Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον από πάνω φίλο: τα σχόλια είναι "μια κρύο μια ζέστη" γιατί οι εμπειρίες διαφέρουν, συχνά χαοτικά. Π.χ. ρώτα ένα μαγαζάτορα, έναν αρχιτέκτονα, έναν υπάλληλο σούπερ μάρκετ, ένα γιατρό, ένα πρεζάκι, ένα λιμενεργάτη, ένα φοιτητή, ένα τροχονόμο, ένα ανώτερο στέλεχος τράπεζας, έναν αντιεξουσιαστή... τί γνώμη έχουν για τη Θεσσαλονίκη. Δεν αποκλείεται να νομίσεις ότι περιγραφούν διαφορετικές πόλεις.

 

 

 

Μια ερώτηση να κάνω στους "Άγγλους" της παρέας. Έπιασα μια δεύτερη part-time job και επειδή είμαι self-employed υποτίθεται ότι πρέπει να δηλώσω μόνος μου τα λεφτά που παίρνω. Σκέφτομαι όμως να μη τα δηλώσω για 6 μήνες (και όχι παραπάνω) μέχρι να βγάλω δύο διπλώματα και να πληρώσω κάτι χρέη γιατί διαφορετικά θα με σκίζουν στη φορολογία και μπορεί να έρθει το τέλος του κόσμου (2012) και ακόμα να μην εχω καταφέρει αυτά που θέλω. Γι αυτό άνοιξα καινούριο λογαριασμό αλλά αναρωτιέμαι μήπως το inland revenue μπορεί να τον βρει με κάποιο τρόπο και να αρχίσει τις ερωτήσεις; ????????

 

 

Τυπικα ως ελευθερος επαγγελματιας το Inland Revenue σου δινει 3μηνη προθεσμια για να δηλωσεις τα εισοδηματα σου,απο τοτε που αρχισες να εργαζεσαι.

 

Επι του πρακτεου,αμφιβαλω οτι υπαρχει καποιος τροπος με τον οποιο μπορουν να επαληθευσουν οτι οντως δουλευες για κανα 6μηνο πριν τα δηλωσεις κ εφοσον λες οτι αλλαξες τραπεζικο λογαριασμο.Βασικα ξερεις πως ειναι εδω.Οτι δηλωσεις στην αιτηση αυτο εισαι...Σιγα μην ασχοληθουν

 

Επειδη ομως με το Inland Revenue την μονη φορα που ασχοληθηκα ηταν πριν 3 χρονια οταν ειχα χασει το πρωτο P45 μου κ επρεπε να δωσω την φορμα στην τωρινη μου δουλεια,δεν εχω κ πολλες εμπειριες,οποτε ισως θα πρεπει να το ψαξεις καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια χαρά σε όλους. Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες κ θέλω να πω ότι βοηθάτε πάρα πολύ με τις πληροφορίες που δίνετε. Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω στην Αγγλία, εφόσον εδώ δεν βλέπω να έχω μέλλον επαγγελματικά. Για το πρώτο διάστημα σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να βρω δουλεία οπουδήποτε, σερβιτόρα, πωλήτρια, κτλ, μέχρι να μάθω άριστα τη γλώσσα. Αλλά στη συνέχεια θέλω να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου που είναι τα παιδαγωγικά. θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει, τι χρειάζεται για να χρησιμοποιήσω το πτυχίο μου από ελληνικό πανεπιστήμιο, στην Αγγλία. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να γίνει κάποια αναγνώριση.

