Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

BritGreek αλήθεια γιατί γύρισες για στρατό Ελλάδα και δεν περίμενες τα 5 χρόνια δουλειάς να πάρεις την βρετανική υπηκοότητα και να κάνεις μόνο 30 μέρες εξαγοράζοντας το υπόλοιπο? (μήπως δεν υπήρχε τότε ο νόμος αυτός?)

 

Σε ρωτάω απο προσωπική ανυσηχία, αφού στο ίδιο μονοπάτι βρίσκομαι και εγώ τώρα.

 

Γιατί το θεώρησα τιμή και υποχρέωσή μου να υπηρετήσω. Μάλιστα υπηρέτησα ως Δόκιμος στην ΕΛΔΥΚ, όπου πέρασα 2 υπέροχα χρόνια και έμαθα κι αρκετά πράγματα (ναι, υπάρχουν ΚΑΙ τέτοιες μονάδες). Πέραν αυτού, όσες υπηκοότητες κι αν έχεις, αν έχεις και την Ελληνική και δεν έχεις υπηρετήσει (εκτός από τις περιόδους των εκλογών), νομίζω ότι δεν μπορείς να έρθεις στην Ελλάδα. Άρα, αν χρειαστεί πραγματικά να έρθεις, θα έχεις πρόβλημα, αν θελήσουν να έχεις πρόβλημα. Μάλιστα, στη δική μου δουλειά, όταν δούλεψα για πρώτη φορά εδώ, υπέγραψα χαρτί ότι δεν έχω καμία στρατολογική υποχρέωση στη χώρα μου, για να μην υπάρξει πρόβλημα με τη σύμβασή μου.

 

---------- Προσθήκη στις 21:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:40 ----------

 

καταρχην καταλαβα οτι ρωτας να μαθεις ποσο αρχιζουν οι μισθοι νεων ερευνητων και σου απαντησα...τωρα μαθαινω οτι εχεις εμπειρια τοσα χρονια κ μαλιστα συγγραφικο εργο νομιζα οτι απλα εισαι φοιτητης στο διδακτορικο ακομα...

τωρα για την αμοιβη σου δεν μπορω να σχολιασω...αυτο που ξερω με βεβαιοτητα ειναι οτι ειπα πιο πανω..οτι δηλαδη με 27κ μαξιμουμ σε αρχιζουν

τωρα ακριβως ποσο εχεις εξελιxθει εκει μεσα παιζει ρολο στον μισθο σου.Ο κανονας ειναι οπως τα ειπα ομως κ ελπιζω να μπορεις κ εσυ να το επιβεβαιωσεις

 

Συμφωνα με το P60 το περσυνο (το φετινο θα το παρω σε λιγες μερες λογικα μιας κ μολις εκλεισε το tax year εδω)παιρνω 38.970 p.a στα 28μισο που ειμαι με 3.5 χρονια εμπειριας σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες στον κοσμο και με (αν μετραω σωστα) 9 αυξησεις μισθου η τελευταια πριν 4 μηνες υπολογιζω οτι στα 45 μου και υπο την προυποθεση οτι παρω τις προαγωγες που θελω θα καθαριζω 100κ τουλαχιστον

εχω μια αριστη ποιοτητα ζωης με δικο μου σπιτι εδω στο Λονδινο το οποιο προσφατα αγορασα.Μιας και σε λιγους μηνες παντρευομαι δεν περναει καν στο μυαλο μου η επιστροφη στην Ελλαδα

 

Επισης ειμαι στην Βρετανια απο τα 18 κ εξ ολοκληρου εχω κανει τις σπουδες μου εδω σε Top tier unies (στο 3 καλυτερο της Βρετανιας κ το καλυτερο του Λονδινου) κ μολις για 12 μηνες εκανα θητεια αεροπορια κατω Ελλαδα.Δεν εχω δουλεψει ποτε Ελλαδα και δεν ξερω καν πως ειναι αλλα ακουω.Τωρα κανω το διδακτορικο μου part time κ μονο για προσωπικη μου ολοκληρωση και ευχαριστηση

 

Τα Πανεπιστήμια στην περιφέρεια προσφέρουν πολύ καλύτερους μισθούς σε σχέση με κάποια στο Λονδίνο, όσο παράδοξο κι αν φαίνεται αυτό. Τα 27 που λες είναι για λέκτορες που ξεκινούν την καριέρα τους τώρα (χωρίς προϋπηρεσία), άρα συμφωνούμε.

