Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, 2 φορές.

 

Και πριν ρωτήσεις,είχα τη ρυθμιση "mouse" ή καπως ετσι,πάει και καιρός.Εξού και τα νεύρα μου με τον τωρινό χειρισμό...Κι οχι τπτ αλλο,αν αλλαζε στα βελάκια θα άντεχα,μιας ειμαι αριστερόχειρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε εσύ είχες ξενερώσει από το install ακόμα. Τα πήρες με το κωδικό αν δεν κάνω λάθος.

 

Δεν είναι και ότι καλύτερο να ξεκινάς παιχνίδι με νεύρα.

 

Πιές κάνα ουισκάκι, ρίξε κάνα ύπνο και αύριο το ξαναβλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, 2 φορές.

 

Και πριν ρωτήσεις,είχα τη ρυθμιση "mouse" ή καπως ετσι,πάει και καιρός.Εξού και τα νεύρα μου με τον τωρινό χειρισμό...Κι οχι τπτ αλλο,αν αλλαζε στα βελάκια θα άντεχα,μιας ειμαι αριστερόχειρας...

 

Κι εγώ μαζί σου.

Βλέποντας τα videos που έβγαιναν κατά καιρό στο internet, ξενέρωσα πάρα πολύ που δεν έχει την πανοραμική κάμερα και τη δυνατότητα να διαλέξεις ανάμεσα σε ποντίκι ή πληκτρολόγιο που είχε το Witcher1 (κι εγώ με το ποντίκι έπαιζα).

Άσε που είχα κατα-ευχαριστηθεί το σύστημα μάχης με το φλεγόμενο σπαθί.

 

Δεν ξέρω αν θα την παλέψω με τον χειρισμό του Witcher2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για την αλλαγή των πλήκτρων χειρισμού ίσως βοηθήσει αυτό το thread από GOG (δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα το παιχνίδι για να το δοκιμάσω ο ίδιος):

http://www.gog.com/en/forum/the_witcher_2/keyboard_remapping_issues/page1

 

Εκεί αναφέρεται και ότι σκοπεύουν σύντομα (επόμενες μέρες) να βγάλουν hotfix με διόρθωση.

 

Επίσης υπάρχει αυτό το topic στην επίσημη σελίδα, για αναφορά προβλημάτων:

http://www.en.thewitcher.com/community/entry/12/

 

Και το επίσημο faq για διάφορα γνωστά θέματα:

http://www.en.thewitcher.com/support/faq/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το support στο forum του Witcher ποστάραν κάποιες πρώτες λύσεις για ορισμένα ζητήματα.

 

http://www.gog.com/en/forum/the_witcher_2/common_issues_and_possible_solutions_read_before_posting

 

We're going to post any solutions that worked for somebody here in hope that they prove useful for other users. We'll be updating this topic whenever a new working solution is found, but please bear with us if there is a slight delay, at the moment there are 3-4 topics on average being created every minute.

 

If you encountered a problem and found a solution for it please let me know in PM.

 

GRAPHICS

 

* Problems with performance on ATI graphics cards

 

- Switch to window mode

- Disable Anti-Aliasing, Anisotropic Filtering and adaptive Anti-Aliasing in Catalyst Control Center

 

*Problems with performance on NVIDIA graphics cards

 

- Reinstall drivers WITHOUT 3D Vision

- Try installing the new beta 275.27 driver

 

 

 

SOUND

 

* No sound

 

- Switch to 5.1 or stereo mode

- Disable all sound devices except for your headphones / speakers

 

 

 

INSTALLATION

 

*"Access Denied" error while running the installer manually despite having UAC off and running as admin OR lack of response when trying to install the game from downloader

 

- Run the installer in compatibility mode with windows XP

 

*Internal error at *chinese characters* C:/Users/[username]/AppData/Local/Temp/pat5b0A.tmp, line 76069016 or similar OR Installer does not install launcher.exe

 

- Install the game outside Program Files directory

 

 

 

DLC

 

* Launcher keeps redownloading DLCs

 

- Close launcher and run patcher.exe from game directory. That should reset launcher settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 1ον. Αυτο με το δράκο μου σπασε τα νεύρα.Το παιξα 3 φορες και το παρατησα.

2ον, τι διαολο χειρισμός ειναι αυτος; έλεος...Λες και παιζω κανα action.Ασε που δεν αλλάζει στα βελάκια και ειμαι ετοιμος να το απεγκαταστησω.

3ον, σε 1680Χ1050 σε ultra απλως Epic Fail.

 

Πραγματικά έχω ξενερώσει πολύ στα 15 λεπτα που ασχολήθηκα. :(

ΠΕρισσοτερα αυριο με καθαρότερο μυαλό.

