Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ ποσο καιρό περιμένουμε να δούμε τι σκατά θα κάνει το "next-gen my ass" patch, εσείς remakes ονειρεύεστε?! :P

Πάντως έχει ένα δυο αρκετά καλά recaps άμα θυμάμαι καλά, πολύ αναλυτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τέλειωσα το Witcher 2, να γράψω μερικές σκέψεις, αναγκαστικά σε σεντονάκι.

Για τα πρακτικά, να σημειώσω ότι δεν περιλαμβάνει κανένα recap του 1. Το μόνο που έχει είναι ένα σύντομο βιντεάκι που περιγράφει τι είναι οι witchers. Oπότε μελέτησα κάμποσα αναλυτικά βίντεο στο youtube και πήρα μια αρκετά καλή εικόνα για την ιστορία.

Αρχικά, να το εκθιάσω λίγο. Είναι εκπληκτικό πως ένα game δεκαετίας με έκανε να αισθανθώ ότι παίζω κάτι "καινούργιο" ακόμα και αν όλα του τα στοιχεία τα έχω ξαναδει. Εξαιρετική γραφή στην ιστορία και στους χαρακτήρες, μουσικάρες, τα γραφικά και οι λεπτομέρειές τους ακόμα και σήμερα είναι εντυπωσιακά. Φοβερή εμπειρία.

Έχει 1-2 θεματάκια που δείχνουν την ηλικία του (2012) αλλά όχι κάτι σοβαρό ή αποτρεπτικό. Οκ, του λείπουν κάποια μικρά QoL στοιχεία που πλέον θεωρούνται δεδομένα, όμως μετά τις πρώτες ώρες, οι οποίες περνάνε νεράκι, θεωρώ οτι εξοικειώνεσαι μια χαρά.

Αυτό που με ζόρισε κυρίως ήταν ότι ο Geralt δεν έχει κάποιο sprint όπως επίσης ότι δεν υπάρχουν fast travel points, βέβαια δεν είναι πραγματικά open world οπότε το υπομένεις τελικά. Το άλλο που με ζόρισε ήταν ότι υπήρχε ένας καταιγισμός από ονόματα και τοποθεσίες εκ των οποίων τα περισσότερα δεν συναντάς και δεν πηγαίνεις ποτέ! Άνοιγα συνέχεια το Journal για να κάνω συνδέσεις και να μην χάνω τη μπάλα, ευτυχώς τα γράφει καλά ο φίλος Dandelion. Ελπίζω στο 3 να μην το κάνουν τόσο άγαρμπα και να το διαχειρίζονται λίγο καλύτερα.

Το path που επέλεξα ήταν αυτό του Iorveth καθώς μου φαινόταν πιο "τίμιο" (και τελικά έτσι αποδείχτηκε) από αυτό του αχώνευτου του Roche :P. Είχα κρατήσει save λίγο πριν την επιλογή και έτρεξα και το path του Roche γιατί όταν το τερμάτισα, πέρα από την απορία του τι συμβαίνει και με αυτόν, απλά... ήθελα κι άλλο! Χαίρομαι που έπαιξα πρώτα το path με τον Iorveth γιατί ένιωσα ότι κλίκαραν καλύτερα τα πράγματα ενώ του Roche μου φάνηκε κάπως άνευρο αν και είχε τις στιγμές του.

Ευτυχώς δεν έκατσα να περιμένω να βγει το remake του 1 όπως πρότειναν κάποιοι. Στην ανακοίνωσή της CDPR είπαν ότι θα βγει μετά το release του Witcher 4, δηλαδή σε τουλάχιστον 3 χρόνια. Δεν έχει καμία αξία να αναβάλεις αυτή την εμπειρία για κάτι τόσο μακροπρόθεσμο.

Τώρα θα το αφήσω να "κάτσει" λίγο μέσα μου, να διορθωθούν και λίγο τα ασυμάζευτα της next-gen έκδοσης του 3 και θα πάω εκεί. Έχω κρατήσει το save μου από το Iorveth path και ανυπομονώ πραγματικά για αυτή τη στιγμή.