Επίσης, πιο πάνω διάβαζα σχετικά με τις ενοικιάσεις σπιτιών ότι υπάρχουν κάποιες ζώνες. Επειδή είμαι άσχετη, μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει περί τίνος πρόκειται; Υπάρχει κάποια σχέση με τον δημοτικό φόρο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους. Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες κ θέλω να πω ότι βοηθάτε πάρα πολύ με τις πληροφορίες που δίνετε. Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω στην Αγγλία, εφόσον εδώ δεν βλέπω να έχω μέλλον επαγγελματικά. Για το πρώτο διάστημα σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να βρω δουλεία οπουδήποτε, σερβιτόρα, πωλήτρια, κτλ, μέχρι να μάθω άριστα τη γλώσσα. Αλλά στη συνέχεια θέλω να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου που είναι τα παιδαγωγικά. θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει, τι χρειάζεται για να χρησιμοποιήσω το πτυχίο μου από ελληνικό πανεπιστήμιο, στην Αγγλία. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να γίνει κάποια αναγνώριση.

Επίσης, πιο πάνω διάβαζα σχετικά με τις ενοικιάσεις σπιτιών ότι υπάρχουν κάποιες ζώνες. Επειδή είμαι άσχετη, μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει περί τίνος πρόκειται; Υπάρχει κάποια σχέση με τον δημοτικό φόρο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας

 

1) Η Αγγλια δεν εχει δουλειές για μεταναστες

 

2) Τα ελληνικα πτυχεία τα εχουν για χαρτι τουαλετας

 

3) Τα αγγλικα σου πρεπει να ειναι πολυ καλα πρωτου πας

 

4) Σπιτι βρισκεις παρα πολυ δυσκολα και οταν βρεις θα τα σκασεις χοντρα

 

5) Η Αγγλια ειναι το χειροτερο μερος της Ευρωπης που να τα φτιαξουν ολα και απο χρυσαφι εκει

 

6) Ολοι εκει περα ειναι βρωμιαρηδες, βλαμενοι, πρεζονια και ρατσιστες

 

Σουμαρισμα: Μην πας και μην το σκεφτεσαι ουτε για πλακα..

 

Λυση: Μεταπτυχιακο με αγγλικα σε χωρα πχ Σουηδια, Ολλανδια, Δανια, Νορβηγια, Φιλανδία.. και παραλληλα ψαξιμο δουλειας και εκμαθηση της ντοπιας γλωσσας... Σε 2 χρονια μεγιστο θα εχεις βρει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ας πούμε η Δανία ξερωγώ είναι τίγκα στις δουλειές για μετανάστες, εκτιμούν τα Ελληνικά πτυχία, μπορείς να μάθεις Αγγλικά αφού πας, μη σου πω και τα εύκολα και γλυκάκουστα Δανέζικα, σπίτι βρίσκεις στο έτσι, και οι άνθρωποι είναι εντάξει.

 

Ρε. Γιατί. Γιατί δεν έχετε οίκτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ας πούμε η Δανία ξερωγώ είναι τίγκα στις δουλειές για μετανάστες, εκτιμούν τα Ελληνικά πτυχία, μπορείς να μάθεις Αγγλικά αφού πας, μη σου πω και τα εύκολα και γλυκάκουστα Δανέζικα, σπίτι βρίσκεις στο έτσι, και οι άνθρωποι είναι εντάξει.

 

Ρε. Γιατί. Γιατί δεν έχετε οίκτο;

 

Κατσε ρε συναγωνιστη.. Μην βαρας..

1) Εχουν πουθενα σε υποληψη τα ελληνικα πτυχεια? Μονο στα μαθηματικα ειμαστε καλοι και περνουν κανεναν κατευθειαν για διδακτορικο..

 

2) Υπαρχει καμια οικονομια που να περνει αβερτα μεταναστες αυτην την περιοδο? Ειναι σφιχτα παντου.. αλλα στα κρατη που ειπα αν το δουλεψεις το πραγμα κατι θα βρεις....

 

3) Σπιτι μπορεις να βρεις σαν φοιτητης...

 

4) Ολες οι γλωσσες ειναι το ιδιο δυσκολες οταν θα μιλας με ατομα που τους ειναι μητρικη..