 

Σου εύχομαι να έχεις μια άριστη εξέλιξη στη ζωή σου και να έχεις και έναν επιτυχημένο γάμο με τη σύντροφο που έχεις επιλέξει, κι ας μη σε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

o άλλος έφτιαξε account στο insomnia για να μας παρουσιάσει τη σύντομη αυτοβιογραφία του και ότι σπούδασε στα καλύτερα πανεπιστήμια, έχει άριστη ποιότητα ζωής κλπ κλπ :lol:

κατα τα άλλα, όλοι οι expats εδώ την μετράνε ποιος την έχει ποιο μεγάλη και με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν απαντάνε τα ερωτήματα των παιδιών :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o άλλος έφτιαξε account στο insomnia για να μας παρουσιάσει τη σύντομη αυτοβιογραφία του και ότι σπούδασε στα καλύτερα πανεπιστήμια, έχει άριστη ποιότητα ζωής κλπ κλπ :lol:

κατα τα άλλα, όλοι οι expats εδώ την μετράνε ποιος την έχει ποιο μεγάλη και με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν απαντάνε τα ερωτήματα των παιδιών :lol:

 

καταρχην απαντησαμε με ακριβεια και για τα νοικια και για τις αμοιβες, αναφορικα με την αυτοβιογραφια στα γρηγορα ανεφερα ενδεικτικα κ για να βοηθησω να καταλαβετε τι ισχυει για μενα κ με ποιες προυποθεσεις καποιος μπορει να ζησει Λονδινο.πχ καλες σπουδες για ανταγωνιστικοτητα κοκ.Αμα ειναι να μου ερθεις εδω κ να δουλευεις στα φαστ φουντ τοτε απλα πεθαινεις.Οχι συμπλεγματα ντοπιε ελληνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε πόσα χρόνια ακριβώς πεθαίνει κάποιος που δουλεύει σε φαστ φούντ στο UK ; Για να ξέρουμε αν αξίζει δλδ.

Σε 90 μερες το πολυ στο Λονδινο. Στο τσακιρ κεφι σε 180 μερες αλλα με αντισκηνο στο δρομο( λογο εξοικονομησης απο την μη καταβολη ενοικιου)

 

---------- Προσθήκη στις 06:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 04:44 ----------

 

Σοβαρα τωρα...περασα δυο ωρες διαβαζοντας το τοπικ και εχω φρικαρει ειδικα με την λογικη περνω βαλιτσες και ερχομαι

Παρακατω θα παραθεσω πληροφοριες αναλυτικες για εργασια ,νοικι,περιοχες,πρωτα γραφειοκρατικα,μετακινησεις κτλ για Λονδινο

Σημειωτεον διαφωνω καθετα με τετοιες παρακινδυνευμενες κινησεις

Αρχιζω λοιπον

Για δουλεια μουφες sites οπως europass αποκλειεται των αποκλειοντων να βοηθησουν για δουλεια ...το τσεκαρα και ειναι ειλικρινα εκτος τοπου,χρονου και επαφης με βρετανικη πραγματικοτητα

Παρακατω παραθερω τα δυο μεγαλυτερα για ευρεση εργασιας αυτη την στιγμη στην Βρετανια με τα υψηλοτερα ποσοστα επιτυχιας σε εθνικο επιπεδο.Μαλιστα απο το πρωτο και μεγαλυτερο βρηκα και εγω δουλεια

 

 

http://www.reed.co.uk

http://www.totaljobs.com

 

Το βιογραφικο οσο το δυνατον πιο εναρμονισμενο στην Βρετανικη πραγματικοτητα.Εμπειρια τυπου εκανα στην Ελλαδα αυτο ενω στην Αγγλια δεν υπαρχει αντιστοιχο απλα θα αγνοηθει εντελως απο εργοδοτες.Θελει λιτο,συντομο και περιεκτικοτατο βιογραφικο και καποιος που δεν εχει εμπειρια ΔΕΝ πρεπει να εχει μεγαλυτερο βιογραφικο απο μια η μιαμιση σελιδα αν παει να το παιξει ιστορια με μεγαλο βιογραφικο μηδενικη ουσιας τοτε ..αντε γεια..Τα καταλαβαινουν αυτα οι headhunters και απλα κανουν blacklist τα βιογραφικα και ποτε δε σε προωθουν για συνεντευξη

