Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η τωρινή κατάσταση (και ακόμα περισσότερο αυτή που θα έρθει σύντομα..) δεν χωράνε ρομαντισμούς.

Απ'οτι ακουω και στις ειδήσεις ομως και απ'οτι λενε και τα παιδια απο δω δεν ειναι και τόσο τέλεια στην αγγλια σχετικα με τον εργασιακο τομεα..και εκεί λένε οτι υπάρχει ανεργια..Δεν είναι τόσο ρομαντισμοι όσο οτι εγκαταλείπεις κατι οικείο για να πας σε κατι ξένο..και σίγουρα κανείς δεν νιώθει ωραία σε κάτι ξένο..είδες τι λέει ο φίλος απο πάνω οτι πηγε σε ελληνικό fast food και ένιωσε καλύτερα..και πολυ λογικό είναι..Δεν ξέρω αν ειναι καλη ιδεα να εγκαταλείπεις το μέρος σου..για πολλούς λόγους!

(Παρ'ολο που πιστεύω οτι έχεις απόλυτο δίκιο οτι αυτο που θα ερθει μετα θα είναι....:eek:)

 

Κανείς??? Πως περνάτε εκει στα ξένα ρε παιδια??

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πώς περνάμε; Κοίτα, υπάρχουν δύο κατηγορίες: οι φοιτητές και οι εργαζόμενοι ή students και professionals που λέμε κι εδώ. Όσο είσαι φοιτητής έχεις κάποιον από πίσω που πληρώνει (είτε αυτός ο κάποιος είναι μπαμπάς/μαμά, είτε είναι υποτροφία, είτε λεφτά στην τράπεζα κλπ) οπότε αυτό που κάνεις είναι να εστιάζεις στις σπουδές σου και να χαίρεσαι τη ζωή σου στον βαθμό που στο επιτρέπει η κατάστασή σου (άλλος μπορεί να τη βγάζει σε μία Χ πόλη με £500 τον μήνα κι άλλος στην ίδια πόλη με £1.500 τον μήνα).

 

Οι professionals τώρα, έχουν δουλειά. Πολλή δουλειά απ' όσο ξέρω -εγώ δεν πιάνομαι διότι είμαι Αγγλία αλλά δουλεύω για ελληνική εταιρεία όντας post-graduate παράλληλα (χέ*ε θέατρο, κατούρα παράσταση :P). Η Accenture, που είμαι σε θέση να γνωρίζω π.χ., πριν από κάνα-ενάμιση χρόνο έκανε ένα "τσαφ" και απέλυσε 1.000-1.500 υπαλλήλους (από τους 6-7.000 που έχει στην Αγγλία) και μιλάμε για μία από τις κορυφαίες προγραμματιστικές εταιρείες -τύπου IBM, Singular κλπ. Δουλεύεις και σκίζεσαι; Είσαι ΟΚ. Λουφάρεις και την είδες δημόσιο; Φιλιά και να μας γράφεις.

 

Γενικώς εξαιρέσεις υπάρχουν, η κατάσταση είναι δύσκολη αλλά αυτό που μ' αρέσει εδώ είναι ότι υπάρχει φως στο τούνελ, ότι παρά τις δυσκολίες δηλαδή υπάρχει σχέδιο για να καλυτερέψουν τα πράγματα και ακριβώς επειδή είναι Άγγλοι, πιστεύω ότι στο φινάλε θα τα καταφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τωρινή κατάσταση (και ακόμα περισσότερο αυτή που θα έρθει σύντομα..) δεν χωράνε ρομαντισμούς.

 

 

I must concur!!

 

UK ερχεσαι για να δουλεψεις συστηματικα,μπαινεις σε ροτα κ συστημα που πρεπει να ακολουθησεις ειδαλως καλυτερα να μην ερθει καποιος.Φυσικα κ το φαγητο σου θα εχεις κ ολα αρκει να μπεις στο συστημα...κ να παιξεις το αγγλικο συστημα ειναι το πιο ευκολο,αρκει να μην εισαι σκραπας κ ξερολας επιμενοντας να κανεις τα παντα με τον Ελληνικο τροπο

 

Μιλαμε τι φρικη τρωει τοσος κοσμος με το φαγητο?το UK βρε παιδια ειναι η απολυτη cultural εμπερια.Ξερετε ποσα πραγματα κ ποσους πολιτισμους μπορειτε να γνωρισετε?Πιτογυρο κ τζαζικι σονυ κ καλα δλδ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λέτε για μένα πάντως για κόλλημα με φαγητό, εγώ αστειεύομαι.

