Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και ποτε δεν εχω σκεφτει να τρεχω Richmond για να εχω σωνει κ καλα ΤΟ quality of life!

 

Το Richmond το ανέφερα ως παράδειγμα προαστίου, ενδεικτικού μέρους για οικογενειακή ζωή. Το θέμα μας δεν είναι εκεί όμως... και δεν έχει νόημα να μπερδεύουμε τους φίλους που θέλουν να φύγουν από Ελλάδα.

 

Στην Αγγλία, και γενικότερα στο Η.Β., οι τοπικές οικονομίες είναι πολύ ισχυρότερες σε σχέση με αυτά που έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα. Γνωρίζω Έλληνα web designer που εγκαταστάθηκε σε χωριό στο Devon και ζει πλουσιοπάροχα, όπως επίσης και Έλληνα μηχανικό παραγωγής που βρίσκεται στο Derby και ζει επίσης πλουσιοπάροχα. Αντίστοιχα, φίλος με εξαψήφιο μισθό ο οποίος ζει στο Chelsea, δουλεύει απελπιστικά πολύ και δεν έχει καθόλου καλή ποιότητα ζωής. Η ουσία είναι ότι όπου και να επιλέξει κανείς να εγκατασταθεί, μπορεί να βρει δουλειά και να ζήσει αξιοπρεπώς. Στην Ελλάδα αυτό είναι δυστυχώς πιο δύσκολο.

 

Επιπλέον, αν αφήσουμε στην άκρη την κρίση και τις συνέπειές της, η κατάσταση στην Ελλάδα είναι λίγο-πολύ γνωστή και δεν χρειάζεται να την επαναλαμβάνουμε. Οι νέοι άνθρωποι που προσπαθούν να κάνουν τα πρώτα βήματά τους στον επαγγελματικό χώρο, χτίζοντας έτσι μια σταδιοδρομία, έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να πετύχουν απ' ότι σε μια Ευρωπαϊκή χώρα, και δη έξω από την ζώνη του Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιπλέον, αν αφήσουμε στην άκρη την κρίση και τις συνέπειές της, η κατάσταση στην Ελλάδα είναι λίγο-πολύ γνωστή και δεν χρειάζεται να την επαναλαμβάνουμε. Οι νέοι άνθρωποι που προσπαθούν να κάνουν τα πρώτα βήματά τους στον επαγγελματικό χώρο, χτίζοντας έτσι μια σταδιοδρομία, έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να πετύχουν απ' ότι σε μια Ευρωπαϊκή χώρα, και δη έξω από την ζώνη του Ευρώ.

+1000

 

Spot on!I must concur

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό... ισχύει και δεν ισχύει. Αν πας σε μεσιτικό γραφείο, προφανώς και ΔΕΝ θα σου νοικιάσουν τίποτα. Αν κινηθείς μέσω 'word of mouth' και τοπικές αγγελίες, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Υπάρχει πάντα η λύση του ξενοδοχείου, αλλά δεν χρειάζεται να πας στο Sheraton... μπορείς να πας σε ένα από τα εκατοντάδες Bed&Breakfast, όπου αν ζητήσεις να νοικιάσεις δωμάτιο με τον μήνα θα σου κάνουν πολύ καλή τιμή.

 

Έχεις κάτι σχετικό να προτείνεις σε "δωμάτιο με το μήνα" για Λονδίνο σε ζώνες 1-2 (άντε 3; )

Έφαγα πολλά απανωτά fail με τη διαμονή και τώρα είμαι με τα αεροπορικά στο χέρι και φεύγω σε 2 εβδομάδες (αν δεν βρώ κάτι αναγκαστικά θα αλλάξω τις ημερομηνίες). Σε "πολύ καλή τιμή" ε.. όχι ένα σκασμό λεφτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάτι σχετικό να προτείνεις σε "δωμάτιο με το μήνα" για Λονδίνο σε ζώνες 1-2 (άντε 3; )

 

Temple Lodge στο Hammersmith. Φθηνό και αξιοπρεπές, 5 λεπτά από τον σταθμό του μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Ήδη έστειλα mail.. Ελπίζω να έχουν μειωμένες τιμές για το μήνα...

Εντωμεταξύ δεν πρόσεξα το ίνφο και τους ρώτησα αν υπάρχει wi-fi...

Μετά είδα αυτό στην πρώτη σελίδα..

The absence of a television in the house and rooms adds to this atmosphere.

Χμμμ.. ναι... :P Δεν με ενοχλεί φυσικά.. απλά ήταν (σίγουρα μετα απο αυτό) fail η ερώτηση για το wifi :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη έστειλα mail..

 

Μην φανταστείς και τίποτα τρομερό. Το λειτουργεί η τοπική... ενορία, απ' όσο ξέρω. :-) Αλλά δεν σου τα ζαλίζουν, έχει ησυχία, είναι φθηνά και καθαρά και είναι σχετικά κοντά στο κέντρο.

 

Αν θες TV και WiFi δοκίμασε και στο Chelsea House το οποίο είναι 5 λεπτά από τον σταθμό του Earl's Court (εκεί θα βρεις και το As Greek As It Gets για σουβλάκια, μπιφτεκάκια, μουσακά, παστίτσιο, γεμιστά στο φούρνο...), αλλά αμφιβάλλω αν θα βρεις δωμάτιο. Είναι (ή τουλαχιστον ήταν) σχεδόν πάντα γεμάτο. Το tip για το φαγητό ισχύει πάντως. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά από τον σταθμό του Earl's Court (εκεί θα βρεις και το As Greek As It Gets για σουβλάκια, μπιφτεκάκια, μουσακά, παστίτσιο, γεμιστά στο φούρνο...)