 

 

 

Για διαμονη το gumtree ειναι καλο αλλα αμφιβολη ποιοτητα σπιτιων πολλες φορες οποτε εαν το χρησιμοποιησετε επιβεβαιωστε τις παρεχομενες υπηρεσιες

 

 

Οι απολυτα φθηνοτερες περιοχες στο Λονδινο ειναι οι εξης

Ilford

East Ham

Barking

Dagenham

Plaistow

Forest gate

Manor Park

Belvedere

Bexleyheath

Abbey Wood

Canning Town

Leyton

Στις παραπανω περιοχες μπορουν να βρεθουν μεσω gumtree μεγαλα δωματια σε σπιτια (κλασικα δυοροφα σπιτια ) γυρω στις 300-400 λιρες τον μηνα all inclusive.Σημειωτεον οι περιοχες ειναι αθλιες ,Ινδικα και Πακιστανικα γκετα και να αναμενεται τουλαχιστον αλλα 4-5 ατομα στο σπιτι ..κυριως Ινδους,Πακιστανους και Ανατολικο Ευρωπαιους (Πολωνους,Λετονους κτλ)

Παραθετω τα παραπανω ως τις φτηνοτερες λυσεις αναγκης που μπορεσα να σκεφτω ..Σημειωτεον τα σπιτια Αγγλια ειναι παντα επιπλωμενα (σπανια χωρις επιπλα και δεν το συνιστω) και οι λογαριασμοι στο all inclusive περιλαμβανουν συνηθως,council tax,φως,νερο,ιντερνετ

 

 

Με το που ερχεσται εδω τα πρωτα πραγματα που κανετε για να μπορεσετε να πιασετε δουλεια 1)Αμεσα βγαζεται ΝΙ number(http://www.hmrc.gov.uk/nic/ynino.htm) ...διαδικασια χρονοβορα που μπορει να παρει μεχρι και 8 εβδομαδες και επισης ολοι περνουν απο συνεντευξη στα κατα τοπους Job centre plus

2)Aμεσα ανοιγεται λογαριασμο σε Βρετανικη τραπεζα ωστε να μπαινει ο μισθος και ολοι οι εργοδοτες το εχουν ως προυποθεση για να αρχισεις δουλεια...οπως και το NI number.Διαδικασια επισης που σε ακραιες περιπτωσεις μπορει να παρει μεχρι 4 βδομαδες .Η Natwest συνηθως φημιζεται για το τα λιγοτερα γραφειοκρατικα τερτιπια και πιο ευκολους κανονες για να ανοιξει μεταναστης λογαριασμο τραπεζας (http://www.natwest.com/personal/current-accounts/g1/other-accounts/step-account.ashx)

 

Τωρα τα ακυρα ειμαι απο ΕΕ και κατι εγινε εδω δεν περνανε.Στην Αγγλια ειτε εισαι Ελληνας ειτε Ινδος ενα και το αυτο.Θα διαπιστωσετε οτι την ΕΕ την εχουν χεσμενη εδω.Σημειωτεον εγω ειμαι Βρετανος πολιτης εδω και μερικα χρονια

Τελος Ελληνικες μουφες τυπου,κολληματα με καιρο,μπουζουκια,καφεδες,ψωνισματα,σουβλακια κτλ ξεχαστε τα εδω.Τετοια ατομα απλα ΔΕΝ επιβιωνουν στο Λονδινο.Οπως επισης και τα ατομα που κανουν παρεα μονο με Ελληνες..πασιγνωστο πλεον οτι αυτα τα ατομα γυρνανε καμενα στην Ελλαδα χωρις να εχουν καν κοινωνικοποιηθει ποτε στην Αγγλια.

 

Σιγουρα εχω ξεχασει πραγματα αλλα οποιος θελει ρωταει οτι θελει.Οπως ειπα ειμαι κατα κινησεων απελπισιας και μουφας στο ακυρο αλλα παραθετω τα στοιχια γιατι βλεπω καποια ατομα ισως εχουν σοβαρα αποφασισει να δεσμευτουν απεναντι στους ευατους τους να προσπαθησουν εδω οπως ο whiteyez που του την λεω παραπανω

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως για αρχη

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

htps τι διαδικασια θελει για την υπηκοοτητα? ειμαι εδω απο το 2001 και εργαζομαι τα τελευταια 3μιση χρονια.