 

5) Υπαρχουν κρατικα προγραμματα που μαθαινεις τη γλωσσα τους .. και σε κανα πανεπιστημιο σιγουρα εχουν τμηματα... δωρεαν μιλαμε τωρα..

 

Καθε αρχη και δυσκολη..

 

6 στα 6 λαθος. Τζακποτ.

 

ΟK Mr Hamilton.. βρηκες προσφατα δουλεια στο Λονδινο? κανας πρεζεμπορας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα την Αγγλία γιατί ξέρω μόνο αγγλικά. Κ παρόλο που δεν πήγα ποτέ μου κ με βάση αυτά που διαβάζω, δεν νομίζω να είναι χειρότερα από εδώ. Άλλωστε κ εδώ τα πτυχία μας δεν τα έχουν κ σε μεγάλη υπόληψη. Αντιθέτως, εμένα εμπόδιο μου στάθηκε κ έπρεπε να το κρύψω για να βρω κάποια στιγμή δουλειά, άσχετη με αυτό που σπούδασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως εζησα Αγγλια 5 δραματικα χρονια και ειμαι ηδη στην διαδικασια σουηδοποιησης φυσικα Σουηδια και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου κουφαλιτσες...

 

Σκέφτηκα την Αγγλία γιατί ξέρω μόνο αγγλικά. Κ παρόλο που δεν πήγα ποτέ μου κ με βάση αυτά που διαβάζω, δεν νομίζω να είναι χειρότερα από εδώ. Άλλωστε κ εδώ τα πτυχία μας δεν τα έχουν κ σε μεγάλη υπόληψη. Αντιθέτως, εμένα εμπόδιο μου στάθηκε κ έπρεπε να το κρύψω για να βρω κάποια στιγμή δουλειά, άσχετη με αυτό που σπούδασα.

 

Κοιτα επειδη συμπασχω και ξερω τι περνας μην κανεις επιπολαιες κινησεις.. Εξω ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.. Καταρχην χρειαζεσαι συστασεις που να τις εμπιστευονται.. θελουν προσοντα.. Σουηδια πχ ειναι δωρεαν τα μεταπτυχιακα και μπορεις να βρεις και με αγγλικα δουλεια.. Προλαβαινεις ακομα να κανεις αιτησεις...

 

http://www.studyinsweden.se/

 

αλλα πρεπει να σκας και καμια 700αρα το μηνα μινιμουμ... Παρε μια φιλη σου επομενως και ελατε..

 

Γενικως να ξερετε.. οσο πιο μεγαλη η οικονομια τοσο μεγαλυτερος ο ανταγωνισμος... Μαυρο στην Αγγλια, Γαλλια και Γερμανια... αναλογα τι γλωσσες μιλαει ο καθενας και τι θελει να δουλεψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν ότι μπορώ να πάω κάπου αλλού κ να μιλάω αγγλικά έστω αρχικά, αλλά θα το ψάξω. Όσο δύσκολα κ να είναι έξω νομίζω ότι αξίζει να το προσπαθήσει κανείς, γιατί κ εδώ δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. Πάντως σ'ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα πρεπει να σκας και καμια 700αρα το μηνα μινιμουμ... Παρε μια φιλη σου επομενως και ελατε..

 

anticapitalist παίζει να είσαι ο ανθρωπός μου.

 

Αυτό το καιρό κάνω το MBA μου στο HEC Paris και έχω δύο πιθανούς προορισμούς , Αγγλία/Σουηδία.

 

Αγγλικά εννοείται ότι ξέρω (αγγλόφωνο ΜΒΑ) αλλά είναι και η μόνη γλώσσα που μιλάω. Σκέφτομαι σιγά σιγά να ξεκινήσω να μαθαίνω Σουηδικά και ίσως και να έρθω να κάτσω 2 μηνες το καλοκαίρι αν δεν βρω summer internship έτσι για δοκιμή.

