Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι καιρός για Αγγλία πλέον, μετα τις 6 Μαίου που θα βγούν και οι Συντηρητικοί βλέπω ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα σε δουλειές σε μη-άγγλους.

 

για μεταπτυχιακο ομως καλα ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άμα έχεις 20-30 χιλιάρικα τότε ναι, μερικά απο τα καλύτερα Πανεπιστήμια του Κόσμου θα τα βρείς εδώ. Το θέμα είναι αμα σκοπεύεις να γυρίσεις ελλάδα τότε γιατί να σκάσεις τόσα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γύρισα πριν κάτι μήνες από London. Ήμουνα σχεδόν μια δεκαετία. Χωρίς αρκετά λεφτά δεν, σίγουρα πια γενικά UK είναι πιο φτηνά από Ελλάδα, όταν κατέβηκα μου φάνηκε λες και ήρθα στο Monaco. Έδωσα εξετάσεις στην Metropolitan Police και κόπηκα μέχρι που τελικά βρήκα ένα γνωστό του γνωστού που δούλευε μέσα στις διορθώσεις τον αιτήσεων. Ξέρετε τι μου είπε? " Ότι και 100% να γράψεις πάλι δεν θα σε πάρουμε γιατί προσπαθούμε να αποκαταστήσουμε Άγγλους". Γενικότερα άμα δεν έχεις Phd, η είσαι δεν ξανθιά μουνάρα δύσκολα να βρείς σοβαρή δουλειά αλλα ούτε για πατώματα να καθαρίζεις δεν έχει. Δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν εκτος άμα είναι για σπουδές.

 

 

υπερβολικο αυτο που λες.Εαν εχεις ενα καλο μαστερ ανταγωνιστικο στην αγορα εργασιας και εισαι λιγο εξυπνος κ διατεθειμενος να κανεις καριερα εδω τοτε ενοειται οτι χτυπας μισθαρες.Αρκει να εισαι εξυπνος κ να ξερεις οτι εδω γινονται ολα αξιοκρατικα.

Τωρα τι σου ειπε ο γνωστος του γνωστου ακυρο μου κανει.Εαν αξιζεις σε περνουν εαν οχι παραμενεις μετριος κ στην Ελλαδα.Η ουσια ειναι να ερθεις εδω με προγραμμα.Δλδ καλο μαστερ ακρως ανταγωνιστικο κ μετα φουριοζος για αγορα εργασιας σε θεση καλη.Να μου ερθει ο αλλος εδω κ να μου σκαβει η να μου σερβιρει...ε απλα αυτο δεν ειναι ζωη...

 

---------- Προσθήκη στις 21:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:08 ----------

 

Άμα έχεις 20-30 χιλιάρικα τότε ναι, μερικά απο τα καλύτερα Πανεπιστήμια του Κόσμου θα τα βρείς εδώ. Το θέμα είναι αμα σκοπεύεις να γυρίσεις ελλάδα τότε γιατί να σκάσεις τόσα λεφτά?

κανε αιτηση να γινεις Βρετανος ωστε να μην σε νοιαζει τι θα κανει ο Καμερον η ο καθε Καμερον εαν βγει...Εαν κ πιστευω πιο πολυ σε συνασπισμο Εργατικων κ Lib.Dems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται ότι αν κάνεις μεταπτυχιακό μένεις έξω.Δεν αξίζει να γυρίσεις πίσω.

 

Πάντως όσοι σκέφτονται να τη κάνουν για έξω δεν υπάρχει μόνο η Αγγλία.Κοιτάξτε και για καμιά άλλη Ευρωπαϊκή χώρα όπου και με μόνο Αγγλικά είσαι μια χαρά.Πχ Ολλανδία,Σουηδία κτλ.

