Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω εαν τα PhD ειναι καλα αμοιβομενα στην Αγγλια.Προσωπικα δεν το πιστευω καθολου

Εργαζομαι στο Λονδινο καποια χρονια ειμαι 29 και απο τα 25 μου με MSc και δουλεια σε μια απο τις μεγαλυτερες κατασκευαστικες εταιριες του κοσμου αρχισα με 1600 λιρες τοτε.

 

Πιστευω για δουλεια λεει μονο καριερα σε εταιρια στο Λονδινο και οχι τοσο ενα διδακτορικο...widely underpaid if you ask me το διδακτορικο!!

 

Σημειωτεον κανω κ εγω παραλληλα διδακτορικο part time αλλα μονο για εμενα

 

---------- Προσθήκη στις 13:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:50 ----------

 

 

Ειναι ακριβα εδω...τι να λεμε...γι αυτο θελει να εχεις εξασφαλισει καλη δουλεια για να ερθεις εδω.Σε καμια περιπτωση να μην αρχιζεις κατω απο 1500 το μηνα

 

 

O μισθός ενός λέκτορα-ερευνητή full-time είναι περίπου 60.000 - 80.000 λίρες το χρόνο + τα εκτός έδρας (διαλέξεις-συνέδρια-σεμινάρια). Σου φαίνονται λίγα σε σχέση με το δικό σου επάγγελμα; Δεν ξέρω πόσα παίρνετε εσείς, για αυτό και ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε guys, επειδή αν κάποιος την κάνει για london χωρίς να έχει εκεί γνωστούς θα πρέπει υποχρεωτικά να ξεκινήσει από ότι δουλειά βρει άμεσα για να βγάλει τα πρώτα έξοδα, μπορείτε να δώσετε στο περίπου μισθούς για 4-5 επαγγέλματα, έτσι να καταλάβουμε σε τι επίπεδο κυμαίνονται..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
O μισθός ενός λέκτορα-ερευνητή full-time είναι περίπου 60.000 - 80.000 λίρες το χρόνο + τα εκτός έδρας (διαλέξεις-συνέδρια-σεμινάρια). Σου φαίνονται λίγα σε σχέση με το δικό σου επάγγελμα; Δεν ξέρω πόσα παίρνετε εσείς, για αυτό και ρωτάω.

καμια σχεση φιλε μου!

Επειδη ειπα οτι κανω κ εγω διδακτορικο γνωριζω οτι α)θελεις τουλαχιστον 2 χρονια διδακτικης εμπειριας για να σε προσλαβει καποιο αξιοπρεπες Βρετανικο πανεπιστημιο fiercely competitive μονο και μονο να βρεις πως θα αποκτησεις αυτη την εμπειρια btw και β) εννοειται οτι ως lecturer νεοδιοριζομενος δεν υπαρχει πιθανοτητα να προσληφθεις με περισσοτερες απο £25.000 με £27.000 p.a απο κανενα uni...εκτος εαν εχουν αλλαξει δραματικα τα πραγματα μεσα σε λιγους μηνες που τα κοιταζα

 

μου κανει εντυπωση πως δεν τα γνωριζεις αυτα

 

Προσωπικα εγω ειμαι αρκετα καλα αμοιβομενος στην εταιρια που δουλευω

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα και εγω μια απαντηση σε αυτο που ρωταει ο Slimdata.

 

Ενα φιλαρακι παντως που δουλευει εκει σε ερευνα διαφορετικων πυγων ενεργειας του εχουν αρχικο salary τα 42 χιλιαρικα λιρες το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα η απορία μου είναι για τα χαμηλότερα εισοδήματα. Φαντάζομαι πως αν πάει κάποιος εκεί, όσα πτυχία και να έχει που λέει ο λόγος, κάπου θα πρέπει να ξεκινήσει να έχει άμεσα εισόδημα. Ακούω ότι τα φαστ-φουντ είναι μια πρώτη εύκολη λύση. Για τέτοια-τέτοιες δουλειές έχω περισσότερο απορία. Να δεις αν θα βγαίνουν τα έξοδα τον πρώτο καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα η απορία μου είναι για τα χαμηλότερα εισοδήματα. Φαντάζομαι πως αν πάει κάποιος εκεί, όσα πτυχία και να έχει που λέει ο λόγος, κάπου θα πρέπει να ξεκινήσει να έχει άμεσα εισόδημα. Ακούω ότι τα φαστ-φουντ είναι μια πρώτη εύκολη λύση. Για τέτοια-τέτοιες δουλειές έχω περισσότερο απορία. Να δεις αν θα βγαίνουν τα έξοδα τον πρώτο καιρό...

