Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές σκέψεις από έναν επαναπατρισθέντα...

 

 

Επέστρεψα στην Ελλάδα μετά από 12+ χρόνια εργασίας στην Αγγλία (ή με βάση την Αγγλία), για τους λόγους που κάποιοι έχουν ήδη αναφέρει πιο πάνω. Ήθελα να είμαι κοντά στους δικούς μου, κοντά στους παλιούς μου φίλους, κοντά στον τόπο που μεγάλωσα και αγαπώ.

 

Στην νέα μου αρχή στην Ελλάδα τα πράγματα δεν ήταν πολύ έυκολα. Πολλές ψέυτικες υποσχέσεις για δουλειά, ασυνέπεια λόγων και πράξεων και γενικά μια παράξενη αντιμετώπιση η οποία μου προκαλούσε, αν μη τι άλλο, περιέργεια. Τελικά, μετά από μεθοδευμένη και σκληρή προσπάθεια και χωρίς την βοήθεια κανενός, η πολυπόθητη ευκαιρία εργασίας ήρθε. Μεγάλη πολυεθνική εταιρεία, παχυλός μισθός και όλα τα παραφερνάλια. Μια χαρά λοιπόν ε;

 

Δυστυχώς όχι.

 

Σε σχέση με όσα είχα συνηθίσει ως τώρα στην Αγγλία και με σχεδόν όμοιο αντικείμενο εργασίας και παρόμοιες αποδοχές παρατηρώ τα εξής:

 

α) Ο τρόπος εργασίας στην Ελλάδα μου φαίνεται αλλοπρόσαλλος και -φυσικά- αντιπαραγωγικός.

β) Το αντικείμενο της εργασίας μου περιλαμβάνει την δουλειά 3 εξειδικευμένων ανθρώπων.

γ) Η ζωή μου φαίνεται αδικαιολόγητα ακριβή.

δ) Η γνωστή ελληνική νοοτροπία της καθημερινότητας μου προκαλεί αηδία.

 

Πιάνω τον εαυτό μου να αναπολεί το μουντό και βροχερό Λονδίνο, την αγγλική εξοχή και το BBC Radio 2 το πρωί στο αυτοκίνητο.

 

Τελικά, ανακάλυψα ότι αυτό που μου έλειπε τόσα χρόνια στο εξωτερικό δεν ήταν η Ελλάδα, ήταν ο εαυτός μου των 20 ετών στην Ελλάδα, χωρίς άγχη, έγνοιες και υποχρεώσεις. Δεν μπορώ όμως να γυρίσω πίσω τον χρόνο, οπότε προσπαθώ να δω λίγο μπροστά.. στο μέλλον. Κι επειδή δεν βλέπω ένα μέλλον που μου αρέσει εδώ, είμαι έτοιμος να ενεργοποιήσω κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι συμπάσχοντες, τον μηχανισμό επιστροφής - αυτή την φορά στην χώρα όπου πέρασα το πιο παραγωγικό κομμάτι της ζωής μου ως τώρα.

 

Η πατρίδα μου είναι και θα παραμείνει η Ελλάδα. Προτιμώ όμως να έρχομαι 20-30 μέρες τον χρόνο και να απολαμβάνω "συμπυκνωμένα" και στο έπακρο όλα τα καλά που έχει να μου δώσει, παρά να τα μοιράζω σε 365 μέρες, εισπράττοντας έτσι μικροσκοπικές δόσεις χαράς που χάνονται στην σκιά των μεγάλων δόσεων απογοήτευσης.

 

Ωραιος!!γι αυτο δεν παιζει μια στο δις να γυρισω Ελλαδα απο το Λονδινο στο αιωνα τον απαντα.Νταχει να φαμε το πυτογυρο να παμε το μπουζουκι να δουμε ηλιο να χτυπησουμε μπανακι αλλα οκ για 20-30 μερες στο τσακιρ κεφι.

