Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακριβώς.

 

Αν και τα fixes που βάλαν υπάρχουν ήδη σε mods εδώ και πάρα πάρα πολύ καιρό (βρε μπάς και είναι τα mod που βάλαν στο patch?), πάρα ταύτα μπράβο τους που συνεχώς βελτιώνουν το παιχνίδι.

 

Δεν νομίζω να έμεινε κάτι άλλο να φτιάξουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

Αν και τα fixes που βάλαν υπάρχουν ήδη σε mods εδώ και πάρα πάρα πολύ καιρό (βρε μπάς και είναι τα mod που βάλαν στο patch?), πάρα ταύτα μπράβο τους που συνεχώς βελτιώνουν το παιχνίδι.

 

Δεν νομίζω να έμεινε κάτι άλλο να φτιάξουν....

 

Ναι. Πηρε στην ομαδα της τον modder :-D

 

Βεβαια εκαναν και μερικες αλλαγες ειπαν , γιατι υπηρχαν προβληματα στην EE εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ήταν τζαμπέ ολε...εντάξει τα λόγια είναι περιττά για την εταιρία...ας ελπίσουμε δεν θα αγοραστεί οπό τις άλλες μεγάλες γελοίες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Επειδή αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού η προσπάθεια να παίξω το Witcher 2 με πληκτρολόγιο-ποντίκι, αν επενδύσω σε ένα controller, θα δω αισθητή διαφορά;

 

Αν ναι, πού πιστεύετε ότι θα άξιζε να στραφώ;

 

 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να στηρίζομαι στα αντανακλαστικά μου για να παίξω ένα RPG. Ναι, δεν έχει σχέση με το θέμα μας, απλώς έπρεπε να το γράψω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού η προσπάθεια να παίξω το Witcher 2 με πληκτρολόγιο-ποντίκι, αν επενδύσω σε ένα controller, θα δω αισθητή διαφορά;

 

Αν ναι, πού πιστεύετε ότι θα άξιζε να στραφώ;

 

Αφού το είπαμε βρε Snoob, ότι το παιχνίδι παίζει πολύ καλύτερα με ΧΒΟΧ360 χειριστήριο.

 

Αλλά και πάλι, με το keyboard-mouse δεν θα έπρεπε να έχεις προβλήματα. Πού ακριβώς έχεις θέμα στις μάχες?

 

Στο Witcher πρέπει να κάνεις χρήση όλων των εφοδίων που έχεις: Παγίδες, βόμβες, φίλτρα, μαγείες. Και πάνω από όλα rolling, dodging και blocking.

 

Αν μπαίνεις στη μάχη μονο με το σπαθί και καμιά μαγεία στο χέρι, είσαι χαμένος στάνταρ.

 

Επίσης, όπως σου ξαναείπα, απέφευγε να χρησιμοποιείς τα hotkeys, αλλά αντίθετα χρησιμοποίησε το radial menu, το οποίο παγώνει το χρόνο και σου δίνει τη δυνατότητα να υπολογίσεις καλύτερα τις κινήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βασικά, δυσκολεύομαι να "σημαδέψω" με τα διάφορα items. Ακόμη και στην αρένα, στην αρχή (όπου επιστρέφω για εξάσκηση) χάνω πολύ γρήγορα.

 

Γενικότερα, πέρα από θέμα ικανοτήτων (ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με παιχνίδια που στηρίζονται στα αντανακλαστικά, αντί της σκέψης) νομίζω ότι με ενοχλεί και η όλη φιλοσοφία του μηχανισμού: θεωρώ ότι η εμπειρία ενός RPG θα πρέπει να βασίζεται στις ικανότητες που δίνεις στο χαρακτήρα, όχι στο πόσο γρήγορα μπορεί να αντιδράσει ο παίκτης -φαντάζομαι, δηλαδή, στα D&D να εξαρτιόταν η τύχη σου από το πόσο γρήγορα μπορείς να εντοπίσεις στο τραπέζι τα ζάρια και να τα ρίξεις...

 

edit: καλά, πέρασα το τελευταίο update και πάλι δεν τρέχει. Δε με πάει αυτό το παιχνίδι, αδίκως παιδεύομαι, προχωράω παρακάτω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Witcher 2 είναι action RPG και το σύστημα μάχης είναι ιδιαίτερα user skill based.