επισης με την ελληνική τι εκανες? για εφοριες κλπ νοιαζομαι πιο πολυ.

εσυ που μενεις λονδινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

htps μηπως εχεις και πληροφοριες για αλλες περιοχες εκτος λονδινου δλδ manchester, liverpool, birmingham, newcastle, portsmouth κλπ??

 

Ωραίος ο htps. Τώρα εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιές πόλεις γενικά στο Η.Β. έχουν χαμηλή εγκληματικότητα, τα λιγότερα γκέτο κλπ;

 

Με ενδιαφέρουν και έμενα αυτά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
htps τι διαδικασια θελει για την υπηκοοτητα? ειμαι εδω απο το 2001 και εργαζομαι τα τελευταια 3μιση χρονια.

επισης με την ελληνική τι εκανες? για εφοριες κλπ νοιαζομαι πιο πολυ.

εσυ που μενεις λονδινο?

 

Λογικα ηδη εχεις θεμελιωσει δικαιωμα εκτος εαν εχεις απουσιες μεγαλυτερες των 180 ημερων για τα 5 χρονια (η αν θυμαμαι καλα περισσοτερο απο 90 μερες τον χρονο απουσιες)

 

Υπαρχουν δυο δρομοι η κανεις αιτηση κατευθειαν στο Ηome office για υπηκοοτητα εφοσον ξερεις οτι εχεις συπμπληρωσει τον χρονο παραμονης η πας με το EU caseload δλδ κανεις αιτηση για να κατοχυρωσεις ως πολιτης ΕΕ permanent residence δλδ 5ετια οπως για υπηκοοτητα και μετα με βαση αυτου κανεις αιτηση για υπηκοοτητα

 

Προσωπικα εγω πηρα υπηκοοτητα με 3 χρονια κ 9 μηνες παραμονης εδω μιας κ δικαιολογηται η απουσια για θητεια συν αλλες 90 μερες κ φυσικα εκανα κατευθειαν αιτηση για υπηκοοτητα μιας κ ημουν σιγουρος...Προσοχη ομως εαν η αιτηση απορριφθει χανεις πολλα λεφτα

 

Φυσικα το ακυρο ειναι οτι για κατευθειαν υπηκοοτητα σκας 800 λιρια..τωρα δεν ξερω ποσο ειναι ενω για το EU caseload η αιτηση ειναι δωρεαν κ μετα σκας 800 που ξερεις σιγουρα οτι θα παρεις την υπηκοοτητα μιας κ εχεις κατοχυρωση δικαιωμα.

 

Παραλληλα με την αιτηση σου δινεις ενα τεστακι γνωσεων για την ζωη στην Βρετανια (γελοιο εντελως -εαν κ υπηρχαν μπαζα που κοβονταν πχ 20 χρονια εδω κ δεν ηξεραν που μενει η Βασσιλισα η τι κλιμα εχει το ΗΒ?και διαφορες τετοιες ερωτησεις πχ τα Home countries που μερη τους περιλαμβανονται μεσα στο Λονδινο ποια ειναι?Για υγεια,παιδεια κτλ..πανευκολο) και επισης θελεις 2 συστατικες επιστολες απο Βρετανους πολιτες που σε προτεινουν για υπηκοοτητα.Οι Βρετανοι πολιτες που σε συστηνουν πρεπει να ειναι οπωσδηποτε απο συγκρεκριμενα επαγγελματα..τσεκαρε τα στο site του Home Office...μετα απλα τηλεφωνακι να σε ενημερωσουν για τις ημερομηνιες που μπορεις να ορκιστεις

 

 

Με την Ελληνικη τι να κανω?Την κρατησα φυσικα,εχω δυο διαβατηρια για εφοριες κ τετοια μη με ρωτας ποτε δεν εχω ασχοληθει με Ελλαδα ,απλα ενα ΜΚΕ ειχα δηλωσει παλια...Αλλα αυτα τα κανονιζουν οι δικοι μου απο κατω.

