Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά δεν μίλησε κανείς για Ελληνική μιζέρια και 'κάψιμο'...

 

Προτείναμε στον άνθρωπο να φάει ένα αξιοπρεπές φαγητό που δεν θα του τρυπήσει ούτε το στομάχι, ούτε το πορτοφόλι.

 

But I think we digressed... ;)

 

 

Δεν πειραζει που δεν μιλησε κανεις για καψιμο.Το αναφερω εγω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου ανέφερε η Morticia ότι οι μερικοί Άγγλοι δε πολυχωνεύουν τους ξένους γιατί τους παίρνουν τις δουλειές. Μπορεί μερικοί όντως να έχουν χάψει το παραμύθι που διαλαλεί καθημερινώς η ξενοφοβική Daily Mail αλλά κάτι τέτοιο δεν υφίσταται γιατί οι ξένοι δεν παίρνουν μόνο δουλειές αλλά δημιουργούν κιόλας. Βέβαια όπως συμβαίνει και αλλού έτσι και εδώ μερικοί απλά δε χωνεύουν ξένους για γνωστούς λόγους που ακούγονται και στην Ελλάδα. Ή μερικές φορές "βλέπουμε" αυτό που φοβόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου ανέφερε η Morticia ότι οι μερικοί Άγγλοι δε πολυχωνεύουν τους ξένους γιατί τους παίρνουν τις δουλειές. Μπορεί μερικοί όντως να έχουν χάψει το παραμύθι που διαλαλεί καθημερινώς η ξενοφοβική Daily Mail αλλά κάτι τέτοιο δεν υφίσταται γιατί οι ξένοι δεν παίρνουν μόνο δουλειές αλλά δημιουργούν κιόλας. Βέβαια όπως συμβαίνει και αλλού έτσι και εδώ μερικοί απλά δε χωνεύουν ξένους για γνωστούς λόγους που ακούγονται και στην Ελλάδα. Ή μερικές φορές "βλέπουμε" αυτό που φοβόμαστε.

 

Γιατι εχει Αγγλους στο Λονδινο?Με το ντουφεκι τους ψαχνουμε

Για επαρχεια ομως εχει απο ξενοφοβικους μεχρι οτι θες..οπως κ παντου αλλωστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50%

 

Πάντως δε μίλησα για Λονδίνο, Αγγλία δεν είναι μόνο η πρωτεύουσα

 

εμενα στο ματι ουτε 5% δεν μου φαινονται.Εξαλλου τι ειναι Αγγλος?Πχ κ εγω Βρετανικη υπηκοοτητα εχω.Πιανομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα στο ματι ουτε 5% δεν μου φαινονται.Εξαλλου τι ειναι Αγγλος?Πχ κ εγω Βρετανικη υπηκοοτητα εχω.Πιανομαι?

 

Ο γνήσιος ιστορικά και γενετικά Βρετανός είναι Κελτορωμαιομεσανατολικοαγγλοσαξωνοσκανδιναβοευρωπαιολευκός με εθνική συνείδηση, δεν είναι όλοι οι λαοί σαν τους αμιγείς απογόνους του Πέρι και του μπίγκ Άλεξ μη χέσω! Παλιά πιανόσουν αν ταιριάζεις στην άνω περιγρφή αλλά οι εποχές αλλάζουν και η καινούρια διευρυμένη έννοια του Βρετανός περιλαμβάνει τους κατέχοντες βρετανικό διαβατήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ όσους σκέφτονται UK, ή ειναι ήδη εκεί :

η επιλογή της χώρας εγινε κυρίως λόγω γλώσσας (σχεδον 9/10 νέους γνωρίζουμε απο μετρια ως καλά αγγλικά), ή πολλά μέτρησαν;

 

δηλ. αν υποθεσουμε οτι γνωρίζατε αλλες 2 ξενες γλώσσες συν αγγλικά, Πολύ καλά, όποιες θελετε. Πάλι στο ΗΒ θα πηγαινατε, ή σε αλλη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ποιός είναι ο ΠΛΕΟΝ ασφαλής τρόπος συναλλαγής όταν χρειάζεται να βάλεις deposit πρίν πάς εκεί;

Στα περισσότερα σπίτια που βλέπω θέλουν 1-2 weeks εώς και ένα μήνα security deposit οπότε θέλω να ξέρω πώς γίνεται να είμαι πλήρως καλυμένος σε περίπτωση που$τιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ όσους σκέφτονται UK, ή ειναι ήδη εκεί :

η επιλογή της χώρας εγινε κυρίως λόγω γλώσσας (σχεδον 9/10 νέους γνωρίζουμε απο μετρια ως καλά αγγλικά), ή πολλά μέτρησαν;

 

δηλ. αν υποθεσουμε οτι γνωρίζατε αλλες 2 ξενες γλώσσες συν αγγλικά, Πολύ καλά, όποιες θελετε. Πάλι στο ΗΒ θα πηγαινατε, ή σε αλλη χώρα;

 

Εγώ σίγουρα λόγω γλώσσας αρχικά, αν ήξερα ισπανικά p.x που δεν είναι δύσκολα αλλα δεν είχα όρεξη να μάθω, θα πήγαινα ισπανία, το 2001 που έφυγα.τώρα δε ξέρω, μονο scandinavia νομίζω αξίζει για δουλειές.

