Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, για σας κι απο 'μένα..Σκέφτομαι σε 1,5 να φύγω για Αγγλία(όχι Λονδίνο). Αρχικά για δουλειά και όταν μάθω τη γλώσσα για μεταπτυχιακό.Ξεκίνησα το ψάξιμο για διάφορα και πρόσεξα ότι σε κάποιες αγγελίες για ενοικίαση σπιτιού οι οποίες λένε π.χ. 300pcw το οποίο απ'ότι είδα είναι το ενοίκιο κάθε μήνα, αλλά όταν το σπίτι είναι "2 bedroom" σημαίνει ότι θα δίνει 300 ο καθένας αν είμαστε 2 άτομα;! Και αν θέλω σε ένα σπίτι "2 bedroom" να συγκατοικούμε 3 άτομα τότε πάει 3*300;!;! Ρωτάω γιατί σε κάποιες αγγελιες το διευκρίνιζε ότι είναι 300 per person. Αυτό ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις ή μόνο όπου το διευκρινίζουν; Αλλίως μπορεί να την πατήσεις πολύ άσχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι συγκοινωνίες είναι ακριβές (παντού στην Αγγλία) βρες πρώτα δουλειά και μετά σπίτι. Επίσης δεν είναι τόσο ακριβά τα ενοίκια (σε σχέση με Ελλάδα) όσο τα δημοτικά τέλη.

Επίσης, επειδή οι δείκτες ανεργίας αυξάνονται δραματικά και εδώ, προσπάθησε να ψάχνεις δουλειά από τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το pcw πάντως μου κάνει per week όχι per month. pc world μου κάνει βασικά αλλα anyway.

Αν είναι όντως 300pw όπως φαντάζομαι και όπως συνήθως ορίζονται οι τιμές στα site, τότε είναι 300*4/2 αν θα μείνετε 2 άτομα στο σπίτι = 600λίρες το μήνα έκαστος. Μια χαρά είναι. Δεν ξέρω για πού βλέπεις αλλα μια χαρά είναι :P

Τα ενοίκια στις περισσότερες αγγελίες που χαζεύω now and then είναι all inclusive με τέλη/ρεύμα κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το pcw πάντως μου κάνει per week όχι per month.

 

Sorry, pcm ήθελα να γράψω..per calendar month.

 

Επειδή οι συγκοινωνίες είναι ακριβές (παντού στην Αγγλία) βρες πρώτα δουλειά και μετά σπίτι. Επίσης δεν είναι τόσο ακριβά τα ενοίκια (σε σχέση με Ελλάδα) όσο τα δημοτικά τέλη.

Επίσης, επειδή οι δείκτες ανεργίας αυξάνονται δραματικά και εδώ, προσπάθησε να ψάχνεις δουλειά από τώρα

 

Πρώτα για δουλειά θα πρέπει να ψάξω, αλλά λογικά θα πρέπει να πάω στην Αγγλια ή γίνεται και από Ελλάδα; Δουλειές, τύπου σερβιτόρος, fast food, hotel κτλ. για αρχή δεν είναι εύκολο να βρεις; Σκέφτομαι για πόλεις όπως Manchester, Leeds... Επίσης, στο θέμα της εργασίας πως είναι η αντιμετώπιση τους ως προς τους Ελληνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, pcm ήθελα να γράψω..per calendar month.

 

 

 

Πρώτα για δουλειά θα πρέπει να ψάξω, αλλά λογικά θα πρέπει να πάω στην Αγγλια ή γίνεται και από Ελλάδα; Δουλειές, τύπου σερβιτόρος, fast food, hotel κτλ. για αρχή δεν είναι εύκολο να βρεις; Σκέφτομαι για πόλεις όπως Manchester, Leeds... Επίσης, στο θέμα της εργασίας πως είναι η αντιμετώπιση τους ως προς τους Ελληνες;

 

Η πρώτη αντίδραση όταν πεις ότι είσαι έλληνας, είναι καλή, τους θυμίζει διακοπές βλέπεις. Είμαστε ένα τικ πιο πάνω από άλλες εθνικότητες.

Τώρα, υπάρχουν Άγγλοι που ξινίζουν τα μούτρα τους όταν καταλαβαίνουν ότι είσαι μετανάστης και όχι απλά φοιτητής (γιατί όπως καταλαβαίνεις τους τρως θέσεις εργασίας) και υπάρχουν και εκείνοι που χαίρονται την πολυπολιτισμικότητα και δείχνουν σεβασμό και ενδιαφέρον.