Και εντάξει μπορεί να έχει 10δες επιλογές για φαγητό. Αλλα το θέμα είναι και πόσες συνάδουν με τα γούστα και την γενικότερη διατροφή σου. Αν θέλω να φάω χιλιοτηγανισμένα σαπιολάδια βρήκα παντού.

Αλλα φαγητό της προκοπής και όχι της "εμπειρίας" δεν έχω φάει μέχρι τώρα :P Και αισίως δεν έχω αφήσει ούτε στενό ήσυχο στις ζώνες 1-2.

Οποιαδήποτε πρόταση για φαγητό ΥΠΕΡευπρόσδεκτη αν και αύριο θα με τα προτείνει live ο αγαπητός μας σέφ του ινσόμνια, τουφίδης :)

 

---------- Προσθήκη στις 04:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:35 ----------

 

Επίσης για τις συνθήκες ζωής που αναφέρθηκαν παραπάνω. Θεωρώ οτι είναι τραγικά κατώτερες για μεγάλο μέρος του πληθυσμού.

Η κίνηση στο κέντρο είναι γελοία. Αν δεν πάρεις μετρό δεν φτάνεις στην ώρα σου τις ώρες αιχμής με τίποτα.

Πρίν λίγο ζούσα το granf theft auto με περιπολικά και ελικόπτερα να κάνουν βόλτες στη γειτονιά κάτω απο το σπίτι και σε υποτίθεται οκ περιοχή. Χμ.. ακόμα γυρνάνε..

Το απόγευμα κάποιος έριξε μια "ουσία" δεν ξέρω τί.. σε περαστικούς στην oxford απο ένα μπαλκόνι ξενοδοχείου και ήταν κλειστό όλο το κέντρο για πόση ώρα. Εξωφρενική κίνηση.

Για να την παλέψεις πρέπει να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. Όχι αστεία. Και ακόμα και τότε για να μείνεις μόνος θα πρέπει να μένεις καμια ώρα απο το κέντρο ή αλλίως θα συγκατοικήσεις θέλεις δεν θέλεις το πιθανότερο με πάνω απο δύο αγνώστους.

Γουστάρω κατα τα άλλα τα σκιουράκια στα πάρκα, και τις αλεπούδες που τριγυρνάνε στους κεντρικούς δρόμους σα τα γατιά τα βράδια.

Αδέσποτο δεν έχω δεί ακόμα τώρα που το σκέφτομαι.

Γουστάρω που κυκλοφορεί ο καθένας ΟΠΩΣ θέλει και κανείς δε γυρνάει να κοιτάξει περίεργα. Μόνο οι τουρίστες.

Οι δρόμοι βρωμεροί και τρισάθλιοι.

Η πολυπολιτισμικότητα αναλώνεται σε κινέζους και bengali κατα βάση.

Παντού μυρίζει λαδίλα. Παντού όμως.

 

Σκόρπια βιαστικά συμπεράσματα για το κέντρο.

Πιο έξω προφανώς θα είναι πιο ανθρώπινα. Αλλα πιο έξω είναι και πιο έξω. Είναι αργά νυστάζω ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αν λέτε για μένα πάντως για κόλλημα με φαγητό, εγώ αστειεύομαι.

Και εντάξει μπορεί να έχει 10δες επιλογές για φαγητό. Αλλα το θέμα είναι και πόσες συνάδουν με τα γούστα και την γενικότερη διατροφή σου. Αν θέλω να φάω χιλιοτηγανισμένα σαπιολάδια βρήκα παντού.

Αλλα φαγητό της προκοπής και όχι της "εμπειρίας" δεν έχω φάει μέχρι τώρα :P Και αισίως δεν έχω αφήσει ούτε στενό ήσυχο στις ζώνες 1-2.