 

---------- Προσθήκη στις 11:16 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:15 ----------

 

Παιδιά ποιός είναι ο ΠΛΕΟΝ ασφαλής τρόπος συναλλαγής όταν χρειάζεται να βάλεις deposit πρίν πάς εκεί;

Στα περισσότερα σπίτια που βλέπω θέλουν 1-2 weeks εώς και ένα μήνα security deposit οπότε θέλω να ξέρω πώς γίνεται να είμαι πλήρως καλυμένος σε περίπτωση που$τιας.

 

Bank transfer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ονομαστικό λογαριασμό ε; Ναι και γώ αυτό ζητάω σε όλα τα mail. Thnx...

Απο την άλλη ονομαστικός ξεονομαστικός πως αποδεικνύω εγώ οτι εβαλα $$ για σπίτι το οποίο δεν είδα ποτέ; (Just in case ρωτάω). Και σε ποιόν απευθύνομαι για αυτό το λόγο; Στην ίδια την τράπεζα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανία, όλοι δουλεύουμε με μεταφορές χρημάτων (από eshops μέχρι αεροπορικά εισητήρια και ενοίκια). Αν κάποιος σου κάνει μπινιά (που δε μου έχει τύχει ποτέ και σε κανένα γνωστό μου), έχει πολλές νομικές και διοικητικές επιπτώσεις ανάλογα το ποσό.

 

Φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στην Αγγλία.

 

Σημείωση: Πάντα γράφουμε το λόγο που κάνουμε τη μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με την ερώτηση του φίλου, σε ζηλεύω που μένεις γερμανία. Φαντάζομαι ότι το επίπεδο ζωής στο αμβούργο θα είναι ανάλογο με αυτό στο βερολίνο που επισκέφτηκα, δηλαδή ασύγκριτο με το δικό μας. Οι άνθρωποι είναι πολλά χρόνια μπροστά σαν κοινωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σαφέστατη διατύπωση στην αιτία της συναλλαγής ε;

Και γώ χρησιμοποιώ e-banking αποκλειστικά πλέον και όλα όσα αναφέρεις έτσι τα λειτουργώ εδώ, αλλα δεν ξέρω τι παίζει όταν πρόκειται για άλλες χώρες..

Και έστω ότι σπάει ο διάολος το ποδάρι του και ο τύπος σηκώνει τα $$ και δεν έχει φράγκο στο λογαριασμό και πάω εκεί και βρίσκω @@ σπίτι και μένω σε κούτες απο τα tesco, με καλύπτει η τράπεζα; Παίζει; Περιέργεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά υποτίθεται ότι κλείνεις ένα σπίτι online και υπάρχει το advert στο site. Κρατάς όλα τα email και αν παίξει πουστιά, η τράπεζα θα το κανονίσει.Αν είναι gumtree, δε βάζεις λεφτά σε κανένα, βλέπεις το σπίτι και τον landlord k μετά.

 

---------- Προσθήκη στις 11:39 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:35 ----------

 

Ναι αν έχεις όλα τα αποδεικτικά στοιχεια δηλαδή mail/ad/bank account transfer details, θα σε καλύψει η τράπεζα, βεβαια μιλάω για αγγλικές τράπεζες, ελπίζω να ισχύουν τα ίδια και στις ελληνικές. Όταν έρθεις πάντως άνοιξε ένα λογαριασμό αγγλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν plz να απαντήσουν κι άλλοι στην ερώτηση του random :-):

@ όσους σκέφτονται UK, ή ειναι ήδη εκεί :

η επιλογή της χώρας εγινε κυρίως λόγω γλώσσας (σχεδον 9/10 νέους γνωρίζουμε απο μετρια ως καλά αγγλικά), ή πολλά μέτρησαν;

 

δηλ. αν υποθεσουμε οτι γνωρίζατε αλλες 2 ξενες γλώσσες συν αγγλικά, Πολύ καλά, όποιες θελετε. Πάλι στο ΗΒ θα πηγαινατε, ή σε αλλη χώρα;

Thanks tsakonas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...