Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το παιχνίδι παιζει μονο σε 16:9 αναλύσεις..... :shock:

 

 

Πάντως για παιχνίδι που _δεν_ σχεδιάστηκε με κονσόλες στο μυαλό, πολλές κονσολιές έχει :P Ειδικά εκείνο το κυκλικό popup μενού εδώ μου κάθεται. Το 1 είχε ένα κάρο πληροφορίες στην οθόνη που μπορούσες να χρησιμοποιήσεις με το ποντίκι. Θα το καταπιώ και συνηθίσω όμως :P

 

 

 

Αν εξαιρέσεις τον αντιπρόσωπο του GOG που λέει ακριβώς τα ίδια σε κάθε παρουσίαση (και λέει τζι-ο-τζι κάθε 6 λέξεις :P), ωραία παρουσίαση. Αυτό που είπαν ότι θα πρέπει να έχεις internet για μία φορά να κάνει authenticate και να κατεβάσει 50MB δεν μου άρεσε γιατί είσαι αιχμάλωτος του server για να το εγκαταστήσεις. Εμπιστεύομαι αυτό που είπαν όμως ότι είναι μόνο για να εμποδίσουν τους πειρατές να το παίξουν πριν τις 17 αν διαρρεύσει. Μπορεί λογικά να το απενεργοποιήσουν κάπως στο μέλλον όπως έκαναν στο 1 με το cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως το παιχνίδι παιζει μονο σε 16:9 αναλύσεις..... :shock:

 

Παρ'ολα αυτα το preorder μου παραμένει αλλά ειναι μεγαλη μλκ αυτο απο τη στιγμη που το παιχνιδι θα βγει αρχικα μονο για PC.

 

πηγή: http://tw2.thewitcher.com/forum/index.php?topic=32201.0

Live conference σε 10 λεπτα εδω http://www.gog.com/en/news/tune_in_to_watch_cdp_days_2011_spring_conference

 

Από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ, η ερώτηση που τέθηκε στον developer ήταν αν το παιχνίδι υποστηρίζει 16:10 αναλύσεις. Ο developer απάντησε "όχι, μόνο 16:9".

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υποστηρίζονται οι 4:3 αναλύσεις.

 

Απλώς στις widescreen αναλύσεις, αν έχεις 16:10 μόνιτορ, θα έχεις μαύρες μπάρες πάνω κάτω. Λογικά και αυτό θα διορθώνεται με κάποιο patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη χαζομάρα αυτή... Εγώ έχω 16:10 μόνιτορ και δεν γουστάρω μπάρες πάνω κάτω. Ελπίζω να βγάλουν γρήγορα το patch αν και θα έπρεπε να το έχουν προβλέψει εξαρχής το συγκεκριμένο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη χαζομάρα αυτή... Εγώ έχω 16:10 μόνιτορ και δεν γουστάρω μπάρες πάνω κάτω. Ελπίζω να βγάλουν γρήγορα το patch αν και θα έπρεπε να το έχουν προβλέψει εξαρχής το συγκεκριμένο θέμα...

 

Αν ήταν να βγάλουν patch γι' αυτό το λόγο, θα το έκαναν από την αρχή.

Δυστυχώς δε νομίζω να ασχοληθούν με το θέμα στο μέλλον.

 

Ξενέρωσα κι εγώ. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μονωτική πάνω και κάτω για να μην τις βλέπεις. :P

 

Εσύ όλο εξυπνάδες είσαι τώρα τελευταία. :P

 

Πώς και δεν πήγες προγραμματιστής στην CD Projekt να τους προτείνεις τέτοιες ευφυείς λύσεις? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πώς και δεν πήγες προγραμματιστής στην CD Projekt να τους προτείνεις τέτοιες ευφυείς λύσεις? :lol:

 

Πφφφφ!

Σιγά μην τους τα πω όλα.