Οποιαδήποτε πρόταση για φαγητό ΥΠΕΡευπρόσδεκτη αν και αύριο θα με τα προτείνει live ο αγαπητός μας σέφ του ινσόμνια, τουφίδης :)

 

---------- Προσθήκη στις 04:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:35 ----------

 

Επίσης για τις συνθήκες ζωής που αναφέρθηκαν παραπάνω. Θεωρώ οτι είναι τραγικά κατώτερες για μεγάλο μέρος του πληθυσμού.

Η κίνηση στο κέντρο είναι γελοία. Αν δεν πάρεις μετρό δεν φτάνεις στην ώρα σου τις ώρες αιχμής με τίποτα.

Πρίν λίγο ζούσα το granf theft auto με περιπολικά και ελικόπτερα να κάνουν βόλτες στη γειτονιά κάτω απο το σπίτι και σε υποτίθεται οκ περιοχή. Χμ.. ακόμα γυρνάνε..

Το απόγευμα κάποιος έριξε μια "ουσία" δεν ξέρω τί.. σε περαστικούς στην oxford απο ένα μπαλκόνι ξενοδοχείου και ήταν κλειστό όλο το κέντρο για πόση ώρα. Εξωφρενική κίνηση.

Για να την παλέψεις πρέπει να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. Όχι αστεία. Και ακόμα και τότε για να μείνεις μόνος θα πρέπει να μένεις καμια ώρα απο το κέντρο ή αλλίως θα συγκατοικήσεις θέλεις δεν θέλεις το πιθανότερο με πάνω απο δύο αγνώστους.

Γουστάρω κατα τα άλλα τα σκιουράκια στα πάρκα, και τις αλεπούδες που τριγυρνάνε στους κεντρικούς δρόμους σα τα γατιά τα βράδια.

Αδέσποτο δεν έχω δεί ακόμα τώρα που το σκέφτομαι.

Γουστάρω που κυκλοφορεί ο καθένας ΟΠΩΣ θέλει και κανείς δε γυρνάει να κοιτάξει περίεργα. Μόνο οι τουρίστες.

Οι δρόμοι βρωμεροί και τρισάθλιοι.

Η πολυπολιτισμικότητα αναλώνεται σε κινέζους και bengali κατα βάση.

Παντού μυρίζει λαδίλα. Παντού όμως.

 

Σκόρπια βιαστικά συμπεράσματα για το κέντρο.

Πιο έξω προφανώς θα είναι πιο ανθρώπινα. Αλλα πιο έξω είναι και πιο έξω. Είναι αργά νυστάζω ναι.

 

Δεν αναφερομουν σε σενα,απλα γενικα το ακουω συχνα.Παντως τωρα ειδα το μπλογκ σου κ ειδα οτι εισαι νεοφερμενος.

Ζω στο Λονδινο 8 χρονια και βαλε...Θεε μου κοντευω την δεκαετια...

 

Περασα απο ολες τις φασεις που ακουω εδω μεσα...φοιτητης,να ψαχνω σπιτι να ψαχνω δουλεια να ψαχνω γενικα!Το συμπερασμα μου ειναι μετα απο 8 χρονια ζωης στο Λονδινο οτι εαν μπεις στο ''συστημα'' τοτε μπορεις ζησεις ειλικρινα μια πληρεστατη ζωη.

Οι συνθηκες ζωης στο Λονδινο ειναι αναλογες με το εργο σου στην κοινωνια.Σκιζεσαι στην τυπικοτητα?Τοτε ναι θα απολαυσεις.Εισαι της μεσης λυσης?Χμμ τοτε σε βλεπω μια ζωη να συγκατοικεις με 8 ατομα στην ζωνη 4.

 

Ζησε το Λονδινο απελευθερομενος απο καθε τι Ελληνικο,χωρις φυσικα να ξεχνας τις ριζες σου!Ζησε το Λονδινο μεσω καθημερινης τριβης με πανω απο 200 εθνικοτητες...Αφησε τις αισθησεις σου να λειτουργησουν ακομα κ στις πιο ξενες γευσεις,ηχους,νοοτροπιες.Γινε τυπικοτατος στην δουλεια σου(δεν θελει ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ οπως ειπες αλλα θελει ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΤΡΟΠΟ) κ απολαυσε τους κοπους σου στο τελος καθε μηνα με το παχηλο payslip σου!

