Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μπορω να σου πω για Λονδινο καθως εμενα εκει για τεσσερα χρονια. Απο θεμα δουλειας ηταν πολυ ευκολοτερο πριν 6-7 χρονια , τωρα ειναι πολυ πιο δυσκολο αλλα αν ψαχτεις αρκετα και εχεις καλα στοιχεια στο βιογραφικο σου, εχεις πιθανοτητες -υπαρχει αξιοκρατια εκει οποτε ειναι ολα στο χερι σου κατα καποιο βαθμο.

Απο θεμα σπιτιου , αναλογα σε ποια περιοχη θες να μεινεις. Νοτιο-ανατολικο Λονδινο φθηνοτερο , κεντρο και βορειο-δυτικο κατα πολυ ακριβοτερο. Παντως υπαρχουν και ευκαιριες -παιρνεις μια "Loot " εφημεριδα με αγγελιες και ψαχνεσαι. με 600-700 λιρες (η μπορει και φθηνοτερα) βρισκεις κατι συμπαθητικο στο Νοτιο Λονδινο.

Απο θεμα ζωης το Λονδινο ειναι φοβερο -κατεμε καλυτερο απο Αθηνα- υπαρχουν και Ελληνικα μαγαζια αν εισαι αυτης της διασκεδασης .Εχεις παρα πολλες επιλογες και σιγουρα δεν βαριεσαι.

Απο θεμα καιρου τα πραγματα δεν ειναι καθολου οπως τα παρουσιαζουνε. τον χειμωνα μπορει να εχει και μουνταδα αλλα και ηλιο χαλαρα- ε δεν συζητω για Ανοιξη που ειναι φανταστικα (βολτες Hyde park, Regent Park κτλ)

Απο θεμα ανθρωπων υπαρχουν επιλογες -περα απο τους Αγγλους υπαρχουν Ιρλανδοι, Ισπανοι κτλ που μοιαζουν πολυ με εμας.οποτε κανεις χαλαρα παρεα αλλης εθνικοτητας ατομα.

Το μονο που μενει ειναι το ποσο δεμενος εισαι με την Ελλαδα και με τους δικους σου ανθρωπους , που και αυτο μετα τον 1-1.5 χρονο το συνηθιζεις (υπαρχουν χαλαρα και τα τηλεφωνα και τα τριημερα στην Ελλαδα.(εχουν αρκετες bank holidays-οι αργιες τους εκει)

Προσωπικα εκει περασα τα ωραιοτερα χρονια της ζωης μου και αν ηταν διαφορετικες οι απαιτησεις και οι συνθηκες για μενα προσωπικα εκεινη την περιοδο δεν θα γυρναγα

Τι αλλο μενει? Βασικα μια αποφαση ειναι.

Την τελευταία φορά που πήγα Λονδίνο, βαρέθηκα να βλέπω παντού Ινδούς. Οι άγγλοι κυκλοφορούσαν μόνο το βράδυ για κλαμπακι και το πρωί για δουλειά...

Πιστεύω ότι MAnchester , Liverpool γενικά θα σου αρέσουν πιο πολύ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την τελευταία φορά που πήγα Λονδίνο, βαρέθηκα να βλέπω παντού Ινδούς. Οι άγγλοι κυκλοφορούσαν μόνο το βράδυ για κλαμπακι και το πρωί για δουλειά...

Πιστεύω ότι MAnchester , Liverpool γενικά θα σου αρέσουν πιο πολύ.....

 

καλα χαλαρα το Λονδινο ειναι πηχτρα απο Πακιστανους, Ινδους κτλ αλλα εμενα δεν με πειραζε. Αναλογα και τις περιοχες παντα, στο κεντρο ή στα προαστια αλλαζουν οι αναλογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ανασταινω το τοπικ μιας και ειναι κοντα το πασχα.

 

Το σκεφτομαι σοβαρα να κανω το βημα να μετακομισω λονδινο.

Σπιτι "θεωρητικα" υπαρχει,και το πρακτικο μερος ειναι της δουλειας.

Θα μπορεσω να βρω καποια δουλεια,σε φαση εργατης σερβιτορος μπαρμαν κλπ κλπ ωστε να μπορω να συντηρω τον εαυτο μου και να συνεισφερω και τα ελαχιστα στο σπιτι?

