Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά ναί.

 

Εγώ τώρα απ'ότι καταλαβαίνω βρίσκομαι προς το τέλος του ACT III, οπότε ας κάνω μιά μικρή ακόμα κριτική σε κάποια features του παιχνιδιού.

 

Χαρακτηριστικό που πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξουν είναι η ιστορία με τα mutagens. Εφόσον φτιάξαν αδύναμα, μέτρια και δυνατά mutagens, έπρεπε να κάνουν τα slots τουλάχιστον overwritable από ίδιο mutagen μεγαλύτερης ισχύος, ώστε να έχεις την αίσθηση της εξέλιξης. Με το να κλειδώνει το slot από το mutagen που έβαλες, πολύ απλά δέν χρησιμοποιείς κανένα αδύναμο και μέτριο και περιμένεις πότε θα βρείς τα δυνατά, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η ομαλή εξέλιξη του χαρακτήρα σου.

 

Δεύτερο χαρακτηριστικό που με ξύνησε ήταν η δυνατότητα που σου δίνεται να κάνεις reset τα skillpoints και να τα καθορίσεις από την αρχή. Το να βάζεις αυτή τη δυνατότητα προς το τέλος του παιχνιδιού είναι λίγο δώρο-άδωρο και χρήσιμο ίσως μόνο αν το βάλαν ως τελευταία λύση για κάποιον που δεν του άρεσε το build που έφτιαξε. Και το λέω διότι δεν έχεις το gameplay χρόνο από δώ και πέρα να δοκιμάσεις το νέο build που θα φτιάξεις.

 

Προτιμότερο θα ήταν κάτι σε στύλ Two Worlds II, όπου σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού έχεις τη δυνατότητα (με μεγάλο κόστος βέβαια) να κάνεις reset όσα levels θές και να φτιάξεις διαφορετικά το χαρακτήρα σου.

 

Αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις το τερμάτισα.

 

Για μένα το παιχνίδι είναι Game of the Year μέχρι στιγμής. Απλά κορυφαίο.

 

Το τέλος δεν μου φάνηκε βεβιασμένο όπως φάνηκε σε άλλα παιδιά. Αντίθετα βλέπω ότι τα κομμάτια που δεν ολοκληρώθηκαν θα αποτελέσουν το υλικό για τα επόμενα expansions ή sequels. Όπως το τέλος του Witcher 1 που ήταν το υλικό για το 2.

 

Τώρα από άποψη ιστορίας, τί να πώ, το παιχνίδι βάζει τα γυαλιά ακόμα και στα καλύτερα παιχνίδια της Bioware (Mass Effect 2 etc).

 

Από μένα ένα τεράστιο μπράβο για το παιχνίδι που φτιάξανε.

 

Αναμένουμε τώρα το 1.3 patch και βούρ για δεύτερο playthrough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα από άποψη ιστορίας, τί να πώ, το παιχνίδι βάζει τα γυαλιά ακόμα και στα καλύτερα παιχνίδια της Bioware (Mass Effect 2 etc).

 

Διαφωνω, αλλα γουστα ειναι αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο χαιρομαι οταν developers αναγνωριζουν αυτα τα λαθη. Εχω σπασει τα δαχτυλα μου σπαμαροντας κινησεις και skills για να σιγουρευτω οτι το skill θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που χάνεις είναι η συναισθηματική σύνδεση με τους πρωταγωνιστές της ιστορίας, ενώ πολλά πραγματάκια που στο 1ο φαίνονται ως ανολοκλήρωτα σεναριακά κενά, αποτελούν σημαντικά στοιχεία του 2ου παιχνιδιού.

 

Αν ξεκινήσεις κατευθείαν το 2ο, μπορεί να έχεις λίγο πρόβλημα στο να καταλάβεις την όλη εικόνα του κεντρικού ήρωα αλλα και του κόσμου στον οποίο βρίσκεται, μιάς και όπως είπα πολλές λεπτομέρειες μεταφέρονται από το πρώτο παιχνίδι στο 2ο, όπου και εξελίσσονται.

 

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να παίξεις πρώτα το 1ο, το οποίο είναι κορυφαίο παιχνίδι. Έτσι θα απολαύσεις περισσότερο το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το τερμάτισα στο νόρμαλ με την πλευρά του Roche, αρκετά εύκολα μπορώ να πω. Σκότωσα τον Letho, έσωσα την Sile και σκότωσα τον δράκο. Θα έχω 2ο playthrough σύντομα στο hard.

Έχω κάποιες παρατηρήσεις να κάνω. Καταρχάς το 3ο κεφάλαιο μου φάνηκε πολύ μικρό και φτιαγμένο βιαστικά, σαν να έκανα αγγαρεία. Πολύ λίγα side quests, πολύ μικρό σαν μέρος το Loc Muinne και γενικά ήταν πρόχειρη δουλειά..Επίσης δεν μ άρεσε το skill tree, θα ήθελα να υπήρχε δυνατότητα να μπορεις να ανεβάσεις αρκετά 2 skill trees και όχι ένα. Εγώ διάλεξα swordsmanship, το φούλαρα αλλά θα ήθελα να είχα και καμια 10ρια skill points ακόμα για alchemy πχ..

Κατά τα άλλα, εύκολα game of the year.. Πολύ καλό σενάριο, εθιστικές μάχες και πολύ καλή ατμόσφαιρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tmark, τα experience points που παίρνεις είναι αναλόγως της δυσκολίας που διάλεξες στο παιχνίδι.

 

Στο Hard θα παίρνεις πολλούς περισσότερους πόντους και θα έχεις περισσότερα skill points για ανάπτυξη του χαρακτήρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις ποτε θα βγει το patch 1.3 γιατι δεν το εχω ξεκινησει ακομα το παιχνιδι....Αλλα αν ειναι να βγει σε κανα μηνα να μην περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν νέα αποστολή μαζί με το 1.3 patch του Witcher 2.

 

To νέο patch αναμένεται στις επόμενες μέρες και θα περιλαμβάνει μιά νέα αποστολή στο 2ο κεφάλαιο.

 

Επίσης θα προστεθεί η δυνατότητα αποθήκευσης των αντικειμένων σας στα διάφορα πανδοχεία, όπως γινόταν και στο Witcher 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα γινει κατι μαζικο στο μελλον για το 3, δε νομιζω τοσο προσεγμενη δουλεια και ορεξη που υπαρχει να παει στραφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...