Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματικα το τελευταιο καιρο ακουω συνεχεια ανθρωπους που θελουν να φυγουν απο την ελλαδα.

και εγω θελω να παρω το πτυχιο μου και να παω εξω να κανω μεταπτυχιακο και να δουλευω εξω απλα μου φαινεται δυσκολο π.χ. ειμουν λονδινο και εβλεπα οτι ειναι πολυ ακριβη η ζωη!ποσο καλα να ειναι τα λεφτα εξω ωστε να βγαζεις πολυ ανετα τα εξοδα σου?αυτα με προβληματιζουν καπως,γιαυτο μαζευω καποια χρηματα απο τις δουλειες που κανω εδω ωστε να εχω κατι οταν θα παω με το καλο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

... π.χ. ειμουν λονδινο και εβλεπα οτι ειναι πολυ ακριβη η ζωη!ποσο καλα να ειναι τα λεφτα εξω ωστε να βγαζεις πολυ ανετα τα εξοδα σου?....

 

Αυτό με το Λονδίνο το ακούω συνέχεια, μου το έχουν επιβεβαιώσει και άνθρωποι (και Άγγλοι) που έχουν ζήσει στο Λονδίνο. Πάντα αναρωτιέμαι πως γίνεται όλοι να λένε ότι πρέπει να είσαι "πλούσιος" για να μένεις Λονδίνο ... δηλαδή όλοι αυτοί, τα εκατομμύρια, στο έστω ευρύτερο Λονδίνο, είναι πλούσιοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα το τελευταιο καιρο ακουω συνεχεια ανθρωπους που θελουν να φυγουν απο την ελλαδα.

και εγω θελω να παρω το πτυχιο μου και να παω εξω να κανω μεταπτυχιακο και να δουλευω εξω απλα μου φαινεται δυσκολο π.χ. ειμουν λονδινο και εβλεπα οτι ειναι πολυ ακριβη η ζωη!ποσο καλα να ειναι τα λεφτα εξω ωστε να βγαζεις πολυ ανετα τα εξοδα σου?αυτα με προβληματιζουν καπως,γιαυτο μαζευω καποια χρηματα απο τις δουλειες που κανω εδω ωστε να εχω κατι οταν θα παω με το καλο εκει.

 

ανεφερες μια απο τις πιο ακριβες πολεις παγκοσμιως... υπαρχουν και αλλες περιοχες

οπου τα εξοδα δεν ειναι τοσα πολλα και οπου θα μπορεις να βαλεις και κατι στην ακρη

και που θα αξιζει τον κοπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το Λονδίνο το ακούω συνέχεια, μου το έχουν επιβεβαιώσει και άνθρωποι (και Άγγλοι) που έχουν ζήσει στο Λονδίνο. Πάντα αναρωτιέμαι πως γίνεται όλοι να λένε ότι πρέπει να είσαι "πλούσιος" για να μένεις Λονδίνο ... δηλαδή όλοι αυτοί, τα εκατομμύρια, στο έστω ευρύτερο Λονδίνο, είναι πλούσιοι ?

 

και η Αθήνα είναι πιο ακριβή από τη Θεσσαλονίκη και ακόμα πιο ακριβή από τις επαρχιακές πόλεις (ενοίκια, κτλ) αλλά κανείς δεν πεθαίνει στην Αθήνα. Επίσης στα λεγόμενα "φθηνά" μέρη (περιοχές, πόλεις, κράτη) οι άνθρωποι δεν είναι πιο πλούσιοι ή πιο χορτασμένοι

 

οπότε οι άνθρωποι καταφέρνουν με μαγικούς τρόπους να επιβιώνουν στις "ακριβές" περιοχές παρόλη την ακρίβεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι λέει το λονδίνο σε έξοδα λογαριασμών καθόλου. για στέγαση σίγουρα πολύ πιο ακριβά από αθήνα. και τα ΜΜΜ είναι πιο ακριβά αλλά και πολύ πιο γρήγορα, τακτικά και αξιοπρεπή.. το κόστος της καθημερινότητας τώρα, εμένα που έκατσα μόνο 6 μέρες, μου φάνηκε χαμηλότερο από εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δει σε τι γειτονιες μενουν??

 

Γιατί τα τσιμεντένια μικρά κουτιά στις ορθογώνιες γκρίζες οικοδομές των ελληνικών πόλεων δε τα λες και άριστες συνθήκες διαβίωσης. Η πλέμπα παντού στις "ίδιες" γειτονιές μένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μπορώ να βγω βόλτα στις 3 το πρωί χωρίς να φοβάμαι

 

Που ακριβώς στην Ελλάδα μπορείς να βγαίνεις βόλτα στις 3 το πρωί και να μη φοβάσαι; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεφερες μια απο τις πιο ακριβες πολεις παγκοσμιως... υπαρχουν και αλλες περιοχες

οπου τα εξοδα δεν ειναι τοσα πολλα και οπου θα μπορεις να βαλεις και κατι στην ακρη

και που θα αξιζει τον κοπο...

