Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Άμα το βρίσκετε δύσκολο γιατί τότε απλά δεν παίζεται στο easy?

--------------------------------------------------------------------

 

τελειωσε κανεις το "The Nekker Contract" αν ναι πως k που βρίσκονται οι τρύπες?!?

 

 

We play on Normal or nothing. :P

 

 

Έξω από το Flotsam, ανατολικά ακριβώς είναι ένα χωρίο, στο γύρω δάσος είναι οι τρύπες για τα Nekkers και τα cocoons για τα άλλα που ξέχασα πως τα λένε. Οι τρύπες θέλουν την grapeshot βόμβα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

activeX, το παιχνίδι είναι PC exclusive.

 

Δεν υπάρχει παράλληλη κυκλοφορία για κονσόλες, πέραν από μιά υπόσχεση ότι αν τα πράγματα πάνε καλά, θα κάνουν τη προσπάθεια να το βγάλουν για κονσόλες. Τα ίδια είχαν πεί και για το Witcher 1, το οποίο ποτέ δεν πήγε στις κονσόλες.

 

Ο χειρισμός στην μάχη δέν άλλαξε για τις κονσόλες λοιπόν, αλλά επειδή αυτό το τρόπο μάχης ήθελαν εξ αρχής και στο Witcher 1 και δεν μπορούσαν να το κάνουν λόγω περιορισμών της engine του παιχνιδιού.

 

Τώρα που η μηχανή είναι δικιάς τους παραγωγής, έκαναν τη μάχη όπως την ήθελαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια καινουργιος ειμαι δω!εγω δυστυχως ακομα δεν τοχω παρει γιατι το μαγαζι που παιρνω τα videogames δεν το χει φερει,αλα απ οτι διαβασα σε πολα φορουμ το παιχνιδι ειναι πολυ βαρυελπιζω να το χω την πεμπτη! παιδια ξερετε αν θα μπορω να το παιξω με intel core i3 inside 2.27ghz 4gb ram kai ati radeon mobility hd 5470 512 mb στα high settings?

 

Η κάρτα γραφικών σου είναι για low καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια καινουργιος ειμαι δω!εγω δυστυχως ακομα δεν τοχω παρει γιατι το μαγαζι που παιρνω τα videogames δεν το χει φερει,αλα απ οτι διαβασα σε πολα φορουμ το παιχνιδι ειναι πολυ βαρυελπιζω να το χω την πεμπτη! παιδια ξερετε αν θα μπορω να το παιξω με intel core i3 inside 2.27ghz 4gb ram kai ati radeon mobility hd 5470 512 mb στα high settings?

 

Όχι, δεν μπορεί αυτός ο υπολογιστής να παίξει το Witcher 2, πόσο μάλλον σε High settings.

 

Η 5470 είναι πολύ κάτω από τα minimum requirements.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε στα medium settings υπαρχει περιπτωση να το παιξω?παντως καποιος απο την cd projekt ειχε πει οτι θα παιζει και σε pc 2 χρονων και το δικο μου ειναι του 2010!

φιλε panther_512 εψαξα και βρηκα στο forum neogaf believe τα minimum requirements του witcher2 και στην ati εχει την hd 3850 και στα recommended την hd 480 πως γινεται να μην μπορω να το παιξω μια ανωτερη καρτα γραφικων?απλα ρωταω?λογικα πρεπει να ειναι οι επισημες απαιτησεις του παχνιδιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

activeX, το παιχνίδι είναι PC exclusive.

 

Δεν υπάρχει παράλληλη κυκλοφορία για κονσόλες, πέραν από μιά υπόσχεση ότι αν τα πράγματα πάνε καλά, θα κάνουν τη προσπάθεια να το βγάλουν για κονσόλες. Τα ίδια είχαν πεί και για το Witcher 1, το οποίο ποτέ δεν πήγε στις κονσόλες.