Θα περιμένω να κάνω δική μου εταιρεία. :D

Εσένα θα σε βάλω στο control mapping. :P :P

 

Edit: Ωπ, καιρό είχα να το ακούσω αυτό...

The Witcher 2 uses SecuROM, won't see region censorship and features sixteen endings

 

CD Projekt revealed that The Witcher 2 will utilize SecuROM copy-protection for its retail release, deciding it was the least intrusive way to protect its content from piracy. Though they are aware some gamers will groan at the decision to use SecuROM, CD Projekt noted that the game will allow for "unlimited installations on an unlimited number of computers" and allow "play on up to five computers at once." The game requires an internet connection for the game's initial activation. According to the presentation, this will ensure that The Witcher 2 cannot be played before the game's May 17 release.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάντως είχα χαρεί πολύ την κανονική έκδοση του 1 πριν βγει η Enhanced, παρ' όλα τα bugs (αν και δεν θυμάμαι κάτι τρελό). :P

Δεν απογοητεύομαι ακόμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μήν είμαστε υπερβολικοί.

 

Αν αγοράσεις το παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή από το δικό τους site, το παιχνίδι είναι τελείως DRM-free.

 

Το Securom που βάλανε στις υπόλοιπες εκδόσεις, όπως έχει ήδη υποθεί είναι για να μήν κυκλοφορήσει πειρατικό πρίν από την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού. Να πάρει δηλαδή κάποιος το δισκάκι από κάποιο μαγαζί πρίν την επίσημη ημέρα κυκλοφορίας και να το διοχετεύσει στα τορρεντάδικα.

 

Αν θυμάστε, το ίδιο είχαν κάνει και για το πρώτο παιχνίδι και μετά αφού πέρασε ο καιρός, το αφαιρέσαν το Securom με patch. Το βρίσκω απόλυτα λογικό.

 

Αν παρακολουθήσατε τη παρουσίαση του παιχνιδιού, η εταιρία προσπάθησε να δώσει τεράστια έμφαση στο ότι το παιχνίδι φτιάχτηκε για τους PC gamers.

 

Η engine του παιχνιδιού δείχνει πολύ scalable και θα εκμεταλεύεται πολυπύρηνους επεξεργαστές. Στη παρουσίαση έδειξαν το παιχνίδι να εκμεταλεύεται 6-πύρηνο επεξεργαστή. To παιχνίδι θα εκμεταλεύεται όση ισχύ του δώσεις.

 

Μίνιμουμ απαιτήσεις:

2-πύρηνος επεξεργαστής

Geforce 8800

1GB ram

 

Recommended απαιτήσεις

4-πύρηνος επεξεργαστής

GTX260

3GB ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πάει και χειροτερεύει... Ένα, ένα τα βγάζουν και αν έχει και τπτ bugs, όπως το Crysis καλή ώρα, τους βλέπω να τρώνε το κράξιμο του αιώνα...

 

Εντάξει, τα παρουσίαζαν λίγο τέλεια για αυτό μας χτυπάει άσχημα τώρα αλλά και πάλι απέχουν πολύ από τον ανταγωνισμό. Και μόνο που δίνουν νέο παιχνίδι χωρίς DRM έστω στο GOG, φτάνει.

 

Το Securom που βάλανε στις υπόλοιπες εκδόσεις, όπως έχει ήδη υποθεί είναι για να μήν κυκλοφορήσει πειρατικό πρίν από την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού. Να πάρει δηλαδή κάποιος το δισκάκι από κάποιο μαγαζί πρίν την επίσημη ημέρα κυκλοφορίας και να το διοχετεύσει στα τορρεντάδικα.

Και εγώ τους πιστεύω σε αυτό. Σου λέει αποκλείεται να εμποδίσουμε να διαρρεύσει. Θα γίνει σίγουρα οπότε ας τους εμποδίσουμε να το παίξουν στην αρχή και μετά το βγάζουμε.