 

Μετα προτιμω να ζω με αξιοπρεπεια κ με στανταρ εστω κ μεσα στην μουχλα κ συννεφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Λονδίνο;! Εκει ακούω ότι όλα είναι πανάκριβα και αν δεν δουλεύουν τουλάχιστον οι δύο, δεν θα τα βγάζουμε πέρα με τίποτα

 

Griper, το Λονδίνο είναι ακριβό σε σχέση με άλλες πόλεις στην Αγγλία, αλλά όχι απαγορευτικό. Οι εργοδότες το γνωρίζουν αυτό και γι'αυτό η ίδια δουλειά αμοίβεται περισσότερο στο Λονδίνο απ'ότι σε κάποια άλλη πόλη. Γενικά, αν εξαιρέσεις τα ενοίκια και τον δημοτικό φόρο, οι τιμές των αγαθών πρώτης ανάγκης είναι ίδιες με την Αθήνα, αν όχι φθηνότερες. Οι ευκαιρίες εργασίας εκεί, εκτός από περισσότερες (προφανώς) είναι και ποιοτικότερες. Ακόμα και αν ξεκινήσεις να δουλεύεις σε μια οποιαδήποτε δουλειά (πχ. σε κάποια pub), αργά ή γρήγορα θα έρθει η καλή περίπτωση.

 

Όσο για τα ενοίκια, δεν χρειάζεται να πας να μείνεις όυτε στο Brompton, ούτε στο South Kensington. Μπορείς να βρεις σπίτι σε προάστιο του Λονδίνου (15-20 χλμ από κέντρο) με λογικές τιμές. Αν μπορείτε να δουλεύετε και οι δύο θα τα βγάλετε πέρα μια χαρά, μέχρι να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου.

 

Η άλλη επιλογή σου είναι να πας να ζήσεις κοντά στο μέρος που θα βρεις δουλειά. Στην Αγγλία, πολλές μεγάλες επιχειρήσεις και βιομηχανίες βρίσκονται διάσπαρτες σε όλη την χώρα. Γενικότερα όμως, οι περισσότερες δουλειές και η οικονομία γενίκοτερα βρίσκονται στον νότο. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τον λεγόμενο Μ3 corridor, όπου υπάρχουν πολλές δουλείες σε πόλεις όπως το Basingstoke και το Southampton. Ακόμη πιο κάτω βρίσκεται το Portsmouth και το Havant όπου και εκεί εδρεύουν πολλές επιχειρήσεις και εργοστάσια.

 

Το θέμα πάντως είναι το εξής: αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους, θα πάρεις 100 διαφορετικές γνώμες. Σημασία έχει να έχεις πάρει την απόφαση μέσα σου και να κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις. Όλα τα άλλα θα τα βρεις στην πορεία.

 

Για σπίτια, κοίταξε στο Rightmove

Για δουλειές δοκίμασε τα Reed, το Jobserve και το Jobsite. Γενικά πάντως, υπάρχουν πολλές δουλειές και στα κατα τόπους γραφεία εργασίας, τα οποία εξυπηρετούν τις γύρω περιοχές.

 

Σου έυχομαι καλή τύχη. Αν χρειαστείς πληροφορίες, στέιλε μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευκαιρίες εργασίας εκεί, εκτός από περισσότερες (προφανώς) είναι και ποιοτικότερες. Ακόμα και αν ξεκινήσεις να δουλεύεις σε μια οποιαδήποτε δουλειά (πχ. σε κάποια pub), αργά ή γρήγορα θα έρθει η καλή περίπτωση.

Αυτό ακριβώς είναι και το θέμα μου, υπάρχουν ευκαιρίες ή η κρίση έχει κάνει απαγορευτική τη μετανάστευση στην Αγγλία;

 

Το θέμα πάντως είναι το εξής: αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους, θα πάρεις 100 διαφορετικές γνώμες. Σημασία έχει να έχεις πάρει την απόφαση μέσα σου και να κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις. Όλα τα άλλα θα τα βρεις στην πορεία.

Αυτό το γνωρίζω, αλλά στην αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με την εργασία στην Αγγλία μόνο απογοητευτικά αποτελέσματα παίρνω και αρχίζω και σκέφτομαι μήπως δεν είναι και πολύ καλή ιδέα. Το 2010 είναι πολύ μεγαλύτερο το ρίσκο για να μεταναστεύσεις απ'ότι π.χ. το 2000 και αυτό είναι που με κρατάει, αλλιώς θα είχα ήδη ετοιμάσει βαλίτσες..