1ον δεν μπορεις να φανταστεις ποσες φορες πεθανα απλα δεν μπορεις.χρειαστηκε να σταματησω το παιχνδι για να μην σπασω το πληκτρολογιο αλλα ολα τωρα ειναι μια μακρινη αναμνηση :P

2ον θελει λιγο να το συνηθισεις παντως πιστευω οτι ο χειρισμος του πρωτου ηταν αρκετα καλυτερος.

3ον δεν εχω κατι να πω επι αυτου..

 

αυτο τα random crashes τι ρολο βαρανε?ειναι εντελως ακυρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μαζί σου.

Βλέποντας τα videos που έβγαιναν κατά καιρό στο internet, ξενέρωσα πάρα πολύ που δεν έχει την πανοραμική κάμερα και τη δυνατότητα να διαλέξεις ανάμεσα σε ποντίκι ή πληκτρολόγιο που είχε το Witcher1 (κι εγώ με το ποντίκι έπαιζα).

Άσε που είχα κατα-ευχαριστηθεί το σύστημα μάχης με το φλεγόμενο σπαθί.

 

Δεν ξέρω αν θα την παλέψω με τον χειρισμό του Witcher2.

 

Nαι ρε μάνο,δηλαδή δεν είμαι ο μόνος "περίεργος"...Ανάμεσα σε ολα αυτά να φανταστείς,ξέχασα να αναφέρω την πανοραμική.Που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ μείον.

 

Ρε εσύ είχες ξενερώσει από το install ακόμα. Τα πήρες με το κωδικό αν δεν κάνω λάθος.

Δεν είναι και ότι καλύτερο να ξεκινάς παιχνίδι με νεύρα.

Πιές κάνα ουισκάκι, ρίξε κάνα ύπνο και αύριο το ξαναβλέπεις.

 

Δεν έχεις άδικο,αλλα,βρήκα πόσα σφάλματα κατ'εμέ πάντα σε χρόνο dt. Ισως να μαι υπερβολικός επειδή είχα τρελή καψα και το περίμενα πως και πως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδατε την αναφορα π κάνει στο Assasins creed?,

στο πρόλογο-assault πίσω απο την ballista π χρησιμοποιείς για να φας τους archers! :D

 

 

edit:Κ κάτι ακομα ,στο ultra εξαφανίζονται τοσο γρήγορα τα πτώματα? γτ στο high π είμαι χάνονται ακαριαία κ όσο ναναι είναι λίγο ξενέρα :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τα random crashes τι ρολο βαρανε?ειναι εντελως ακυρα..

 

Σε τί ακριβώς crashes αναφέρεσαι;

Είσαι με κανονική έκδοση και το αντιμετωπίζουν αρκετοί παίκτες, οπότε αργά ή γρήγορα θα βγει κάποιο patch που να το διορθώνει ή μπορεί να αφορά το κρακεράκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην μπορώντας να περιμένω, έψησα τον θείο μέχρι να μου έρθει η παραγγελία του Amazon (και να δω το patch και την pre-order swordsman στολή).

 

Anyway, σε μένα βρήκε κατευθείαν τα 2 saves που είχα κρατήσει συγκεκριμένα (Ice Plains και το άλλο πριν δεις το amulet και τερματίσει το game). Οπότε περάστηκε η στολή του Raven και το Aerondight. Δεν μου έδωσε το καλό steel sword που είχα όμως (G'valchir).

Μου άρεσαν τα νέα designs τους και ότι ήταν καλά για starters, αλλά για μυθικά όπλα, έφαγαν τρελό nerf, ώστε να χρησιμοποιήσουμε αυτά του νέου παιχνιδιού.

Επίσης μου έκανε εντύπωση που έχουν συγκεκριμένα damage stats τα όπλα τώρα (π.χ. 8-12 και όχι -30% damage όπως παλιά).

 

Η μάχη στην αρχή μου φάνηκε περίεργη όπως το περίμενα, μιας και στο Witcher (normal πάντα), το απλό ήταν να σε περικυκλώσουν όλοι, να βάλεις το group style και να κάνεις τον ανεμοστρόβιλο μέχρι να πεθάνουν. Εδώ είναι πιο δύσκολο να μείνεις ζωντανός και μιας και τα potions πρέπει να τα πίνεις πιο πριν από την μάχη, πρέπει να προσέχεις.

Επίσης να δω μιας και δεν χρειαζόμαστε αλκοόλ για το potion making, πώς θα μπορώ να κάνω τύφλα τον Geralt, δεν το δοκίμασα.

 

Μου άρεσαν πολύ τα νέα finishers, αλλά ακόμα δεν έχω βρει εύκολο τρόπο να τα ξεκινάω, πάλι spam-άρω το Aard και ό,τι κάτσει. :P

 

Τα νέα ζάρια χαίρομαι που τελειώνουν πιο γρήγορα, αν και (δεν ξέρω αν παίζει λόγω έκδοσης θείου ή είναι νέος κανόνας) όταν έφυγαν 2 ζάρια έξω από το εμ... ταβλοτράπεζο, δεν τα μέτρησε μετά και είχα μόνο 3/5.

