Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σύστημά μου είναι το εξής:

 

Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-860 2.80 GHZ LGA1156 - BOX

Κάρτα γραφικών: ASUS EAH4890/HTDI/1GD5 1GB PCI-E RETAIL

Μνήμη RAM: DDR3 4GB (2X2GB) PC16000 2000MHZ

Λειτουργικό σύστημα: Windows 7 64bit

 

Επαναλαμβάνω, το παιχνίδι είχε μέτριες αποδόσεις με τα settings στο medium, ενώ ορισμένα τα έβαλα στο low για να παίζει σχετικά αξιοπρεπώς (βέβαια αν "γινόμασταν πολλοί" σερνόταν και πάλι). Σε γενικές γραμμές, και κάνοντας τη σύγκριση με παιχνίδια όπως το Assassin's Creed Revelations, το οπτικό αποτέλεσμα δεν δικαιολογεί επουδενί λόγω τέτοιες επιδόσεις.

 

Επαναλαμβάνω, αγαπάμε CDPR και Witcher. Αλλά το ότι δεν είναι αιματορουφήχτρα σαν τους υπόλοιπους δεν την κάνει και εξπέρ στο optimization. Είναι απλά ένας τομέας στον οποίο χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμη. Το corrupt download που σχολίασες είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου, αν διάβασες όλο το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δέν είναι θέμα optimization.

 

Το Witcher 2 είναι από τα παιχνίδια με τα καλύτερα γραφικά στο PC και η κάρτα σου απλά δεν τραβάει. Από κεί και πέρα είναι η πίκρα σου που μιλάει.

 

Το παιχνίδι είναι καταπληκτικό σε όλους τους τομείς (καί στο τεχνικό).

 

Σφίξε τα δόντια, κάνε update τους drivers σου, παίξε με τα settings (βάλε το ubersampling OFF), πιές ένα ουϊσκάκι να ηρεμήσεις και απόλαυσε το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημά μου είναι το εξής:

 

Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-860 2.80 GHZ LGA1156 - BOX

Κάρτα γραφικών: ASUS EAH4890/HTDI/1GD5 1GB PCI-E RETAIL

Μνήμη RAM: DDR3 4GB (2X2GB) PC16000 2000MHZ

Λειτουργικό σύστημα: Windows 7 64bit

 

Επαναλαμβάνω, το παιχνίδι είχε μέτριες αποδόσεις με τα settings στο medium, ενώ ορισμένα τα έβαλα στο low για να παίζει σχετικά αξιοπρεπώς (βέβαια αν "γινόμασταν πολλοί" σερνόταν και πάλι). Σε γενικές γραμμές, και κάνοντας τη σύγκριση με παιχνίδια όπως το Assassin's Creed Revelations, το οπτικό αποτέλεσμα δεν δικαιολογεί επουδενί λόγω τέτοιες επιδόσεις.

 

Επαναλαμβάνω, αγαπάμε CDPR και Witcher. Αλλά το ότι δεν είναι αιματορουφήχτρα σαν τους υπόλοιπους δεν την κάνει και εξπέρ στο optimization. Είναι απλά ένας τομέας στον οποίο χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμη. Το corrupt download που σχολίασες είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου, αν διάβασες όλο το post.

 

http://www.geforce.com/Optimize/Guides/witcher-2-tweak-guide/#5

Δες εδώ φίλε μου και στις επόμενες σελίδες τι επηρεάζει τα frames.

Την περισσότερη ζημιά την κάνει το Ubersampling

 

....

 

Επιτέλους ήρθε από τους Skid !

Ήρθε η ώρα να το ξεκινήσω !!

 

Ερώτηση...Είναι όντως optimized η enhanced edition ή είναι το ίδιο με πριν ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα τις δοκιμάσω και θα σας πω.

