Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει. :P

Δεν έχουν αναφέρει τπτ ακόμα..

Among other fixes the patch 1.3 will add support for 4:3 resolutions.

 

Αυτό έχουν αναφέρει.....Εγώ που έχω 16:10 θα πρέπει να περιμένω και το Patch 1.4

 

pff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχουν αναφέρει.....Εγώ που έχω 16:10 θα πρέπει να περιμένω και το Patch 1.4

 

pff

 

Εννοούσα για το πότε θα βγει, αν θα είναι αυτή την Βδομάδα την επόμενη η δεν ξέρω κ γω πότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μεχρι να το αγορασω original το παιχνιδι το περασα χτες απο τον θειο. Χαμπαρι δεν πηρα πως περασαν 3 ωρες. Πραγματικα χαθηκα που λεμε μεχρι να παιξω τις ιστοριες του prologue. Πολλα υποσχομενο μεχρι τωρα αν και εχω λιγα παραπονα τα οποια εχουν να κανουν με θεματα σχεδιασμου και εξηγω.

 

- το παιχνιδι εχει ενα χαρακτηριστικο input lag στις εντολες που δινεις στον gerald, ειτε σε κινηση ειτε σε μαχη το οποιο κανει τη διαφορα μεταξυ ζωης και θανατου ειδικα σε εμενα που το παιζω στο hard. Με αυτον τον τροπο αναγκαζομαι να σπαμαρω τα πληκτρα μεχρι να εκτελεστει αυτο που θελω (πχ Aard μετα απο dodge).

- δεν μπορεις να κανεις τιποτα οταν εισαι in-combat, δεν μπορεις να ανοιξεις πορτες, σεντουκια, loot κτλ και ειδα οτι καποιες φορες μπαινεις in combat ακομα και οταν υπαρχουν εχθροι που δεν μπορεις να φτασεις καν για να σφαξεις.

- το targeting system ειναι οτι να ναι, εχω εχθρο μπροστα μου και αυτο αποφασιζει να κανει target καποιον αλλο και δεν εχω βρει lock-on τουλαχιστον και εχω χασει ουκ ολιγες φορες εξ αιτιας του που ενω εχθρος ετρωγε stun αντι για one hit kill πηγαινε και χτυπουσε τον ακριβως απο διπλα ή πισω του. GRRRRR!

 

Ελπιζω τα παραπανω να φτιαχτουν με καποιο patch γιατι προβλεπω πολυ μισος και ασελγια πανω στο keyboard μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το #2 ήταν και στο πρώτο Witcher, δεν μπορούσες να κάνεις use κάτι αν είσουν σε μάχη. (αν θυμάμαι καλά)

Προφανώς για να μην κάνεις click για επίθεση και ανοίξεις loot window. :P

 

Lock κάνει με ένα κουμπί αλλά δεν θυμάμαι ποιο, εγώ το άφηνα στο free πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο loot δεν μπορουσες να κανεις, σε πορτες εμπαινες κανονικα. Επισης στο πρωτο αν εβαζες το σπαθι στη θηκη του αμεσως εβγαινες απο combat και δεν εμαπινες αυτοματα σε combat. Για το lock on πρεπει να το ψαξω οπως και το switch target γιατι ετσι δουλεια δεν γινεται, στο hard οι εχθροι ειναι τσογλανια του κερατα και σφαζουν καλα.

 

Κάνε bind το lock target και θα βρεις την υγεία σου!

 

Το εχω αλλα δεν εχει switch target και κανει τη δουλεια εξισου δυσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν έκανα lock γιατί ο Geralt κάνει αυτομάτως την κίνηση να πάει στον εχθρό και επίσης η μάχη είναι έτσι στημένη ώστε να κανεις hit and run η ένα hit στον καθένα ώστε να τους κόβεις και την επίθεση...άλλωστε άμα δείτε και στο βιντεάκι που έκανα σε καμια φάση δεν έκανα lock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι προς το τέλος του ACT II, έχοντας τον Gerald μόνο με Alchemy.

 

Δεν έχω βάλει το παραμικρό πόντο σε άλλα skills.

 

Πρώτα από όλα συστήνω ανεπιφύλακτα να παίξετε το παιχνίδι με gamepad. Έχεις πάρα πολύ ανώτερο έλεγχο απ'ότι με keyboard/mouse, αν και υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το remapping των κουμπιών. Αν τα αφήσεις default είσαι ΟΚ. Με το lag που αναφέρθηκε, το παρατηρώ στις μαγείες και τις βόμβες, όχι στο σπαθί.

