Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως είμαι της αποψης οτι πρέπει να οργανωθεί το πράγμα κάπως κρατικά... Ετσι κι αλλιώς και στην Ελλάδα μετανάστες είμαστε.. Δέν μπορεί να βγεί ένα ευρωπαικό κονδύλι να βοηθάει τους Ελληνες πτυχιούχους να εγκατασταθούν στα κράτη της προκοπής...

 

Να μπεί μια συμμετοχή στο αεροπορικο εισητηριο .. και 1000 ευρώ για αρχική βοήθεια... και να μας λενε και ειδικοί υπάλληλοι της Ολυμπιακής μετά το ταξίδι Να πάς στο καλό... κάτι ρε παιδί μου..

 

Μήπως θα έπρεπε να ανοίξει το κράτος σουβλατυίδικα σε Λονδίνο, Παρίσι, Βερολίνο, Στοκχόλμη κτλ.. να εργαζόμαστε προσωρινά εστω.. να τρώμε και κανα σουβλάκι δωρεάν να ξεπικρανόμαστε... Λύσεις υπάρχουν... Πολιτική βούληση δέν υπάρχει...

 

 

Σιγά μη μας επιδοτήσουν κιόλας, ποιούς θα έχουν δούλους μετά ;

 

---------- Προσθήκη στις 00:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:28 ----------

 

Απο το να φάτε άλλα 5000 των γονιών σας για να καταλάβετε οτι δεν παίζει τίποτα και εδώ καλύτερα να ψάξετε άλλη χώρα. Πριν 5 χρόνια ήταν πολύ διαφορετικά και αν βγει ο Κάμερον φοβάμαι οτι θα είναι και πολύ χειρότερα στα επόμενα 5.

 

Άντε να δούμε τι θα δούμε.

 

Καλά έχω φρικάρει βλέποντας πόσοι 25αρηδες παίρνουν κανονικότατα χαρτζηλίκι από γονείς και απορρίπτουν και δουλειές κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπο losers βρίθει ο κόσμος, winners πάψαν να υπάρχουν φίλε μου. Και δε το λέω με την έννοια του γ***ω-ταο τυπά με τις λιμουζίνες αλλά του ανθρώπου με το φιλότιμο που κυνηγάει να βρει μια δουλειά και να σταματήσει να leechαρει γονείς σε αντίθεση με αυτούς που το έχουν κάνει επάγγελμα και χαίρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως το σκεφτομαι για το που να επενδυσω τα λεφτα που θα βγαλω το καλοκαιρι. Εχω 2 επιλογες.

 

1. Να παω στη σχολη που ηθελα επιτελους και να αλλαξω αυτο το σκατοεπαγγελμα που λεγεται "τεχνικος Η/Υ"

 

2. Να τα ριξω σε μια προσπαθεια να παω κανα μηνα-διμηνο σε καποια ξενη χωρα. Manchester ή Gothenburg στη Σουηδια.

 

Η αποφαση καθε αλλο παρα απλη ειναι και μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κανω το δευτερο βημα κυριως γιατι αν δεν πετυχει και απλα σπαταλησω τα λεφτα τοτε -την εκατσα-. Εχω ομως σιγουρα το μικροβιο μεσα μου και πραγματικα το θελω να την κανω αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δεν είσαι, όχι σε όλες τις δουλειές τουλάχιστον. Αν δουλεύεις σε τομέα που έρχεσαι σε επαφή με πολλούς ιθαγενείς (από ταμίας σουπερμάρκετ και σερβιτόρος μέχρι προσωπικό νοσοκομείου), προφανώς δε γίνεται να τους μιλάς αγγλικά στη χώρα τους. Αν τώρα είσαι σε καμιά εταιρεία προγραμματιστής ξερωγώ και μιλάς μόνο με 2-3 αποπάνω και τη γραμματέα, κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι για αρχη μιλαμε παντα. Εν καιρο θα την μαθεις και την δικη τους γλωσσα θελεις η δε θελεις. Το ζητημα ειναι να μην φας τα μουτρα σου στην αρχη σε οτι αφορα την ευρεση εργασιας γιατι ειναι στανταρ οτι 2-3 χρονια θα τα περασεις μαθαινοντας και τη δικη τους γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφέρω ξανά. Όσοι έχετε δυνατότητα για full time education, εξορύξεις/γεωλογία και κάντε την για Αυστραλία.

 

Μπορεί να μην πάρετε όσα θα πέρνουν στις στοές (γιατί μην βλέπετε Ελλάδα, στο εξωτερικό πληρώνουν αδρά), αλλά τίποτα πιο σίγουρο στην παγκόσμια αγορά εργασίας για τα επόμενα 50 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξερω τιποτα για αυτο το θεμα εχω την εντυπωση πως η Ελβετια ειναι μια καλη επιλογη.Εχει παει η ξαδερφη μου και μου εχει πει πως εκει παιρνουν τριπλασιο μισθο και βαλε απο την Ελλαδα.Δεν ειμαι σιγουρος ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για Σουηδία μεριά ήμουν στην αρχή αλλά η γλώσσα είναι που μου τα χαλάει.

