Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόόόν.

Φτάνει σιγά σιγά ο καιρός και λέω να κάνω ένα διερευνητικό ταξιδάκι αναψυχής/ψαξίματος/εξοικείωσης ώστε να δώ αν και κατα πόσο θα την παλέψω στο Λονδίνο παρόλη την αγάπη μου για την πόλη κτλ. Να δώ καθημερινότητα/γύρω περιοχές και αν είναι δυνατόν να πιάσω και μια part time δουλίτσα για να μην είμαι για φυλακή επιστρέφοντας(if so).

Λέω να πάω για κάνα μηνάκι μέσα Μαίου με τέλη Ιουνίου που βολεύουν και τα εισιτήρια (και αν δεν γαμευθεί και η ηφαιστειακή στάχτη κτλ φυσικά).

Τι θέλω απο εσάς....

 

ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. Μπορεί κάποιος να νοικιάσει σπίτι για ένα μήνα; Υπάρχουν τέτοιου τύπου leases? Ξέρω οτι το ενοίκιο είναι pw και ρίχνω κάθε μερικές μέρες κλεφτές ματιές στο gumtree αλλα δεν μπόρεσα να βρώ κάτι. Οι περισσότερες αναζητήσεις για short term london apartments ~30days καταλήγουν σε απαγορευτική daily χρέωση. Υπάρχει κάτι σχετικό; Κάποιος search όρος που μου ξέφυγε; Κάτι βρε αδερφέ που να σε λέει στο νοικιάζω ένα μήνα all inclusive τόσο και τέλος;

Για part time χαζοδουλειές σε bar κτλ βρήκα αρκετές αγγελίες οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα για όσο σκοπεύω να είμαι εκεί (θα ρωτήσω τι χρειάζεται για άδειες εργασίας κτλ όταν έρθει η ώρα). Εισητήρια αεροπορικά είναι καλά σε χρεώσεις. Τώρα μένει να βρώ την διαμονή. Δεν θέλω να μείνω σε ξενοδοχείο γιατί θέλω να φύγω απο την λογική του τουρίστα για όσο θα είμαι εκεί και να "ζήσω" όσο γίνεται δηλαδή την καθημερινότητα. Φυσικά ξέρω οτι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να γίνει. Αλλα οκ μου κάνω και ένα μήνα διακοπές δώρο ρε παιδί μου.

 

Ιδέες;

 

---------- Προσθήκη στις 21:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:50 ----------

 

Κάτι σαν και αυτό αλλα στο πιο οικονομικό του.

http://www.homefromhome.co.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την εντύπωση πως μπορείς να νοικιάσεις δωμάτιο σε εστία πανεπιστημίου, αλλά οι ημερομηνίες που κοιτάς είναι νωρίς. Δε χάνεις τίποτα να το ψάξεις, όπως και για ιδιωτικές εστίες. Ρώτα και τον Τουφας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος εχει iPod touch, iPhone (ή και iPad :P) μπορει σημερα μονο να κατεβασει δωρεαν

αυτην την εφαρμογη η οποια περιεχει πολλες πληροφοριες για το λονδινο...

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γύρω σας, τους οποίους σαφώς και δεν θα έχετε για πάντα. ....και θα τους στερήσετε δύο θεμελιώδη δικαιώματα: να βλέπουν εσάς (τα παιδιά τους), και να ζουν στιγμές με τα εγγόνια τους στο μέλλον.

αυτό με "σκότωσε". ειναι καθε μερα στο μυαλό μου.

εχοντας ξοδεψει εα βράδυ να διαβαζω μπλογκς μεταναστών (ή επίδοξων μεταναστών), οπου το 90% των απόψεων προσανατολίζεται στο "τολμήστε το", και το "τελικά δεν το μετανιώνω", έρχεσαι εσυ και με σφάζεις... :rolleyes:

 

Ομως, για πες μου. Για να μην ζήσω με τις τύψεις προς τη μάνα μου,και την πεθερά μου ,

μηπως θα φορτωθώ τις τύψεις προς τα παιδιά μου; (δύο).