 

Εσύ στη ήδη Σουηδία? Αν ναι πως κατέληξες εκεί? Έμαθες από πριν σουηδικά? Πόσο δύσκολα είναι να τα μάθεις (λίγο που ψάχθηκα με το Rosetta Stone μου φάνηκε έυκολη η προσαρμογή από τα Αγγλικά).

 

Θα μπορούσα να σε ενοχλήσω στο μέλλον με PM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε συναγωνιστη.. Μην βαρας..

1) Εχουν πουθενα σε υποληψη τα ελληνικα πτυχεια? Μονο στα μαθηματικα ειμαστε καλοι και περνουν κανεναν κατευθειαν για διδακτορικο..

 

2) Υπαρχει καμια οικονομια που να περνει αβερτα μεταναστες αυτην την περιοδο? Ειναι σφιχτα παντου.. αλλα στα κρατη που ειπα αν το δουλεψεις το πραγμα κατι θα βρεις....

 

3) Σπιτι μπορεις να βρεις σαν φοιτητης...

 

4) Ολες οι γλωσσες ειναι το ιδιο δυσκολες οταν θα μιλας με ατομα που τους ειναι μητρικη..

 

5) Υπαρχουν κρατικα προγραμματα που μαθαινεις τη γλωσσα τους .. και σε κανα πανεπιστημιο σιγουρα εχουν τμηματα... δωρεαν μιλαμε τωρα..

 

Καθε αρχη και δυσκολη..

 

 

 

ΟK Mr Hamilton.. βρηκες προσφατα δουλεια στο Λονδινο? κανας πρεζεμπορας..

 

 

Δουλευω Αγγλια απο το 2007, χωρις να εχω καμια επαφη με το θεμα αυτης της δουλειας (δεν σπουδασα την δουλεια μου). Στο δε Λονδινο εχω μετακομισει απο το 2008 και δεν ειχα προβλημα στο να βρω δουλεια. Το αντιθετο μαλιστα, εγω εφευγα απο δουλειες που δεν με ικανοποιουσανε για οποιοδηποτε λογο. Η επομενη μου δουλεια αρχιζει σε λιγες μερες. Το να παει καποιος σε μια χωρα που ξερει την γλωσσα αρκετα ωστε να την καταλαβει ειναι πολυ πιο λογικο απο το να παει σε μια χωρα που δεν εχει ιδεα ουτε για βασικη συνεννόηση.

Οι σοβαρες οικονομιες δεν στηριζονται σε εθνικιστικες/πατριωτικες ιδεες αλλα στο να επιλεγουν τους πιο καλους για την καθε θεση. Αν μπορει να εργαστει καποιος νομιμα ειναι η μονη απαιτηση απο τον ξενο στην αγγλια, και οχι το αν εχει αγγλικο αιμα του ριχαρδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν ότι μπορώ να πάω κάπου αλλού κ να μιλάω αγγλικά έστω αρχικά, αλλά θα το ψάξω. Όσο δύσκολα κ να είναι έξω νομίζω ότι αξίζει να το προσπαθήσει κανείς, γιατί κ εδώ δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. Πάντως σ'ευχαριστώ!

 

Στις περισσοτερες χωρες υπαρχουν προγραμματα με βαση τα αγγλικα.. Δυστυχως δεν ειμαι του χωρου σου να σου πω τι σε συμφερει να κανεις.. αλλα για μενα Σουηδια και ξερο ψωμι.. και μετα ισως Ολλανδια.. ψαχτε το καα παιδια να μην το μετανοιωσετε.. και μην τα κλαιτε τα λεφτα.. επενδυση κανετε.. εδω στον αγωνα με τις Σουηδεζες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους. Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες κ θέλω να πω ότι βοηθάτε πάρα πολύ με τις πληροφορίες που δίνετε. Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω στην Αγγλία, εφόσον εδώ δεν βλέπω να έχω μέλλον επαγγελματικά. Για το πρώτο διάστημα σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να βρω δουλεία οπουδήποτε, σερβιτόρα, πωλήτρια, κτλ, μέχρι να μάθω άριστα τη γλώσσα. Αλλά στη συνέχεια θέλω να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου που είναι τα παιδαγωγικά. θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει, τι χρειάζεται για να χρησιμοποιήσω το πτυχίο μου από ελληνικό πανεπιστήμιο, στην Αγγλία. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να γίνει κάποια αναγνώριση.