 

καλα εχεις δικιο ανεφερα και εγω ενα απο τα ποιο ακριβα μερη του κοσμου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς στην Ελλάδα μπορείς να βγαίνεις βόλτα στις 3 το πρωί και να μη φοβάσαι; :rolleyes:

 

Στο Πασαλιμάνι, στο Κερατσίνι, στο Μικρολίμανο, στη Βάρκιζα, στη Σύρο, στα περισσότερα νησιά της Ελλάδας, και σε πολλά άλλα. Σε αυτό είμαστε ακόμα ευτυχώς πίσω.

 

Πήγαινε μια στο Bristol ή στην Αμερική και πες μου μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη και Αθήνα που ζει το 70% του πλυθησμού πάντως μια φορά μετα τις 3 να σου παει να βγείς. Τώρα στη Σάμο και στη Σύρο τι κάνουν δε νομίζω οτι επηρεάζει τα στατιστικά.

 

Britgreek, αλλάξανε πολύ τα πράματα πλέον και ειδικά στην Αθήνα.

 

Υ.Γ Για να μην αδικώ και τους Αγγλους, Εδιμβούργο και Γλασκώβη μια χαρά είναι επίσης. (αλλά αυτοί είναι και Σκωτσέζοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σκοτώνεις ... Είμαι ήδη ακριβώς 34 (+ 1 στο MBA θα βγω 35).

 

τί 34 τί 94, ένα και το αυτό. Θα συμφωνήσω και εγώ πως είναι αργά για να φύγεις εξωτερικό σε τέτοια προχώ ηλικία. Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Με σκοτώνεις ... Είμαι ήδη ακριβώς 34 (+ 1 στο MBA θα βγω 35).

 

Η ηλικία σου είναι ιδανική. Ποιος σου είπε ότι στις εταιρείες ψάχνουν για 20άρηδες;

 

Συνομήλικε, θα περάσεις τέλεια. Μετά τα 30 πρέπει να αναζητά κανείς σοβαρή δουλειά εδώ. Ειδικά με MBA. Πάντως, έχω καταλάβει ότι οι μεγαλύτεροι μισθοί δίνονται σε κατόχους PhD οι οποίοι διδάσκουν σε Πανεπιστήμια. Μιλάω εκ πείρας γιατί κι εγώ αυτό κάνω. Ποτέ δεν θα μπορούσα στην Ελλάδα να αποκτήσω όσα μπορώ και αποκτώ εδώ. Και μου φαίνεται ότι πολλά πράγματα είναι σημαντικά πιο φτηνά. Σκεφτείτε ότι μεταχειρισμένο Mercedes ML diesel με πλήρη εξοπλισμό μοντέλο 2008 κοστίζει 25.000 ευρώ. Υπάρχουν αυτές οι τιμές στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν τα PhD ειναι καλα αμοιβομενα στην Αγγλια.Προσωπικα δεν το πιστευω καθολου

Εργαζομαι στο Λονδινο καποια χρονια ειμαι 29 και απο τα 25 μου με MSc και δουλεια σε μια απο τις μεγαλυτερες κατασκευαστικες εταιριες του κοσμου αρχισα με 1600 λιρες τοτε.

 

Πιστευω για δουλεια λεει μονο καριερα σε εταιρια στο Λονδινο και οχι τοσο ενα διδακτορικο...widely underpaid if you ask me το διδακτορικο!!

 

Σημειωτεον κανω κ εγω παραλληλα διδακτορικο part time αλλα μονο για εμενα

 

---------- Προσθήκη στις 13:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:50 ----------

 

Αυτό με το Λονδίνο το ακούω συνέχεια, μου το έχουν επιβεβαιώσει και άνθρωποι (και Άγγλοι) που έχουν ζήσει στο Λονδίνο. Πάντα αναρωτιέμαι πως γίνεται όλοι να λένε ότι πρέπει να είσαι "πλούσιος" για να μένεις Λονδίνο ... δηλαδή όλοι αυτοί, τα εκατομμύρια, στο έστω ευρύτερο Λονδίνο, είναι πλούσιοι ?

 

Ειναι ακριβα εδω...τι να λεμε...γι αυτο θελει να εχεις εξασφαλισει καλη δουλεια για να ερθεις εδω.Σε καμια περιπτωση να μην αρχιζεις κατω απο 1500 το μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...