Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Luci,όσο ναι κάπως έτσι τα περίμενα αυτά που αναφέρθηκες εκτός από την κρυφοκομμουνιστική κ ξενοφοβη νοοτροπία.Γιατί αν είναι να πάω σε μια χώρα να αποκομίσω εμπειρία κ γνώσεις κ να μου φέρονται σαν να είμαι πακιστανός στα φανάρια άστα να πάνε.Τέσπα νέοι είμαστε ακόμα,εγώ πιστεύω οτι αξίζει να κάνουμε μια δοκιμή,τουλάχιστον θα ξέρουμε πως είναι,από το να καθόμαστε εδώ να δουλεύουμε για δίποδες βδέλλες,κ να τρώμε τα χρόνια τζάμπα γκρινιάζοντας για τη κακή μας τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα ρε παιδιά οταν μιλάμε για αποφάσεις ζωής είναι δυνατόν να αναφέρει κάποιος το καιρό? Δηλαδή αυτή θα είναι η θυσία που προσβλέπετε να κάνετε για να κάνετε τη ζωή σας καλύτερη?

 

Χαλαρώστε, δεν είναι και τόσο άσχημα Αγγλία. Και στη τελική δούλευε εδώ και όρμα ολο το καλοκαιρι ελλάδα φραγκάτος για την άδεια σου.

 

Δεν εχουν ολοι τα ιδια κριτιρια για μια δουλεια. Για παραδειγμα προσφατα απερριψα μια δουλεια που θα μου αφηνε στην τραπεζα 1500 ευρω καθε μηνα (αποταμιευση αυτα) λογω το γεγονοτος οτι 10-13 μερες καθε μηνα θα επρεπε να ειμαι εξωτερικο. Και το προβλημα μου δεν ειναι το εξωτερικο αλλα η κοινωνικες μου υποχρεωσεις που δεν ειναι και κατι τρομερο, ενα κυκλος μερικων φιλων και γνωστων (μετρουνται στα δαχτυλα των χεριων) στα Χανια που μενω. Επισης προσφατα παλι απερριψα αλλη δουλεια που απαιτουσε αλλαγη πολης καθε 1-2-3 μηνες. Προσωπικα δε με ενδιαφερει ο καιρος, ουτε τα ελληναδικα, ουτε το να ειμαι με ελληνες, δεν ειμαι απο αυτους που θα δηλωσουν οτι μου ελειψε το σουβλακι, τα μπουζουκια, ο μουσακας (δοκιμασμενα αυτα που λεω). Αλλα επειδη εγω μπορω να ζησω χωρις ολα αυτα δε σημαινει οτι δεν καταλαβαινω τους αλλους που τα θεωρουν απαραιτητα. Για παραδειγμα μπορω να καταλαβω ατομο που αρνειται super δουλεια με super λεφτα επειδη η πολη δεν εχει θαλασσα. Μπορω να καταλαβω ατομο που δεν την παλευει χωρις μπουζουκια (και ας τα μισω και ας μην πηγαινω ποτε. Ειμαι ψιλο-offtopic αλλα ηθελα να πω την αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά λέω οτι κέρδος χωρίς θυσίες δεν υπάρχει. Αν δεν δέχονται άτομα να θυσιάσουν το πιο απλό πράμα όπως ο καιρός τότε δεν βγαίνει πουθενά ο δρόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα οπα, ο καιρος δεν ειναι απλο πραγμα φιλε μου. Τα σουβλακια, τα μπουζουκακια και τα συναφη ειναι κατι "απλο". Ο καιρος δεν ειναι κατι απλο. Οτι θες πες περι απλοτητας εκτος απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδιά οταν μιλάμε για αποφάσεις ζωής είναι δυνατόν να αναφέρει κάποιος το καιρό? Δηλαδή αυτή θα είναι η θυσία που προσβλέπετε να κάνετε για να κάνετε τη ζωή σας καλύτερη?

.