 

 

 

Όμως, βρε παιδιά, όσα χρήματα κι αν βγάζω, όσα πράγματα κι αν έχω κάνει εδώ που δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω στην Ελλάδα, μου λείπουν ...το να μπορώ να βγω βόλτα στις 3 το πρωί χωρίς να φοβάμαι

Ίσως εχεις δει πολλά εκει στο UK, .. ίσως λειπεις καιρό, ίσως δεν έχεις δει αθηναϊκους δρόμους της τελευταιας 10ετίας.

 

Η βόλτα στις 3 το πρωί στην Αθήνα, σε πληροφορώ οτι δεν είναι καθόλου ξένιαστη. (απο άλλες πόλεις δεν γνωρίζω). Στο κέντρο ουτε το μεσημέρι δεν ειναι "χαλαρό".

και επειδή εμένα προσωπικά στα τέτοια μου τί γίνεται στις 3 η ώρα στην πόλη,

λίγο με ενδιαφέρει το παρόν, αλλα δείχνει μια τάση.

μέχρι να φτάσουν τα παιδια μου στην εφηβία, σε 10-12 χρονια, μπορει οι ξένιαστες βόλτες στην Αττική, γενικώς, να τελειώνουν με τη δύση του ηλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πάτε να το τολμήσετε και να αφήσετε το πολύ το κύρ ελέησον, αγγλία θα πάτε, όχι στον Τατούιν, αν δε σου αρέσει μπορείς να ξαναφύγεις πάλι για αλλού, αν είσαι άνεργος εδώ δεν χάνεις και τίποτα. Κατα την προσωπική μου άποψη, αν δεν κάνεις κίνηση για σπίτι, όπου 'κλειδώνεσαι' σε κάποια χώρα, τουλάχιστον μέχρι να το ξεχρεώσεις (και πάλι δεν ισχύει αυτό αλλά λέμε τώρα), καλό είναι να γυρίσεις και λίγο από εδώ και από εκεί, γιατί ανοίγει και λίγο ο εγκέφαλος έτσι. Δεν χρειάζεται να ρίξεις και μαύρη πέτρα και να το παίξεις ξανθόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγγλία θα πάτε, όχι στον Τατούιν

 

Με τον πόνο μας παίζεις; Ξέρεις πόσο θέλω να επισκεφτώ τον Τατούιν αλλά δε με βολεύουν τα ωράριά μου; :lol:

 

Όμως, βρε παιδιά, όσα χρήματα κι αν βγάζω, όσα πράγματα κι αν έχω κάνει εδώ που δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω στην Ελλάδα, μου λείπουν ...το να μπορώ να βγω βόλτα στις 3 το πρωί χωρίς να φοβάμαι

Καλά αυτό και αν είναι γενίκευση. Επειδή έχω βγει πάρα πολλές φορές τέτοιες ώρες μπορώ να διαβεβαιώσω ότι κάτι τέτοιο τέτοιο δεν ισχύει γενικά, τώρα αν ισχύει ειδικά σε κάποιες πόλεις και σε κάποιες περιοχές αυτό είναι άλλο θέμα, παντού και πάντοτε υπάρχουν τα "επικίνδυνα" μέρη τα οποία τα ξέρεις και τα αποφεύγεις αλλά ακόμα και αν τύχει να βρεθείς εκεί αν δεν ψάχνεις trouble το trouble δε θα ψάξει εσένα.

 

 

 

 

 

Και τώρα ήρθε η ώρα να αναμεταδώσω ιδιόμορφες σκηνές από τη ζωή στην Αγγλία.... Μη φανταστείτε ότι πρόκειται για πολύ συνηθισμένες σκηνές, αλλά τις βλέπεις συχνά πυκνά... Λοιπόν...

 

Οδηγός λεωφορείου με φούστα (τραβεστί).

Δύο κοπέλες φιλιούνται στόμα με στόμα στη μέση του πεζοδρομίου και η μία μου λέει sorry γιατί μου έκλειναν το δρόμο. Εγώ απαντάω that's OK, I like it.

