Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγγλικά μιλάω αλλά επειδή δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά σίγουρα πρέπει να περάσει ένα χρονικό διάστημα ώστε να σκέφτομαι στα αγγλικά κ όχι στα ελληνικά, γι'αυτο σκέφτομαι στην αρχή μία δουλεία που να έχει απλό λεξιλόγιο κ στη συνέχεια όταν εξοικειωθώ ασχολούμαι με αυτό που σπούδασα. Σίγουρα οι δουλειές είναι περιορισμένες γενικά λόγω της οικονομικής κρίσης, αλλά με μία μικρή έρευνα που έκανα βρήκα αρκετές αγγελίες πάνω στον τομέα μου με πολύ καλύτερες συνθήκες απ'ότι εδώ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτα επειδη εχω πολυ μεγαλη εμπειρια επι του θεματος.. και για να μην γραφουμε αδικα.. στο λεω.. θα καταληξουμε οτι εισαι πανεξυπνος, ειναι πολυ αμφιβολο να τα καταφερουμε γιατι δεν ειμαστε το ιδιο σπουδαιοι και σευχαριστουμε που αφιερωνεις και το χρονο σου και μας μιλας γιατι μαλλον δεν το αξιζουμε... 9 στα 10 Ελληνες που γνωρισα στα ξενα σαν εσενα ειναι.. Αμα κατσει τωρα καποιος και σας παρει σοβαρα.. αστο..Καλα αυτα που λες τωρα ειναι ολα τα λεφτα... τωρα τα ειδα.. οι Αγγλοι που ειναι σαν εννοιες το ιδιο με ιμπεριαλισμο, αποικιοκρατια, ανθρωπινη εκμεταλευση και πονος, ασπροι κωλοι με πλε αιμα, καπιταλισμος... και δεν κανουν διακρισεις... οτι πεις.. δυστυχως δεν κανουν διακρισεις ουτε οι αγγλιδες και πανε μονο με αραπακλες..

Btw τον επομενο σεπτεμβριο κλεινω την 10ετια εδω. Τα 5 θα νε Λονδινο.

Και συμφωνων με τον απο κατω :)

Για 5 χρονια ζωης στην Βρετανια η αντιληψη σου για εκεινη ειναι νομιζω η καραμπαμ Ελληνικη.Καθολου τυχαιο οτι δεν την παλεψες εδω,αυτα απο καποιον που ζει στο Λονδινο το διπλασιο ακριβως απο οτι εζησες εσυ εδω.

 

Αγγλικά μιλάω αλλά επειδή δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά σίγουρα πρέπει να περάσει ένα χρονικό διάστημα ώστε να σκέφτομαι στα αγγλικά κ όχι στα ελληνικά, γι'αυτο σκέφτομαι στην αρχή μία δουλεία που να έχει απλό λεξιλόγιο κ στη συνέχεια όταν εξοικειωθώ ασχολούμαι με αυτό που σπούδασα. Σίγουρα οι δουλειές είναι περιορισμένες γενικά λόγω της οικονομικής κρίσης, αλλά με μία μικρή έρευνα που έκανα βρήκα αρκετές αγγελίες πάνω στον τομέα μου με πολύ καλύτερες συνθήκες απ'ότι εδώ στην Ελλάδα.

Θα σου προτεινα να αρχισεις να στελνεις αιτησεις. Απλα να ξερεις πως ο πρωτος καιρος θελει καποια εξοδα για προκαταβολες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαίρη, επειδη ημουν και εγω ένα διαστημα εκει θα σου πω οτι δουλειά βρισκεις ευκολα αν αξίζεις, ανταμοίβεσαι με βάση αυτα που προσφέρεις, σπιτι βρισκεις ευκολα μέτριο (αν συμβιβάζεσαι) και λιγο πιο δυσκολα καλό. Αν εχεις αλλεργίες κλπ να ψάχνεις για πιο καινούργια σπιτια καθως οι βρωμομοκέτες τους ειναι τρελή εστια μικροβίων (εχω αλλεργίες και άλλαξα 2 σπιτια μεχρι να καταληξω σε 3ο που δεν τουμπάνιαζα καθε βραδυ στον ύπνο μου.

 

Τέλος, όσον αφορά το κοστος αν προκειται για σπουδες υπολόγιζε γύρω στα 900-1000 το μήνα, λίγο παραπάνω δηλαδή από όσα θα έδινες στην ελλάδα αν ήσουν σε αλλη πολη απο αυτη της μονιμης διαμονής σου.

Ελπίζω να σε καλυψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψάξει τι ακριβώς χρειάζεται από οικονομική άποψη κ πιστεύω ότι είναι σε λογικά πλαίσια. Τι πιθανότητες έχει να βρει κάποιος διαμέρισμα όσο μικρό κ να είναι αλλά να μένει χωρίς συγκάτοικο; παίζει κάτι τέτοιο είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας με βάση τα ενοίκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια πολη λεμε? Στο θεμα συγκατοικου, θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις αλλα να μην πας στα τυφλα. Θελει πολυ ξαψιμο. Εγω μπορω να πω οτι εδω και καιρο ειμαι με 2 ανθρωπους που τα παμε καταπληκτικα. Δεν εχουμε παει ποτε εξω και οι 3 σαν παρεα λογω δουλειων/προγραμματων αλλα η κατασταση μεσα στο σπιτι ειναι πολυ καλη. Για να βρουμε την 2η κοπελα, φαγαμε 2 μερες και ειδαμε ~20 ατομα, αλλα αξιζει τον κοπο.

