Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω και μία ακόμη απορία: από την αναζήτηση που έχω κάνει ορισμένοι προτίνουν το Leeds από το Manchester επειδή είναι πιο μικρή και πιο "συμμαζεμένη πόλη". Αλλά βρήκα κάποια στατιστικά τα οποία δείχνουν ότι το Leeds έχει πληθυσμό 726,939 ενώ το Manchester 430,818. Αν και στο χάρτη μου φαίνεται πιο μεγάλο το Manchester, εκτός κι αν στο 430,818 δεν περιλαμβάνεται το ευρύτερο Manchester.

 

πηγή: http://www.citymayors.com/gratis/uk_topcities.html

 

Επίσης, σκέφτομαι για μεγάλες, κυρίως πόλεις, με τη λογική ότι θα είναι κάπως πιο εύκολο στο θέμα της εργασίας για αρχή όπως αναφέρω και στο προηγούμενο thread. Ποια η γνώμη σας για Bradford, Sheffield, Birmingham, Leeds και Manchester; Βλέπω ότι το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω και μία ακόμη απορία: από την αναζήτηση που έχω κάνει ορισμένοι προτίνουν το Leeds από το Manchester επειδή είναι πιο μικρή και πιο "συμμαζεμένη πόλη". Αλλά βρήκα κάποια στατιστικά τα οποία δείχνουν ότι το Leeds έχει πληθυσμό 726,939 ενώ το Manchester 430,818. Αν και στο χάρτη μου φαίνεται πιο μεγάλο το Manchester, εκτός κι αν στο 430,818 δεν περιλαμβάνεται το ευρύτερο Manchester.

 

πηγή: http://www.citymayors.com/gratis/uk_topcities.html

 

Επίσης, σκέφτομαι για μεγάλες, κυρίως πόλεις, με τη λογική ότι θα είναι κάπως πιο εύκολο στο θέμα της εργασίας για αρχή όπως αναφέρω και στο προηγούμενο thread. Ποια η γνώμη σας για Bradford, Sheffield, Birmingham, Leeds και Manchester; Βλέπω ότι το

Πράγματι, το 430,818 είναι μόνο για το κέντρο του Manchester, αυτό που λέγεται Greater Manchester περιλαμβάνει και άλλες "πόλεις"-προάστια όπως τα Stockport, Trafford, Bolton, Wigan, Salford, είναι ενωμένα όπως στην Αθήνα, δεν καταλαβαίνεις ποτε περνάς από την μία περιοχή στην άλλη. Το Manchester - εκτός από το κέντρο όπου βρίσκονται τα πανεπιστήμια - είναι αραιοκατοικημένο, δηλαδή, μεγάλοι δρόμοι και πεζοδρόμια, τα σπίτια έχουν αυλές, έχει τεράστια πάρκα. Εάν θυμάμαι καλά κάπου διάβασα ότι είναι η πιο πράσινη πόλη της Αγγλίας. Δεν είναι ποντικότρυπα σαν το Λονδίνο.

Τώρα, για δουλειά, δεν είναι εύκολα τα πράγματα γενικά στην Αγγλία. Οι περισσότερες δουλειές είναι στο Λονδίνο και τριγύρω από αυτό. Συμβουλή μου είναι να προσπαθήσεις να βρεις δουλειά οπουδήποτε και μετά να διαλέξεις πόλη.

Επίσης, πιο πριν το ξαναείπαμε αλλά ας το επαναλάβουμε, εάν πας εξωτερικό να δουλέψεις είσαι μετανάστης. Δες πως συμπεριφέρονται στην Ελλάδα στους μη Έλληνες και πάρε μια ιδέα... δεν βγαίνουν να μας λιντσάρουν, αλλά δεν τρελαίνονται και από την χαρά τους. Δυστυχώς χθες μου έλεγε μια πακιστανή ότι το bbc έδειχνε ρεπορτάζ για το πως αυξάνονται στην Αγγλία ρατσιστικές οργανώσεις του τύπου Χρυσή Αυγή.