Εάν δεν έχεις ξαναέρθει Αγγλία να σου πω ότι σε ορισμένες περιοχές δύσκολα βρίσκεις Άγγλο :lol: έχουν πάρα, μα πάρα πολλούς μετανάστες και είναι συνηθισμένο να κυκλοφορούν άνθρωποι με διαφορετικό χρώμα επιδερμίδας ή με πλουμιστές ενδυμασίες (οι Ινδές δεν ντύνονται ευρωπαικά, αλλά όπως τις βλέπεις στα βιντεάκια από bollywood στον λαζόπουλο) και κανείς δεν παραξενεύεται B)

Πήγα σε ένα σεμινάριο με θέμα την εύρεση εργασίας πριν λίγες μέρες (όπου παρεπιπτόντως από 15 άτομα μόνο ένας ήταν άγγλος), εκεί έμαθα κάτι που είχα ήδη ακούσει να λέγεται αλλά δεν το είχα πιστέψει : λιγότερο από το 50% των θέσεων εργασίας ανακοινώνονται σε ιστοσελίδες όπως το reed. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο "επαγγελματικός κύκλος" έχει ήδη βρει τον εργαζόμενο, οπότε δεν δίνεται καν η ευκαιρία στους χιλιάδες ανέργους να δείξουν τις δυνατότητες τους.

Οι προπτυχιακοί φοιτητές και οι φρέσκοι απόφοιτοι για να αυξήσουν τις πιθανότητες να βρουν δουλειά κάνουν εθελοντική εργασία στον τομέα που τους ενδιαφέρει ώστε να αποκτήσουν την πολυπόθητη προυπηρεσία. Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο. Μάλιστα τα πανεπιστήμια έχουν υπηρεσία που σε "στέλνει". Και οι εργοδότες σε δέχονται γιατί είσαι δωρεάν εξειδικευμένο εργατικό χέρι.

Πάντως αν και όλα κινούνται με "κύκλους", ισχύει αξιοκρατία (όχι απόλυτη) περισσότερο από την Ελλάδα. Δεν τον συμφέρει να έχει έναν ημιμαθή (ταδωσα στο πρώτο εξάμηνο αλλά τα ξέχασα μετά), ωχαδελφιστή υπάλληλο. Κάνε σαφές όπου πας ότι αυτό που κάνεις το γουστάρεις τρελα.

Και εδώ σερβιτόροι οι πτυχιούχοι γίνονται παρεπιπτόντως. Δεν έχουν ακριβώς την δική μας ανεργία αλλά οδεύουν να γίνουν σαν την Ελλάδα.

Α, επίσης στο σεμινάριο μας είπαν ότι οι μισές θέσεις εργασίας που ανακοινώνονται είναι Λονδίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμας μας ειχανε πει 85% των θεσεων δεν διαφημιζονται, και ειναι εσωτερικες.

Επισης, αν μπεις ακομα και καθαριστης στο nhs, ο κατωτατος μισθος ειναι 17κ

http://www.jobs.nhs.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμας μας ειχανε πει 85% των θεσεων δεν διαφημιζονται, και ειναι εσωτερικες.

Επισης, αν μπεις ακομα και καθαριστης στο nhs, ο κατωτατος μισθος ειναι 17κ

http://www.jobs.nhs.uk/

 

Είναι χειρότερα ??? :shock:

Ένα άλλο τραγικό 300.000 αποφοιτούν κάθε χρόνο από τα βρετανικά πανεπιστήμια και μόλις 30.000 θέσεις εργασίας προσφέρονται από εταιρείες για τους φρέσκους απόφοιτους.

Το πρόβλημα δημιουργείται διότι τα πανεπιστήμια δέχονται περισσότερους από όσους χρειάζεται η αγορά (βλέπε Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω σχετικό σοβαρό πρόβλημα και μάλλον παραλίγο να πιαστώ κορόιδο(εντελώς).

Βλέπω μια αγγελλιά στο gumtree για ένα σπίτι κοντά στο south kensington και τέλος πάντων σε πολύ καλή περιοχή με 140p pw. Ε είχε και κάτι φωτό λέω δεν γ@μιέται ας στείλω να δώ τι παίζει.

Να μην τα πολυλογώ κατέληξα να έχω μια συζήτηση ~12 e-mail με μία όπως φαινόταν απο το γραπτό λόγο της καλή και ευγενικότατη κυρία με άριστη γνώση των αγγλικών.

Φτάνουμε λοιπόν στο ψητό και μου λέει να τις στείλω τα στοιχεία μου και την ακριβή ημερομηνία άφιξης ώστε να μου στείλει ένα συμβόλαιο που θα έχω μαζί μου όταν θα πάω εκεί και να προχωρήσουμε τελος πάντων τη διαδικασία...

Εγώ για να φιξάρω τις ημ/νιες λοιπόν κλείνω τα εισητήρια... και της στέλνω τι παίζει ακριβώς.

Μετά απο λίγη ώρα παίρνω ένα pdf με ένα υποτιθέμενο συμβόλαιο και μου λέει πλέον οτι για να κλείσει το πράγμα να της στείλω ένα safety deposit ~350pounds + 2 ενοίκια (pw) μπροστά.... ΜΕΣΩ WESTERN UNION!