 

Σαν μιά light έκδοση του Dark Souls δές το. Και εννοείται ότι παίζει τεράστιο ρόλο το level σου, το customization που έχεις κάνει το χαρακτήρα σου και την ορθή χρήση των εφόδιων που έχεις.

 

Όταν μάθεις να χειρίζεσαι σωστά το χαρακτήρα σου, οι μάχες γίνονται απολαυστικότατες.

 

Από αυτά που μου λές, καταλαβαίνω ότι πρέπει να επενδύσεις λίγο περισσότερο χρόνο στο να μάθεις να χειρίζεσαι το χαρακτήρα σου. Ακόμα το παιχνίδι δεν το έχεις ξεκινήσει.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να προσπεράσεις το tutorial της αρένας και να ξεκινήσεις το παιχνίδι.

 

Αν έμαθες πώς να φτιάχνεις φίλτρα και να πετάς βόμβες και να χρησιμοποιείς παγίδες είσαι κομπλέ.

 

Αυτό με το "σημάδεμα" για ranged combat ξέχνα το. Το πιό πιθανό να μήν το χρησιμοποιήσεις ποτέ.Βλέπεις, αν πατήσεις απλώς το κουμπί που πετάει το ranged αντικείμενο και όχι το "σημάδεμα", ο Gerald θα στοχεύσει με 100% accuracy τον κακό που κοιτάς.

 

Επένδυσε λίγο χρόνο στο παιχνίδι και δεν θα χάσεις.

 

Προσωπικά, το σύστημα μάχης του Witcher 2 είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στο PC σε RPG που δεν είναι turned-based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι θέμα επένδυσης χρόνου, πλέον. Μετά το patch 3.2 (το οποίο το πέρασε μέσω του launcher, χωρίς κανένα θέμα) πάλι δεν τρέχει. Ε, το σύστημα μάχης δε μου λέει κάτι, αν κάποια στιγμή βγάλουν κάποιο fix (όπως ήταν το 3.1, μετά το πέρασμα στην enhanced πάλι δεν έτρεχε για κάποιο λόγο) θα δω αν θα ασχοληθώ.

 

Αλλά, ρεαλιστικά, έχοντας πλέον λίγες ώρες το σ/κ ελεύθερες κάθε εβδομάδα, το καλοκαίρι μπροστά και από Οκτώβρη X-Com και αρκετά άλλα indie που περιμένω, δε βλέπω να ασχολούμαι ιδιαίτερα. Κρίμα μεν, αλλά δε θα τα βάψω και μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο παιχνίδι το μόνο που θα ήθελα είναι να έκανε κανένα ακροβατικο στιλ assassins (δεν μπορείς να περάσεις ούτε απλά εμπόδια ) και θα ήταν τέλειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν και θα είναι ένα απο τα καλύτερα rpg που έχω παίξει ποτέ μου στο pc. Με απολαυστικό gameplay, απίστευτα γραφικά και μια βαθιά ιστορία!

Είναι κρίμα να το παρατήσεις, δώστου λίγο χρόνο και θα εκπλαγείς απο το πόσο ευχάριστη θα γίνει η μάχη. Και μην ξεχνάς η ιστορία είναι το πιο δυνατό του κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι θέμα "παρατήματος", αυτή τη στιγμή έχω (για δεύτερη φορά) πρακτική αδυναμία να ασχοληθώ, πέρασα το patch 3.2 και πάλι δεν τρέχει. Ό,τι ακριβώς συνέβη όταν πέρασα από την έκδοση 2.0 στην enhanced.

 

Προφανώς την εταιρία την εκτιμώ (πολύ περισσότερο για την εξαιρετική της στάση και γενικότερη φιλοσοφία στην στήριξη ενός τίτλου) αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο από το να περιμένω (πάλι) να βγει κάποιο patch που να λύνει το θέμα. Δεν ξέρω αν είμαι στους άτυχους, αλλά δεύτερη φορά που ένα μεγάλο update βγάζει το παιχνίδι νοκ-αουτ στον υπολογιστή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...