Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ελπίζω να μην ειναι sikh και να φοραει κανενα τουρμπανι.

 

 

φυσικα κ ειναι sikh καθαρος Punjabi!! αλλα το εχει καταργησει το τουρμπανι ,κανα χρονο τωρα...κουρευτηκε(μεγαλη αμαρτια για τους sikh αλλα βλεπεις τον εφαγε η τρεντια κ αυτον πλεον)!!παντως για την ιστορια κ εγω sikh ειμαι(εγινα):-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε σοβαρα. καλα και η οικογενεια πως το πηρε. εγω τα ειχα με μια σικ κοπελα και ηθελα να την παντρευτω αλλα δεν το κουρασαμε αλλο αφου απο την μερια της οικογενειας δεν γινοτανε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Περιττό να σου πώ πόσο γελάω απο μέσα μου τώρα που κάνω τον συνειρμό απο ένα παραπάνω σου πόστ, που έλεγες για ινδικό και έκρηξη αισθήσεων στον ουρανίσκο. :P

 

2)Ον/οφτόπικ. Πήγα στο wembley για τουρισμό σήμερα και πέρασα απο το Alperton πηγαίνοντας. Πραγματικά νόμιζα οτι είχα αλλάξει χώρα. Επι πόσα χιλιόμετρα, μόνο ινδοί! Μόνο! Real με saree κτλ.. Και το κορυφαίο που με έκανε να κατέβω απο το λεωφορείο και να τριγυρίσω για φωτό ήταν το Temple.

Άλλος κόσμος εντελώς. Με άρεσε! Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα τέτοια προάστια αλλα αυτό είχε μεγάλο τουριστοπολιτισμικό ενδιαφέρον.

3476721410_94803bf616.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι το μαντιρ των ινδουιστων στο αλπερτον, το εχω δει. πολυ γαματο.τωρα προσφατα εγκαινιαστικε. αν πας στο southall και εκει ετσι ειναι. εμενα μαρεσει το edgware road. παω για ναργιλε και λιβανεζικο συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αlperton,Southhall,Belvedere,Abbey wood,East Ham...το σοκ το απολυτο.Το temple των sikh στο Southhall ομως ολα τα λεφτα!!Να με δειτε με τουρμπανι να προσευχομαι εκει (δυο φορες το εχω κανει για την εμπειρια,σε ολο το temple δυο λευκοι ειμασταν ολοι κ ολοι εγω κ ενας 40αρης Βρετανος) κ τι στον κοσμο!!Eιδικα τις μερες του Divalli το Southhall ειναι ολα τα λεφτα!!Οντως νομιζεις οτι εισαι στο Dehli!!Πυροτεχνηματα,παιχνιδια κακο!!λεει

 

ps. Η οικογενεια τι να πει george?εδω κ Χριστιανος οταν ημουν καθε 5 χρονια πηγαινα εκκλησια!Δεν νομιζω βασικα να το εχουν προσεξει ακομα.Εξαλλου η θρησκευτικη παραμετρος δεν εχει σημασια για μενα,περισσοτερο φιλοσοφικα μου αρεσει το νεο δογμα.Μια φορα ομως τον χρονο τουλαχιστον ντυνομαι με παραδοσιακο Ινδικο outfit κ ειμαι ΟΛΑ τα λεφτα!!!Να δεις φωτο να μεινεις καγκελο.χεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,πρόσφατα μου έγινε μια ενδιαφέρουσα πρόταση για δουλειά και πρέπει μέσα στον Σεπτέμβριο να βρίσκομαι στο Λονδίνο.Έχω βρει διάφορα σπίτια απ' το internet,αλλά ανναρωτιέμαι αν χρειάζονται εγγυητές κτλ.

Επίσης τι άλλα χαρτιά χρειάζονται γενικά? Για να νοικιάσω το σπίτι,για να κάνω σύνδεση στο κινητό κτλ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταυτότητα σου αρκεί για τα 2 που ανέφερες. Αν έχεις και ένα διαβατήριο νομίζω θα είναι πιο εύκολα.

Για το σπίτι δεν θέλει εγγυητές. Δίνεις ένα safety deposit στην αρχή το οποίο το παίρνεις όταν ξενοικιάζεις.