Επίσης, πιο πάνω διάβαζα σχετικά με τις ενοικιάσεις σπιτιών ότι υπάρχουν κάποιες ζώνες. Επειδή είμαι άσχετη, μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει περί τίνος πρόκειται; Υπάρχει κάποια σχέση με τον δημοτικό φόρο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας

1: Να μιλησεις αγγλικα μπορεις? Εχω δει ατομα σε παρα πολλες υπηρεσιες/θεσεις που δεν την εχουν την γλωσσα εκτος απο βασικη επικοινωνια, αλλα παντα παιζει ρολο για τι θεση λεμε. Αγγλικο δοαταπ/δικατσα δεν υπαρχει απο οσο ξερω. Η συγκατοικος που εχει τελειωσει νομικη στην Πολωνια κανει εντατικα μαθηματα για να κανει το πτυχιο της ισοτιμο με το αγγλικο, αλλα φανταζομαι θα ειναι λογω επαγγελματος και οχι "ισοτιμιας". Ζωνες, μαλλον για το Λονδινο λες. Να ξερεις οτι δεν ειναι οπως στην ελλαδα που τα παντα ειναι στην αθηνα. Εχει δουλειες και σε πιο μικρες/φτηνες πολεις. Δημοτικα τελη πληρωνεις, και παει στο σπιτι οχι στο ατομο. Αν μενεις μονη σου σε σπιτι εχεις καποια εκπτωση, αλλα δεν θα το προτεινα με τιποτα σε ατομο που θελει να μαθει την γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω Αγγλια απο το 2007, χωρις να εχω καμια επαφη με το θεμα αυτης της δουλειας (δεν σπουδασα την δουλεια μου). Στο δε Λονδινο εχω μετακομισει απο το 2008 και δεν ειχα προβλημα στο να βρω δουλεια. Το αντιθετο μαλιστα, εγω εφευγα απο δουλειες που δεν με ικανοποιουσανε για οποιοδηποτε λογο. Η επομενη μου δουλεια αρχιζει σε λιγες μερες. Το να παει καποιος σε μια χωρα που ξερει την γλωσσα αρκετα ωστε να την καταλαβει ειναι πολυ πιο λογικο απο το να παει σε μια χωρα που δεν εχει ιδεα ουτε για βασικη συνεννόηση.

Οι σοβαρες οικονομιες δεν στηριζονται σε εθνικιστικες/πατριωτικες ιδεες αλλα στο να επιλεγουν τους πιο καλους για την καθε θεση. Αν μπορει να εργαστει καποιος νομιμα ειναι η μονη απαιτηση απο τον ξενο στην αγγλια, και οχι το αν εχει αγγλικο αιμα του ριχαρδου.

 

Κοιτα επειδη εχω πολυ μεγαλη εμπειρια επι του θεματος.. και για να μην γραφουμε αδικα.. στο λεω.. θα καταληξουμε οτι εισαι πανεξυπνος, ειναι πολυ αμφιβολο να τα καταφερουμε γιατι δεν ειμαστε το ιδιο σπουδαιοι και σευχαριστουμε που αφιερωνεις και το χρονο σου και μας μιλας γιατι μαλλον δεν το αξιζουμε... 9 στα 10 Ελληνες που γνωρισα στα ξενα σαν εσενα ειναι.. Αμα κατσει τωρα καποιος και σας παρει σοβαρα.. αστο..