 

Και τώρα μια γενική ερώτηση για όσους ζουν ήδη έξω.Αν κάποιος πριν κάνει το μεταπτυχιακό θέλει να δουλέψει 2-3 χρόνια πρώτα(για οποιονδήποτε λόγο) αλλά όχι Ελλάδα,κατά πόσο εύκολο είναι να βρει κάτι καλό(ντάξει δε λέω και 3000 χιλιάρικα μισθό,αλλά τόσο ώστε να μπορείς να ζεις κανονικά και όχι με τη ψυχή στο στόμα) πάνω στο αντικείμενό του στο εξωτερικό;Μιλάω για επαγγέλματα που έχουν ψωμί πχ πληροφορική,οικονομικά κτλ.Όχι ειδικά για Αγγλία για όπου να ναι.

 

Και κάτι άλλο.Για όσους το χουν ψάξει είναι εύκολο να βρεθεί εργασία μέσω internet πχ όσο είσαι ακόμα Ελλάδα ώστε όταν πας εκεί να ξεκινήσεις κατευθείαν και να μην ψάχνεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνθρωπε Merdock, μην ψαχνεις για το όριο, αυτό είναι ο ουρανός. Το σύμπαν @@ συνωμοτεί, αλλά αν πραγματικά θες κάτι μπορείς να το καταφέρεις. Το να βρεις δουλειά από το νετ και μόνο με την αίτηση και ειδικά αυτήν την περίοδο μου κάνει όνειρο θερινής νυχτός.

 

Παρεμπιπτόντως το μάστερ δεν είναι και τίποτα και γενικά γραμμένο το έχουν. Η συμβουλή μου είναι μία και μοναδική, βρήκε τι ι γουστάρετε να κάνετε και ακολουθήστε το... κάποιοι θα σας πληρώσουν ευχαρίστως γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως το μάστερ δεν είναι και τίποτα και γενικά γραμμένο το έχουν. Η συμβουλή μου είναι μία και μοναδική, βρήκε τι ι γουστάρετε να κάνετε και ακολουθήστε το... κάποιοι θα σας πληρώσουν ευχαρίστως γι αυτό.

 

+1

Αν είστε καλοί στην δουλειά σας τα χαρτιά δεν μετράνε εδώ. (Αγγλία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις 20-30 χιλιάρικα τότε ναι, μερικά απο τα καλύτερα Πανεπιστήμια του Κόσμου θα τα βρείς εδώ. Το θέμα είναι αμα σκοπεύεις να γυρίσεις ελλάδα τότε γιατί να σκάσεις τόσα λεφτά?

 

20-30 χιλίαρικα; Για MBA ίσως, αλλά αν είσαι Έλληνας (εντός ΕΕ) δίνεις ότι δίνουν και οι ντόπιοι Άγγλοι (ανάλογα με το μεταπτυχιακό άντε το πολύ 6000). Το μεταπτυχιακό είναι επένδυση και όπως και να το δείς δεν είναι να το σνόμπαρουμε. Όσο για το να γυρίσει στην Ελλάδα...αυτό που έχει σημασία είναι το σε τη θέση θα γυρίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως το μάστερ δεν είναι και τίποτα και γενικά γραμμένο το έχουν. Η συμβουλή μου είναι μία και μοναδική, βρήκε τι ι γουστάρετε να κάνετε και ακολουθήστε το... κάποιοι θα σας πληρώσουν ευχαρίστως γι αυτό.

 

Χεχε μου θύμισες μια φράση του Danny Choo: "Identify and live your passion and the rest will just follow - it always does."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εχεις δει πολλά εκει στο UK, .. ίσως λειπεις καιρό, ίσως δεν έχεις δει αθηναϊκους δρόμους της τελευταιας 10ετίας.

 

Η βόλτα στις 3 το πρωί στην Αθήνα, σε πληροφορώ οτι δεν είναι καθόλου ξένιαστη. (απο άλλες πόλεις δεν γνωρίζω). Στο κέντρο ουτε το μεσημέρι δεν ειναι "χαλαρό".