 

Συνηθως σε fast foods αμοιβονται με τον εθνικο βασικο που ειναι £5.70 την ωρα.Με τπτ δεν παλευεται το Λονδινο με τοσα λεφτα εκτος εαν δεν πληρωνεις νοικι η μενεις σε αντισχοινο η στο δρομο....μονο για το νοικι θα χρειαστεις τουλαχιστον £500 με bills included σε χαλια περιοχη του Λονδινου και να συγκατοικεις με χιλια δυο ατομα...ελπιζω να σε εμψυχωσα λιγο !!! :shock:

 

---------- Προσθήκη στις 16:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:47 ----------

 

Θα ηθελα και εγω μια απαντηση σε αυτο που ρωταει ο Slimdata.

 

Ενα φιλαρακι παντως που δουλευει εκει σε ερευνα διαφορετικων πυγων ενεργειας του εχουν αρχικο salary τα 42 χιλιαρικα λιρες το χρονο.

 

Εξαιρετικα απιθανο το θεωρω για αρχικο.Εγω με 4 χρονια εμπειριας πλεον ακομα δεν εχω φτασει στα 42 αν κ ειμαι πολυ κοντα

 

 

Ολα ειναι ρευστα,εξαρταται απο τομεα,εταιρια,περιοχη κτλ.τπτ στανταρ δεν υπαρχει στην Βρετανικη αγορα εργασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε κάτω απο 30κ το χρόνο είναι μισθός πείνας για Λονδίνο για εναν που είναι ανω των 25.

 

Μισθοί για φαστ φουντ είναι γύρω στα 17κ-20κ...αμα ζεις σε ενα υπόγειο με άλλους 5 είναι καλά. Γενικά η γκαρσονιέρα στο Λονδίνο (τρύπα) κάνει γύρω στα 1200 λίρια ενοίκια στις ζώνες 1 και 2. Όσο πιο έξω τόσο πιο καλά αλλά ταυτόχρονα όσο πιο έξω τόσο πιο υποβαθμισμένες ζώνες.

 

Γενικά οι ψευτόμαγκες έλληνες δεν κάνουν για εκεί. Όποιος έχει μυαλό στο κεφάλι του και κάνει σοβαρή προσπάθεια να ζήσει εξω για μια καλύτερη ζωη ΔΕΝ κοιτάει Λονδίνο. Αλλά όλοι πρώτα έχετε το γκλάμουρ και μετά την επιβίωση στο μυαλό σας και 10 σελίδες τώρα δεν ακούει κανείς τι του λέμε.

 

Απλά θα πάτε να φάτε άλλα 5-6 χιλιάρικα του μπαμπά και θα γυρίσετε πίσω κλαμένοι.

 

Χαιρετιζω την απολυτα ρεαλιστικη σου απαντηση!Ειναι ακριβως η αληθεια.Εδω θελει κοτσια και οχι νεοελληνιστικες γκλαμουριες.Δεν περνανε αυτα Λονδινο.

 

Οποιος ερχεται εδω ερχεται ΜΟΝΑΧΑ εφοσον εχει εξασφαλισει καλη δουλεια!!

Εγω σιγουρευτικα πρωτα για τις αποδοχες μου κ μετα ηρθα Λονδινο και επισης δεν θα αρχιζα με τπτ με κατω απο £1500 τον μηνα γιατι απλα θα ζουσα σαν τον γυφτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα το ζηταμε κυριως για θεμα συγκρισης σε αλλες περιοχες και χωρες που εχουμε μια ιδεα για το τι χρειαζεσαι για να ζησεις. Δεν παιζει ουτε για πλακα να κοιταξω Λονδινο ή οπουδηποτε αλλου με υψηλο κοστος ζωης. Προσωπικα και σε τρυπα να ζω δεν εχω προβλημα, φασουλι-φασουλι γεμιζει το σακουλι που λενε αλλα καλο ειναι να ρουφαμε οσες πληροφοριες μπορουμε πριν κανουμε κανενα βημα για εξω. Αν ειχαμε ολοι μας να τρωμε απο τα λεφτα του μπαμπα ουτε θα ρωτουσαμε να μαθουμε ουτε θα μας αγχωνε τι να κανουμε για κατι καλυτερο.