 

Απ'ότι γνωρίζω ,αν δεν δουλεύεις δεν μπορείς και να νοικιάσεις σπίτι. Ισχύει αυτό; Γιατί με τα ξενοδοχεία, θα μας φύγουν ΠΟΛΛΑ...

 

Ευχαριστώ πάντως για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες. Με βοηθάνε αφάνταστα για τη συνέχεια... Να είσαι καλά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... η πολυπόθητη ευκαιρία εργασίας ήρθε. Μεγάλη πολυεθνική εταιρεία, παχυλός μισθός και όλα τα παραφερνάλια. Μια χαρά λοιπόν ε;

Δυστυχώς όχι.

............................

 

β) Το αντικείμενο της εργασίας μου περιλαμβάνει την δουλειά 3 εξειδικευμένων ανθρώπων.

 

(αν επιτρέπεται)

τι ακριβώς κάνεις, (στο IT υποθέτω) ;

 

------------------------------------------------------

 

 

βλέπω πολύ κοσμο να λέει τα ίδια...

αν ειχες εδώ εναν αξιοπρεπή μισθό, δηλ. οχι άνεργος ουτε G700, και ιδιόκτητο σπίτι, και παιδιά,

 

θα έκανες το ίδιο (και να πάς έξω σε νοίκι) ?

 

---------------------------------------

 

40-45K λίρες ειναι καλά για UK, ή αναλογα την πόλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν επιτρέπεται)

τι ακριβώς κάνεις, (στο IT υποθέτω) ;

 

Consulting έκανα και consulting κάνω, αν και υπάρχει μια τεράστια διαφορά στον τρόπο αντιμετώπισης.

Στην Αγγλία ο ρόλος μου ήταν πραγματικά συμβουλευτικός, υποδεικνύοντας την βέλτιστη διαδικασία για την επίτευξη συγκεκριμένων στόχων, επιβλέποντας την υλοποίηση διάφορων έργων και κάνοντας τεχνικές εκτιμήσεις έργων και υποδομών.

 

Στην Ελλάδα κάνω -θεωρητικά- το ίδιο. Ξεκινάω όμως από το κομμάτι της σχεδίασης και καταλήγω στο κομμάτι της υλοποίησης (hands-on) με ό,τι ενδιάμεσο συνεπάγεται αυτό. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό - στην αντίληψη των τρίτων, είμαι 'ο τεχνικός'.

 

βλέπω πολύ κοσμο να λέει τα ίδια...

αν ειχες εδώ εναν αξιοπρεπή μισθό, δηλ. οχι άνεργος ουτε G700, και ιδιόκτητο σπίτι, και παιδιά,

 

θα έκανες το ίδιο (και να πάς έξω σε νοίκι) ?

 

Το μόνο που δεν έχω από τα παραπάνω είναι τα παιδιά. Ίσως λοιπόν να μην είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να σου απαντήσω. Κρίνοντας όμως από φίλους που έχουν παιδιά και οικογένεια στην Αγγλία, βλέπω ότι τα στέλνουν σε σχολεία με ανθρώπινες συνθήκες και υπέροχο περιβάλλον (και όχι αυτές τις φυλακές ελαχίστης ασφαλείας που χτίζουμε εδώ), δεν κουβαλάνε έναν τόνο δουλειά για το σπίτι, και τα καλοκαιρινά απογεύματα/βραδάκια που νυχτώνει μετά τις 10μμ τα πιτσιρικία παίζουν στον κήπο του σπιτιού ή στο παραδίπλα πάρκο.

 

 

40-45K λίρες ειναι καλά για UK, ή αναλογα την πόλη;

 

Ανάλογα την πόλη και τις συνήθειες του καθενός.