Απο θεμα γραφειοκρατικο θα βρω πολλα κολληματα οσον αφορα δουλεια και λοιπα?

 

θα ημουν υποχρεος αν με βοηθησει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κανεις δεν σκεφτεται την Κυπρο ?ημουν 8 μηνες ως φανταρος και ανετα θα εμενα μονιμα...πρωτα απ ολα εχει σχετικα καλα λεφτα και ευκολια στο να βρεις δουλεια και κατα δευτερο γλυτωνεις δυσκολιες με γλωσσα,καιρο...κτλ μια χαρα και απο φαγητο,διασκεδαση,γυναικες...ειναι μια καλη λυση για αυτους που φοβουνται το αγνωστο,δοκιμαστε πρωτα καμια καλοκαιρινη δουλεια στην κυπρο να παρετε μια γευση απο το νησι, να κανετε τα κονε σας και τις ερευνες σας σε θεματα σπιτιου,μισθων,εργασιας...κτλ και μετα ψαχτειτε για κατι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια και εγω σκεφτομαι να την κανω μετα το καλοκαιρι...στην αρχη οποιαδηποτε δουλεια και μετα πανω στο αντικειμενο μου αφου εχω μαθει τη γλωσσα καλα, αν μου αρεσει , και αν ολα πανε καλα.

site στο ιντερνετ υπαρχουν που παιδια ηδη ζητανε συγκατοικους ερχεσε σε επαφη με msn μιλατε και τα βρισκεται. απο θεμα δουλειας παιζουν πολλα στο ιντερνετ επισης.

οποιος σκεφτεται τα ιδια με εμενα και ειναι στην ιδια φαση και γουσταρει,ας στειλει πμ με το μσν του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ετοιμάζω βαλίτσες και την κάνω 24 Μαίου, έχω μαζέψει και στην άκρη ένα αρκετά καλό πόσο χρημάτων για τα δύσκολα των πρώτων μηνών. Σπίτια υπάρχουν και από'τι βλέπω σε σχέση με πέρσι οι τιμές έχουν πέσει λιγάκι, από δουλειά όλο και κάτι θα παιχτεί ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άιντε με το καλό :) Περίεργη λίγο η περίοδος στο Λονδίνο καθ' ότι βρίσκονται σε επιφυλακή (από κάθε άποψη) για τους Ολυμπιακούς του 2012 αλλά don't worry, κανένα ουσιαστικό πρόβλημα :) Κάνει και καλό καιρό αυτές τις μέρες (aka διψήφιος αριθμός βαθμών :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ετοιμάζω βαλίτσες και την κάνω 24 Μαίου, έχω μαζέψει και στην άκρη ένα αρκετά καλό πόσο χρημάτων για τα δύσκολα των πρώτων μηνών. Σπίτια υπάρχουν και από'τι βλέπω σε σχέση με πέρσι οι τιμές έχουν πέσει λιγάκι, από δουλειά όλο και κάτι θα παιχτεί ελπίζω.

 

οραιος φιλε!! καλη αρχη....και ακολουθουν και αλλοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι της αποψης οτι πρέπει να οργανωθεί το πράγμα κάπως κρατικά... Ετσι κι αλλιώς και στην Ελλάδα μετανάστες είμαστε.. Δέν μπορεί να βγεί ένα ευρωπαικό κονδύλι να βοηθάει τους Ελληνες πτυχιούχους να εγκατασταθούν στα κράτη της προκοπής...

 

Να μπεί μια συμμετοχή στο αεροπορικο εισητηριο .. και 1000 ευρώ για αρχική βοήθεια... και να μας λενε και ειδικοί υπάλληλοι της Ολυμπιακής μετά το ταξίδι Να πάς στο καλό... κάτι ρε παιδί μου..

 

Μήπως θα έπρεπε να ανοίξει το κράτος σουβλατυίδικα σε Λονδίνο, Παρίσι, Βερολίνο, Στοκχόλμη κτλ.. να εργαζόμαστε προσωρινά εστω.. να τρώμε και κανα σουβλάκι δωρεάν να ξεπικρανόμαστε... Λύσεις υπάρχουν... Πολιτική βούληση δέν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...