 

Μολις περασεις κ τις πρωτες μερες..αντε να σου βαλω ενα διμηνο να εισαι καλυμενος με τις ''ανακαλυψεις'' που θα κανεις καθημερινα στο Λονδινο,φροντισε να βρεις κ ενα γκομενακι η μια συντροφο ακομα καλυτερα...κ τοτε trust me το Λονδινο γινεται παραδεισος!!!Αλληθινος!!!

 

Επισης για φαγητο εγω ειμαι της Ινδικης κουζινας...ξερεις εκει που δεν παιζει να δεις ποτε Ελληνα για να μην πω λευκο να μπαινει...εχει κατι τρομερα μαγαζακια με απιστευτο south Indian σχεδον παντου!!Μπες σε ενα απο αυτα κ πιστεψε με θα φυγεις χορτατος,κορεσμενος κ με μια εκρηξη αισθησεων στον ουρανισκο σου

Εαν εισαι κλειστος σε αυτα κ το ενα σου μυριζει το αλλο σου ξυνιζει. Ο κινεζος στην σπαει,ο Τουρκος σου θυμιζει την Σμυρνη,ο Ιρανος σε φρικαρει ,ο Ινδος σε ενοχλει με την προφορα του...τοτε απλα το Λονδινο θα σου φανει μια ξερη εμπειρια..Εαν στο Λονδινο ηρθες για να βρεις το Γαλλικο εστιατοριο της Κηφισιας η της Καλαμαριας κ εαν θελεις να βλεπεις μονο σπασικλακιδες νεοελληνες να ποζαρουν στην Αριστοτελους(Σαλονικιος δεν εισαι?) το ταδε ρουχο,αμαξι,μηχανη whatev τοτε νομιζω το Λονδινο δε ειναι για σενα

 

 

P.S. ξερω οτι λενε παππουτσι απ τον τοπο σου κ ας ειναι μπαλωμενο αλλα πιστεψε με στο Λονδινο σχεση λεει μονο με διαφορετικο mentality κ καλυτερα με ξενες/ξενους...μαθαινεις τοσα!!!Εγω συνεχως μαθαινω...συνεχως!!Επισης να σου πω οτι η πολυπολιτισμικοτητα δεν αναλωνεται σε δυο εθνικοτητες..Κοιτα γυρω σου καλυτερα,μπες με το καλο στην δουλεια η σε ενα σταθερο κυκλο κ μετα γινεται ενα μπαπ που δεν ξερεις απο που θα σου ερθει!!Να πας Capoeira με τον Βραζιλιανο συναδελφο το βραδυ η στο Ινδικο φεστιβαλ που σου προτεινε ο αλλος Ινδος συναδελφος?Να πιεις vodka το βραδακι με τον Πολωνο που ειστε μαζι στο ιδιο department η να ακουσεις τον Tζαμαικανο manager να τραγουδαει στο μαγαζακι που εχει μολις ανοιξει??? κ πολλες πολλες πολλες επιλογες...αρκει να εισαι ανοιχτος!!!

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι σκέφτεστε για Αγγλία, μην ακούτε τι διαβάζετε σε ένα φόρουμ. Ρίχτε και μια ματιά στα Αγγλικά ΜΜΕ.

Με το νέο προϋπολογισμό που κατατέθηκε (και έχει πλάνα μέχρι το 2016) την Τρίτη, η κατάσταση εδώ θα είναι χειρότερα από Ελλάδα. Και αναφέρωμαστε σε τουλάχιστον άλλες 500,000 ανέργους, (+2,5 εκατομύρια που είναι σήμερα), με κομμένες πολλές επιδοτήσεις. (σχεδόν όλες)

Και επιπλέον η ανεργία, άγρια χτυπά πτυχιούχους με ποσοστό απορροφητικότητας 10%

 

Επιπλέον φορολογία και υποχρεωτική συνδρομή στα συνταξιοδοτικά των εταιριών, σύνταξη στα 50 χρόνια εργασίας και όχι πριν τα 66 (θα πάει 70).