 

Οταν μου λες για 1200 λιρια μονο ενοικιο για Λονδινο τη στιγμη που το φιλαρακι μου μενει σε ενα απλετο σπιτι με τα ουλα του + χωρο παρκινγκ με φρουρο και πληρωνει 600 λιρια (μενει μαζι με τον αδερφο του) στο Manchester ε βλεπω οτι εχει τεραστια διαφορα απο το Λονδινο που κανει μπαμ οτι ειναι μονο για χοντρα πακετα και βαθιες τσεπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα το ζηταμε κυριως για θεμα συγκρισης σε αλλες περιοχες και χωρες που εχουμε μια ιδεα για το τι χρειαζεσαι για να ζησεις. Δεν παιζει ουτε για πλακα να κοιταξω Λονδινο ή οπουδηποτε αλλου με υψηλο κοστος ζωης. Προσωπικα και σε τρυπα να ζω δεν εχω προβλημα, φασουλι-φασουλι γεμιζει το σακουλι που λενε αλλα καλο ειναι να ρουφαμε οσες πληροφοριες μπορουμε πριν κανουμε κανενα βημα για εξω. Αν ειχαμε ολοι μας να τρωμε απο τα λεφτα του μπαμπα ουτε θα ρωτουσαμε να μαθουμε ουτε θα μας αγχωνε τι να κανουμε για κατι καλυτερο.

 

Οταν μου λες για 1200 λιρια μονο ενοικιο για Λονδινο τη στιγμη που το φιλαρακι μου μενει σε ενα απλετο σπιτι με τα ουλα του + χωρο παρκινγκ με φρουρο και πληρωνει 600 λιρια (μενει μαζι με τον αδερφο του) στο Manchester ε βλεπω οτι εχει τεραστια διαφορα απο το Λονδινο που κανει μπαμ οτι ειναι μονο για χοντρα πακετα και βαθιες τσεπες.

 

Μπορεις να βρεις και studio με £850 all inclusive στην ζωνη 3 που ειναι πολυ decent περιοχες.Ετσι ειχα κανει εγω οταν πρωτο ειχα ερθει

 

£1200 σου λεει παραπανω το παιδι για κεντρο

 

Το Λονδινο χωριζεται σε 6 ζωνες (συν αλλες 6 πιο ευρυτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε κάτω απο 30κ το χρόνο είναι μισθός πείνας για Λονδίνο για εναν που είναι ανω των 25.

 

Μισθοί για φαστ φουντ είναι γύρω στα 17κ-20κ...αμα ζεις σε ενα υπόγειο με άλλους 5 είναι καλά. Γενικά η γκαρσονιέρα στο Λονδίνο (τρύπα) κάνει γύρω στα 1200 λίρια ενοίκια στις ζώνες 1 και 2. Όσο πιο έξω τόσο πιο καλά αλλά ταυτόχρονα όσο πιο έξω τόσο πιο υποβαθμισμένες ζώνες.

 

Γενικά οι ψευτόμαγκες έλληνες δεν κάνουν για εκεί. Όποιος έχει μυαλό στο κεφάλι του και κάνει σοβαρή προσπάθεια να ζήσει εξω για μια καλύτερη ζωη ΔΕΝ κοιτάει Λονδίνο. Αλλά όλοι πρώτα έχετε το γκλάμουρ και μετά την επιβίωση στο μυαλό σας και 10 σελίδες τώρα δεν ακούει κανείς τι του λέμε.

 

Απλά θα πάτε να φάτε άλλα 5-6 χιλιάρικα του μπαμπά και θα γυρίσετε πίσω κλαμένοι.