Πρόσεχε τις συναλλαγές σου μέσω ίντερνετ και προτίμησε να μην δώσεις φράγκο, ιδιαίτερα αν δεν είναι κατάθεση σε ονομαστικό τραπεζικό λογαριασμό. Όπως μου πρότειναν απο εδώ όταν ανέβηκα, και λόγω συνθηκών δεν προλάβαινα να κάνω, κλείσε καμια 15ρια ραντεβού να δείς σπίτια της 2-3 πρώτες μέρες που θα είσαι εκεί(μείνε σε ένα ξενοδοχείο αν χρειαστεί) και επέλεξε τι και πού σου αρέσει. Καλύτερα να μην πάς στα τυφλά.

 

Τώρα για τη δουλειά, θέλεις ένα λογαριασμό σε τράπεζα της αγγλίας που ανοίγεις με την ταυτότητα σου και έναν αριθμό ασφάλισης or something, διαδικασία για την οποία πιθανότατα να φροντίσει αυτός που σου έκανε την πρόταση για τη δουλειά.

Cheers.

 

Υπάρχει βασικά ολόκληρο τόπικ για τη Μετακόμιση στην Αγγλία στο οποίο θα τηλεμεταφερθούμε σε λίγο...

*κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ούτως η άλλως για κάνα μήνα ήταν η τωρινή εξόρμηση για να δω τα πώς και τα γιατί.

Τώρα υπάρχουν πολλά data προς επεξεργασία και αν όλα πάνε καλά; καλό Σεπτέμβριο για πίσω. Μέχρι τότε χαλκιδικούλα <3

Κατα τα άλλα ναι, λίγο οι ρυθμοί και λίγο η κούραση μετά απο ένα σημείο, δεν μου επέτρεπαν να γραψω. I will, eventually :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα σε ολα τα παιδια... Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα της μεταναστευσης στην αγγλια... τι γινεται εχουμε κανενα νεο απο τα παιδια που ισως τελικα καταφεραν να φυγουν? Διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ αλλα ομολογω οτι δεν εχω παρει μια αξιολογη απαντηση.. για τον εαυτο μου κυριως.. καθως τα σχολια ειναι μια κρυο μια ζεστη.. ομως πραγματικα ειναι σεβαστες ολες σας οι αποψεις - εμπειριες ( βλεπετε δεν ειναι και κατι ευκολο το θεμα μας) για το αν τελικα εν μεσω κρισης ειναι καιρος για μεταναστευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στον από πάνω φίλο: τα σχόλια είναι "μια κρύο μια ζέστη" γιατί οι εμπειρίες διαφέρουν, συχνά χαοτικά. Π.χ. ρώτα ένα μαγαζάτορα, έναν αρχιτέκτονα, έναν υπάλληλο σούπερ μάρκετ, ένα γιατρό, ένα πρεζάκι, ένα λιμενεργάτη, ένα φοιτητή, ένα τροχονόμο, ένα ανώτερο στέλεχος τράπεζας, έναν αντιεξουσιαστή... τί γνώμη έχουν για τη Θεσσαλονίκη. Δεν αποκλείεται να νομίσεις ότι περιγραφούν διαφορετικές πόλεις.

 

 

 

Μια ερώτηση να κάνω στους "Άγγλους" της παρέας. Έπιασα μια δεύτερη part-time job και επειδή είμαι self-employed υποτίθεται ότι πρέπει να δηλώσω μόνος μου τα λεφτά που παίρνω. Σκέφτομαι όμως να μη τα δηλώσω για 6 μήνες (και όχι παραπάνω) μέχρι να βγάλω δύο διπλώματα και να πληρώσω κάτι χρέη γιατί διαφορετικά θα με σκίζουν στη φορολογία και μπορεί να έρθει το τέλος του κόσμου (2012) και ακόμα να μην εχω καταφέρει αυτά που θέλω. Γι αυτό άνοιξα καινούριο λογαριασμό αλλά αναρωτιέμαι μήπως το inland revenue μπορεί να τον βρει με κάποιο τρόπο και να αρχίσει τις ερωτήσεις; ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...