 

ναι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικος ο καιρος. ειναι ο κυριος λογος που επεστρεψα απο το νησι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε παιδιά σιγά σιγά όλοι για τις εξωτικές φιλόξενες και αγγελικά πλασμένες Αγγλίες/Σουηδίες να παίρνετε 10.000 το μήνα με λίγες ώρες δουλειας, άπλετο ελεύθερο χρόνο να κυκλοφορείτε με Porsche και ξανθιές γκόμενες όλη μέρα και αφήστε εμάς εδώ τα κορόιδα - Ελληναράδες να μυζεριαζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδιά οταν μιλάμε για αποφάσεις ζωής είναι δυνατόν να αναφέρει κάποιος το καιρό? Δηλαδή αυτή θα είναι η θυσία που προσβλέπετε να κάνετε για να κάνετε τη ζωή σας καλύτερη?

 

Χαλαρώστε, δεν είναι και τόσο άσχημα Αγγλία. Και στη τελική δούλευε εδώ και όρμα ολο το καλοκαιρι ελλάδα φραγκάτος για την άδεια σου.

 

Ασφαλώς και παίζει ρόλο ο καιρός, και το τι χρώμα είναι τα παγκάκια στα πάρκα και το πόσο μεγάλες είναι οι κατσαρίδες. Η ζωή δεν είναι μόνο η δουλειά και τα λεφτά για μερικούς. Και αυτός ένας απο τους λόγους που άφησα την βρωμιάρα την Αμερική όταν τελείωσα τις σπουδές και γύρισα Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε παιδιά σιγά σιγά όλοι για τις εξωτικές φιλόξενες και αγγελικά πλασμένες Αγγλίες/Σουηδίες να παίρνετε 10.000 το μήνα με λίγες ώρες δουλειας, άπλετο ελεύθερο χρόνο να κυκλοφορείτε με Porsche και ξανθιές γκόμενες όλη μέρα και αφήστε εμάς εδώ τα κορόιδα - Ελληναράδες να μυζεριαζουμε

 

Στο δεύτερο κομμάτι έχεις δίκιο. Στο πρώτο κομμάτι είσαι υπερβολικός.

 

Στην Αγγλια είναι βέβαιο οτι θα δουλέψεις περισσότερο γιατι εκεί δεν αστειεύονται. Θα πληρωθεις όμως όσο πρέπει για αυτό που κάνεις σε αντίθεση με εδω. Επίσης θα δεις ενα πολιτισμό και μία παιδεία που δεν υπάρχει περιπτωση να δεις εδώ ούτε σε 500 χρονια. Και μιλαμε παντα για τους μέσους όρους...δηλαδη και εκει θα υπαρχουν καφροι κτλ. Για παραδειγμα το χάλι των Ελληνικων δρόμων, που κάνει σταση ο καθένας όπου θέλει, που παρκάρει όπου θέλει, που τα μηχανακια κυκλοφορουν λες και δεν υπάρχει ΚΟΚ κτλ δεν υπάρχει περίπτωση να το δεις. Οπως δεν υπάρχει περίπτωση να δεις την Ελληνικη μιζερια και παιδεία που το παιδι απο το σχολείο έχει στο μυαλο του το πως κουτσα στραβα θα μπει σε μια σχολή στην οποία θα βρει ενα μέσο για να περάσει τα μαθηματα (που τα κάνουν καθηγητές που όποτε θέλουν πατάνε στο μάθημα) και μολις βγεί απο τη σχολη χωρίς να ξέρει τπτ θα ψαχνει να βρει ενα μέσο για να τον βάλει στο δημοσιο....Καταντια big time.

 

Όποιος μπορει λοιπόν, βουρ για Αγγλίες, Γερμανιές, Σουηδιες κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Luci,όσο ναι κάπως έτσι τα περίμενα αυτά που αναφέρθηκες εκτός από την κρυφοκομμουνιστική κ ξενοφοβη νοοτροπία.Γιατί αν είναι να πάω σε μια χώρα να αποκομίσω εμπειρία κ γνώσεις κ να μου φέρονται σαν να είμαι πακιστανός στα φανάρια άστα να πάνε.Τέσπα νέοι είμαστε ακόμα,εγώ πιστεύω οτι αξίζει να κάνουμε μια δοκιμή,τουλάχιστον θα ξέρουμε πως είναι,από το να καθόμαστε εδώ να δουλεύουμε για δίποδες βδέλλες,κ να τρώμε τα χρόνια τζάμπα γκρινιάζοντας για τη κακή μας τύχη...