 

y.g παλευα να μην συφιλιασω αλλα δε τα καταφερα

 

απαντάς σε κάτι που ρώτησα εγώ και γίνεσαι ερειστικός. σε προκάλεσε κάποιος? και προσπαθώ κι εγώ να μη συφιλιαστώ τώρα και δεν τα καταφέρνω. προφανώς τις προηγούμενες 10 σελίδες που αναφέρεις δεν έκατσες να τις διαβάσεις πολύ προσεκτικά.

 

και τέλος, αν και δεν σε ξέρω, είναι σίγουρο ότι εσύ έφαγες έστω και μια δραχμή παραπάνω από τα λεφτά του μπαμπά ΣΟΥ γιατί εμένα φεύγοντας δεν μου άφησε κάτι. δεν ήθελα να γίνει μελο το post αλλά μου τη δίνουν οι εξυπνάδες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλό αυτοί που γνωρίζουν μερικά πράγματα για το ποιες είναι καλές περιοχές στην Αγγλία για να μείνει κανείς με σχετικά υποφερτό κόστος να ρίξουν τα φώτα τους και σε εμάς που δεν γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση φιλε μου!

Επειδη ειπα οτι κανω κ εγω διδακτορικο γνωριζω οτι α)θελεις τουλαχιστον 2 χρονια διδακτικης εμπειριας για να σε προσλαβει καποιο αξιοπρεπες Βρετανικο πανεπιστημιο fiercely competitive μονο και μονο να βρεις πως θα αποκτησεις αυτη την εμπειρια btw και β) εννοειται οτι ως lecturer νεοδιοριζομενος δεν υπαρχει πιθανοτητα να προσληφθεις με περισσοτερες απο £25.000 με £27.000 p.a απο κανενα uni...εκτος εαν εχουν αλλαξει δραματικα τα πραγματα μεσα σε λιγους μηνες που τα κοιταζα

 

μου κανει εντυπωση πως δεν τα γνωριζεις αυτα

 

Προσωπικα εγω ειμαι αρκετα καλα αμοιβομενος στην εταιρια που δουλευω

 

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση, πάντως σε πληροφορώ ότι κάνω αυτή τη δουλειά εδώ και 4 χρόνια, αυτός είναι ο μικτός μισθός μου, δεν έχω μέσον, η διδακτική μου εμπειρία ήταν από ιδιωτικό κολέγιο που συνεργάζεται με Πανεπιστήμιο της Αγγλίας στην Ελλάδα και το Πανεπιστήμιο είναι 5ο σε ranking στο τμήμα που διδάσκω. Βέβαια, έχω ήδη γράψει πάρα πολλά άρθρα και εργασίες, και βρίσκομαι στη διαδικασία συγγραφής του 3ου μου βιβλίου. Γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολύ καλό σ' αυτό που κάνω, επειδή έχω περάσει και ακόμα περνώ αμέτρητες ώρες μελέτης και έρευνας. Και ακόμα δεν έχω κλείσει τα 40.

 

Εννοείται ότι δεν θα πω σε ποιο Πανεπιστήμιο εργάζομαι, πάντως θα σου πω ότι σπούδασα εξ' ολοκλήρου στη Μ. Βρετανία και επέστρεψα στην Ελλάδα μόνο για τη θητεία μου και για τα 2 χρόνια που δούλεψα σε ΕΕΣ.

 

Και τέλος, επίσης εννοείται ότι επέλεξα να μην εργαστώ στο Λονδίνο, για να μου μένουν σαφώς περισσότερα χρήματα για την ημέρα που τελικά θα επιστρέψω στην Ελλάδα, έχοντας παράλληλα μια άριστη ποιότητα ζωής.

 

Στο φινάλε, η "μαγκιά" είναι να βρει κανείς την ευκαιρία και να την αξιοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BritGreek αλήθεια γιατί γύρισες για στρατό Ελλάδα και δεν περίμενες τα 5 χρόνια δουλειάς να πάρεις την βρετανική υπηκοότητα και να κάνεις μόνο 30 μέρες εξαγοράζοντας το υπόλοιπο? (μήπως δεν υπήρχε τότε ο νόμος αυτός?)