Προσωπικά επέλεξα ως περιοχή το North West (Liverpool, Manchester, Leeds etc) γιατί μου αρέσει να εξευρευνώ λειβάδια, λόγγους και ραχούλες. :-)

Η κατακλείδα = ό,τι ακούς από τους ήδη φευγάτους είναι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(συνέχεια από προηγούμενο θέμα για μετακόμιση στη Σουηδία)

griper, απ'ότι κατάλαβα ο λόγος που ενδιαφέρεστε για μια περιοχή είναι ότι θα μετακομίσετε οικογενειακώς. Επειδή είσαστε 3 που ψάχνετε πιο βολικό είναι το Λονδίνο.

Κατανοώ την αγωνία σου να βρεις δουλειά αλλά από την Ελλάδα είναι δύσκολο, αφού θα σε καλούν για συνεντεύξεις, θα είσαι στο πήγαινε έλα... Γιατί δεν φεύγετε σε δόσεις?

Το πιθανότερο είναι να βρεις στην αρχή part-time εργασία (στην καλύτερη περίπτωση βγάζεις γύρω στις 1000 λίρες, ακριβώς όσα σου χρειάζονται για τις βασικές σου ανάγκες)

Εάν δουλεύεις στην Ελλάδα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εμπειρία και προυπηρεσία στο βιογραφικό σου. Ψάξε τις ιστοσελίδες που αναφέρθηκαν πιο πριν στο ίδιο θέμα, είναι καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις από έναν επαναπατρισθέντα...

 

 

Επέστρεψα στην Ελλάδα μετά από 12+ χρόνια εργασίας στην Αγγλία (ή με βάση την Αγγλία), για τους λόγους που κάποιοι έχουν ήδη αναφέρει πιο πάνω. Ήθελα να είμαι κοντά στους δικούς μου, κοντά στους παλιούς μου φίλους, κοντά στον τόπο που μεγάλωσα και αγαπώ.

 

Στην νέα μου αρχή στην Ελλάδα τα πράγματα δεν ήταν πολύ έυκολα. Πολλές ψέυτικες υποσχέσεις για δουλειά, ασυνέπεια λόγων και πράξεων και γενικά μια παράξενη αντιμετώπιση η οποία μου προκαλούσε, αν μη τι άλλο, περιέργεια. Τελικά, μετά από μεθοδευμένη και σκληρή προσπάθεια και χωρίς την βοήθεια κανενός, η πολυπόθητη ευκαιρία εργασίας ήρθε. Μεγάλη πολυεθνική εταιρεία, παχυλός μισθός και όλα τα παραφερνάλια. Μια χαρά λοιπόν ε;

 

Δυστυχώς όχι.

 

Σε σχέση με όσα είχα συνηθίσει ως τώρα στην Αγγλία και με σχεδόν όμοιο αντικείμενο εργασίας και παρόμοιες αποδοχές παρατηρώ τα εξής:

 

α) Ο τρόπος εργασίας στην Ελλάδα μου φαίνεται αλλοπρόσαλλος και -φυσικά- αντιπαραγωγικός.

β) Το αντικείμενο της εργασίας μου περιλαμβάνει την δουλειά 3 εξειδικευμένων ανθρώπων.

γ) Η ζωή μου φαίνεται αδικαιολόγητα ακριβή.

δ) Η γνωστή ελληνική νοοτροπία της καθημερινότητας μου προκαλεί αηδία.

 

Πιάνω τον εαυτό μου να αναπολεί το μουντό και βροχερό Λονδίνο, την αγγλική εξοχή και το BBC Radio 2 το πρωί στο αυτοκίνητο.

 

Τελικά, ανακάλυψα ότι αυτό που μου έλειπε τόσα χρόνια στο εξωτερικό δεν ήταν η Ελλάδα, ήταν ο εαυτός μου των 20 ετών στην Ελλάδα, χωρίς άγχη, έγνοιες και υποχρεώσεις. Δεν μπορώ όμως να γυρίσω πίσω τον χρόνο, οπότε προσπαθώ να δω λίγο μπροστά.. στο μέλλον. Κι επειδή δεν βλέπω ένα μέλλον που μου αρέσει εδώ, είμαι έτοιμος να ενεργοποιήσω κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι συμπάσχοντες, τον μηχανισμό επιστροφής - αυτή την φορά στην χώρα όπου πέρασα το πιο παραγωγικό κομμάτι της ζωής μου ως τώρα.