 

Κοίτα, ρατσιστές δεν είναι ιδιαίτερα, εκτός αν μιλάμε για Άραβες ή λοιπούς μουσουλμάνους. Από τη στιγμή που τακτοποιηθείς εδώ, δε θα το φας πολύ στη μάπα, το πολύ πολύ να χαμογελάει ο ταμίας σε όλους στην ουρά εκτός από σένα -η λύση είναι μακρύ δερμάτινο και κάτω το μαλλί, εκεί γίνονται όλοι γλύκες. Αλλά μέχρι να τακτοποιηθείς, θα κατεβάσεις αρκετά καντήλια, ειδικά στη φάση που θα ψάχνεις σπίτι και με το που ρωτάς "do u speak english" θα ακούς το τηλέφωνο στην άλλη άκρη να κλείνει χωρίς κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε παιδιά σιγά σιγά όλοι για τις εξωτικές φιλόξενες και αγγελικά πλασμένες Αγγλίες/Σουηδίες να παίρνετε 10.000 το μήνα με λίγες ώρες δουλειας, άπλετο ελεύθερο χρόνο να κυκλοφορείτε με Porsche και ξανθιές γκόμενες όλη μέρα και αφήστε εμάς εδώ τα κορόιδα - Ελληναράδες να μυζεριαζουμε

 

Αγγελικα πλασμενες μπορει να μην ειναι αλλα ειναι -ανθρωπινες-. Σε μια μικρη πολη ειχα παει πριν καποια χρονια σε ενα φιλαρακι (στο Lester) και αυτο που συναντησα εκει απλα δεν το πιστευα αλλα δεν ειχα ακομα το μυαλο να μεινω απο νωρις εκει και να μην φτασω τωρα κοντα 30 και να κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο γιατι δεν το εκανα.

 

Ουτε με γυναικαρες θα εισαι ουτε και με Porche (αν και αυτο το συζηταμε αναλογα με την δουλεια που κανεις) αλλα εκει υπαρχει εντελως διαφορετικη νοοτροπια πανω σε αυτα τα ζητηματα (δουλεια, αμοιβη, σχεσεις κτλ). Αν δεν βγεις απλα δεν ξερεις και δεν μπορεις ουτε καν να καταλαβεις για ποσσες χιλιετιες μπροστα ειναι οι ανθρωποι σε σχεση με εμας εδω.

 

Μπορεις να κοροιδευεις οσο θελεις αλλα αν δεν εχεις "μπαρμπα" και "κουμπαρους" και "μπαμπαδες" να σου τα σκανε η να σε "σμπροχνουν" τοτε το πιθανοτερο ειναι οτι δεν εχεις στον ηλιο μοιρα εδω στο Ελλαδισταν. Και εκει φυσικα ξεκιναν οι σκεψεις.......να την κανεις για να γλυτωσεις. Τωρα που μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά, ο καιρός σας εμποδίζει να κάνετε ζωή σε αγγλίες, γερμανίες κλπ. Να μου πει κάποιος ότι θέλει να λιάζεται το μισό χρόνο σε παραλίες και δεν αρκείται με μερικές εβδομάδες τότε οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι διαδικαστικά χρειάζονται να κάνω εδώ πέρα (εφορίες κτλπ) αφού δεν έχω άλλες υποχρεώσεις, για να την κάνω μια και καλή από εδώ.

Επίσης τι θα χρειαστώ στο εξωτερικό να κάνω;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρεσβεία της χώρας στην οποία θέλεις να πάς είναι η πλέον αρμόδια να σου απαντήσει σε σχετικές ερωτήσεις.

Αν όντως έχεις πάρει μια τέτοια απόφαση πήγαινε απο εκεί ή πάρε τηλέφωνο να μάθεις ότι σε ενδιαφέρει.

ΣΙΓΟΥΡΑ θα πάς σαν έλληνας με προσωρινές άδειες κτλ και ανάλογα με τη χώρα, κάποια στιγμή (αν σε νοιάζει) θα πάρεις την μόνιμη άδεια(δύσκολο εώς δύσκολο) και ίσως και την υπηκοότητα.

Αλλα ότι και να λέμε...

Πρεσβεία :)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:44 ----------

 

Το τηλέφωνο του Αγγλικού προξενείου στην Θεσσαλονίκη είναι 2310278006 και το προξενείο βρίσκεται στην Βενιζέλου 8 (πλατεία ελευθερίας).

 

Η πρεσβεία, που είναι στην Αθήνα, ακούει στο 2107272600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...