 

Αν θυμάστε, το ίδιο είχαν κάνει και για το πρώτο παιχνίδι και μετά αφού πέρασε ο καιρός, το αφαιρέσαν το Securom με patch. Το βρίσκω απόλυτα λογικό.

Εφόσον βέβαια θα ζητάει η εγκατάσταση σύνδεση με τους servers τους, πως θα μπορέσουν να το βγάλουν μετά ? Θα εγκαθιστάς κάτι _πριν_ την εγκατάσταση και θα το παρακάμπτει ? Εκτός αν το έκαναν να ισχύει μέχρι μια ημερομηνία. Επίσης, λέει ότι θα μπορείς να έχεις άπειρες εγκαταστάσεις αλλά να παίζεις ταυτόχρονα μέχρι 5. Αφού πρόσβαση στο διαδίκτυο χρειάζεται μόνο κατά την εγκατάσταση πως θα ξέρει ότι από τις 19 εγκαταστάσεις που έκανα authorize, εγώ παίζω τώρα στις 3 ή στις 9 ? Δεν έχω και πολύ επαφή με το θέμα όπως καταλαβαίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Επίσης, λέει ότι θα μπορείς να έχεις άπειρες εγκαταστάσεις αλλά να παίζεις ταυτόχρονα μέχρι 5. Αφού πρόσβαση στο διαδίκτυο χρειάζεται μόνο κατά την εγκατάσταση πως θα ξέρει ότι από τις 19 εγκαταστάσεις που έκανα authorize, εγώ παίζω τώρα στις 3 ή στις 9 ? Δεν έχω και πολύ επαφή με το θέμα όπως καταλαβαίνετε.

Ίσως κατά την απεγκατάσταση να ενημερώνει σχετικά. Οπότε ανά πάσα στιγμή θα ξέρουν σε πόσα pc είναι εγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σε απασχολήσει αυτό και πολύ.

 

Το Securom που βάλαν είναι πολύ ελαστικό ( άπειρες εγκαταστάσεις, 5 υπολογιστές ταυτόχρονα) και για αυτόν που δεν θέλει καθόλου DRM στο παιχνίδι του απλά το αγοράζει από την ίδια την εταιρία από του site τους ( GOG ).

 

Άρα υπάρχει η επιλογή.

 

Για αυτούς που θέλουν να δούν την παρουσίαση:

 

http://www.gog.com/en/news/tune_in_to_watch_cdp_days_2011_spring_conference

 

Να βάλετε το βίντεο στο 25 λεπτό. Τότε ξεκινάει.

 

Δώσαν ιδιαίτερη έμφαση στο τρόπο μάχης. Ο τύπος που χειριζόταν τον ήρωα ήξερε πολύ καλά τί έκανε και η παρουσίαση είναι πολύ καλή. Σου δίνονται πολλές επιλογές τακτικής στις μάχες, ανάλογα με το στύλ που θέλεις να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κατά την απεγκατάσταση να ενημερώνει σχετικά. Οπότε ανά πάσα στιγμή θα ξέρουν σε πόσα pc είναι εγκατεστημένο.

 

Και ποιος είπε ότι θα το απεγκαταστήσω ? Ας πούμε ότι έχω ένα netcafe και το περνάω σε 15 pc. Στις 12:00 είναι 2 άτομα που το παίζουν και στις 14:00 έρχεται μια παρέα 7 άτομα. Εφόσον δεν θέλει σύνδεση στο διαδίκτυο _μετά_ την εγκατάσταση, δεν θα φαίνονται ούτε οι 2 ούτε οι 7.

 

Ίσως να λέω χαζομάρα βέβαια γιατί δεν έχω ιδέα πως δουλεύει (εγώ είχα την εντύπωση ότι securom,κτλ είναι τρόποι για να μην αντιγράφονται τα cd πχ με τομείς που φαίνονται "χαλασμένοι" και τέτοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...