 

Μερικά σχόλια για το παιχνίδι:

 

-Όπως είπα και πρίν, το παιχνίδι το βρίσκω τρομερά εύκολο στο νόρμαλ, ακόμα και με το Better Combat mod. Ειδικά αν επενδύσεις στο Alchemy, με τις βόμβες σπέρνεις τον απόλυτο όλεθρο, ενώ με τα buff των φίλτρων και τα λάδια για τα σπαθιά, ακόμα και οι πιό δύσκολοι κακοί αποτελούν παιχνιδάκι. Όλα αυτά βέβαια νοουμένου ότι στις μάχες δεν κάθεστε ακίνητοι περιμένοντας μόνο με το σπαθί να τους φάτε όλους. Θέλει να κινείστε συνεχώς.

 

- Σχεδόν όλα τα σπαθιά και πανοπλίες τα βρήκα τελείως αδιάφορα, ενώ όλα αυτά τα στατιστικά με τα νούμερα σε καμία περίπτωση δεν είδα να επηρεάζουν το gameplay μου προς το καλύτερο/χειρότερο. Ασχολήθηκα εκτενώς με το crafting και ομολογώ ότι οι πανοπλίες και σπαθιά που φτιάχνεις μόνος σου είναι ανώτερα από το 99.9% αυτών που θα βρείς εκεί έξω. Κρίμα, γιατί έχει κάτι κρυμμένα σημεία στο παιχνίδι, όπου βρίσκεις υποτίθεται γαμάτα όπλα, αλλά δεν πιάνουν μία μπροστά σε αυτά που έφτιαξες μόνος σου...

 

- Ένα bug έχω και αυτό είναι απίστευτα εκνευριστικό. Στο Alchemy skill tree, στο τέλος αποκτάς το Berserker mode. Όταν το ενεργοποιείς, ο Gerald σπέρνει, ενώ η οθόνη πάλεται στο ρυθμό της καρδιάς του, θολώνοντας και ξεθολώνοντας. Ε, μετά από λίγα δευτερόλεπτα, το mode χάνεται, αλλά όχι το εφφέ με τη θολούρα, το οποίο και θα μείνει μέχρι να κάνεις save και μετά load. Δυστυχώς είναι τόσο σπαστικό, που δεν χρησιμοποιώ το mode αυτό.

 

- Πάρα πολύ ωραία ιστορία και πλούσια, το παιχνίδι το απολαμβάνω ιδιαίτερα και περιμένω πώς και πώς το επόμενο update 1.3, ώστε στο δεύτερο playthrough να το απολαύσω ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό σχόλιο για το παιχνίδι:

 

Το παιχνίδι είναι τρομερά άδικο στα pure Alchemy builds.

 

Δέν γίνεται φίλε μου να σου επιτρέπει χαρακτήρα με φούλ αλχημείες, ο οποίος χαρακτήρας βασίζεται αποκλειστικά στο να πίνει φίλτρα πρίν τις μάχες, και μετά να σου πετάει scripted γεγονότα με boss fights όπου από τη μιά δεν σου επιτρέπει να πίνεις φίλτρα, ενώ από την άλλη οποιοδήποτε φίλτρο είχες πιεί απο τα πρίν σου το μηδενίζει στην boss fight.

 

Απλά απαράδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό σχόλιο για το παιχνίδι:

 

Το παιχνίδι είναι τρομερά άδικο στα pure Alchemy builds.

 

Δέν γίνεται φίλε μου να σου επιτρέπει χαρακτήρα με φούλ αλχημείες, ο οποίος χαρακτήρας βασίζεται αποκλειστικά στο να πίνει φίλτρα πρίν τις μάχες, και μετά να σου πετάει scripted γεγονότα με boss fights όπου από τη μιά δεν σου επιτρέπει να πίνεις φίλτρα, ενώ από την άλλη οποιοδήποτε φίλτρο είχες πιεί απο τα πρίν σου το μηδενίζει στην boss fight.

 

Απλά απαράδεκτο!

 

Αναφέρεσαι

στη μάχη με το draug?

γτ μόνο εκεί το έχω δει αυτό π λές κ τώρα τελειώνω το ch3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Εκεί ήταν το πρόβλημα.

 

Εντάξει, δεν καταστράφηκε το σύμπαν, απλά εκνευρίστηκα απίστευτα πολύ, διότι ενώ πάντα είμαι buff-αρισμένος με φίλτρα, ξαφνικά βρέθηκα "γυμνός" σε boss fight. Σε Swordmanship, magic και training δεν έχω βάλει ούτε ένα πόντο.

 

Χάσαμε καμιά 10-αριά φορές, αλλά τον έβγαλα και ησύχασα.

 

Πάντως χαίρομαι πάρα πολύ που όπως λές δεν παρουσιάζεται το θέμα αυτό κάπου αλλού, διότι είναι μεγάλη αδικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...