Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε μαζί σου και ένα εισιτήριο επιστροφής, έχω 2 φίλους που γυρίσανε από Αγγλία γιατί επι 6 μήνες δεν μπορούσανε να βρούνε δουλειά. Τον καιρό αυτό απολύουν παρά προσλαμβάνουν κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Thanks toufas.

 

Δεν πρόκειται να κάτσω να κάνω τη ζωή μου εδώ πέρα.

 

Να φύγεις να πας αλλού, συμφωνώ με τα μπούνια, αλλά Αγγλία δεν ξέρω αν είναι τόσο καλή ιδέα. Τουλάχιστον διάλεξε μια χώρα όπου, ακόμη και χωρίς δουλειά, δεν θα σε αφήσουν να πεθάνεις. Πχ καμιά σκανδιναβική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Steak and Ale είναι αμερικανιά ρε άσχετε :P

 

 

 

Από την σκοπιά του τουρίστα/party-seeker το London σπέρνει και το καλοκαίρι είναι όμορφα και στο Brighton :-)

 

πωπω κοτσάνα που πέταξες τώρα....

 

ναι ρε και τα μπέργκερ τα φτιάξανε αρχαίοι έλληνες. Το steak and ale pie ειναι σκωτσέζικη/αγγλική συνταγή εδώ και αιώνες...τωρα αν αναφέρεσαι στην αλυσίδα μαγαζιών με αυτο το όνομα είσαι εκτός τόπου και χρόνου.

 

http://www.celtnet.org.uk/recipes/miscellaneous/fetch-recipe.php?rid=misc-steak-ale-pie

 

Thanks toufas.

 

Δεν πρόκειται να κάτσω να κάνω τη ζωή μου εδώ πέρα.

 

Ζω στη σκωτια οπότε αν θέλεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση στειλε μου ενα πμ και μην ακούς το κάθε ελληνάρα που έχει πάει μέχρι τα τρίκαλα και έχει και άποψη για άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW, σεβάσμιε μοδεράτορα, η Δανία σε τι φάση είναι εργασιακά (για βιοτικό επίπεδο ξέρω, και θέλω να βάλω τα κλάμματα)? Μήοως κάνει για τον σταρτερ που φαγώθηκε να φύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφέρει τη Σουηδία ήδη και την ενδεχόμενη δυσκολία γλώσσας, οπότε η Δανία απορρίπτεται καθώς η γλώσσα είναι αρκετά δυσκολότερη (αν και όχι πολύ διαφορετική, η γαμ*)& προφορά κάνει τη διαφορά), το κλίμα είναι αρκετά έως πολύ ξενόφοβο και οι φόροι είναι από τους μεγαλύτερους παγκοσμίως. Η Σουηδία γενικά αποτελεί πολύ καλύτερη επιλογή για έκαστο από τους παραπάνω τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφέρει τη Σουηδία ήδη και την ενδεχόμενη δυσκολία γλώσσας, οπότε η Δανία απορρίπτεται καθώς η γλώσσα είναι αρκετά δυσκολότερη (αν και όχι πολύ διαφορετική, η γαμ*)& προφορά κάνει τη διαφορά), το κλίμα είναι αρκετά έως πολύ ξενόφοβο και οι φόροι είναι από τους μεγαλύτερους παγκοσμίως. Η Σουηδία γενικά αποτελεί πολύ καλύτερη επιλογή για έκαστο από τους παραπάνω τομείς.

 

Εγώ ενδιαφερόμουν να πάω για πρακτική στη Δανία,λογικά πάνω σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.Δηλ. η Ελλάδα είναι καλύτερη χώρα σε βιοτικό επίπεδο με τις πρακτικές που πηγαινοφέρνεις καφέδες,¨μισθούς" ανύπαρκτους κ ελληνάρες στο κάθε τετράγωνο;Επειδή ξέρω πως ζείς εκεί κ κατα ένα τρόπο από τα ποστς σου νιώθω να την απεχθάνεσαι τη Δανία,αν ήθελες να ζείς νορμαλ κ να έχεις εργασία,που θα προτιμούσες να μένεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε την απεχθάνομαι κιόλας, απλώς διαφωνώ πολύ με κάποια πράγματα και κάποια status εδώ πάνω καθώς θεωρώ πως είναι πράγματα που δεν εμπίπτουν στο πλαίσιο "διαφορετική κουλτούρα".