 

Το νέο brawling αν και φοβόμουν ότι λόγω QTE θα είναι μάπα, έχει ωραία και brutal animations. Ναι, επαναλαμβάνονται κάποιες φορές, αλλά οκ, από το "unlock all brawling moves" και "charge attack" που σε έκαναν master 1,5 κίνησης (αν έπιανε η φορτωμένη στο 1ο Witcher, έχανε ο άλλος τα κέρ@τα του), προτιμώ να βλέπω περισσότερα. :P

 

Ωραίες οι non-verbal επιλογές στα dialogues.

Το Aaxi πως λέγεται θα είναι το νέο jedi mind trick; :P

 

 

Το μπρα ντε φερ είναι περίεργο σαν concept πως δουλεύει, περίμενα button masher, όχι precision, αλλά οκ, easy money anyways.

 

Κρίμα που δεν έχουμε τις κάρτες να τις ξαναβλέπουμε, αλλά τουλάχιστον έχουμε πολύ ωραία γυμνά models. ;)

 

Flashbacks με animation = good. Flashbacks that look like flash movies όμως... ε... όχι τόσο. Καλύτερα ήταν τα ζωγραφιστά του πρώτου για μένα.

 

Γραφικά, animations, κλπ, εμένα τουλάχιστον με εντυπωσίασαν. Βαριά; Ναι. Δεν είναι τέλεια; Τί να κάνουμε. Μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μεγάλη αμερικάνικη εταιρεία που ξέρει από μηχανές γραφικών (βλέπε CryTek) ή που να έχει μια standard (γκουχ Unreal 3 γκουχ) που μπαίνει σε κάθε παιχνίδι. Γουστάρω ότι ρισκάρουν και μου άρεσε το αποτέλεσμα, σε μερικά σημεία ειδικά, μου φάνηκε πολύ ρεαλιστικό το αποτέλεσμα και σε σχέση με το 1, μου αρέσει πολύ που έχουν εκφράσεις τα πρόσωπα. :P

Χαρά επίσης και ο φωτισμός, το depth of field και τα διάφορα εφφεδάκια.

 

Η μουσική πολύ καλή κλασσικά. Ένα track έχει ήδη περαστεί σαν νέος ήχος κλήσης στο κινητό μου. ^_^

Και οι φωνές επίσης είναι πολύ καλές πιστεύω, περισσότερες περίεργες προφορές και ο Dandelion (αλλαγμένος voice actor όπως και στον Zoltan ε; ) ακούγεται επιτέλους τόσο ενθουσιασμένος με όλα όσο φαινόταν στο γράψιμο.

 

Σίγουρα κάτι θα ξεχνάω, αλλά απ' όσα έχω δει, είναι κρίμα που πρέπει να πάω για ύπνο γιατί ήθελα να συνεχίσω.

Οκ, σίγουρα έχει bugs και δεν είναι το τέλειο παιχνίδι, αλλά ποτέ δεν το περίμενα αυτό. Πολωνική εταιρεία παιδιά, που δεν έχει τα άπειρα resources των μεγάλων από πίσω. Και αν ακολουθίσει την δική της παράδοση, θα έχει καλό support.

 

Εγώ με όσα είδα μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. :D

 

ΥΓ.

Και ποιο είναι το πρόβλημα του μακριού μαλλιού; Στο πιάνουν σε λαβή. Και αυτό γίνεται και στο brawling κάποιες φορές, αλλά ο Geralt δεν μασάει στο counter του. :D

 

 

ΥΓ 2. Αν τα έχω γράψει όλα μπερδεμένα, είναι γιατί πάω για bed. Goodnight!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η preordered έκδοση του The Witcher 2 από GOG έκανε εγκατάσταση και launch χωρίς προβλήματα σε μένα (πέρα από το ότι αρχικά από τον downloader του GOG πατώντας install ξεκινούσε το αρχείο .bin με το VLC player :X -οπότε έκανα uninstall το VLC προσωρινά και install το the witcher 2 από το setup_the_witcher_2.exe από τον φάκελο του download).

 

Σε windows 7 x64, amd phenom II x4 955, 6GB μνήμη και με ati 5770, catalyst 11.5 (χωρίς το hotfix), και τις ρυθμίσεις από το "Auto-detect settings" (χωρίς το motion blur) πάει ok ως τώρα, αλλά χωρίς να έχω φτάσει σε μάχη όμως ακόμα (μόλις που πρόλαβα να περιηγηθώ έξω από την τέντα στην αρχή και να μιλήσω με μερικούς τύπους).

