω με κανέναν;

 

εξαρτάται τι δουλειά θέλεις και όταν εννοείς ψιλά δώσε ένα εύρος να καταλάβουμε.

γενικά ειναι εφικτά αυτά που λες, το ζήτημα είναι tι θέλεις και αν αντέξεις!

 

τ λονδινο ειναι πανακριβο αν δεν εχεις καλοπληρωμένη δουλειά να συντηρηθείς

 

αν δεν θες δημοσιοποιήσεις στείλε pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έφυγα από Ελλάδα και πήγα Σλοβακια πριν 4 μήνες και κάτι,

Εδώ για να μένεις μόνιμα (πάνω από 3 μήνες ) πρέπει να έχεις εργασία,πας και γράφεσε στην αστυνομία όπου σου δίνουν έναν προσωπικό αριθμό και κάτι σαν ταυτότητα με τα στοιχεία σου(αυτό μπορεί να γίνετε σε πολλές χώρες της Ευρώπης).

Η ζωή εδώ είναι πολύ φτηνή εκτός από τα νοίκια (εγώ είμαι τυχερός γιατι η γυναόκα μου έχει σπίτι εδώ).

Η δουλεία ειναι πολύ καλά και δεν παίζει καυόλου ρατσισμός, καμία σχέση με Ελλαδισταν αλλά δεν κάθεσε,είπαμε εδώ σεν είναι Ελλαδιστάν.

 

Εγώ έφυγα και σώθηκα,δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω πίσω,μόνο για διακοπές

Όντος μου λείπει η θάλασσα (έμενα τα 2 τελευταία χρόνια σε νησί) και ο κρυος καφές (εδώ ο κρυος καφές είναι χάλια) αλλα οκ σκέφτομαι πως θα έρθω 3 βδομάδες διακόπες με το πορτοφόλι γεμάτο και θα τα ευχαριστηθώ.

 

Είμαι της άποψης : όποιος μπορεί να φύγει ας το κάνει έγω ήμουν μόνιμος στο ΠΝ και έφυγα κα δεν το μετάνιωσα.

 

Φυσικά το καλύτερο είναι να βρείς πρώτα δουλεία και μετά να φυγεις

 

είμαι λίγο off-topic άλλα ήθελα να πώ την δικία μου εμπειρία για αυτούς που σκέφτονται να φύγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλα εκανες φιλε μιλιταριστ,να πω την αληθεια και γω σκεφτομαι να φυγω δουλειες δεν υπαρχουν εδω.σκεφτομουν για αγγλια αλλα βλεπω και κει δεν ειναι καλα. @#$@#$ τα και αφησε τα.δε ξερω τι θα κανω :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλα εκανες φιλε μιλιταριστ,να πω την αληθεια και γω σκεφτομαι να φυγω δουλειες δεν υπαρχουν εδω.σκεφτομουν για αγγλια αλλα βλεπω και κει δεν ειναι καλα. @#$@#$ τα και αφησε τα.δε ξερω τι θα κανω :mad:

 

Γιατί δεν σκέφτεσε και άλλες χώρες? Δοκίμασε Σλοβακία ιδιαίτερα Μπρατισλάβα,

γίνονται πολλές προσλήψεις αν θες καμια πληροφορία πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν σκέφτεσε και άλλες χώρες? Δοκίμασε Σλοβακία ιδιαίτερα Μπρατισλάβα,

γίνονται πολλές προσλήψεις αν θες καμια πληροφορία πες μου

Φίλε μου με ενδιαφέρει το θέμα Μπρατισλάβα. Που μπορώ να σε βρώ στο μάιλ?

Ποιό είναι το μαιλ σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...