 

Ειδικός επί γραφικών δεν είμαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι οπτικά, δεν έπαθα και τόση πλάκα ώστε να δικαιολογούνται τέτοιες επιδόσεις, ειδικά αν συγκρίνω το παιχνίδι με άλλα "απαιτητικά" παιχνίδια. Αυτό είναι και το μόνο μου κριτήριο. Δεν είναι θέμα πικρίας, αντιθέτως, χαίρομαι που μου λέτε ότι σε εσάς παίζει μια χαρά, γιατί αυτό σημαίνει ότι με λίγο tweaking θα βγάλω κι εγώ άκρη σιγά σιγά... Απλά το να παίζεις μέχρι στιγμής όλα στο ultra χωρίς δεύτερη σκέψη και ξαφνικά να έρχεται ένα παιχνίδι και να σου σέρνεται στο medium, όσο και να 'ναι σε ξενερώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, αλλά δεν μου περισσεύουν 300 ευρώ και βάλε για κάρτα γραφικών για να παίζω ΕΝΑ και μόνο παιχνίδι τη στιγμή που δεν έχω συναντήσει πρόβλημα σε κανένα άλλο. Για αυτό μίλησα για optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι ότι πήξαμε φίλε μου στα παιχνίδια που πάσχουν από κονσολίτιδα και ξεγελιόμαστε που παίζουν μιά χαρά με high και ultra settings, ενώ στη πραγματικότητα είναι φτιαγμένα για να παίζουν σε κονσόλες τεχνολογίας 5-ετίας.

 

Το Witcher 2 είναι πραγματικό PC game και θα τρέξει ανάλογα με το σύστημα σου.

 

Έχεις High-end PC? Θα το χαρείς με high settings.

 

Έχεις medium-end PC? Θα το χαρείς με medium settings.

 

Δεν τραβάει ούτε έτσι? Βάλε low.

 

Ποτέ το PC gaming δεν ήταν φτηνό σπόρ. Απλά οι κονσόλες κρατήσαν τα πράγματα κάπως στάσιμα.

 

Παίξε λίγο με τα settings και θα την βρείς την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έφαγα άλλη ήττα.Έχω έντονο stuttering στο tutorial.Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω παίξει το παιχνίδι ακόμα.Το είχα ξεκινήσει για 5 λεπτά όταν είχε πρωτοβγεί έτσι για να δω πως είναι χωρίς πρόβλημα.Μόλις βγήκε η 2.0 έκδοση με το tutorial ξεκίνησε αυτό το φαινόμενο.

Μπήκα στο φόρουμ του παιχνιδιού και βρήκα αρκετά θέματα για το ζήτημα αυτό, το οποίο μάλιστα παρουσιάζεται σε πολλούς μόνο στο tutorial.Δεν είχα τα καουράγια χθες να το δοκιμάσω χωρίς το tutorial, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω για να μου φύγει η περιέργεια.

Βρήκα και ένα υποτιθέμενο stuttering fix, για το οποίο θα σας ενημερώσω αν δουλέψει, μήπως έχει και κανείς άλλος το ίδιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με τα ίδια specs που είχα όταν βγήκε το game και τώρα έχω τουλάχιστον 10 fps πάνω, δεν ξέρω άμα είναι drivers ή τα updates του game. Από εκεί και πέρα ο Panther τα είπε όλα, και στην τελική οποιος στάθηκε λίγο άτυχος με εγκαταστάσεις και fps λίγο άμα παίξει θα τα ξεχάσει όλα, trust με ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, αλλά δεν μου περισσεύουν 300 ευρώ και βάλε για κάρτα γραφικών για να παίζω ΕΝΑ και μόνο παιχνίδι τη στιγμή που δεν έχω συναντήσει πρόβλημα σε κανένα άλλο. Για αυτό μίλησα για optimization.

 

Μια χαρά είναι το pc για να σηκώσει το witcher και σε υψηλή ανάλυση. Εγω το έπαιξα σε αρκετά χειρότερο pc από το δικό σου και έτρεχε σχετικά άψογα.

Και άσε το witcher και ανέβασε κανα νέο video με κανα retro review ρε σι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση... όταν κατέβαζα μέσω steam την enhaced edition (ήδη αγορασμένο) , ο ssd έδειχνε 15gb λιγότερα . όταν τελείωσε το update τα 15gb επανήλθαν...

 

είναι λογικό. ??? όταν ξεκινάω το παιχνίδι παίζει κανονικά το καινούργιο βίντεο και στην πρώτη καρτέλα που ξεκινάς γράφει enhanced edition... :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...