Παίζει σε fullscreen mode (κάπου είχα διαβάσει για windowed μόνο για ati) σε όλες τις αναλύσεις που δοκίμασα (από 1900x1080 και κάτω). Το έχω στα 1600x900 για την ώρα.

 

* Από τα DLC, το Troll Trouble έκανε install κανονικά. Τα υπόλοιπα δύο (English subtitles and text, english voice-overs) από ό,τι καταλαβαίνω δεν είναι για την έκδοση από το GOG. Περικλείονται ήδη στην έκδοση του GOG. Αν επιχειρήσετε να τα κατεβάσετε, ο launcher μπαίνει σε loop όπου κατεβάζει συνέχεια το ίδιο αρχείο και θα χρειαστεί να κάνετε edit κάποιες καταχωρήσεις της registry για να το σταματήσετε (το έπαθα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το βρίσκετε δύσκολο γιατί τότε απλά δεν παίζεται στο easy? Όσο για το performance ακόμα και σε medium το game είναι πολύ όμορφο αλλα δηλαδή τι περιμέναμε, εγώ πάντως πεζό με την ίδια κάρτα που έπαιξα το πρώτο k είναι μια χαρά, σίγουρα έχει κάποια bugs αλλα πιο open world δεν έχει. Και το combat είναι ότι πρέπει, λίγο ρεαλισμός από το απλά να κάθεσαι και να clickareis...καλά τα adrenaline effects σπέρνουν πανικό!!! :P

 

 

τελειωσε κανεις το "The Nekker Contract" αν ναι πως k που βρίσκονται οι τρύπες?!?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μεγάλο μου παράπονο είναι που δεν αναβαθμίζει τα βασικά attributes (strength κλπ) όπως γινόταν στο πρώτο.

Γενικά το σύστημα αναβάθμισης μοιάζει υπεραπλουστευμένο και δεν εμβαθύνει όσο θα έπρεπε ή εγώ δε βλέπω κάτι!

Σε αυτό τον τομέα προτιμώ το interface και τη λογική του πρώτου. Ελπίζω κάπως να αλλάξει αυτό στο μέλλον.

 

Κατά τα άλλα...

 

Έχει μικροπροβλήματα αλλά αναμένονται σύντομα και διορθώσεις, η cdprojekt είναι φανερό πως δουλεύει πυρετωδώς και ανταποκρίνεται.

Από τη πρώτη μέρα κυκλοφορίας έβγαλε patch με βελτιώσεις που ζήτησε ο κόσμος ή εντόπισε η ίδια. Δεν αργούν και οι επόμενες λοιπόν...

 

Προσωπικά και εγώ στην αρχή έφαγα ένα κοκομπλόκο μέχρι να συνηθίσω τη μετάβαση από το γνώριμο πρώτο μέρος.

Μέτα το πέρας του προλόγου και με κανένα 8ωρο gameplay έχω να πως αξίζει και παρά αξίζει την αγορά.

 

Οι μάχες με δεδομένη την παράλληλη κυκλοφορία και για κονσόλες, έχουν ένα καλό balance σε σχέση με άλλους τίτλους που καταστράφηκαν τελείως...

Δε θα εκπλαγώ αν δω σύντομα γνώριμη προσθήκη να επιστρέφει από τα παλιά και σε αυτό τον τομέα. Αν τις συνηθίσεις πάντως είναι κάτι πάνω από ευχάριστες.

Μη ξεχνάμε και τη γκρίνια που έπεσε στο 1 όταν πρώτο είδαν ορισμένοι το σύστημα μάχης του και αργότερα το αποθέωναν...

 

Για μένα με ότι είδα μέχρι τώρα, η συνέχεια σε γενικές γραμμές είναι άξια του ονόματος σε όλους τους τομείς και σαφώς δε μετανιώνω την αγορά.

Ναι έχει μια κλίση προς τις κονσόλες σε σχέση με το 1 που ήταν αδύνατο να το παίξεις πχ με μοχλό και είναι λογικό ... αλλά δεν έχασε το γενικότερο ύφος του.

Στο κάτω κάτω αυτό που ζητάς από ένα παιχνίδι είναι να σε διασκεδάσει ενώ παράλληλα θα βγαίνεις με βαριά καρδιά από τον κόσμο του. Και μαντέψτε...το καταφέρνει!

 

Υ.Γ Με το adrenaline τι ακριβώς παίζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια καινουργιος ειμαι δω!εγω δυστυχως ακομα δεν τοχω παρει γιατι το μαγαζι που παιρνω τα videogames δεν το χει φερει,αλα απ οτι διαβασα σε πολα φορουμ το παιχνιδι ειναι πολυ βαρυελπιζω να το χω την πεμπτη! παιδια ξερετε αν θα μπορω να το παιξω με intel core i3 inside 2.27ghz 4gb ram kai ati radeon mobility hd 5470 512 mb στα high settings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...