 

Καλα αυτα που λες τωρα ειναι ολα τα λεφτα... τωρα τα ειδα.. οι Αγγλοι που ειναι σαν εννοιες το ιδιο με ιμπεριαλισμο, αποικιοκρατια, ανθρωπινη εκμεταλευση και πονος, ασπροι κωλοι με πλε αιμα, καπιταλισμος... και δεν κανουν διακρισεις... οτι πεις.. δυστυχως δεν κανουν διακρισεις ουτε οι αγγλιδες και πανε μονο με αραπακλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η Αγγλια δεν εχει δουλειές για μεταναστες

 

2) Τα ελληνικα πτυχεία τα εχουν για χαρτι τουαλετας

 

3) Τα αγγλικα σου πρεπει να ειναι πολυ καλα πρωτου πας

 

4) Σπιτι βρισκεις παρα πολυ δυσκολα και οταν βρεις θα τα σκασεις χοντρα

 

5) Η Αγγλια ειναι το χειροτερο μερος της Ευρωπης που να τα φτιαξουν ολα και απο χρυσαφι εκει

 

6) Ολοι εκει περα ειναι βρωμιαρηδες, βλαμενοι, πρεζονια και ρατσιστες

 

Σουμαρισμα: Μην πας και μην το σκεφτεσαι ουτε για πλακα..

 

Λυση: Μεταπτυχιακο με αγγλικα σε χωρα πχ Σουηδια, Ολλανδια, Δανια, Νορβηγια, Φιλανδία.. και παραλληλα ψαξιμο δουλειας και εκμαθηση της ντοπιας γλωσσας... Σε 2 χρονια μεγιστο θα εχεις βρει κατι...

 

Για 5 χρονια ζωης στην Βρετανια η αντιληψη σου για εκεινη ειναι νομιζω η καραμπαμ Ελληνικη.Καθολου τυχαιο οτι δεν την παλεψες εδω,αυτα απο καποιον που ζει στο Λονδινο το διπλασιο ακριβως απο οτι εζησες εσυ εδω.

 

Κοιτα επειδη εχω πολυ μεγαλη εμπειρια επι του θεματος.. και για να μην γραφουμε αδικα.. στο λεω.. θα καταληξουμε οτι εισαι πανεξυπνος, ειναι πολυ αμφιβολο να τα καταφερουμε γιατι δεν ειμαστε το ιδιο σπουδαιοι και σευχαριστουμε που αφιερωνεις και το χρονο σου και μας μιλας γιατι μαλλον δεν το αξιζουμε... 9 στα 10 Ελληνες που γνωρισα στα ξενα σαν εσενα ειναι.. Αμα κατσει τωρα καποιος και σας παρει σοβαρα.. αστο..

 

Κοιτα δεν νομιζω οτι προκειται περι σπουδαιοτητας η μη καποιου αλλα περι αντικειμενικης κρισης του καθενος.Πχ εαν βρισκεσαι στον μεσο ορο του Ελληνα που ερχεται εδω το καιει σπουδαζωντας κ τρωγοντας τα λεφτα των δικων του κανωντας παρεα μονο με Ελληνες κ χωρις την παραμικρη προσπαθεια να δει τι παιζει γυρω στο συστημα εδω,ειναι επομενο να μην εχει ιδεα κ να υποστηριζει οτι η Ελλαδα ειναι καλυτερη στις ευκαιριες που δινει απο οτι η Βρετανια.

 

Εδω εχω γνωρισει καμενους Ελληνες που ζουσαν Λονδινο χρονια με τα λεφτα απο μαμα μπαμπα κ ποτε δεν ειχαν ανοιξει Βρετανικο τραπεζικο λογαριασμο.Δλδ πως να περιμενεις αυτοι οι ανθρωποι να αφομοιωθουν απο την Βρετανια οταν μου ειναι ολη μερα με μια φραπεδια στο χερι κ κλαινε επειδη δεν εχει ηλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...