40Κ τον χρόνο αντιστοιχούν σε περίπου 2700 λίρες τον μήνα καθαρά (μετά από φόρους και ασφάλιση). Στο Λονδίνο αυτά δεν είναι πολλά λεφτά (για κάποιους είναι οριακά), ενώ σε κάποια μικρή επαρχιακή πόλη (πχ. στο Bath ή/και το Bristol) είναι αρκετά για μια άνετη ζωή. Για να ζήσεις στο Richmond (προάστιο του Λονδίνου) το οποίο ενδείκνυται για οικογενειακή ζωή, θεωρώ τα 60-70Κ (δουλεύοντας και οι δυο σας) ένα ποσό που εξασφαλίζει μια καλή ποιότητα ζωής χωρίς στερήσεις.

 

Στην Αγγλία ακούς συχνά την έκφραση "disposable income" που σημαίνει ότι έχοντας πληρώσει ενοίκιο/δάνειο, λογαριασμούς, φαγητό, ένδυση και μια υποτυπώδη διασκέδαση, το ποσό που μένει έιναι αυτό που θα σου επιτρέψει να κάνεις το κάτι παραπάνω: να πας μια εκδρομή, ένα ταξίδι, να κάνεις μια μεγάλη αγορά ή να επενδύσεις. Όταν λοιπόν μιλάμε για μισθούς πρέπει να λαμβάνουμε υπ'όψιν και αυτή την παράμετρο μια και ο σκοπός μας δεν είναι να επιβιώνουμε απλά, αλλά να μπορούμε να προσφέρουμε στον εαυτό μας και αυτό το κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι και το θέμα μου, υπάρχουν ευκαιρίες ή η κρίση έχει κάνει απαγορευτική τη μετανάστευση στην Αγγλία;

 

Ε όχι και απαγορευτική! Σαφώς τα πράγματα κι εκεί δεν είναι τόσο καλά όσο ήταν το 2006-2007, όπου όλοι ήταν μέσα στην καλή χαρά και το χρήμα έρρεε άφθονο. Αλλά δεν βρίσκονται και στο δικό μας το χάλι, ένα βήμα πριν την ολοκληρωτική καταστροφή.

 

Ευκαιρίες υπάρχουν και στην Αγγλία αλλά και στην Ελλάδα, ειδικά εν μέσω κρίσης. Το θέμα είναι που προτιμάς εσύ να είσαι. Για μένα, η ζωή στην Αγγλία είναι συνολικά καλύτερη.

 

Αυτό το γνωρίζω, αλλά στην αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με την εργασία στην Αγγλία μόνο απογοητευτικά αποτελέσματα παίρνω και αρχίζω και σκέφτομαι μήπως δεν είναι και πολύ καλή ιδέα. Το 2010 είναι πολύ μεγαλύτερο το ρίσκο για να μεταναστεύσεις απ'ότι π.χ. το 2000 και αυτό είναι που με κρατάει, αλλιώς θα είχα ήδη ετοιμάσει βαλίτσες..

 

Αν δεν έχεις εργαστεί στην Αγγλία δεν θα βρεις έυκολα δουλειά εξ' αποστάσεως. Δουλειές υπαρχουν και μάλιστα αρκετές, απλά πρέπει να είσαι εκεί. Θα σου πρότεινα να επιλέξεις συγκεκριμένες σοβαρές αγγελίες και να στείλεις βιογραφικά μαζί με ένα e-mail όπου θα εξηγείς (ειλικρινά) την πρόθεσή σου να μεταναστεύσεις και να κανονίσεις μαζεμένα interviews, έτσι ώστε μόλις πας εκεί να έχεις ένα άμεσο αρχικό feedback. Διαφορετικά, πας εκεί, βρίσκεις μια προσωρινή δουλειά π.χ. σε μια Wetherspoon's pub και ξεκινάς την διαδικασία εκεί.

 

Απ'ότι γνωρίζω ,αν δεν δουλεύεις δεν μπορείς και να νοικιάσεις σπίτι. Ισχύει αυτό; Γιατί με τα ξενοδοχεία, θα μας φύγουν ΠΟΛΛΑ...