 

Σε ρωτάω απο προσωπική ανυσηχία, αφού στο ίδιο μονοπάτι βρίσκομαι και εγώ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν ξέρω τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση, πάντως σε πληροφορώ ότι κάνω αυτή τη δουλειά εδώ και 4 χρόνια, αυτός είναι ο μικτός μισθός μου, δεν έχω μέσον, η διδακτική μου εμπειρία ήταν από ιδιωτικό κολέγιο που συνεργάζεται με Πανεπιστήμιο της Αγγλίας στην Ελλάδα και το Πανεπιστήμιο είναι 5ο σε ranking στο τμήμα που διδάσκω. Βέβαια, έχω ήδη γράψει πάρα πολλά άρθρα και εργασίες, και βρίσκομαι στη διαδικασία συγγραφής του 3ου μου βιβλίου. Γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολύ καλό σ' αυτό που κάνω, επειδή έχω περάσει και ακόμα περνώ αμέτρητες ώρες μελέτης και έρευνας. Και ακόμα δεν έχω κλείσει τα 40.

 

Εννοείται ότι δεν θα πω σε ποιο Πανεπιστήμιο εργάζομαι, πάντως θα σου πω ότι σπούδασα εξ' ολοκλήρου στη Μ. Βρετανία και επέστρεψα στην Ελλάδα μόνο για τη θητεία μου και για τα 2 χρόνια που δούλεψα σε ΕΕΣ.

 

Και τέλος, επίσης εννοείται ότι επέλεξα να μην εργαστώ στο Λονδίνο, για να μου μένουν σαφώς περισσότερα χρήματα για την ημέρα που τελικά θα επιστρέψω στην Ελλάδα, έχοντας παράλληλα μια άριστη ποιότητα ζωής.

 

Στο φινάλε, η "μαγκιά" είναι να βρει κανείς την ευκαιρία και να την αξιοποιήσει.

καταρχην καταλαβα οτι ρωτας να μαθεις ποσο αρχιζουν οι μισθοι νεων ερευνητων και σου απαντησα...τωρα μαθαινω οτι εχεις εμπειρια τοσα χρονια κ μαλιστα συγγραφικο εργο νομιζα οτι απλα εισαι φοιτητης στο διδακτορικο ακομα...

τωρα για την αμοιβη σου δεν μπορω να σχολιασω...αυτο που ξερω με βεβαιοτητα ειναι οτι ειπα πιο πανω..οτι δηλαδη με 27κ μαξιμουμ σε αρχιζουν

τωρα ακριβως ποσο εχεις εξελιxθει εκει μεσα παιζει ρολο στον μισθο σου.Ο κανονας ειναι οπως τα ειπα ομως κ ελπιζω να μπορεις κ εσυ να το επιβεβαιωσεις

 

Συμφωνα με το P60 το περσυνο (το φετινο θα το παρω σε λιγες μερες λογικα μιας κ μολις εκλεισε το tax year εδω)παιρνω 38.970 p.a στα 28μισο που ειμαι με 3.5 χρονια εμπειριας σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες στον κοσμο και με (αν μετραω σωστα) 9 αυξησεις μισθου η τελευταια πριν 4 μηνες υπολογιζω οτι στα 45 μου και υπο την προυποθεση οτι παρω τις προαγωγες που θελω θα καθαριζω 100κ τουλαχιστον

εχω μια αριστη ποιοτητα ζωης με δικο μου σπιτι εδω στο Λονδινο το οποιο προσφατα αγορασα.Μιας και σε λιγους μηνες παντρευομαι δεν περναει καν στο μυαλο μου η επιστροφη στην Ελλαδα

 

Επισης ειμαι στην Βρετανια απο τα 18 κ εξ ολοκληρου εχω κανει τις σπουδες μου εδω σε Top tier unies (στο 3 καλυτερο της Βρετανιας κ το καλυτερο του Λονδινου) κ μολις για 12 μηνες εκανα θητεια αεροπορια κατω Ελλαδα.Δεν εχω δουλεψει ποτε Ελλαδα και δεν ξερω καν πως ειναι αλλα ακουω.Τωρα κανω το διδακτορικο μου part time κ μονο για προσωπικη μου ολοκληρωση και ευχαριστηση

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...