 

Τώρα, όταν λες βιοτικό επίπεδο, εξαρτάται τι εννοείς. Αν συγκρίνουμε δύο ανθρώπους χωρίς να λάβουμε υπ' όψιν πολιτιστικό background, οι οποίοι δουλεύουν και ζουν αντίστοιχα σε Δανία και Ελλάδα, στην ουσία τα μεγάλα πλεονεκτήματα της μίας χώρας είναι οι μεγάλες ελλείψεις της δεύτερης. Οπότε ναι μεν στη Δανία θα έχεις λειτουργικότητα και διαφάνεια στο έπακρο καθώς και state of the art εκπαίδευση (αυτό όμως ισχύει κυρίως από MSc και πέρα) αλλά το κλίμα αυτό καθ' αυτό και η νοοτροπία των ανθρώπων δεν αφήνουν περιθώρια για κοινωνικοποιήσεις με ιθαγενείς -και όσο περισσότερο μένεις και σε αφομοιώνει αυτό, τόσο και εσύ θα γίνεσαι κοινωνικά δυσπρόσιτος και "επαγγελματίας".

 

Οπότε από τη μία έχεις τρελούς μισθούς και τρελή φορολογία που σε αφήνει με τα μισά και λιγότερα και δεν κάνει και μεγάλη διαφορά από το να έχεις μια μικρή άνεση στην Ελλάδα (οι βασικοί μισθοί εδώ λαμβάνοντας υπ' όψιν το υψηλότερο κόστος αγαθών και την τρελή φορολογία, παραμένουν πολύ καλύτεροι από τους Ελληνικούς), πολλές παροχές και υπηρεσίες, από ΜΜΜ ελβετικής ακρίβειας μέχρι πάρκα που πας και ξεσκάς αλλά από την άλλη είσαι εσύ και ο εαυτός σου σε μια κρυφοκομμουνιστική και ξενόφοβη χώρα με πανέμορφο περιβάλλον και πόλεις που έχει ήλιο κάθε 29 Φλεβάρη.

 

Η άποψη μου είναι πως για κάποιο διάστημα, δηλαδή κανένα 5χρονο μαξ, είναι μια χαρά. Το ιδανικό θα ήταν να έρθεις εδώ και να εκμεταλλευθείς στο έπακρο το ακαδημαϊκό σύστημα (ειδικά στον τομέα που αναφέρεις, η Δανία τσακίζει κόκκαλα), να ζεις σχετικά λιτά μαζεύοντας γκαφρά από κάποια Ευρωπαϊκή υποτροφία και μετά γυρνάς Ελλάδα ή όπου γουστέρνουν τα μέσα σου να ζεις (και όχι να δουλεύεις) με την αβάντα ενός ενισχυμένου βιογραφικού και λεφτουδακίων στο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ειπα παντως οτι αν δεν εχω κανει κατι καλο εδω στο Ελλαδισταν (η δεν μου κατσει καλα τελος παντων) στα επομενα 2-3 χρονια την εχω κανει Αλεκος για εξω και συγκεκριμενα Manchester που εχω και φιλους που μπορουν να με φιλοξενησουν και να με βοηθησουν. Πηγαν εκει για μεταπτυχιακο και τελικα αποφασισαν να μεινουν και εκει και εχουν ηδη 2 χρονια εκει. Μου λενε οτι αν το κανεις το βημα τοτε μπαινεις και στο "νοημα" και ψηνεσαι να την κανεις σιγα σιγα. Σιγουρα ο καιρος ειναι ενα θεμα αλλα τιποτα που δεν παλευεται. Σαμπος εδω τον χερομαι περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδιά οταν μιλάμε για αποφάσεις ζωής είναι δυνατόν να αναφέρει κάποιος το καιρό? Δηλαδή αυτή θα είναι η θυσία που προσβλέπετε να κάνετε για να κάνετε τη ζωή σας καλύτερη?

 

Χαλαρώστε, δεν είναι και τόσο άσχημα Αγγλία. Και στη τελική δούλευε εδώ και όρμα ολο το καλοκαιρι ελλάδα φραγκάτος για την άδεια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...