 

Αυτό... ισχύει και δεν ισχύει. Αν πας σε μεσιτικό γραφείο, προφανώς και ΔΕΝ θα σου νοικιάσουν τίποτα. Αν κινηθείς μέσω 'word of mouth' και τοπικές αγγελίες, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Υπάρχει πάντα η λύση του ξενοδοχείου, αλλά δεν χρειάζεται να πας στο Sheraton... μπορείς να πας σε ένα από τα εκατοντάδες Bed&Breakfast, όπου αν ζητήσεις να νοικιάσεις δωμάτιο με τον μήνα θα σου κάνουν πολύ καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι παίρνω 21k k δεν έχω παράπονο....μιση ώρα απτό λονδίνο είμαι... ποτε δε σκέφτηκα να γυρίσω πίσω

Τι δουλειά κάνεις, αν επιτρέπεται;

Η γνώμη σου για το αν μπορεί να βρει κάποιος δουλειά στην Αγγλία, ποια είναι(δε μιλάμε για δουλειές με πτυχία για αρχή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθός καθηγητή σε πανεπιστήμιο.

Να βρείς δουλειά , δεν είναι δύσκολο, ούτε και εύκολο. Έχουν πλακώσει παρα μα παρα πολλοί μετανάστες(κυρίως πολωνοί) και έχουν πάρει πολλές δουλειές. Χωρίς πτυχία , κοιτάς τα κλασικά pub,restaurant και μετά πάμε σε fabrika."σερβιτοριλικη" δηλαδή η χαμαλίκι.Δεν είναι απόλυτο αυτό φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκαιρίες υπάρχουν και στην Αγγλία αλλά και στην Ελλάδα, ειδικά εν μέσω κρίσης. Το θέμα είναι που προτιμάς εσύ να είσαι. Για μένα, η ζωή στην Αγγλία είναι συνολικά καλύτερη.

Αυτό ήθελα να μάθω, γιατί πιστεύω και στην Ελλάδα ότι μπορείς να βρεις κάποια δουλειά αν έχεις σκοπό να δουλέψεις οπουδήποτε αλλά η διαφορά είναι ότι στην Αγγλία μπορείς να προχωρήσεις ενώ εδώ όχι.

 

Αν δεν έχεις εργαστεί στην Αγγλία δεν θα βρεις έυκολα δουλειά εξ' αποστάσεως. Δουλειές υπαρχουν και μάλιστα αρκετές, απλά πρέπει να είσαι εκεί.

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, δεν σκέφτομαι να βρω δουλειά εξ'αποστάσεως αλλά να είμαι Αγγλία και να ψάξω από εκεί. Φυσικά θα στείλω και βιογραφικά σε περίπτωση που κάτσει κάτι.

 

Διαφορετικά, πας εκεί, βρίσκεις μια προσωρινή δουλειά π.χ. σε μια Wetherspoon's pub και ξεκινάς την διαδικασία εκεί.

Ακριβώς αυτό είναι που σκέφτομαι..να πάω να βρω οποιαδήποτε δουλειά να βγάζω τα βασικά. Σε 1μήνα πιστεύεις ότι θα μπορέσω να βρω κάποια δουλειά; στυλ pub κτλ

 

Επίσης, ένα άλλο δύσκολο σημείο είναι το μέρος, στο οποίο δεν μπορώ να κατασταλλάξω. Οι περισσότεροι λένε ότι στο Νότο είναι πιο καλά τα πράγματα. Το Λονδίνο το "φοβαμαι" πολύ οπότε το έχω αποκλείσει. Για το Saouthampton έχω ακούσει καλές γνώμες αλλά μου φαίνεται μικρή πόλη, δηλαδή δεν θα έχει πολλες ευκαιρίες. Από την άλλη για Βορρά έχω ακούσει για Leeds, Manchester και ίσως Liverpool. Πολύ μπέρδεμα :rolleyes:

 

Φαντάζομαι δεν είναι απλά τα πράγματα όπως αν ήθελε κάποιος να έρθει στην Ελλάδα που θα του προτείναμε ή Αθηνα ή Θεσσαλονίκη, γιατί την επαρχία την έχουν πεθάνει.

 

---------- Προσθήκη στις 18:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:56 ----------

 

Να βρείς δουλειά , δεν είναι δύσκολο, ούτε και εύκολο. Χωρίς πτυχία , κοιτάς τα κλασικά pub,restaurant και μετά πάμε σε fabrika."σερβιτοριλικη" δηλαδή η χαμαλίκι.