και επειδή εμένα προσωπικά στα τέτοια μου τί γίνεται στις 3 η ώρα στην πόλη,

λίγο με ενδιαφέρει το παρόν, αλλα δείχνει μια τάση.

μέχρι να φτάσουν τα παιδια μου στην εφηβία, σε 10-12 χρονια, μπορει οι ξένιαστες βόλτες στην Αττική, γενικώς, να τελειώνουν με τη δύση του ηλίου.

 

Αυτό μου κάνει κάπως υπερβολικό πάντως, χωρίς να είμαι superhero και έχοντας γενικότερα την αίσθηση του κινδύνου /enabled, δε φοβάμαι όταν κυκλοφορώ σε οποιαδήποτε περιοχή της Αθήνας και του κέντρου οποιαδήποτε ώρα, με εξαίρεση φυσικά ορισμένους πολύ συγκεκριμένους δρόμους όπου διαιωνίζεται (σκοπίμως) μία άσχημη κατάσταση.

 

Συχνά δε, νιώθω πως απειλούμαι περισσότερο από τους "καλούς" παρά από τους "κακούς".

 

Αυτά καθαρά σαν αίσθηση, αποφεύγω να παρακολουθώ "ειδήσεις" - αστυνομικά ρεπορτάζ - ποσοστά εγκληματικότητας κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρεμπιπτόντως το μάστερ δεν είναι και τίποτα και γενικά γραμμένο το έχουν.

 

εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι πλεον στην ελλαδα αναγκαζομαστε να κρυβουμε μαστερ και μεταπτυχιακα,διαφορετικα δυσκολα να σε προσλαβουν:X

λιγοτερα πτυχια,μικροτερος μισθος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου κάνει κάπως υπερβολικό πάντως, χωρίς να είμαι superhero και έχοντας γενικότερα την αίσθηση του κινδύνου /enabled, δε φοβάμαι όταν κυκλοφορώ σε οποιαδήποτε περιοχή της Αθήνας και του κέντρου οποιαδήποτε ώρα, με εξαίρεση φυσικά ορισμένους πολύ συγκεκριμένους δρόμους όπου διαιωνίζεται (σκοπίμως) μία άσχημη κατάσταση.

 

Συχνά δε, νιώθω πως απειλούμαι περισσότερο από τους "καλούς" παρά από τους "κακούς".

 

Αυτά καθαρά σαν αίσθηση, αποφεύγω να παρακολουθώ "ειδήσεις" - αστυνομικά ρεπορτάζ - ποσοστά εγκληματικότητας κλπ...

 

Αυτό όπως το είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ζω εδώ και αρκετά χρόνια στη Βρετανία θέλω να σας παρακαλέσω να σκεφτείτε κάποια πράγματα. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γύρω σας, τους οποίους σαφώς και δεν θα έχετε για πάντα. Μετακομίζοντας στο εξωτερικό, θα τους βλέπετε σπανιότερα, δεν θα μπορείτε να τους βοηθήσετε όταν θα σας χρειάζονται καθώς μεγαλώνουν, και θα τους στερήσετε δύο θεμελιώδη δικαιώματα: να βλέπουν εσάς (τα παιδιά τους), και να ζουν στιγμές με τα εγγόνια τους στο μέλλον. Επίσης, να ξέρετε ότι πάντα θα αισθάνεστε και θα είστε μετανάστες, όπως αισθάνομαι κι εγώ. Μπορεί να είμαι επιτυχημένος και καταξιωμένος οικονομικά και επαγγελματικά, όμως ποτέ δεν θα γίνω Βρετανός, και πάντα θα είμαι ο "Greek", κάτι το οποίο για μένα είναι Τιμή.

 

Όταν περάσουν τα χρόνια, θα θέλετε να επιστρέψετε στον τόπο σας, στην πατρίδα. Όμως, αν έχετε κάνει οικογένεια ή / και παιδιά εκεί, τότε τα παιδιά αυτά θα θεωρούν την ξένη για σας χώρα ως πατρίδα τους. Έτσι, δεν θα γυρίσετε ποτέ, για να είστε κοντά τους.