Πολύ καλο φαγητό για τα δεδομένα τις Αγγλίας σε σχέση τιμή-γεύση/ποιότητα

Πείνασα! αλλα είμαι καμια ώρα μακριά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλο φαγητό για τα δεδομένα τις Αγγλίας σε σχέση τιμή-γεύση/ποιότητα

 

Ναι είναι πράγματι καλό.

Έχεις μήπως δοκιμάσει το φαγητό στο "Steki" ; Έχει ένα μαγαζί στο Brighton στην παραλιακή, απέναντι από το παλιό (το καμμένο) pier και ένα στο Southsea (Portsmouth). Απ' όσα ελληνικά/κυπριακά εστιατόρια έχω επισκεφθεί εντός και εκτός Λονδίνου, αυτό είναι το καλύτερο. Μιλάμε τώρα για γαρίδες σαγανάκι με φέτα και τσίπουρο... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν έτυχε, θα το χω στα υπόψιν :)

Συνήθως τρώω στο γειτονικό κυπριακό "cafe-εστιατόριο" αλλα με αλβανό μάγειρα! κάνει τέλειο κλέφτικο αρνάκι όμως δε μπορώ να πω!

Ξεφύγαμε τελείως , πάω για νάνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φανταστείς και τίποτα τρομερό. Το λειτουργεί η τοπική... ενορία, απ' όσο ξέρω. :-) Αλλά δεν σου τα ζαλίζουν, έχει ησυχία, είναι φθηνά και καθαρά και είναι σχετικά κοντά στο κέντρο.

 

Αν θες TV και WiFi δοκίμασε και στο Chelsea House το οποίο είναι 5 λεπτά από τον σταθμό του Earl's Court (εκεί θα βρεις και το As Greek As It Gets για σουβλάκια, μπιφτεκάκια, μουσακά, παστίτσιο, γεμιστά στο φούρνο...), αλλά αμφιβάλλω αν θα βρεις δωμάτιο. Είναι (ή τουλαχιστον ήταν) σχεδόν πάντα γεμάτο. Το tip για το φαγητό ισχύει πάντως. :-)

 

μα καλα θα παει για ενα μηνα αγγλια και θα τρωει ελληνικα??? αν τελικα εγκατασταθει κανεις με το καλο και του λειψει καποτε το ελληνικο φαγητο τοτε μαλιστα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα θα παει για ενα μηνα αγγλια και θα τρωει ελληνικα??? αν τελικα εγκατασταθει κανεις με το καλο και του λειψει καποτε το ελληνικο φαγητο τοτε μαλιστα...!

 

Όπως παρατήρησε και ο μακαρίτης ο Michael Crichton στο 'Sphere': The most effective way to make someone feel comfortable in a new environment is to give him/her familiar food. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως παρατήρησε και ο μακαρίτης ο Michael Crichton στο 'Sphere': The most effective way to make someone feel comfortable in a new environment is to give him/her familiar food. :-D

 

 

Ο καθενας ειναι διαφορετικος ως προς το πως αντιλαμβανεται την ανεση σε ενα ξενο περιβαλλον.Το οτι θα τρωω πιτογυρα στην Αγγλια παντως εμενα δεν μου λεει τπτ ουτε με κανει να νιωθω κατι ιδιαιτερο.

 

Για την ακριβεια νομιζω μια η δυο φορες να εχω χτυπησει πιτογυρο στην Αγγλια τα τελευταια 10 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια νομιζω μια η δυο φορες να εχω χτυπησει πιτογυρο στην Αγγλια τα τελευταια 10 χρονια

Μάλλον δεν είσαι του πιτόγυρου γενικά; Δεν δικαιολογείσαι αλλιώς (j/k). Πάντως το σχόλιο του ΙΤ_Guy για το As greek as it gets με κάνει και μετανιώνω που πέρσι το καλοκαίρι πέρασα τουλάχιστον 5 φορές απ'έξω και δεν το τίμησα, απλά το καμάρωνα LoL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είσαι του πιτόγυρου γενικά; Δεν δικαιολογείσαι αλλιώς (j/k). Πάντως το σχόλιο του ΙΤ_Guy για το As greek as it gets με κάνει και μετανιώνω που πέρσι το καλοκαίρι πέρασα τουλάχιστον 5 φορές απ'έξω και δεν το τίμησα, απλά το καμάρωνα LoL.

 

Στην Αγγλια ζω ρε συ.Το πιτογυρο ποιος ο λογος να το φαω εκει?Εχω να embrace εκατονταδες ξενους πολιτισμους νοοτροπιες,ηθη!10 χρονια κ ολοενα μαθαινω καθε μερα κ απο κατι καινουργιο.Νεες γευσεις,κουζινες,ανθρωπους απο ολοκληρη την υφηλιο..Αυτο ειναι η υστατη προκληση της Βρετανιας κ ειλικρινα Ελληνες που πανε UK κ το καινε πινωντας μπαφους ολη μερα κλεισμενοι στο σπιτι κ παιζοντας pro με δυο κολληταρια παλι Ελληνες δεν τους καταλαβαινω...αντι να εκμεταλευτεις την ευκαιρια να γνωρισεις το νεο κ συναρπαστικο μου κλεινονται στην κοσμαρα τους κ κανουν παρεα μεταξυ τους.Ποσο ακυρο μπορει να ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ποσο ακυρο μπορει να ειναι αυτο?

 

Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά δεν μίλησε κανείς για Ελληνική μιζέρια και 'κάψιμο'...

 

Προτείναμε στον άνθρωπο να φάει ένα αξιοπρεπές φαγητό που δεν θα του τρυπήσει ούτε το στομάχι, ούτε το πορτοφόλι.

 

But I think we digressed... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...