Οταν θα φύγω πτυχίο θα υπάρχει αλλά θέλω να σκέφτομαι τη χειρότερη περίπτωση. Μου φαίνεται ότι αν μπορέσω να διαλέξω τη σωστή πόλη με τις περισσότερες πιθανότητες εύρεσης εργασίας θα τα καταφέρω. Βέβαια κανένας δεν ξέρει πως θα είναι τα πράγματα μετά από 1.5χρόνο...Θα δείξει

 

Θα με ενδιέφερε η γνώμη όλων σας σχετικά με την επιλογή της πόλης.

Κριτήρια: 1. Ευκαιρίες εργασίας(όχι σε πανεπιστήμια, με πτυχία. απλες δουλειές)

2. Εγκληματικότητα

3. Μηνιαία έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν είναι όπως ελλάδα που μετά την αθηνα άντε και θεσσαλονίκη, είναι το χάος... όλες οι μεγάλες πόλεις έχουν μπόλικες δουλειές... δηλαδή μη συγκρίνεις το southampton με το κιλκίς lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα βάσει των ελληνικών δεδομένων αλλά βάση του ότι ο κατώτατος μισθός στην Αγγλία είναι ~950Λίρες αλλά όχι part-time αλλά για πλήρες ωράριο.

 

Οταν λέμε part-time εννοούμε 4ωρα, έτσι;

Το πιο βασικό είναι αν ακόμη και τέτοιυ είδους δουλειές βρίσκονται ή θα φάμε τα μούτρα μας; Αλλά πιστεύω θα χρειαστεί full time δουλειά αλλιώς ούτε το ενοίκιο δεν θα βγαίνει..

Υπενθυμίζω πως δεν μιλάω για Λονδίνο, αλλά π.χ. Manchester ή Leeds

 

Παρτ-τιμε σημαίνει ότι θα πληρώνεσαι με την ώρα, δηλαδή θα δουλεύεις γύρω στις 6-7 ώρες την ημέρα (ανάλογα με την εργασία, αλλα συνήθως τόσες ώρες είναι) και ο μισθός σου στο σύνολο στην καλύτερη θα φτάσει τις 900-1000 όπου ίσα που καλύπτεις τις βασικές σου ανάγκες.

Στο Λονδίνο όπως αυξάνεται το κόστος ζωής έτσι αυξάνονται και οι μισθοί. Η Νότια Αγγλία είναι πιο πυκνοκατοικημένη, γι'αυτό προσφέρονται και περισσότερες θέσεις εργασίας.

Καταλαβαίνω την ανασφάλεια σου και λίγο-πολύ όλοι το περάσαμε αλλά δε νομίζω κανείς στο φόρουμ να μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα βρεις δουλειά οπωσδήποτε. Δυστυχώς φεύγοντας παίρνεις ένα ρίσκο. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και αυτοί που επιστρέφουν πίσω. Υπάρχουν και αυτοί που μένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Ανάλογα την πόλη και τις συνήθειες του καθενός.

40Κ τον χρόνο αντιστοιχούν σε περίπου 2700 λίρες τον μήνα καθαρά (μετά από φόρους και ασφάλιση). Στο Λονδίνο αυτά δεν είναι πολλά λεφτά (για κάποιους είναι οριακά), ενώ σε κάποια μικρή επαρχιακή πόλη (πχ. στο Bath ή/και το Bristol) είναι αρκετά για μια άνετη ζωή. Για να ζήσεις στο Richmond (προάστιο του Λονδίνου) το οποίο ενδείκνυται για οικογενειακή ζωή, θεωρώ τα 60-70Κ (δουλεύοντας και οι δυο σας) ένα ποσό που εξασφαλίζει μια καλή ποιότητα ζωής χωρίς στερήσεις.

 

.

 

Ειναι θεμα επιλογων!Ο συντροφος μου καθαριζει σχεδον 70χιλιαρικα κ μενει Belvedere στο Λονδινο!