 

Και από εμπειρία, αν δεν έχετε εργασία στον τομέα της ενέργειας τα πράγματα θα είναι πάρα πολύ δύσκολα.

Ήδη Άγγλοι και σκέφτονται να την κάνουν για OZ, όπως και εγώ μόλις πουληθεί το σπίτι κάποια στιγμή φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για τις συνθήκες ζωής που αναφέρθηκαν παραπάνω. Θεωρώ οτι είναι τραγικά κατώτερες για μεγάλο μέρος του πληθυσμού.

Η κίνηση στο κέντρο είναι γελοία. Αν δεν πάρεις μετρό δεν φτάνεις στην ώρα σου τις ώρες αιχμής με τίποτα.

Πρίν λίγο ζούσα το granf theft auto με περιπολικά και ελικόπτερα να κάνουν βόλτες στη γειτονιά κάτω απο το σπίτι και σε υποτίθεται οκ περιοχή. Χμ.. ακόμα γυρνάνε..

Το απόγευμα κάποιος έριξε μια "ουσία" δεν ξέρω τί.. σε περαστικούς στην oxford απο ένα μπαλκόνι ξενοδοχείου και ήταν κλειστό όλο το κέντρο για πόση ώρα. Εξωφρενική κίνηση.

Για να την παλέψεις πρέπει να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. Όχι αστεία. Και ακόμα και τότε για να μείνεις μόνος θα πρέπει να μένεις καμια ώρα απο το κέντρο ή αλλίως θα συγκατοικήσεις θέλεις δεν θέλεις το πιθανότερο με πάνω απο δύο αγνώστους.

Οι δρόμοι βρωμεροί και τρισάθλιοι.

Η πολυπολιτισμικότητα αναλώνεται σε κινέζους και bengali κατα βάση.

Παντού μυρίζει λαδίλα. Παντού όμως.

 

Σκόρπια βιαστικά συμπεράσματα για το κέντρο.

Πιο έξω προφανώς θα είναι πιο ανθρώπινα. Αλλα πιο έξω είναι και πιο έξω.

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

ΤΙ ΛΕΕΙ ????????

Ετσι είναι τα πράματα?

htps εσυ ζείς πολύ μακρία απο τον klainmaingr?

Το λέω γιατι έχετε τελείος διαφορετικές απόψεις!!

ο ξαδερφός μου που πριν 2 μηνες εφυγε (για στρατιωτικο) απο το manchester λέει οτι εκεί εχει πολυ ψωμί για δουλεία και τετοια..μου είπε οτι πολλές εταιρίες εχουν φύγει απο london και μετακομίζουν προς mancester. Γιατι αυτο? Ειναι πιο φθηνα εκει?

Επίσης εχω και ενα φίλο στο plymouth. Εκει μου λέει ειναι πιο ήρεμα τα πράματα..και ετσι φαντάζομαι και εγω..το plymouth ειναι κατι σαν κωμοπολη?

 

btw: Apoll τι είναι το ΟΖ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

ΤΙ ΛΕΕΙ ????????

Ετσι είναι τα πράματα?

htps εσυ ζείς πολύ μακρία απο τον klainmaingr?

Το λέω γιατι έχετε τελείος διαφορετικές απόψεις!!

ο ξαδερφός μου που πριν 2 μηνες εφυγε (για στρατιωτικο) απο το manchester λέει οτι εκεί εχει πολυ ψωμί για δουλεία και τετοια..μου είπε οτι πολλές εταιρίες εχουν φύγει απο london και μετακομίζουν προς mancester. Γιατι αυτο? Ειναι πιο φθηνα εκει?

Επίσης εχω και ενα φίλο στο plymouth. Εκει μου λέει ειναι πιο ήρεμα τα πράματα..και ετσι φαντάζομαι και εγω..το plymouth ειναι κατι σαν κωμοπολη?

 

btw: Apoll τι είναι το ΟΖ?