 

Η πατρίδα μου είναι και θα παραμείνει η Ελλάδα. Προτιμώ όμως να έρχομαι 20-30 μέρες τον χρόνο και να απολαμβάνω "συμπυκνωμένα" και στο έπακρο όλα τα καλά που έχει να μου δώσει, παρά να τα μοιράζω σε 365 μέρες, εισπράττοντας έτσι μικροσκοπικές δόσεις χαράς που χάνονται στην σκιά των μεγάλων δόσεων απογοήτευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πατρίδα μου είναι και θα παραμείνει η Ελλάδα. Προτιμώ όμως να έρχομαι 20-30 μέρες τον χρόνο και να απολαμβάνω "συμπυκνωμένα" και στο έπακρο όλα τα καλά που έχει να μου δώσει, παρά να τα μοιράζω σε 365 μέρες, εισπράττοντας έτσι μικροσκοπικές δόσεις χαράς που χάνονται στην σκιά των μεγάλων δόσεων απογοήτευσης.

 

Σε ευχαριστώ! Έψαχνα λόγια να το εκφράσω εδώ και καιρό αλλά δεν τα κατάφερνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βρίσκει σύμφωνο ο IT_Guy για αυτό πλέον εδώ και 2 εβδομάδες βρίσκομαι πίσω στην Αγγλία μετά από την αναχώρησή μου το 2003.

 

Πληροφοριακά επίσης, δείτε μία σημερινή απόδειξη από Lidl στο Ενδιβούργο.

 

receiptg.jpg

 

Κάποιες διευκρινήσεις.

Loose Bananas, 4-5 μπανάνες σε τσαμπί

Sponge Cloth, βετεξ 5 τεμάχια

Sponge Scourers, σφουγκαράκια 6 τεμάχια

Toiler Rim Ocean το κρεμαστάρι που βάζουμε στην λεκάνη 3 τεμάχια

Kitchen Towel, χαρτί κουζίνας, 4 τεμάχια

WashingUpActiveBlue, για τα πιάτα

Imp Leat for men, αφρόλουτρο

Toothpaste, Colgate

Smoked Ham, 320g σε φέτες

KingsmillWholemeal, 800g ψωμί τοστ

Mushrooms, όχι κονσέρβα, αυτά σε συσκευασία, ολόκληρα

Orange Juice, 1lt

Lemons 4 τεμάχια

Cherry tomatoes, ντοματίνια

Red onions, σε δυχτάκι 4-5 κρεμμύδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα είχα επιστρέψει από ψώνια και μιλούσα στο skype με το σόι. Με ρώτησε μια θεία μου πόσο πλήρωσα το μισό κιλό σταφύλια (δεν θυμάμαι τώρα) αλλά ήταν περίπου η ίδια τιμή με Ελλάδα. Πώς γίνεται η Αγγλία να εισάγει οπωροκηπευτικά και στην Ελλάδα που τα παράγουμε να έχουν την ίδια τιμή ή να είναι πιο ακριβά? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cue: Εύχομαι το καλύτερο στην νέα αυτή προσπάθεια. Επειδή είναι προφανώς συνειδητοποιημένη επιλογή, θα την απολαύσεις πολύ περισσότερο (κι ας είναι χάλια ο καιρός)... Slàinte! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

griper, απ'ότι κατάλαβα ο λόγος που ενδιαφέρεστε για μια περιοχή είναι ότι θα μετακομίσετε οικογενειακώς. Επειδή είσαστε 3 που ψάχνετε πιο βολικό είναι το Λονδίνο.

Το Λονδίνο;! Εκει ακούω ότι όλα είναι πανάκριβα και αν δεν δουλεύουν τουλάχιστον οι δύο, δεν θα τα βγάζουμε πέρα με τίποτα. Σκεφτόμουν για Manchester ή Leeds επειδή είναι μεγάλες πόλεις χωρίς πολύ ακριβή ζωή και ίσως να έχουν περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά από κάποιες μικρότερες πόλεις.