Αλλα εγω πχ προβλημα με στρατους κτλ δεν εχω μιας κ εχω υπηρετησει κανονικα κ πλεον με την Ελλαδα ειμαστε απο μακρια κ αγαπημενοι μιας κ η μελουσα συζυγος μου ειναι Ινδη κ καμια σχεση με Ελλαδα

 

Ρωτατε για αλλες περιοχες εκτος Λονδινου.Ιδεα δεν εχω παιδες.Απο φιλους οτι ακουω..Σαφως φτηνοτερα κ το νοικι στανταρ απο 30% ως 50% φτηνοτερο αλλα κ η ζωη γενικοτερα

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω δύο τρία πραγματάκια:

 

1) Αν σκέφτεστε σοβαρά μια τέτοια κίνηση, να έχετε υπόψη σας ότι θα πρόκειται για απόφαση ζωής. Απαιτεί πολλές θυσίες και πολλά χρόνια σκληρής δουλειάς για να έχετε το ίδιο επίπεδο ποιότητας ζωής με την Ελλάδα με ουσιαστική "απόσβεση" της επένδυσης μετά από 15-20 χρόνια όπου θα δείτε τους κόπους να ανταμείβονται καθώς η πρόοδός σας θα είναι ανάλογη των κόπων σας και όχι ανάλογη του ποιον βο(υ)λευτή ξέρετε, πόσα μαύρα λεφτά μπορείτε να έχετε και ένα σωρό άλλα ελληνικά τριτοκοσμικά.

 

2) Το παραπάνω είναι και το μεγαλύτερο κριτήριο για το αν θέλετε να κάνετε αυτή την κίνηση. Ουσιαστικά δέχεστε το συγκριτικό μειονέκτημα της ξένης χώρας/κουλτούρας/περιβάλλοντος, ανυπαρξίας κοινωνικού κύκλου κλπ. για να συμμετέχετε σε ένα παιχνίδι με διαφορετικούς όρους. Για πολλούς (τους περισσότερους) η αλλαγή των όρων του παιχνιδιού (που ανταμείβει διαφορετικά χαρακτηριστικά) δεν είναι τόσο μεγάλη που να αντισταθμίζει το παραπάνω μειονέκτημα. Σκεφτείτε τι ισχύει στη δική σας περίπτωση.

 

3) Αν αποφασίσετε ότι αξίζει τον κόπο για σας και είστε σχετικά νέοι (κάτω από 30), είναι κατά πολύ προτιμότερο να έρθετε πρώτα για σπουδές. Ένα μεταπτυχιακό στον τομέα σας για ένα χρόνο σε όσο καλύτερο πανεπιστήμιο μπορείτε. Οι προοπτικές είναι απίστευτα καλύτερες αν ξεκινήσετε σε μια εταιρεία από κάποιο graduate πρόγραμμα. Αν και οικονομικά θα στοιχίσει περισσότερο τα πρώτα 2-3 χρόνια (με ενδεχόμενο δανεισμό για τις σπουδές) και παραπάνω έξοδα, εντούτοις το πλεονέκτημα της προσαρμογής στην κουλτούρα, δικτύωσης και ενσψμάτωσης σε ένα οργανωμένο πρόγραμμα εξέλιξης ταλέντου σε μια μεγάλη εταιρεία, θα το αντισταθμίσουν σε βάθος χρόνου. Και όπως είπα αυτή πρέπει να είναι απόφαση ζωής, όχι για 3-5 χρόνια. Αλλιώς καλύτερα ξεχάστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω δύο τρία πραγματάκια:

 

1) Αν σκέφτεστε σοβαρά μια τέτοια κίνηση, να έχετε υπόψη σας ότι θα πρόκειται για απόφαση ζωής. Απαιτεί πολλές θυσίες και πολλά χρόνια σκληρής δουλειάς για να έχετε το ίδιο επίπεδο ποιότητας ζωής με την Ελλάδα με ουσιαστική "απόσβεση" της επένδυσης μετά από 15-20 χρόνια όπου θα δείτε τους κόπους να ανταμείβονται καθώς η πρόοδός σας θα είναι ανάλογη των κόπων σας και όχι ανάλογη του ποιον βο(υ)λευτή ξέρετε, πόσα μαύρα λεφτά μπορείτε να έχετε και ένα σωρό άλλα ελληνικά τριτοκοσμικά.