 

 

Kοιτα ζω 8 χρονια Λονδινο ,εξαλλου ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.Απλα λεω πως ειμαι εγω τωρα μετα απο 8 χρονια στο Λονδινο κ πως πρεπει να τα δει ο φιλος αν θελει να ειναι καλα οσο ζει Λονδινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φρικέρνεις Λεωνίδα. Προφανώς και η άποψη του htps έχει τρομερά μεγαλύτερο βάρος. Απλά είπα τι έτυχε να δω΄αυτές τις μέρες. Δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη φυσικά.

Καταλαβαίνω οτι είναι όμορφα αν δημιουργήσεις τις συνθήκες.

Κατα τα άλλα όχι δεν θέλω τίποτα δήθεν και στημένο και συμφωνώ απόλυτα και με τις προτάσεις σου.

Και όσο για την πολυπολιτισμικότητα προφανώς και δεν αναλώνεται σε 2 εθνικότητες, απλά λέω για την πλειοψηφία που βλέπω στο δρόμο.

Θα δοκιμάσω και ινδικό. Κανόνισε να τρέχω να βρώ wc :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι το λονδινο. καλυτερα απο ελλαδα σιγουρα με τους μισθους της πεινας. αλα περισσοτερο για ατομα High skilled. (IT, finance κλπ). οποιος ερχεται σαν απλος εργατης χωρις καπιο πτυχειο η προσον δεν θα την παλεψει πολυ οικονομικα απλα θα δουλευει για να περναει. επισης οπως προανεφερε ο https καλο ειναι να προσαρμοστιτε στιν κοινωνια αυτη να μην κανετε παρεα μονο με ελληνες αλλιος δεν θα την παλεψετε και παλι. δεν χωρανε στενα μιαλα εδω. ανοιξτε τους οριζοντες σας λοιπον. υπαρχουν ευκαιριες. και ναι η νεα κυβερνηση θα κοψει δουλειες και Benefits ανεβαζει και το fpa για να γεμισουν το τεραστιο ελλιμα της χωρας. ε και?? καντε οικονομια. δεν ειναι αναγκη να το γαματε καθε μερα. εγω παντως πιστευω αν καποιος εχει θεληση και ορεξη για κατι παντου θα τα καταφερει ειδικα σε μια χωρα σαν την αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι το λονδινο. καλυτερα απο ελλαδα σιγουρα με τους μισθους της πεινας. αλα περισσοτερο για ατομα High skilled. (IT, finance κλπ).

Να ρωτήσω, επειδή σχεδόν όλοι εδώ μέσα ενδιαφέρονται για το IT κομμάτι, οπότε και οι πληροφορίες κυμαίνονται προς τα κει, για το finance ακούγεται τίποτα?

 

Έχουν κόψει θέσεις, ζητάνε άτομα, συνεργάζονται με πανεπιστήμια, γενικά υπάρχει κίνηση εκεί ή αβαντάρονται κυρίως τα τεχνολογικά επαγγέλματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, επειδή σχεδόν όλοι εδώ μέσα ενδιαφέρονται για το IT κομμάτι, οπότε και οι πληροφορίες κυμαίνονται προς τα κει, για το finance ακούγεται τίποτα?

 

Έχουν κόψει θέσεις, ζητάνε άτομα, συνεργάζονται με πανεπιστήμια, γενικά υπάρχει κίνηση εκεί ή αβαντάρονται κυρίως τα τεχνολογικά επαγγέλματα?

 

 

O συντροφος μου ειναι στο finance κομματι ,εργαζεται για μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες της Βρετανιας αλλα με background engineering κ ειναι highly skilled , απο τα λεγομενα του αλλα κ απο οτι βλεπω κ στην δικη μου εταιρεια ακομα κραταει ο χωρος συγκριτικα με αλλα κομματια,περικοπες γινονται αλλα εαν εχεις καλη εμπειρια ,αρκετα καλες σπουδες (top tiers κανει τρομερη εντυπωση uk)τοτε οι εργοδοτες βλεπω κ εγω οτι συνεχιζουν ακομα και να σε σπονσοραρουν για περαιτερω εκπαιδευση...πχ ο συντροφος μου με οχι τοσο σχετικο background αλλα με βαρβατο βιογραφικο στην πατριδα του κερδισε κ την θεση κ τον σπονσοραραν για το δευτερο msc του...πανω κατω κ εγω τα ιδια βλεπω κ σε εμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...