Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις το τερμάτισα.. Φοβερό παιχνίδι, πραγματικά από τα καλύτερα που έχω παίξει μαζί με Fallout 3..

 

Να διευκρινήσω ότι δεν είμαι fan των RPG.

 

Από ότι είδα παίζουνε καμιά δεκαριά διαφορετικά τέλη ε?? Είδα στο youtube μερικά. Βασικά με το patch 2 δεν έχω καταλάβει τι γίνεται? Προσθέτει αποστολές??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξεκίνησα ένα παιχνίδι στο Dark difficulty. Προσωπικά δε βλέπω καμία διαφορά από το hard, ενώ είναι προφανές πως έχουν ρίξει τη δυσκολία της εισαγωγής. Εσείς βρήκατε καμιά αλλαγή ή εγώ είμαι περίεργος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι η δυσκολια της εισαγωγης προηγουμενως ηταν υπερβολικη απο την αποψη οτι ηταν εντελως αφυσικη σε σχεση με τις δικες σου αντοχες. Ακομα και ο ποιο απλος average joe μπορουσε να σε κοψει κομματια με 2-3 hits ενω εσυ επρεπε να τους κοβεις αρκετες -δυνατες- περισσοτερες για να πεσουν. Εντελως αφυσικο. Τωρα ειναι σαφως καλυτερα. Οι δικες σου αντοχες συμπιπτουν με τις δικες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν έπαιζες με gamepad, οπότε με συνεχές ρολλάρισμα δεξιά-αριστερά, τους έκανες κομματάκια, πρίν προλάβουν να πούν "panther_512 είσαι σούπερ ουάο με το gamepad σου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά την αγορά νέας κάρτας μια και η παλιά απεβίωσε ξαφνικά, επιτέλους το ξεκίνησα και εγώ :) Τώρα έχω περάσει το σημείο που διαλέγεις path και έχω τελειώσει ένα μεγάλο κομμάτι της Vergen.

 

Καλή υπόθεση και μηδέν bugs. Βέβαια παίζω την έκδοση 2.0 οπότε θα έχουν διορθωθεί τα περισσότερα αλλά γενικά πολύ καλή δουλειά. Μάλιστα χρησιμοποιώ τον εξομοιωτή wine σε linux και το παιχνίδι παίζει πιο απροβλημάτιστα και από το 1 στο οποίο δεν εμφανίζονταν οι μπάρες ενέργειας.

 

Το μόνο μου παράπονο είναι αυτό που έλεγα και πριν το αρχίσω για την έλλειψη ισομετρικής κάμερας. Σε συνδυασμό με τον νέο minimap που γυρνάει γύρω γύρω με κούρασαν πάρα πολύ. Δεν ξέρω αν πηγαίνω βόρεια, ανατολικά, κτλ και πρέπει κάθε τόσο να πατάω m για να μπω στον χάρτη να δω που πάω. Σε ορισμένα μέρη μάλιστα κυρίως στα δάση, πρίχτηκα μέχρι να βρω από που πάω. Βρήκα στο witcher nexus μεταξύ άλλων, ένα mod που αλλάζει το βέλος στο minimap να δείχνει πάντα βόρεια και θα το δοκιμάσω όταν θα παίζω το άλλο path αλλά ήθελα να το τελειώσω μια φορά χωρίς mods.

 

Αν εξαιρέσουμε αυτό, τα υπόλοιπα μου άφησαν θετική εντύπωση. Το fist fighting είναι πιο ωραίο, οι μάχες καλύτερες από το 1 και με κάποια mod θα γίνουν καλύτερες πιστεύω.

 

Φυσικά μέχρι τώρα οι περισσότεροι θα το έχετε τελειώσει 4-5 φορές οπότε αυτά που λέω δεν είναι κάτι καινούριο :P αλλά είπα να γράψω την εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέκίνησα και εγώ 2ο paythrough, με Roche path αυτή τη φορά σε dark επίπεδο. Κατά τη γνώμη μου, την πρώτη φορά καλύτερα να επιλέξεις Roche. Μαθαίνεις όλη την ιστορία κανονικά, είσαι μέσα στις δολοπλοκίες και τα πολιτικά παιχνίδια και βλέπεις την ευρύτερη εικόνα του κόσμου. Με τον Iorveth απλά τα μαθαίνεις από άλλους ετεροχρονισμένα και είναι ασύνδετα (εκτός και αν κοιτάς την in-game cyclopedia του παιχνιδιού, αλλά και πάλι είσαι εκτός των εξελίξεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, την πρώτη φορά καλύτερα να επιλέξεις Roche. Μαθαίνεις όλη την ιστορία κανονικά, είσαι μέσα στις δολοπλοκίες και τα πολιτικά παιχνίδια και βλέπεις την ευρύτερη εικόνα του κόσμου. Με τον Iorveth απλά τα μαθαίνεις από άλλους ετεροχρονισμένα και είναι ασύνδετα (εκτός και αν κοιτάς την in-game cyclopedia του παιχνιδιού, αλλά και πάλι είσαι εκτός των εξελίξεων!