 

Κατανοώ την αγωνία σου να βρεις δουλειά αλλά από την Ελλάδα είναι δύσκολο, αφού θα σε καλούν για συνεντεύξεις, θα είσαι στο πήγαινε έλα... Γιατί δεν φεύγετε σε δόσεις?

Όταν λες σε δόσεις; Το θέμα είναι ότι δεν έχω πρόβλημα να φύγω για Αγγλία και να βρω δουλειά και έως ένα μήνα υπάρχει δυνατότητα να μένουμε σε ξενοδοχείο και ταυτόχρονα να ψάχνουμε για δουλειά αλλά σε περίπτωση που αποτύχουμε να βρούμε να έχουμε χάσει πάρα πολλά χρήματα και θα αναγκαστούμε να γυρίσουμε. Αυτό είναι και το πιο δύσκολο σημείο...

 

Το πιθανότερο είναι να βρεις στην αρχή part-time εργασία (στην καλύτερη περίπτωση βγάζεις γύρω στις 1000 λίρες, ακριβώς όσα σου χρειάζονται για τις βασικές σου ανάγκες)

Με part-time δουλειά θα παίρνω 1000λίρες;;; Πολλά μου φαίνονται..Διάβασα ότι ο κατώτατος μισθός είναι ~950Λίρες αλλά για 8ωρη δουλειά...Κάνω οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να μπουν όλα σε μια σειρά αλλά το θέμα είναι: "τι πιθανότητες έχω να βρω δουλειά σε 1-2μήνες;", "πόσο ρίσκο ειναι;" Αυτα τα ερωτήματα είναι που με τρώνε αλλά θα μου πεις αν δεν πάω, δεν θα μάθω :-) Σωστό! Αλλά πρέπει να δω και τι πιθανότητες υπάρχουν(@#$!%@ την οικονομική κρίση!)

 

Εάν δουλεύεις στην Ελλάδα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εμπειρία και προυπηρεσία στο βιογραφικό σου. Ψάξε τις ιστοσελίδες που αναφέρθηκαν πιο πριν στο ίδιο θέμα, είναι καλές.

Από εμπειρία μόνο την πρακτική μου μπορώ να βάλω καθώς τώρα τελειώνω τις σπουδές μου..Αλλά δεν ευελπιστώ να βρω δουλειά στον τομέα μου με τη μία..Οτιδήποτε δουλειά μπορώ να κάνω, πραγματικά οτιδήποτε, αρκεί να βρω και να μην αναγκαστώ να επιστρέψω.. Αν είχα τα φράγκα να πηγαινοέρχομαι οποτεδήποτε και να ψάχνω ανα διαστήματα δεν θα με ένοιαζε καθόλου, αλλά ίσως να είναι ένα και μοναδικό ταξίδι ζωής, καθώς αν επιστρέψουμε άπραγοι δεν θα υπάρχει η δυνατότητα για άλλη προσπάθεια..τουλάχιστον για τα επόμενα 10χρόνια

α

Οπως καταλαβαίνεις η επιλογή της χώρας θα είναι καθοριστική..μακάρι να μπορούσα να γυρνάω από χώρα σε χώρα και να μένω 2-3μήνες στην καθεμία και όπου κάτσει..Αλλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα ελληνικα δεδομενα ναι. εκει εχεις αλλα εξοδα...!!

Δεν το είπα βάσει των ελληνικών δεδομένων αλλά βάση του ότι ο κατώτατος μισθός στην Αγγλία είναι ~950Λίρες αλλά όχι part-time αλλά για πλήρες ωράριο.

 

Οταν λέμε part-time εννοούμε 4ωρα, έτσι;

Το πιο βασικό είναι αν ακόμη και τέτοιυ είδους δουλειές βρίσκονται ή θα φάμε τα μούτρα μας; Αλλά πιστεύω θα χρειαστεί full time δουλειά αλλιώς ούτε το ενοίκιο δεν θα βγαίνει..

Υπενθυμίζω πως δεν μιλάω για Λονδίνο, αλλά π.χ. Manchester ή Leeds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...