Η αγγλική αστυνομία μπορεί να είναι από τις καλύτερες αστυνομίες του κόσμου (δεν είναι τέλεια ε). Ευγενικοί (συνήθως) και πολύ ανεκτικοί.. Λοιπόν με το ποδήλατο περνάω συνέχεια κόκκινα μπροστά σε περιπολικά, με έχουν πετύχεια ακόμα και να πάω κόντρα στο ρεύμα και δε μου είπαν τίποτα. Τις προάλες όμως ένα βαν τις αστυνομίας μου φώναξε με τον τηλεβόα "red is for you as well", εγώ γύρισα προς τα πίσω έκπληκτος, είδα το βαν και σήκωσα το χέρι μου σε αναγνώριση του λάθους μου. Με άφησαν ήσυχο.

Τα παρασκευοσάββατα αργά το βράδυ βλέπεις αρκετές ξυπόλυτες αγγλίδες με τα τακούνια στα χέρια - πρέπει να είναι κουραστικά αυτά τα τακούνια.

35άρηδες-40άρηδες με καραφλίτσα και σακάκι σε σκέιτ

Πάλι τα παρασκευοσάββατα αρκετοί και αρκετές φοράνε στολές για την βραδυνή τους έξοδο, πολλές φορές ντύνονται ασορτί, και όχι δεν αναφέρομαι στα καρναβάλια, αυτοί ντύνονται all year long. Έτσι βλέπεις στρουμφάκια, αγγέλους αρσενικούς και θυλικούς, έχω δει και αρχαίους Έλληνες, σούπερμαν, σπάιντερμαν, Λάρα Κροφτ (και ήταν σέξυ..) και διάφορα άλλα.

 

 

κτλ κτλ :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μια ιδέα είναι. Όποιος θέλει λόγο να πάει θα τον βρεί και όποιος θέλει λόγο να μείνει πάλι θα ανακαλύψει κάτι.

 

Το θέμα είναι αν μετά απο 10 χρόνια που θα είσαι μέσα στα σκατά σου έρθει η σκέψη "ά ρε αν είχα φύγει τότε ο βλάκας"¨, αλλά τότε θα είναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πάτε να το τολμήσετε και να αφήσετε το πολύ το κύρ ελέησον, αγγλία θα πάτε, όχι στον Τατούιν, αν δε σου αρέσει μπορείς να ξαναφύγεις πάλι για αλλού, αν είσαι άνεργος εδώ δεν χάνεις και τίποτα. Κατα την προσωπική μου άποψη, αν δεν κάνεις κίνηση για σπίτι, όπου 'κλειδώνεσαι' σε κάποια χώρα, τουλάχιστον μέχρι να το ξεχρεώσεις (και πάλι δεν ισχύει αυτό αλλά λέμε τώρα), καλό είναι να γυρίσεις και λίγο από εδώ και από εκεί, γιατί ανοίγει και λίγο ο εγκέφαλος έτσι. Δεν χρειάζεται να ρίξεις και μαύρη πέτρα και να το παίξεις ξανθόπουλος.

 

 

Το θεμα φιλε μου δεν ειναι οτι δεν παμε γιατι φοβομαστε να παμε. Τουλαχιστον απο τη δικη μου τη μερια δεν -μπορω- να παω γιατι δεν εχω καμια πλατη για να με στηριξει αν κατι παει στραβα ή δεν πετυχει το εγχειρημα. Ειναι φαση της -μια- μονο ευκαιριας. Χρηματα πολλα στην τραπεζα δεν υπαρχουν οποτε ακομα και η διαμονη εκει ως να βρεις δουλεια (θα βρεις?) θα τρως απο τα "ετοιμα" (ως ποτε?) και γενικα υπαρχει αυτος ο φοβος και ειναι και ο μοναδικος που με κραταει πισω.

 

Για οσους εχουν ενα πατημα και καπου να πεσουν στα μαλακα αν κατι δεν παει καλα σιγουρα καλο ειναι να τα μαζεψουν και να το τολμησουν μιας και μπορουνε να το σκεφτουν σαν "επενδυση".

