Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πάντως πολύ αμφιβάλλω για το κατά πόσον σε αυτή την ανάλυση η κάρτα σου έχει δυνατότητες για κάτι δραματικά καλύτερο σε αυτό το παιχνίδι.Δοκίμασε και σε χαμηλότερη ανάλυση (πχ 1280Χ1024) να δούμε τι γίνεται κι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To παιχνίδι είναι ιδιαίτερα απαιτητικό και η ανάλυση που χρησιμοποιείς πολύ υψηλή για τη κάρτα που έχεις.

 

Όπως είπε και ο Bigi444444, πρέπει να δοκιμάσεις χαμηλότερες αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως πολύ αμφιβάλλω για το κατά πόσον σε αυτή την ανάλυση η κάρτα σου έχει δυνατότητες για κάτι δραματικά καλύτερο σε αυτό το παιχνίδι.Δοκίμασε και σε χαμηλότερη ανάλυση (πχ 1280Χ1024) να δούμε τι γίνεται κι εκεί.

Φυσικά και έχεις δίκιο,η κάρτα είναι παλιά και με το που πέσουν λεφτά στα χέρια μου θα γίνει αλλαγή.

Εκεί που σκαλώνω εγώ είναι τα system requirements που έδωσε η εταιρία,όχι τίποτα άλλο αλλά ήμουν και έτοιμος να το αγοράσω απλός έτυχε ένας φίλος να το έχει από τον θείο και είπα να ρίξω μια ματιά πρίν κάνω το βήμα να το αγοράσω.

Για παράδειγμα,ακριβώς τα ίδια system requirements έχει το kings of amalur:Reckoning και αυτό το βάζω σχεδόν τέρμα και φυσικά σε 1920x1080 και είμαι στα 50-60 fps.

Γενικά,ότι έχει επιλογή για dx9 τρέχει απρόσμενα καλά σε αυτή την κάρτα.

Άλλα παιχνίδια που έχουν system requirements κοντά στο Witcher τα βάζω επίσης σχεδόν τέρμα,αρά μου φαίνεται ότι με το witcher τα έχουν κάνει μαντάρα όσων αφορά τα requirements ή ότι κάτι συγκεκριμένο παίζει με την δική μου εγκατάσταση...

Και εγώ είχα κατά νου ότι το witcher 2 είναι βαρύ,αλλά με τα requirements που έχουν δώσει θα έπρεπε να το τρέχω άνετα...

Minimum requirements:

 

Processor: Core 2Duo 2.2 GHz or dual core AMD 2.5 GHz

RAM: 1 GB Windows XP, 2 GB Windows Vista/7

Graphics: GeForce 8800 512 MB or Radeon (HD3850 512 MB)

HDD Space: 16 GB

Recommended requirements:

 

Processor: Quad Core Intel or AMD

RAM: 3 GB Windows XP, 4 GB Windows Vista/7

Graphics: GeForce 260 1 GB or (HD4850 1 GB)

HDD Space: 16 GB

 

Και να θυμίσω και τα δικά μου:

Amd phenom 2 x4 955 O/C 3.8Ghz

Windows 7 x64

4 GB 1600 Ram

9800GTX+ 1gb

Επίσης,προς υπεράσπιση αυτού που λέω,με όλα low και σε ανάλυση 1280χ1024 είμαι σε καθόλου σταθερά 35-50 fps.

Όλες οι δοκιμές επίσης γίνονται ακριβώς έκει που αρχίζει το παιχνίδι,εάν αυτό παίζει κάποιο ρόλο(αν και δεν νομίζω).

Δεν γίνεται να βγάζω στο Crysis με την προτελευταία επιλογή 45 fps σταθέρα σε 1080p ανάλυση και το witcher2 να μην το τρέχω σταθερά ούτε σε 1280 με όλα low!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία σχέση όμως η 9800GTX+ 1gb με την gtx260 768mb, η δεύτερη είναι κλάσης ανώτερη...

Εγώ πάλι δεν βλέπω τόση μεγάλη διαφορά:Link

Χωρίς O/C είναι 4-5 fps διαφορά στα περισσότερα παιχνίδια,το ίδιο και η 4850 με την 9800gtx+ όπου υπάρχουν περιπτώσεις που η 9800gtx+ βγάζει ακόμα και λίγο παραπάνω fps.

Όπως και να έχει,δεν νομίζω πως αυτό αναιρεί αυτό που λέω,και πάλι εγώ έχω πρόβλημα ακόμα και στα Low settings...

Θα το παλέψω λίγο και εάν δεν βγάλω άκρη απλά ξεχνάω το witcher 2 μέχρι να αναβαθμίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το πέρασα το παιχνίδι και δεν μπορώ να καταλάβω τι settings πρέπει να βάλω,με το γελοίο auto-detect settings είμαι στα 20 fps!

Είμαι με Amd 955 OC σε 3,8 4gb 1600 ram και 9800gtx+ 1gb σε windows 7 x64,είμαι δηλαδή λίγο πάνω από τα recommended...