 

Ο χειρισμός στην μάχη δέν άλλαξε για τις κονσόλες λοιπόν, αλλά επειδή αυτό το τρόπο μάχης ήθελαν εξ αρχής και στο Witcher 1 και δεν μπορούσαν να το κάνουν λόγω περιορισμών της engine του παιχνιδιού.

 

Τώρα που η μηχανή είναι δικιάς τους παραγωγής, έκαναν τη μάχη όπως την ήθελαν.

 

Πιθανό να είναι και αυτό, αν και η "εμμονή" στο gamepad δε μου το βγάζει από το μυαλό ότι ήθελαν να το προωθήσουν και σε κονσόλες,

οπότε το σχεδίασαν έτσι εξ αρχής. Καλά το πρώτο ήθελε πολύ μόντα για να βγει playable σε κονσόλα. Ίδωμεν!

 

ουτε στα medium settings υπαρχει περιπτωση να το παιξω?παντως καποιος απο την cd projekt ειχε πει οτι θα παιζει και σε pc 2 χρονων και το δικο μου ειναι του 2010!

φιλε panther_512 εψαξα και βρηκα στο forum neogaf believe τα minimum requirements του witcher2 και στην ati εχει την hd 3850 και στα recommended την hd 480 πως γινεται να μην μπορω να το παιξω μια ανωτερη καρτα γραφικων?απλα ρωταω?λογικα πρεπει να ειναι οι επισημες απαιτησεις του παχνιδιου!

 

Αμφιβάλω αν η κάρτα σου τα καταφέρνει καλύτερα από μια 3850 :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ ξαναλέω ότι στο πρώτο, το group style (που θα ήταν το 70% των μαχών με αυτό γιατί σου ερχόταν μπούγιο) απτέλειωνε τα πάντα, είχε τρελό range και ανάλογα τους αντιπάλους ανέβαζε και δύναμη.

 

Μου αρέσει τώρα που είναι πιο δύσκολο και πρέπει να προσέχεις περισσότερο (αν και 3 χτυπήματα από drowner να σε τρώνε σχεδόν for fun λόγω του +% damage από πίσω) μερικές φορές μου κάθονται λίγο κάπως. :P

 

Πάντως σε μονό αντίπαλο που δεν ξέρει να κάνει block, πιάνει το click-mashing και τότε βλέπεις τις παρόμοιες κινήσεις με του πρώτου που ο Geralt στριφογυρνάει και πετσοκόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε στα medium settings υπαρχει περιπτωση να το παιξω?παντως καποιος απο την cd projekt ειχε πει οτι θα παιζει και σε pc 2 χρονων και το δικο μου ειναι του 2010!

φιλε panther_512 εψαξα και βρηκα στο forum neogaf believe τα minimum requirements του witcher2 και στην ati εχει την hd 3850 και στα recommended την hd 480 πως γινεται να μην μπορω να το παιξω μια ανωτερη καρτα γραφικων?απλα ρωταω?λογικα πρεπει να ειναι οι επισημες απαιτησεις του παχνιδιου!

 

H 3850 είναι δυνατότερη κάρτα από την 5470, όπως και η 8800 που αναγράφονται στις μίνιμουμ απαιτήσεις.

 

Eπειδή η 5470 είναι πιό πρόσφατη αυτό δεν σημαίνει και πολλά. Δεν πιστεύω να σου παίζει ούτε καν σε Low.

 

Εγώ ξαναλέω ότι στο πρώτο, το group style (που θα ήταν το 70% των μαχών με αυτό γιατί σου ερχόταν μπούγιο) απτέλειωνε τα πάντα, είχε τρελό range και ανάλογα τους αντιπάλους ανέβαζε και δύναμη.