Πάντως, απορώ που το παρακάμπτει ο κόσμος και πηγαίνει κατευθείαν στο 3. Η γνωριμία που κάνει το 2 με τον κόσμο, τους χαρακτήρες και τις εξελίξεις θεωρώ πως θα κάνει πολύ καλύτερο το μπάσιμο στο 3. Επίσης, πως γίνεται να μην ασχοληθείς όταν ξεκινάει με αυτό το ΕΠΙΚΟ intro!!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xlinger είπε

Έχω κρατήσει το save μου από το Iorveth path και ανυπομονώ πραγματικά για αυτή τη στιγμή.

Sorry, αλλα το Iorveth path είναι ανούσιο και γενικά το save. Καλύτερα να κανεις simulate γιατί το game δεν προσφέρει τίποτα θετικό με το να διαλέξεις κάτι διαφορετικό. Ισα ισα άμα διαλέξεις κάτι διαφορετικό δεν θα δεις καθόλου κάποιους χαρακτήρες in-game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Sorry, αλλα το Iorveth path είναι ανούσιο και γενικά το save. Καλύτερα να κανεις simulate γιατί το game δεν προσφέρει τίποτα θετικό με το να διαλέξεις κάτι διαφορετικό. Ισα ισα άμα διαλέξεις κάτι διαφορετικό δεν θα δεις καθόλου κάποιους χαρακτήρες in-game.

Γιατί μας ραγίζεις την καρδιά;! Όντως θα μου προσφέρει περισσότερα αν κάνω simulate τις επιλογές μου από το να τις περάσει αυτόματα από το save;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Sorry, αλλα το Iorveth path είναι ανούσιο και γενικά το save. Καλύτερα να κανεις simulate γιατί το game δεν προσφέρει τίποτα θετικό με το να διαλέξεις κάτι διαφορετικό. Ισα ισα άμα διαλέξεις κάτι διαφορετικό δεν θα δεις καθόλου κάποιους χαρακτήρες in-game.

Spoiler

Εγώ και με Iorveth πήγα και σκότωσα τον Letho. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, xlinger είπε

Γιατί μας ραγίζεις την καρδιά;! Όντως θα μου προσφέρει περισσότερα αν κάνω simulate τις επιλογές μου από το να τις περάσει αυτόματα από το save;

Είπαμε ναι, goggle it. Simulate και απάντησε συγκεκριμένα στις ερωτήσεις.

  • Spoiler
    • Spare Aryan La Valette
    • Side with Roche and save Triss Merigold
    • Warn Sile de Tansarville
    • Spare Letho

Αυτές είναι οι ιδανικές απαντήσεις. Οι άλλες απαντήσεις μονο αφαιρούν content, δεν έχουν τίποτα θετικό όπως και είπα.

Το import save είναι μονο άμα παίζεις την τριλογία με την σειρά και δεν θες να χαλάσεις το immersion.

Προσωπικά προτιμώ πάντα το extra content.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Προσωπικά προτιμώ πάντα το extra content.

Παρομοίως. Από αυτά που προτείνεις πήρα ακριβώς τις ίδιες αποφάσεις εκτός από το path που επέλεξα του Iorveth. Το σποϊλεράκι μου το έφαγα βέβαια ψάχνοντας στο ίντερνετ και έμαθα ότι

Spoiler

ο Iorveth είναι cut content και δεν υπάρχει καθόλου στο 3, κρίμα. Οπότε Roche it is...

1 ώρα πριν, GhostRiderLSOV είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εγώ και με Iorveth πήγα και σκότωσα τον Letho. :P

Spoiler

Εννοείται ότι μετά το τέλος έκανα ένα reload για να παίξω τη μάχη με Letho! :P

Επεξ/σία από xlinger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xlinger είπε

απορώ που το παρακάμπτει ο κόσμος και πηγαίνει κατευθείαν στο 3. Η γνωριμία που κάνει το 2 με τον κόσμο, τους χαρακτήρες και τις εξελίξεις θεωρώ πως θα κάνει πολύ καλύτερο το μπάσιμο στο 3. Επίσης, πως γίνεται να μην ασχοληθείς όταν ξεκινάει με αυτό το ΕΠΙΚΟ intro!!