Σκέφτομαι wtf όχι ρε πούστη δεν μπορεί να έκατσε σε μένα αυτή η πίπα...

Στέλνω mail "εγώ δεν στέλνω με western union δώσε bank account για να προχωρήσουμε"

Και μου απαντάει φυσικά σχετικά οτι θέλει μέσω western union για να γίνει η διαδικασία γρήγορα κτλ.. Μετά απο λίγη ώρα και αφου δεν έχω απαντήσει, με παίρνουν τηλ με απόκρυψη (Στα στοιχεία είχα δώσει το τήλ) και αρχίζει να μιλάει μια τύπισα καρασπαστά αφρικαγγλικά που tbh με τον τρόπο που μιλούσε δεν κατάλαβα και πολύ τι ήθελε να μου πεί γιατί ήδη έβραζα επειδή είχα βεβαιωθεί οτι μιλάμε για απάτη.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ μιλάμε για σκάμ και ευτυχώς ήξερα πολύ καλά τι παίζει με την western union.

Η μόνη χοντρομαλακεία είναι οτι μου μένουνε τα εισητήρια τώρα για συγκεκριμένες ημ/νιες και το να βρώ κάτι να ταιριάξει ακριβώς είναι τουλάχιστον απίθανο...

Το νόημα του ποστ;

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Έχω κάνει άπειρες συναλλαγές μέσω ίντερνετ. Ακόμα και μένα που πάντα είμαι καχύποπτος, κατάφεραν να με πείσουν και κατέληξα να το καταλάβω μόνο λόγω της wsetern union και να μην χάσω $$...

ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΨΟΦΟΣ!

 

 

Υ.γ: Πιθανότατα να με ξελασπώσει πάλι με την εύρεση σπιτιού ο χρήστης Τούφας. Δεν έχω λόγια. Απλά δεν έχω... Χίλια public ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιεπ, τα ίδια είχα πάθει και εγώ εδώ με μια Τσέχα νοσοκόμα και έναν Αμερικανό ιεραπόστολο από το craigslist.

Κρίμα για τα τίκετς, πήγαινε να πιεις ένα καφέ με Τούφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε γμτ στήνεις μια τόσο γαμάτη απάτη.

Είναι δυνατόν να βάζεις στο τέλος, όταν ο άλλος ήδη έχει αμφιβολίες, να παίρνει τηλέφωνο η ακούναματάτα που δεν ξέρει ούτε κάν που είναι στον χάρτη η αγγλία, για να σε πείσει οτι έχει σπίτι στο queensgate και το νοικιάζει;

Ούτε σε αγγλική ιεραποστολή στη ζιμπάμπουε δεν πρέπει να είχει πλησιάσει το ζώον.

Ψόφος κακός και θάνατος απο τίγρεις που θα επιτεθούν στη φυλή τους.

 

---------- Προσθήκη 26-05-2010 στις 00:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 25-05-2010 στις 22:34 ----------

 

Έιχες στείλει στοιχεία Luci?

Ονομα διεύθυνση και τηλ; Είχες καμια ενόχληση μετά; (όχι στομαχική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά ήταν απάντηση σε αγγελία ζήτησης, οπότε απλώς στείλανε κατευθείαν το mail, ζήτησα πότε περνάω να το δω, σκάσανε παραμύθι με wd και έληξε εκεί. Δεν απάντησα ποτέ, δεν ξαναεπικοινώνησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κι εγώ σκέφτομαι πολύ έντονα μετά το στρατιωτικό να φύγω για Αγγλία(όχι Λονδίνο).Σκέφτομαι μόνο για Αγγλία λόγω της γλώσσας, επειδή οπουδήποτε αλλού μιλάνε τη γλώσσα της χώρας τους.

 

~~~~~~~

2. Σκέφτομαι αρχικά να πάω και να ψάξω για κάποια δουλειά η οποία δεν θα είναι πάνω στο αντικειμενο μου(πληροφορική) μέχρι να μάθω καλά τη γλώσσα αλλά να δουλέψω οπουδήποτε. Πόσο δύσκολο είναι να βρεις οποιαδήποτε δουλειά; Σε ξενοδοχεία, pub, fast food και οτιδήποτε άλλο...αρχικά και μετά βλέπουμε.

 

~~~~~~~~~

 

3. Κατα πόσο ισχύουν τα sites με εργασία-σπίτια(γιατί είδα και την περιπέτεια πιο πάνω); Φαντάζομαι ότι θα είναι δύσκολο να βρεις εξ'αποστάσεως κάποια δουλειά. Επίσης, είδα ότι το minimum είναι 5.93 λίρες/ώρα από τον Οκτώβριο 2010. Ισχύει;

 

~~~~~~~~

 

4. Ποιες πόλεις αξίζουν από άποψη εργασίας(αρχικά όπως είπα για hotel, pub, fast food κτλ.); Εκτός Λονδίνου φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...