Τα αγγλικα σου θα βελτιωθουν κατακορυφα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του συγκατοίκου με απασχολεί κάπως, γιατί θα προτιμούσα να ζω μόνη μου, αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς θα το ξεπεράσω. Ήσασταν όλοι πολύ κατατοπιστικοί, κ σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω, και ειδικά στον αντικάπα, χαλαρώστε. Δεν είμαι σε φάση να νουθετώ ενήλικες σήμερα.

 

Ξέρεις όμως τί.. Γραφω στο φόρουμ εδώ κανα δυό μέρες και έχω παρατηρήσει ότι αφήνεις κάτι προσβολές και κατηγορίες εναντιον μου και τις διαγράφεις εφόσον απαντήσω σε κάποιον.. και στο τέλος αφήνεις και κάτι αρνητικά σχόλια εις βάρος μου.. Εσύ είσαι ενήλικας? Αν είσαι ενήλικας είσαι προκατηλημένος.. και επειδή δέν γνωριζόμαστε απο χτές προφανώς είσαι προκατηλημένος με αυτά που εχω γράψει μέχρι τώρα.. και αυτά που έχω γράψει έιναι καθαρά αντικαπιταλιστικά.. Αν είσαι επομένως κανας καπιτάλας κοματόσκυλο και ζορίζεται να είναι αντικειμενικός.. μην τρέχεις κάθε τόσο στην τουαλέτα.. διεγραψε το λογαριασμό μου και κάτσε να διαβάζεις απο τα φιλαρακια σου αυτα που σαρεσουν.. και ο ραγιαδισμός εχει οριο δηλαδή.. Αμα θές εξτρα βοηθεια εδω είμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω αριστερά σε κάθε post έχει ένα κουμπί αναγράφον "report".

Η σωστή αντίδραση σε προσβλητικό post, είναι να το πατήσεις, όχι να απαντήσεις.

Αν βλέπω το μεμπτό αφ' ότου έχεις απαντήσει, είναι γιατί κάποιος πάτησε το προαναφερθέν κουμπάκι για το δικό σου απαντητικό post.

 

Η προσωπική σου εντύπωση διαβάστηκε προσεκτικά και εκτιμήθηκε.

 

OnTopic τώρα παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gay-indian_w.jpg

 

Ινγ-κλανιστάν 2030;

 

Εγώ γύρισα πριν κάτι μήνες από London. Ήμουνα σχεδόν μια δεκαετία. Χωρίς αρκετά λεφτά δεν, σίγουρα πια γενικά UK είναι πιο φτηνά από Ελλάδα, όταν κατέβηκα μου φάνηκε λες και ήρθα στο Monaco. Έδωσα εξετάσεις στην Metropolitan Police και κόπηκα μέχρι που τελικά βρήκα ένα γνωστό του γνωστού που δούλευε μέσα στις διορθώσεις τον αιτήσεων. Ξέρετε τι μου είπε? " Ότι και 100% να γράψεις πάλι δεν θα σε πάρουμε γιατί προσπαθούμε να αποκαταστήσουμε Άγγλους". Γενικότερα άμα δεν έχεις Phd, η είσαι δεν ξανθιά μουνάρα δύσκολα να βρείς σοβαρή δουλειά αλλα ούτε για πατώματα να καθαρίζεις δεν έχει. Δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν εκτος άμα είναι για σπουδές.

 

Ρε τους φασίστες, ευχαριστώ για την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και από μενα το nooba στο ινσόμνια.Σχετικά με τη γλώσσα,πόσο καλά πρέπει να τα μιλάς για να είναι αρκετά καλά ώστε να σε πάρουν για δουλειά σε εταιρεία φάση ας πούμε?Πήγα 2 βδομάδες μπράιτον και λονδίνο και σε κάποιες φάσεις δεν καταλάβαινα χριστό από τo british accent. :fear: Έχω πάρει τα proficiency μου και ζούσα με την ψευδαίσθηση ότι το χω ξέρωγω.Πακέτο...Η αλήθεια ειναι βέβαια ότι μετά την πρώτη βδομάδα ολο και καλυτέρευε η αντίληψη μου.Θέμα συνήθειας? :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες.

 

Το να δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τις πρώτες ώρες νομίζω ότι ξεπερνιέται εύκολα. Στο να λυθεί η γλώσσα είναι η μεγάλη δυσκολία, τουλάχιστον για μέμνα..

 

Στα 16 μου έκανα συζήτηση με βρετανό καθηγητή για τις επιπτώσεις που θα μπορούσε να έχει η ραγδαία εξέλιξη της γενετικής στην μέλλον μας.

 

Στα 26 μου και μετά από χρόνια αποχής από τη γλώσσα πήγα στο λονδίνο και κάθε φορά που ήθελα να μιλήσω σε άνθρωπο το πρώτο που σκεφτόμουν ήταν "....εεεεεεε...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα!Άσε φίλε μου,μου μιλαγε ενας παππους στο τρενο και λέω εδω είμαστε!Απλά κούναγα το κεφάλι και το χαμόγελο είχε παγώσει...Ελπίζω να μη μου λεγε τπτ περίεργο!Ο λόρδος ο ίδιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδες φευγω για σπουδες ναυτιλιακα στο λιβερπουλ το σεπτεμβριο για πειτε τιποτα..τι να περιμενω, καμια συμβουλη?για αναφερθειτε και για το χρηματικο,ποσα βλεπετε να μου φευγουν?εκτος απο τα διδακτρα που θα τα παρω loan.περιμενω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...