 

P.S. Ποτε θα κερδισω κανενα λαχειο γαμωτο :cry:? Δεν θελω πολλα, 5-10 χιλιαρικα και ξερω τι θα τα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα φιλε μου δεν ειναι οτι δεν παμε γιατι φοβομαστε να παμε. Τουλαχιστον απο τη δικη μου τη μερια δεν -μπορω- να παω γιατι δεν εχω καμια πλατη για να με στηριξει αν κατι παει στραβα ή δεν πετυχει το εγχειρημα. Ειναι φαση της -μια- μονο ευκαιριας. Χρηματα πολλα στην τραπεζα δεν υπαρχουν οποτε ακομα και η διαμονη εκει ως να βρεις δουλεια (θα βρεις?) θα τρως απο τα "ετοιμα" (ως ποτε?) και γενικα υπαρχει αυτος ο φοβος και ειναι και ο μοναδικος που με κραταει πισω.

 

Για οσους εχουν ενα πατημα και καπου να πεσουν στα μαλακα αν κατι δεν παει καλα σιγουρα καλο ειναι να τα μαζεψουν και να το τολμησουν μιας και μπορουνε να το σκεφτουν σαν "επενδυση".

 

P.S. Ποτε θα κερδισω κανενα λαχειο γαμωτο :cry:? Δεν θελω πολλα, 5-10 χιλιαρικα και ξερω τι θα τα κανω.

 

Και δηλαδή, πότε περιμένεις να πάρεις τα ρίσκα σου; Τώρα τουλάχιστον είσαι νέος και δικαιούσαι να κάνεις και κάποιες λάθος κινήσεις. Πάντως, να θυμάσαι ένα πράγμα: αποκλείεται να είναι χειρότερα τα πράγματα εκεί, σε σχέση με την Ελλάδα. Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι. Και μη φοβάσαι, όλο και κάπου θα χωθείς. Δεν είναι ντροπή να ξεκινήσεις από χαμηλά γιατί αν είσαι σωστός και ξέρεις να ψάχνεσαι, σίγουρα θα ανέβεις.

 

Και τονίζω σε όλους σας ένα πράγμα, το οποίο εγώ προσωπικά πιστεύω. Είναι λάθος για κάποιον να πάει στο Λονδίνο για αρχή, γιατί τα πάντα σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις είναι σαφώς πιο φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τονίζω σε όλους σας ένα πράγμα, το οποίο εγώ προσωπικά πιστεύω. Είναι λάθος για κάποιον να πάει στο Λονδίνο για αρχή, γιατί τα πάντα σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις είναι σαφώς πιο φτηνά.

 

Συμφωνω απολυτα!

Εδω εγω επι ενα μηνα σκεφτομουν εαν θα δεχτω την δουλεια εδω η οχι..που στην τελικη και δουλεια θα ειχα και βοηθεια απο τους δικους μου σε περιπτωση που κατι πηγαινε λαθος

Μου πηρε 3 μηνες μεχρι να νιωσω απολυτα ανετα στο Λονδινο...φυσικα η ανεση μεταφραζεται σε αυξηση που πηρα πανω στο τριμηνο απο την δουλεια...απο κει κ περα δεν κοιταξα πισω μιας κ το bank account γινοταν ολοενα κ πιο φουσκωμενο.

 