Ακριβώς αυτό, κρίμα πραγματικά, αλλά τέλος πάντων, δεν μπορείς εύκολα να πείσεις κάποιον να βγει από το "comfort zone" συγκεκριμένων επιπέδων γραφικών/gameplay (όχι ότι χρειάζεται βέβαια για τον συγκεκριμένο τίτλο μιας και έχει γεράσει αξιοπρεπώς).

Πάντως τα θέματα που είχες με το 2 έχω την εντύπωση πως λύνονται όλα στο 3. (Κάποια άλλα πράγματα imo είναι χειρότερα, όπως τα λάδια/φίλτρα, παγίδες κλπ, αλλά οκ σιγά).

Εντωμεταξύ την μόνη φορά που τελείωσα το game ήταν με Roche path Χριστούγεννα του 16, και βλέποντας αργότερα στο 3ο ότι είχε μόνο Roche content δεν ασχολήθηκα ξανά, αλλά το post σου μεταξύ άλλων με έπεισε να το ξανά πιάσω και για το iorveth path

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, just getting started είπε

Πάντως τα θέματα που είχες με το 2 έχω την εντύπωση πως λύνονται όλα στο 3. (Κάποια άλλα πράγματα imo είναι χειρότερα, όπως τα λάδια/φίλτρα, παγίδες κλπ, αλλά οκ σιγά).

Στο 2 τα traps και όλο το alchemy μου φάνηκαν αχρείαστα. Τα potions και τα oils ήταν πιο χρήσιμα αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι ασχολήθηκα και πολύ.

7 ώρες πριν, just getting started είπε

Εντωμεταξύ την μόνη φορά που τελείωσα το game ήταν με Roche path Χριστούγεννα του 16, και βλέποντας αργότερα στο 3ο ότι είχε μόνο Roche content δεν ασχολήθηκα ξανά, αλλά το post σου μεταξύ άλλων με έπεισε να το ξανά πιάσω και για το iorveth path

Προσωπικά θεωρώ ότι το path του Iorveth δίνει πιο γεμάτη εμπειρία, δηλαδή:

Spoiler

Πηγαίνεις στην πόλη των νάνων η οποία είναι πιο fun από το στρατιωτικό camp στου Roche.

Παίρνεις μέρος στην πολιορκία ως αμυνόμενος! (tip: να μη σκοτώσεις και να βοηθήσεις όλα τα τρολ που θα συναντήσεις στα chapter 1 και 2)

Ασχολήσε πραγματικά με την αναζήτηση της Triss και μαθαίνεις καλύτερα τι της έχει συμβεί. Στου Roche το πιάνει τόσο επιδερμικά που στο τελείωμα μοιάζει σαν απλά να έτυχε να συναντηθήκατε μετά από όλα τα γεγονότα.

Εξηγεί καλύτερα τι γίνεται με το δράκο κι έτσι στο τέλος δε νιώθεις ότι σκάει μύτη από το πουθενά.

Bonus: βοηθάς στη δημιουργία μιας ελεύθερης περιοχής χωρίς διακρίσεις μεταξύ ξωτικών, νάνων, ανθρώπων κλπ!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, xlinger είπε

Προσωπικά θεωρώ ότι το path του Iorveth δίνει πιο γεμάτη εμπειρία

Και μετά η CD Projekt Red

Spoiler

το "έκλεισε" σε κόμικ. :(

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GhostRiderLSOV είπε

Και μετά η CD Projekt Red

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το "έκλεισε" σε κόμικ. :(

 

Μάλλον εννοείς το Matters of Conscience. Ψάχνοντας για το cut content έπεσα πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, xlinger είπε

Μάλλον εννοείς το Matters of Conscience. Ψάχνοντας για το cut content έπεσα πάνω του.

Ναι, αυτό λέω. Αλλά για όσους θέλουν να το δουν (quoted από το ίδιο το wiki) :

Αναφορά σε κείμενο

Those that registered a copy of the third game on GOG.com or Steam can download a free English or Polish version of this comic.

Δεν επιτρέπονται links σε (yo ho ho) τρίτα sites για "viewing".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...