 

Μετά την Ιαπωνία η Σουηδία είναι και για μένα η πρώτη μου επιλογή(από Ευρώπη τουλάχιστον)

 

Βέβαια μέχρι να τελειώσω τη σχολή και να κανονίσω κάποιες άλλες δουλειές κτλ θέλω 3-4 χρόνια ακόμα (δυστυχώς) αλλά ντάξει ο καιρός γαρ εγγύς που λέει και ο Λιακό:P Η ουρά μας έμεινε,τον φάγαμε τον γάιδαρο.

 

Όσον αφορά τη γλώσσα όπως είπαν και τα παιδιά και με τα αγγλικά μια χαρά θα είσαι.Οκ σίγουρα το να ξέρεις και σουηδικά θα σε βοηθήσει αρκετά αλλά τον πρώτο καιρό τουλάχιστον θα σαι καλυμμένος και με τα αγγλικά.Με το καιρό θα τη μάθεις και τη γλώσσα.Εδώ βλέπεις μετανάστες στην Ελλάδα και μαθαίνουν ελληνικά(που θεωρείται δύσκολη γλώσσα) σε ένα χρόνο,δε νομίζω να δυσκολευτείς στα σουηδικά.Προσωπικά ξέρω άτομα που ζουν μόνιμα Ολλανδία και Φινλανδία και ξέρουν μόνο αγγλικά και είναι μια χαρά οπότε και Σουηδία θα ναι παρόμοια η κατάσταση πιστεύω.

 

ΥΓ.Μήπως θα ταν καλή ιδέα να ανοίγαμε ένα thread για μετανάστευση στο εξωτερικό γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ζω εδώ και αρκετά χρόνια στη Βρετανία θέλω να σας παρακαλέσω να σκεφτείτε κάποια πράγματα. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γύρω σας, τους οποίους σαφώς και δεν θα έχετε για πάντα. Μετακομίζοντας στο εξωτερικό, θα τους βλέπετε σπανιότερα, δεν θα μπορείτε να τους βοηθήσετε όταν θα σας χρειάζονται καθώς μεγαλώνουν, και θα τους στερήσετε δύο θεμελιώδη δικαιώματα: να βλέπουν εσάς (τα παιδιά τους), και να ζουν στιγμές με τα εγγόνια τους στο μέλλον. Επίσης, να ξέρετε ότι πάντα θα αισθάνεστε και θα είστε μετανάστες, όπως αισθάνομαι κι εγώ. Μπορεί να είμαι επιτυχημένος και καταξιωμένος οικονομικά και επαγγελματικά, όμως ποτέ δεν θα γίνω Βρετανός, και πάντα θα είμαι ο "Greek", κάτι το οποίο για μένα είναι Τιμή.

 

Όταν περάσουν τα χρόνια, θα θέλετε να επιστρέψετε στον τόπο σας, στην πατρίδα. Όμως, αν έχετε κάνει οικογένεια ή / και παιδιά εκεί, τότε τα παιδιά αυτά θα θεωρούν την ξένη για σας χώρα ως πατρίδα τους. Έτσι, δεν θα γυρίσετε ποτέ, για να είστε κοντά τους.

 

Όσο για τα σουβλάκια και τη φέτα, είναι τουλάχιστον αστείο να πει κανείς ότι στη Βρετανία δεν βρίσκει. Πωλούνται τα πάντα στα supermarkets και πολλά ελληνικά προϊόντα στα delicatessen της κάθε πόλης. Όσο για σουβλατζίδικα, αν κάποιος όντως ζει στην Αγγλία, γνωρίζει ότι υπάρχουν πολλά.

 

Όμως, βρε παιδιά, όσα χρήματα κι αν βγάζω, όσα πράγματα κι αν έχω κάνει εδώ που δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω στην Ελλάδα, μου λείπουν οι άνθρωποι με τους οποίους μεγάλωσα. Οι κολλητοί μου, οι γονείς μου, η γειτονιά μου, το να μπορώ να βγω βόλτα στις 3 το πρωί χωρίς να φοβάμαι, και άλλα πολλά. Είναι στιγμές που αισθάνομαι ότι "πούλησα" όλα αυτά που μου λείπουν για ένα καλύτερο μισθό. Και υπάρχουν και στιγμές που αισθάνομαι ανάξιος, γιατί δεν τα κατάφερα στη χώρα μου. Και πιστεύω ότι αυτό πάει να γίνει και τώρα με την κρίση. Θα φύγουν πολλοί, και κάποιοι θα εκμεταλλευτούν τις συγκυρίες για να πλουτίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σουβλατζίδικα στο Νησί; Σε φάση, κανονικά, όχι ντονερ;

(Δεν είμαι αναίσθητος, αλλά αυτό μου έκανε εντύπωση, επί του θέματος θεωρώ πως με 7 δεκαετίες ζωής, η πάρτη μου έχει προτεραιότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...