Ηταν μεγαλο ρισκο για μενα τοτε μιας και ειχα αρχισει με καθαρα 1600 λιρες τοτε...κ παλι χτυπιομουν οτι δεν θα τα βγαλω περα.Το Λονδινο απλα θελει καλη δουλεια η γερες πλατες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γύρισα πριν κάτι μήνες από London. Ήμουνα σχεδόν μια δεκαετία. Χωρίς αρκετά λεφτά δεν, σίγουρα πια γενικά UK είναι πιο φτηνά από Ελλάδα, όταν κατέβηκα μου φάνηκε λες και ήρθα στο Monaco. Έδωσα εξετάσεις στην Metropolitan Police και κόπηκα μέχρι που τελικά βρήκα ένα γνωστό του γνωστού που δούλευε μέσα στις διορθώσεις τον αιτήσεων. Ξέρετε τι μου είπε? " Ότι και 100% να γράψεις πάλι δεν θα σε πάρουμε γιατί προσπαθούμε να αποκαταστήσουμε Άγγλους". Γενικότερα άμα δεν έχεις Phd, η είσαι δεν ξανθιά μουνάρα δύσκολα να βρείς σοβαρή δουλειά αλλα ούτε για πατώματα να καθαρίζεις δεν έχει. Δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν εκτος άμα είναι για σπουδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δηλαδή, πότε περιμένεις να πάρεις τα ρίσκα σου; Τώρα τουλάχιστον είσαι νέος και δικαιούσαι να κάνεις και κάποιες λάθος κινήσεις. Πάντως, να θυμάσαι ένα πράγμα: αποκλείεται να είναι χειρότερα τα πράγματα εκεί, σε σχέση με την Ελλάδα. Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι. Και μη φοβάσαι, όλο και κάπου θα χωθείς. Δεν είναι ντροπή να ξεκινήσεις από χαμηλά γιατί αν είσαι σωστός και ξέρεις να ψάχνεσαι, σίγουρα θα ανέβεις.

 

Και τονίζω σε όλους σας ένα πράγμα, το οποίο εγώ προσωπικά πιστεύω. Είναι λάθος για κάποιον να πάει στο Λονδίνο για αρχή, γιατί τα πάντα σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις είναι σαφώς πιο φτηνά.

 

Το θεμα φιλε μου ειναι πως να ξεκινησω να κανω το βημα να φυγω με 500 ευρω στην τραπεζα? Γονεις δεν εχουν τιποτα για να στηριξουν τα πρωτα μου βηματα. Γενικα και κυριολεκτικα δεν υπαρχει σαλιο. Δεν ειναι και οτι εχω στην ακρη 5-6 χιλιαρικα για να πω "οκ, κατι κανουμε τωρα". Ειμαι σιγουρος οτι χρειαζομαι αρκετα περισσοτερα απο 500 ευρω για μια "αναγνωριστικη" βολτα στα 2 μερη της επιλογης ΟΤΑΝ και ΑΝ ποτε μπορεσω να την κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα φιλε μου ειναι πως να ξεκινησω να κανω το βημα να φυγω με 500 ευρω στην τραπεζα? Γονεις δεν εχουν τιποτα για να στηριξουν τα πρωτα μου βηματα. Γενικα και κυριολεκτικα δεν υπαρχει σαλιο. Δεν ειναι και οτι εχω στην ακρη 5-6 χιλιαρικα για να πω "οκ, κατι κανουμε τωρα". Ειμαι σιγουρος οτι χρειαζομαι αρκετα περισσοτερα απο 500 ευρω για μια "αναγνωριστικη" βολτα στα 2 μερη της επιλογης ΟΤΑΝ και ΑΝ ποτε μπορεσω να την κανω.

 

Μα έτσι εννοείται ότι δεν ξεκινάς. Άσε που και τα 5-6 χιλιάρικα που λες είναι λίγα για να κάνεις μια αρχή εκεί αν δεν έχεις βρει δουλειά πριν πας. Και λέω λίγα με το σκεπτικό ότι δεν έχεις μετά άλλη δικλείδα ασφαλείας. Πες ότι δεν πετυχαίνει το εγχείρημα? Τότε τι? Γυρνάς πίσω και ξεκινάς πάλι, όχι από το μηδέν αλλά από μειον.... Γιατί μια αποτυχημένη προσπάθεια δεν θα έχει μόνο οικονομικό αλλά και ψυχολογικό αντίκτυπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως Slimdata. Εδω περα βρισκομαστε σε κατασταση life-support απο τον πενιχρο μισθο και, ακομα και εδω στο Ελλαντα που ξερουμε τι παιζει, δεν βλεπουμε να την βγαζουμε ετσι και τη χασουμε (τη δουλεια δηλαδη). Δεν ειναι καν θεμα "ρισκου" καθως το αρχικο κεφαλαιο δεν φτανει ουτε για καραμελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καιρός για Αγγλία πλέον, μετα τις 6 Μαίου που θα βγούν και οι Συντηρητικοί βλέπω ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα σε δουλειές σε μη-άγγλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...