 

Όσο για τα σουβλάκια και τη φέτα, είναι τουλάχιστον αστείο να πει κανείς ότι στη Βρετανία δεν βρίσκει. Πωλούνται τα πάντα στα supermarkets και πολλά ελληνικά προϊόντα στα delicatessen της κάθε πόλης. Όσο για σουβλατζίδικα, αν κάποιος όντως ζει στην Αγγλία, γνωρίζει ότι υπάρχουν πολλά.

 

Όμως, βρε παιδιά, όσα χρήματα κι αν βγάζω, όσα πράγματα κι αν έχω κάνει εδώ που δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω στην Ελλάδα, μου λείπουν οι άνθρωποι με τους οποίους μεγάλωσα. Οι κολλητοί μου, οι γονείς μου, η γειτονιά μου, το να μπορώ να βγω βόλτα στις 3 το πρωί χωρίς να φοβάμαι, και άλλα πολλά. Είναι στιγμές που αισθάνομαι ότι "πούλησα" όλα αυτά που μου λείπουν για ένα καλύτερο μισθό. Και υπάρχουν και στιγμές που αισθάνομαι ανάξιος, γιατί δεν τα κατάφερα στη χώρα μου. Και πιστεύω ότι αυτό πάει να γίνει και τώρα με την κρίση. Θα φύγουν πολλοί, και κάποιοι θα εκμεταλλευτούν τις συγκυρίες για να πλουτίσουν.

 

πολυ ωραια ολα αυτα, και οπως τα βλεπεις, αλλα οπως λεει και ο φιλος απο κατω, η παρτη μου εχει προτεραιοτητα. δεν ζουμε για τους γονεις μας...και πολλες φορες με το να μην τους ακους μετα απο καποια ηλικια βγαινεις κερδισμενος.ο σωστος πατερας ειναι αυτος που γουσταρει να ειναι το παιδι του ευχτυχισμενο και ας ειναι και στην αλασκα.εγω ετσι θα σκεφτομαι για τα παιδια μου.

ειναι πως το βλεπει ο καθενας...μπορει μετα απο καποια χρονια και εγω να το βλεπω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην απαντησαμε με ακριβεια και για τα νοικια και για τις αμοιβες, αναφορικα με την αυτοβιογραφια στα γρηγορα ανεφερα ενδεικτικα κ για να βοηθησω να καταλαβετε τι ισχυει για μενα κ με ποιες προυποθεσεις καποιος μπορει να ζησει Λονδινο.πχ καλες σπουδες για ανταγωνιστικοτητα κοκ.Αμα ειναι να μου ερθεις εδω κ να δουλευεις στα φαστ φουντ τοτε απλα πεθαινεις.Οχι συμπλεγματα ντοπιε ελληνα

 

καλα φιλε.....δεν παιζεσαι...μαλλον νομιζεις πως κανεις μαθημα..αλλα ξεχασες πως εισαι σε forum.και συγχαρητηρια που υπηρετησες 2 χρονια...και εμαθες και πολλα......

το διαβαζα με ενα φιλο...δεν σου γραφω πως το σχολιασαμε....αλλα αν το βλεπεις ετσι μαγκια σου.

γραφεις στο παιδι....αμα ειναι να μου ερθεις εδω?? (ασχολιαστο)

 

---------- Προσθήκη στις 13:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:43 ----------

 

Μα δε λέει ότι θέλει να γυρίσει για τους υπόλοιπους, αλλά για την πάρτη του επειδή μάλλον θα είναι πιο ευτυχισμένος.

 

και εγω για την παρτη μου μιλαω. και για αυτο εξηγω πως υπαρχουν αλλοι που γουσταρουν να ειναι μακρια απο τους δικους του. δεν ειναι κανονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...