Παίζω σε 1920χ1080 και με όλα low/disabled πάλι είμαι 20 fps,wtf?

Μίας και είπες ότι είναι του θείου, έχεις περάσει τα patches?

Ρωτάω επειδή θυμάμαι ότι είχε βγει ένα που ανέβαζε το γενικότερο perfomance αν δεν κάνω λάθος...

Και φυσικά latest graphic drivers, είχε βγάλει και η nvidia κάποιους με +25% στο Witcher 2.

Προσωπικά πάντως με pc του '08 (Q6600 stock, 3gb ram & 9600gt 1GB) με όλα high πλην uber sampling και medium shadows το παιχνίδι έπαιζε μια χαρά σε 1680x1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίας και είπες ότι είναι του θείου, έχεις περάσει τα patches?

Ρωτάω επειδή θυμάμαι ότι είχε βγει ένα που ανέβαζε το γενικότερο perfomance αν δεν κάνω λάθος...

Και φυσικά latest graphic drivers, είχε βγάλει και η nvidia κάποιους με +25% στο Witcher 2.

Προσωπικά πάντως με pc του '08 (Q6600 stock, 3gb ram & 9600gt 1GB) με όλα high πλην uber sampling και medium shadows το παιχνίδι έπαιζε μια χαρά σε 1680x1050.

το έχω full updated 2,1 έκδοση.Επίσης nvidia drivers έχω τους τελευταίους stable και είναι νεότεροι από αυτούς που βγήκαν για το παιχνίδι.

 

Επίσης,κάτι τετοιά διαβάζω σε όλο το net και διαολίζομε,εδώ ο φίλος μας ο bad freddy έχει κάπως λίγο χειρότερο pc και βλέπεται πως λέει ότι το τρέχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω full updated 2,1 έκδοση.Επίσης nvidia drivers έχω τους τελευταίους stable και είναι νεότεροι από αυτούς που βγήκαν για το παιχνίδι.

 

Επίσης,κάτι τετοιά διαβάζω σε όλο το net και διαολίζομε,εδώ ο φίλος μας ο bad freddy έχει κάπως λίγο χειρότερο pc και βλέπεται πως λέει ότι το τρέχει...

Μα το ξέρω ότι έχω κατώτερο Pc γι' αυτό είπα για τα patches διότι και μένα στην αρχή πριν από αυτά σερνόταν κάπως και μετά έστρωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σε τι DX το τρέχετε όμως? AF και ΑΑ έχετε βάλει? ρίξτε μια ματιά στο control panel της Nvidia...

 

δεν θυμάμαι επίσης αν υπάρχει επιλογή για Ambient Occlusion για την σειρά 9xxx, disable it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ περίεργο όλο αυτό γιατί έχω δει και παίξει το Witcher 2 σε αδύναμα μηχανήματα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (πιο αδύναμα από αυτό που ψαχουλέυουμε τώρα), και με αρκετα αξιοπρεπή settings. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο AMD επεξεργαστής, αλλά και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι DX το τρέχετε όμως? AF και ΑΑ έχετε βάλει? ρίξτε μια ματιά στο control panel της Nvidia...

 

δεν θυμάμαι επίσης αν υπάρχει επιλογή για Ambient Occlusion για την σειρά 9xxx, disable it!

DX μόνο 9 δεν είναι το witcher 2;

Ambient occulsion το έχω off στην nvidia και AF/AA το έχω application controlled,οπότε βάζοντας low τα πάντα στο game κλείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι να σου πω, περίεργο, τρέξε κάνα benchmark και σύγκρινε τα αποτελέσματα σου με άλλων, μπας και παίζει χειρότερα η κάρτα γενικότερα αν και δεν το πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DX μόνο 9 δεν είναι το witcher 2;

Ambient occulsion το έχω off στην nvidia και AF/AA το έχω application controlled,οπότε βάζοντας low τα πάντα στο game κλείνει...

 

http://www.gog.com/en/forum/the_witcher_2/dx_11

και κουβέντα επί του θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. ξεκίνησα το παιχνίδι και βρίσκομαι στο σημείο που σκότωσα το χταπόδι τέρας karyan.

μέχρι εδώ καλά. διάλεγα απο το journal το επόμενο task και μου έβγαζε βελάκι στο χάρτη και πήγαινα και ολοκλήρωνα το task.

 

τώρα βρίσκομαι στην πλατεία foltsan και τα επόμενα task είναι να βρώ τον 4ο παίκτη να κάνω arm wrestling και να συναντηθώ με κάποιον (δεν θτμάμαι όνομα) το evening. κάνω meditation και τρέχω το χρόνο αλλά ούτε μου εμφανίζει στο χάρτη το άτομο που θα κάνω arm wrestle , και η πόρτα που θα συναντούσα τον αλλον to evening είναι locked.

και κάτι ακόμα . τα chatracter abilities ξεκλειδώνουν όλα ?

τι παίζει ρε παιδιά? καμιά βοήθεια?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...