 

Μου αρέσει τώρα που είναι πιο δύσκολο και πρέπει να προσέχεις περισσότερο (αν και 3 χτυπήματα από drowner να σε τρώνε σχεδόν for fun λόγω του +% damage από πίσω) μερικές φορές μου κάθονται λίγο κάπως. :P

 

Πάντως σε μονό αντίπαλο που δεν ξέρει να κάνει block, πιάνει το click-mashing και τότε βλέπεις τις παρόμοιες κινήσεις με του πρώτου που ο Geralt στριφογυρνάει και πετσοκόβει.

 

Ακριβώς. Το πρόβλημα του Witcher 1 είναι η ευκολία του, ακόμα και στο Hard, που καθιστά σχεδόν ανούσιες τις μαγείες και το alchemy. Με το Group style max-αρισμένο σχεδόν σε όλες τις φάσεις δεν χρειαζόσουν και πολλά άλλα.

 

Αυτό είναι και το πρώτο feedback που έχουμε από τον reviewer στο IGN. Οι μάχες στο Witcher 2 σε αναγκάζουν να χρησιμοποιείς όλα τα εφόδια που σου δίνει το παιχνίδι και να μή βασίζεσαι μόνο στο σπαθί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου πει κάποιος τι ακριβός παίζει με το adrenaline, 1-2 φορές που το πάτησα απλά βόγκηξε και τίποτε άλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα..

 

Από τις 6:00 χθες το απόγευμα που παρέλαβα το πακέτο, μόλις πριν 10 λεπτά κατέληξα στα κατάλληλα settings και είπα να μοιραστώ την εμπειρία :)

 

Για αρχή τα specs μου: -CPU: Intel Core 2 Duo, 3,16

-M/B: Asus P5q Pro (long live :P )

-RAM: 2x2 GB DDR-2 της Kingston

-GPU: NVidia GTX580 σε MSI

-OS : Windows 7 64-bit

 

Δοκιμές έκανα σε ανάλυση 1440x990 και 1920x1200 σε δύο monitor..

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν..

Ξεκινάω το παιχνίδι με Ultra Settings στη 1440 και με ενα μικρό μόνο σφήξιμο στο στομάχι γιατί περίμενα να πάει και αέρα (χαμπάρι δεν είχα πάρει για το σάλο περί ubersampling) παίζω ικανοποιητικότατα (κοντά στα 30) μέχρι την πρώτη πόλη του Chapter 1.. Εκεί υπάρχει ένα town square το οποίο συνιστώ για benchmarking καθώς έχει πολύ κόσμο, είναι καμμιά ώρα από την αρχή οπότε σχετικά κοντά, ενώ ο χώρος είναι ενδεικτικά ανοιχτός. Εκεί λοιπόν άρχισε ο χαβαλές με τα frames να κάνουν βουτιά κάθε φορά που γύριζα την κάμερα απότομα..

 

Sorry για το μπλα μπλα αλλά κάπως έτσι άρχισα κι εγώ το tweaking με τα settings και έπειτα από πολύ πονοκέφαλο και λίγη σκέψη τη βρήκα την άκρη :rolleyes:

 

Με τα settings στο low πάλι είχα frame sinking στο ίδιο σημείο με την ίδια κίνηση οπότε μου ήρθε στο μυαλό κάτι που λέμε πολύ στη δουλειά μου (digital design btw).. Οι εφαρμογές εικόνας είναι είτε εντάσεως CPU είτε GPU..

Απάντηση στα όσα ειπώθηκαν περί optimιsation, το game είναι optimised αλλά έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις σε GPU από όσο λεει και πολύ μικρότερες σε CPU..

 

Βάζω ξανά τα settings στο ultra, κατεβάζω shadows στο medium (και low να βάλετε οι διαφορές είναι αστείες), και βάζω στο καταραμένο το Texture Memory Size: Very large..