 

2) Το παραπάνω είναι και το μεγαλύτερο κριτήριο για το αν θέλετε να κάνετε αυτή την κίνηση. Ουσιαστικά δέχεστε το συγκριτικό μειονέκτημα της ξένης χώρας/κουλτούρας/περιβάλλοντος, ανυπαρξίας κοινωνικού κύκλου κλπ. για να συμμετέχετε σε ένα παιχνίδι με διαφορετικούς όρους. Για πολλούς (τους περισσότερους) η αλλαγή των όρων του παιχνιδιού (που ανταμείβει διαφορετικά χαρακτηριστικά) δεν είναι τόσο μεγάλη που να αντισταθμίζει το παραπάνω μειονέκτημα. Σκεφτείτε τι ισχύει στη δική σας περίπτωση.

 

3) Αν αποφασίσετε ότι αξίζει τον κόπο για σας και είστε σχετικά νέοι (κάτω από 30), είναι κατά πολύ προτιμότερο να έρθετε πρώτα για σπουδές. Ένα μεταπτυχιακό στον τομέα σας για ένα χρόνο σε όσο καλύτερο πανεπιστήμιο μπορείτε. Οι προοπτικές είναι απίστευτα καλύτερες αν ξεκινήσετε σε μια εταιρεία από κάποιο graduate πρόγραμμα. Αν και οικονομικά θα στοιχίσει περισσότερο τα πρώτα 2-3 χρόνια (με ενδεχόμενο δανεισμό για τις σπουδές) και παραπάνω έξοδα, εντούτοις το πλεονέκτημα της προσαρμογής στην κουλτούρα, δικτύωσης και ενσψμάτωσης σε ένα οργανωμένο πρόγραμμα εξέλιξης ταλέντου σε μια μεγάλη εταιρεία, θα το αντισταθμίσουν σε βάθος χρόνου. Και όπως είπα αυτή πρέπει να είναι απόφαση ζωής, όχι για 3-5 χρόνια. Αλλιώς καλύτερα ξεχάστε το.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Ισχύει το "κάθε αρχή και δύσκολη" αλλά έχει σχέση με το τι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις (φίλους, οικογένεια, η άνεση του να μιλάς την μητρική σου γλώσσα παντού).

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όσοι κάνουν παρέα κυρίως με έλληνες δυσκολεύονται και πολλοί από αυτούς επιστρέφουν πίσω, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό... :X

Εδώ δεν χαρίζουν κάστανα, εάν βαριέσαι, εάν δεν δίνεις το κάτι παραπάνω σε σχέση με τους άλλους (φαντασία, γνώσεις, πρωτοτυπία, αξιοπιστία) θα τα βρεις μπαστούνια... εάν είσαι καλός, θα σε ανταμείψουν και θα προσπαθήσουν να μην σε χάσουν. Η αγορά τους είναι πολύ ανταγωνιστική.

Η οικογένεια μου, οι φίλοι μου, η πατρίδα μου μου λείπουν, αλλά η διαφθορά της Ελλάδας, το να προσπαθείς να επιβιώσεις με 400 ευρώ, το να μην μπορείς να έχεις ταυτόχρονα επαγγελματικό μέλλον και αξιοπρέπεια, δεν μου λείπουν καθόλου. Βλέπουν οι δικοί μου ότι εκεί έχω πιθανότητες να ευτυχήσω και μου λένε να μείνω, τι να πούνε, δεν τα βλέπουν κι εκείνοι...

Δεν μιλάμε για τα χρήματα, που αναφέρθηκαν παραπάνω, μιλάμε να νιώθεις ευχαριστημένος από την δουλειά που κάνεις (πολλές ειδικότητες που δεν υπάρχουν Ελλάδα), να μπορείς να επιβιώσεις (δεν μιλάω για πλουτισμό) χωρίς να σέρνεσαι πίσω από κόματα και να εξευτελίζεσαι.

Ουφ! Αυτά είχα να πώ. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για τα χρήματα, που αναφέρθηκαν παραπάνω, μιλάμε να νιώθεις ευχαριστημένος από την δουλειά που κάνεις (πολλές ειδικότητες που δεν υπάρχουν Ελλάδα), να μπορείς να επιβιώσεις (δεν μιλάω για πλουτισμό) χωρίς να σέρνεσαι πίσω από κόματα και να εξευτελίζεσαι.

Ουφ! Αυτά είχα να πώ. :-D

 

Αυτό. Να ζεις χωρίς να γλύφεις και να λες κι ευχαριστώ για τα ξεροκόμματα που σου πετάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...