Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αγγλία


silver_ocean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ όλο το φόρουμ... θα ήταν καταπληκτικό αν θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει κάποιες απορίες... θέλω να φύγω..να ΄μετακομίσω στην αγγλία. :o

μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν είναι εύκολο να βρει κανείς δουλειά και σπίτι?

και γενικά να με κατατοπίσει......?

ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 515
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λόγω της κρίσης εκεί τα πράγματα είναι πολύ άσχημα.

 

Ψάξτο όσο περισσότερο μπορείς απο ελλάδα, ως αηδίας όπως προαναφέρθηκε. Θα έλεγα να μην πας αν δεν εχεις βρει δουλειά από πριν. εστω αν βρεις και κάτι σε παρτ ταιμ καλα είσαι. εξαρτάται βέβαια σε τι πόλη θες να μείνεις, αν έχεις γνωστό/ους εκεί.

 

Απ΄όσο ξέρω πάντως, το να βρεις σπίτι δεν είναι πολύ δύσκολο αλλά είναι αρκετά σύνηθες να έχεις συγκάτοικο, το οποίο οικονομικά συμφέρει.

Δώσε κι άλλες πληροφορίες σχετικά με το τι θες να κάνεις από θέμα δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν παιδιά στο forum που μένουνε αγγλία, θα σου απαντήσουν κι αυτοί πιο συγκεκριμένα. Πέραν του θέματος όμως αν θες και άλλες πόλεις εκτός από Λονδίνο, όταν λες Αγγλία, εννοείς Αγγλία ή Βρεττανία; Γιατί κι η σκωτία εκεί είναι, και είναι και λίγο πιο σαπέρηδες σαν εμάς σαν λαός (φίλος που μένει μου χει πει, ως επιχείρημα έναντι άγγλων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πήγαινε Κύπρο!!! Και χρήμα θα βγάζεις και δουλειές υπάρχουν.... Μόνο η γλώσσα είναι λίγο δύσκολη, αλλα με Αγγλικά θα τα καταφέρνεις!!!

 

Μιλάω απο προσωπική εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τόσες χώρες, διάλεξες αυτή με το χειρότερο κλίμα-φαγητό-γυναίκες;

 

Τι πάει τόσο στραβά στην ζωή σου τέλοσπάντων;

 

:P

 

Live απο Σκωτια.

 

Ο καιρός είναι καλύτερος απο Ελλάδα που έχετε βροχες(ακομα τουλάχ :lol:), εχθές είχε τόσα ξέκωλα στους δρόμους που σου έπεφτε το σαγόνι και ελα να φας steak and ale και ξανασυζηταμε για το φαγητο τους :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live απο Σκωτια.

 

Ο καιρός είναι καλύτερος απο Ελλάδα που έχετε βροχες(ακομα τουλάχ :lol:), εχθές είχε τόσα ξέκωλα στους δρόμους που σου έπεφτε το σαγόνι και ελα να φας steak and ale και ξανασυζηταμε για το φαγητο τους :-)

 

Nταξ, υποθέτω πως αυτά που ανέφερα ψιλο-ισχύουν κατά γενική ομολογία, δεν έχω ζήσει ποτέ εκεί για να έχω προσωπική άποψη.

:-)

 

Εμένα πάντως μ'αρέσει η βροχή, απλά θέλω να βλέπω που και που και ήλιο.

Επίσης δε μ'αρέσουν τα ξέκωλα, και δεν μπορώ να φάω σχεδόν κανένα φαϊ χωρίς φέτα, και αρκετά χωρίς χωριάτικη.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Steak and Ale είναι αμερικανιά ρε άσχετε :P

 

 

 

Από την σκοπιά του τουρίστα/party-seeker το London σπέρνει και το καλοκαίρι είναι όμορφα και στο Brighton :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε εδώ που είσαι, ήμουν Σκωτία 4 χρόνια.

 

Εννοείται ότι ο μόνος λόγος θα ήταν για 1 καλύτερη δουλειά, αλλά κάτσε εδώ κι ας παίρνεις λιγότερα χρήματα. Τουλάχιστον θα έχεις καλύτερο καιρό, φαγητό, γυναίκες όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

 

 

Υ.Γ Για καιρό, μπορεί επί 4 χρόνια να είδα χιόνι μόνο μία φορά ( για καμιά 10αριά μέρες ) και να μην είδα ποτέ βροχή δυνατή ( ναι, καμία μπόρα ελληνική ) αλλά η συννεφιά κρατούσε καλά. Μόνο Μάη είχε αρκετή ηλιοφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω διαλέξει χειρότερη δυστυχώς την Ελλάδα, γιαυτό λέω να πάω κάπου που να είναι λίγο χειρότερα. Έχω πάει κ Αγγλία και Σκωτία και μου άρεσε πως ζουν εκεί (γούστα είναι αυτά), οπότε λέω σιγά σιγά να την κάνω από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...