 

To facepalm της ιστορίας είναι ότι το hint γι'αυτό το setting υπάρχει στο readme. Το δε fps που θα δείτε, με το διαβόητο Ubersmapling στο ON παρακαλώ, το αφήνω για έκπληξη :)

 

Στο monitor της δουλειάς στην ανάλυση που απασχολεί τους περισσότερους από εσάς (1920) τα πράγματα ήταν και πάλι κάλα, απλά εκεί ίσως πρέπει να σβήσετε και κανά motion blur..

Αν πάλι έχετε δυνατό CPU το texture memory size είναι μάλλον αρκετό, άσχετα από την ανάλυση σας..

 

Προσοχή μόνο σε δύο σημεία: -Μην έχετε εφαρμογές ανοιχτές στο background καθώς με το εν λόγω setting δεσμεύετε ΟΛΗ τη video ram σας στο game οπότε, είτε το game την ζητά είτε όχι, με την παραμικρή αίτηση άλλου προγράμματος στη VRam, 7 στις 10 φορές το game θα κρασάρει..

-Και απλά δεν θα βγει καλά σε GPU με λιγότερο απο 1,5 Giga ram εκτός, φυσικά, όπως είπα, αν έχετε δυνατό CPU..

 

Αυτά από μένα, sorry και πάλι για το text block, ελπίζω να βοήθησα, καλό gaming και..

 

Κάτω τα χέρια από τη Shani :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε activex δηλαδη η καρτα γραφκων που εχω(hd5470) ειναι ποιο παλια απ την 3850?σε ρωταω γιατι δεν το βρισκω λογικο να ειναι ετσι?αφου λογικα οσο ανεβαινουν οιιαριθμοι τοσο ποιο καλες θα ειναι οι καρτες εννοω δηλαδη οτι μια ati radeon hd 680 θα πρεπει να ειναι καλυτερη απο μια hd 450 πχ εστι δεν παει?διορθωσε με αν κανω λαθος?φιλικα TZOR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε activex δηλαδη η καρτα γραφκων που εχω(hd5470) ειναι ποιο παλια απ την 3850?σε ρωταω γιατι δεν το βρισκω λογικο να ειναι ετσι?αφου λογικα οσο ανεβαινουν οιιαριθμοι τοσο ποιο καλες θα ειναι οι καρτες εννοω δηλαδη οτι μια ati radeon hd 680 θα πρεπει να ειναι καλυτερη απο μια hd 450 πχ εστι δεν παει?διορθωσε με αν κανω λαθος?φιλικα TZOR

Η δικιά σου είναι mobile κάρτα γραφικών ενώ η 3850 δεν είναι. Αυτό τα λέει όλα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ΤZOR, να σου το πώ λίγο απλά να το καταλάβεις.

 

Μία Ferrari του 1970 δεν είναι πιό γρήγορη από ένα Nissan Micra του 2011?

 

H 3850 και η 8800 που γράφονται στις μίνιμουμ απαιτήσεις, είναι οι Ferrari του 2007-2008.

 

Η δικιά σου κάρτα ούτε Micra δεν είναι. Πιό πολύ προς μοτοποδήλατο κάνει.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ας μου πει κάποιος τι ακριβός παίζει με το adrenaline, 1-2 φορές που το πάτησα απλά βόγκηξε και τίποτε άλλο :P

 

Edit (από το manual):

Adrenaline accumulates when you learn the Combat acumen, Mutant or Magical

sense skill. The adrenaline bar will then appear beneath the vigor bar. When it is full, you will be able to use a special ability – a group finisher move, berserk or the Heliotrope Sign.

 

The X key is used to activate the ability.

 

The group finisher move – available after you learn the Combat acumen skill.

It is a series of impressive blows, which allow you to kill up to three enemies at once.

 

Berserk – available after you learn the Mutant skill. Once berserk is activated, Geralt will deal supernatural amounts of damage for a short time.

 

The Heliotrope Sign – available after you learn the Magical sense skill. This Sign warps space and time. It is a barrier that makes your enemies move slower than usual, allowing you to gain incredible advantage, especially when facing multiple opponents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...