Oμοιως κ εγω συμφωνα με το φετινο P60 καθαρισα 42.900 και ποτε δεν εχω σκεφτει να τρεχω Richmond για να εχω σωνει κ καλα ΤΟ quality of life!Γενικα εαν δεν ειμαι σιγουρος για το disposable income οπως πολυ σωστα το λες απλα καθομαι στα αυγα μου!Κ ειμαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω σχετικό σοβαρό πρόβλημα και μάλλον παραλίγο να πιαστώ κορόιδο(εντελώς).

Βλέπω μια αγγελλιά στο gumtree για ένα σπίτι κοντά στο south kensington και τέλος πάντων σε πολύ καλή περιοχή με 140p pw. Ε είχε και κάτι φωτό λέω δεν γ@μιέται ας στείλω να δώ τι παίζει.

Να μην τα πολυλογώ κατέληξα να έχω μια συζήτηση ~12 e-mail με μία όπως φαινόταν απο το γραπτό λόγο της καλή και ευγενικότατη κυρία με άριστη γνώση των αγγλικών.

Φτάνουμε λοιπόν στο ψητό και μου λέει να τις στείλω τα στοιχεία μου και την ακριβή ημερομηνία άφιξης ώστε να μου στείλει ένα συμβόλαιο που θα έχω μαζί μου όταν θα πάω εκεί και να προχωρήσουμε τελος πάντων τη διαδικασία...

Εγώ για να φιξάρω τις ημ/νιες λοιπόν κλείνω τα εισητήρια... και της στέλνω τι παίζει ακριβώς.

Μετά απο λίγη ώρα παίρνω ένα pdf με ένα υποτιθέμενο συμβόλαιο και μου λέει πλέον οτι για να κλείσει το πράγμα να της στείλω ένα safety deposit ~350pounds + 2 ενοίκια (pw) μπροστά.... ΜΕΣΩ WESTERN UNION!

Σκέφτομαι wtf όχι ρε πούστη δεν μπορεί να έκατσε σε μένα αυτή η πίπα...

Στέλνω mail "εγώ δεν στέλνω με western union δώσε bank account για να προχωρήσουμε"

Και μου απαντάει φυσικά σχετικά οτι θέλει μέσω western union για να γίνει η διαδικασία γρήγορα κτλ.. Μετά απο λίγη ώρα και αφου δεν έχω απαντήσει, με παίρνουν τηλ με απόκρυψη (Στα στοιχεία είχα δώσει το τήλ) και αρχίζει να μιλάει μια τύπισα καρασπαστά αφρικαγγλικά που tbh με τον τρόπο που μιλούσε δεν κατάλαβα και πολύ τι ήθελε να μου πεί γιατί ήδη έβραζα επειδή είχα βεβαιωθεί οτι μιλάμε για απάτη.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ μιλάμε για σκάμ και ευτυχώς ήξερα πολύ καλά τι παίζει με την western union.

Η μόνη χοντρομαλακεία είναι οτι μου μένουνε τα εισητήρια τώρα για συγκεκριμένες ημ/νιες και το να βρώ κάτι να ταιριάξει ακριβώς είναι τουλάχιστον απίθανο...

Το νόημα του ποστ;

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Έχω κάνει άπειρες συναλλαγές μέσω ίντερνετ. Ακόμα και μένα που πάντα είμαι καχύποπτος, κατάφεραν να με πείσουν και κατέληξα να το καταλάβω μόνο λόγω της wsetern union και να μην χάσω $$...

ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΨΟΦΟΣ!

 

 

Υ.γ: Πιθανότατα να με ξελασπώσει πάλι με την εύρεση σπιτιού ο χρήστης Τούφας. Δεν έχω λόγια. Απλά δεν έχω... Χίλια public ευχαριστώ.

 

Διαβάζοντας προς τα πίσω τις σελίδες έπεσα σε αυτό...

Ακριβώς το ίδιο,ευτυχώς είχε western union απέναντι απth δουλειά μου και στο δεύτερο dodgy email ρώτησα την κοπέλα στο western union και μου δείξε αυτa

2. Amazingly low rent

http://www.google.co.uk/search?hl=en&source=hp&q=gumtree+scam&aq=f&aqi=g6g-m4&aql=f&oq=&gs_rfai=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...