 

Εγώ επέλεξα Iorveth τώρα γιατί μου άρεσε σαν τύπος (σε αντίθεση με τον Yaevinn που ήταν μάπας) και περισσότερο

 

 

για να σώσω τον δράκο. Διάβασα ότι μόνο κατά το Iorveth path μπορείς να τον σώσεις και δεν ήθελα ούτε να τον σκοτώσω αλλά ούτε και να τον αφήσω στον έλεγχο μιας καριόλας-δολοπλόκας μάγισσας :P

 

 

 

Επ ευκαιρία να ρωτήσω

 

 

Στο flotsam που βρίσκεις ένα καμμένο νοσοκομείο και ένα τύπο που είναι ντεμέκ herbalist και θέλει να σώσεις τον φίλο του, έχει προλάβει κανείς να σώσει τον σκύλο ? Έκανα 10 φορές load αλλά ό,τι και να έκανα οι nekkers προλάβαιναν και τον σκότωναν 2-3 δευτερόλεπτα πριν φτάσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επέλεξα Iorveth τώρα γιατί μου άρεσε σαν τύπος (σε αντίθεση με τον Yaevinn που ήταν μάπας) και περισσότερο

 

 

για να σώσω τον δράκο. Διάβασα ότι μόνο κατά το Iorveth path μπορείς να τον σώσεις και δεν ήθελα ούτε να τον σκοτώσω αλλά ούτε και να τον αφήσω στον έλεγχο μιας καριόλας-δολοπλόκας μάγισσας :P

 

 

 

Επ ευκαιρία να ρωτήσω

 

 

Στο flotsam που βρίσκεις ένα καμμένο νοσοκομείο και ένα τύπο που είναι ντεμέκ herbalist και θέλει να σώσεις τον φίλο του, έχει προλάβει κανείς να σώσει τον σκύλο ? Έκανα 10 φορές load αλλά ό,τι και να έκανα οι nekkers προλάβαιναν και τον σκότωναν 2-3 δευτερόλεπτα πριν φτάσω.

 

 

 

Κακό παιδί που διαβάζεις walkthroughs :mrgreen:

 

Στο άλλο που ρωτάς, δεν τον έχω σώσει ποτέ, χρειάζεται να τον σώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό παιδί που διαβάζεις walkthroughs :mrgreen:

 

Αφού δεν μπορούσα να το παίξω αναγκαστικά διάβαζα τι γίνεται :)

 

Στο άλλο που ρωτάς, δεν τον έχω σώσει ποτέ, χρειάζεται να τον σώσω?

 

Για το quest δεν παίζει κανένα ρόλο αλλά κρίμα δεν είναι να φάνε το σκυλάκι οι παλιο-nekkers ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω να πιστεύω ότι το Roche path είναι σαφώς καλύτερο, πιο σφιχτοδεμένο σαν σενάριο. Βέβαια είναι αντίθετο με τα πιστεύω ενός Witcher (ουδετερότητα, υπεράσπιση αδυνάτων), έχοντας γίνει υπηρέτης του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν η έκδοση 2.0 έχει τα καλούδια που είχε η πρώτη έκδοση? εννοώ χάρτες, guides κλπ :-)

 

Βέβαια και να μην τα έχει δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 35Ε αντί για 20.

 

 

Επίσης οταν κάνεις από το 1 import τα saves τι αλλάζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρτες, guides κλπ είχαν οι αρχικές premium και collector's edition, δεν έχουν σχέση με τη version 2.0. Αν έχεις την 1η έκδοση απλά κάνει αυτόματα update όταν τρέξεις το παιχνίδι για πρώτη φορά. Γνώμη μου είναι αφού πληρώνεις που πληρώνεις να αγοράσεις την τελευταία.

 

Τα imports δεν αλλάζουν κάτι συγκλονιστικό στο παιχνίδι αλλά πολλοί χαρακτήρες και γεγονότα αποκτούν αναφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...