Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως είμαι της αποψης οτι πρέπει να οργανωθεί το πράγμα κάπως κρατικά... Ετσι κι αλλιώς και στην Ελλάδα μετανάστες είμαστε.. Δέν μπορεί να βγεί ένα ευρωπαικό κονδύλι να βοηθάει τους Ελληνες πτυχιούχους να εγκατασταθούν στα κράτη της προκοπής...

 

Να μπεί μια συμμετοχή στο αεροπορικο εισητηριο .. και 1000 ευρώ για αρχική βοήθεια... και να μας λενε και ειδικοί υπάλληλοι της Ολυμπιακής μετά το ταξίδι Να πάς στο καλό... κάτι ρε παιδί μου..

 

Μήπως θα έπρεπε να ανοίξει το κράτος σουβλατυίδικα σε Λονδίνο, Παρίσι, Βερολίνο, Στοκχόλμη κτλ.. να εργαζόμαστε προσωρινά εστω.. να τρώμε και κανα σουβλάκι δωρεάν να ξεπικρανόμαστε... Λύσεις υπάρχουν... Πολιτική βούληση δέν υπάρχει...

 

Τα κάνει αυτά καμία άλλη χώρα για τους κατοίκους της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά κάντε υπομονή και μην τρέχετε. Η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή εδώ Βρετανία. Ιδίως τώρα με τις εκλογές, θα γίνει χαμός. Επιστροφή στο 1980 την κόβουν όλοι και είναι πολλοί αυτοί που σκέφτονται να την κάνουν.

 

Αν δεν είσαι ανηδείκευτος, έχεις σκεφτεί την λύση Αυστραλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάντε υπομονή και μην τρέχετε. Η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή εδώ Βρετανία. Ιδίως τώρα με τις εκλογές, θα γίνει χαμός. Επιστροφή στο 1980 την κόβουν όλοι και είναι πολλοί αυτοί που σκέφτονται να την κάνουν.

 

Αν δεν είσαι ανηδείκευτος, έχεις σκεφτεί την λύση Αυστραλία;

 

1980 μόνο; Ε εντάξει πάλι πιο μπροστά από εμάς θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα λονδίνο τον περασμένο σεπτέμβρη. Έμεινα 6 μέρες και την πόλη την ερωτεύτηκα. Βέβαια μου είπαν όλοι ότι η τύχη μου ήταν απίστευτη αφού είχα και τις 6 μέρες ήλιο... Έπαθα όμως πολιτισμικό σοκ και ακόμα δεν έχω συνέλθει από αυτό. Η αποκορύφωση ήταν ένα βράδυ στα macdonalds που κάνω ένα βήμα πίσω και κάποιον πατάω. Γυρίζω πίσω και βλέπω ένα 2μετρο θηρίο αφρο-ευρωπαίο. Όχι ότι κι εγώ είμαι μικρόσωμος, κάθε άλλο, ο τύπος όμως ήταν τεράστιος! Αν γινόταν αυτό στα goodys πιθανότατα ο άλλος θα μου έλεγε "κοιτα που πατάς ρε μ@@κ@..." σωστά? ε, ο τύπος με κοίταξε και μου είπε "excuse me sir..."

 

Έχουν περάσει λοιπόν 6-7 μήνες και από την πρώτη στιγμή που επέστρεψα, τριγυρίζει στο μυαλό μου η σκέψη να πάω μόνιμα. Αλλά αυτό το thread τώρα το βρήκα. Θέλει σίγουρα πολλή σκέψη και πολύ καλή προετοιμασία. Σε όσους έχουν αποφασίσει να κάνουν το βήμα, καλή τύχη..

Επεξ/σία από SlimData
ορθογραφικό...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τα λάθη.

 

αν εννοείς ότι έγραψα το τριγυρίζει με δυο Υ, το δέχομαι και ντρέπομαι, από βιασύνη το έκανα.... :P

 

έχεις δίκιο και νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς, δεν το λέω σαν να σταμάτησα να ζω και να έχω κολλήσει εκεί. δυστυχώς όμως κοντεύω 27 χρονών και ακόμα δεν έχω καταφέρει να προσαρμοστώ στη λαμογιά και τη διαφθορά της χώρας μας. από το να χαλιέμαι τόσο πολύ καθημερινά, θα ήταν μια πολύ καλή διέξοδος για μένα. είναι όμως και απόφαση που δύσκολα θα την πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ δε θα σου πω "τράβα κάτσε 2 μήνες και δες" και τέτοια. Θα σου πω απλώς, ενημερώσου για τα βασικά, τους φόρους, τα ΔΕΚΟ, τις χρεώσεις πιστωτικών, τη φορολόγηση ραδιοτηλεοπτικών μέσων, τον πρώτο μισθό σε σχέση με τα πάγια έξοδα και κυρίως τα πρώτα έξοδα μετακόμισης, τη χρυσή τομή ανάμεσα στα μεταφορικά από την κατοικία για τη δουλειά και το ενοίκιο κτλ. Σε καμία περίπτωση δε λέω πως είναι κακή κίνηση, αλλά το "η ζωή είναι οργανωμένη και οι άνθρωποι ευγενικοί" δεν αρκεί για να ξεκουνήσεις ακαβάτζωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όπως είδες κι εγώ αυτό λέω, θέλει πολλή σκέψη και μεγάλη προετοιμασία.. Απλά αυτό που έζησα δε μπορούσε να με αφήσει αδιάφορο και φυσικά με έβαλε σε σκέψεις... Αν τα οικονομικά μου μου το επέτρεπαν θα έκανα μια προσπάθεια. Τώρα όμως μου φαίνεται όνειρο μακρινό. Είναι τεράστιο το ρίσκο γιατί αν κάτι δεν πάει καλά μπορεί να σε πάει χρόνια πίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, μην πας στο άλλο άκρο. Μιλάμε και για χώρα που η γλώσσα είναι ψιλοδεδομένη γνώση, ένα βασικό εμπόδιο λιγότερο λοιπόν. Ίσως στην αρχή δεν χτυπήσεις Λονδίνο, αλλά δεν είναι και τίποτα άπιαστο, μην απογοητεύεσαι κυνήγα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το να φάτε άλλα 5000 των γονιών σας για να καταλάβετε οτι δεν παίζει τίποτα και εδώ καλύτερα να ψάξετε άλλη χώρα. Πριν 5 χρόνια ήταν πολύ διαφορετικά και αν βγει ο Κάμερον φοβάμαι οτι θα είναι και πολύ χειρότερα στα επόμενα 5.

 

Άντε να δούμε τι θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...