Προς το περιεχόμενο

The Witcher 2: Assassins of Kings


nikolasz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω τι να πω για το παιχνίδι πια...με έχει αφήσει άφωνο. Το cutscene intro ήταν επικό!!! Λέω να δοκιμάσω Dark Mode, κανένας εντυπώσεις?!? Αξίζει ή καλύτερα hard? Insane δεν το συζητάω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το προβλημα στο install με το pack0_dzip...Δοκιμασα να κατεβασω παλι απο το site το part1 και 2 αλλα τιποτα...

 

Λοιπον κανε το εξης. Κατεβασε manual τα πρωτα 3 μερη. Μετα κατεβασε ολα τα κομματια απο τα english voiceovers. Δοκιμασε μετα και παλι.

 

Δεν ξέρω τι να πω για το παιχνίδι πια...με έχει αφήσει άφωνο. Το cutscene intro ήταν επικό!!! Λέω να δοκιμάσω Dark Mode, κανένας εντυπώσεις?!? Αξίζει ή καλύτερα hard? Insane δεν το συζητάω... :P

 

Μην κανεις τον κοπο για dark και insane. Το παιχνιδι σε αυτο το mode ειναι σκετο αδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε σας παρακαλώ να είστε λιγότερο ενθουσιώδεις?

 

Έφαγα όλο το Πάσχα να γράφω μεταπτυχιακές μελέτες και υπολείπονται ακόμα 3000 λέξεις για να τελειώσω.

 

άφησα όλα τα παιχνίδια στη μέση και το Witcher αυτή τη στιγμή είναι το πρώτο στη λίστα μου, για το 2ο playthough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορείτε σας παρακαλώ να είστε λιγότερο ενθουσιώδεις?

 

Ok. Γεγονός είναι ότι υπάρχουν διάφορα bugs ακόμα (π.χ. οι αντίπαλοι μερικές φορές απλά να κολλάνε και να μην αντιδρούν μέχρι να μπεις σε range να σου επιτεθούν), αλλά δεν με πειράζει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ πρόσεξα κάποια, όπως να αλλάζουν στα cutscenes τα equipped items, bleeding effect εικονίδιο κολλημένo και αλλα μικρά αλλα τίποτα σοβαρό. Πάντως στο πρώτη μάχη στο κάστρο ο Geralt στο "cutscene" ήταν με το σώβρακο :P μάλλον δάνεισε το παντελόνι σε κάποιον που το χρειαζόταν... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

 

Για οποιον συνεχισε στην enchanced απο προηγουμενο save στο 3ο act υπαρχει ενα gamebreaking bug οπου δεν μπορεις να γυρισεις τον τροχο με το λαδι.Το θεμα το συζηταμε αυτην την στιγμη στα official forums και ελπιζουμε για patch.

 

Vinthir said:

Could those of you who have saves from before this moment in the game and experience this problems send the saves to [email protected] so we could have a look at this issue?

You can find the saves in (...)My Documents\Witcher 2\gamesaves, they have .sav extensions. I would like to have a look at the issue. ›››

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την εγκατάσταση της ΕΕ είδα στον launcher κάτι για free backup copy από το GOG... Είναι τόσο καλό όσο φαίνεται ή έχει και άλλες προϋποθέσεις?

Επειδή δεν ξέρω πως δουλεύει το GOG θα πρέπει να κάνεις login για να παίζεις από δικό του client όπως το steam πχ ή παίζει κανονικά όπως πριν και όντως απλά έχεις ένα επιπλέον backup και μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο GOG όλα τα παιχνίδια είναι DRM-free και δεν έχει client.

 

Κάνεις λογαριασμό στο site και απλώς κρατάει εκεί λίστα με ποιά παιχνίδια έχεις.

 

Όταν θές κάποιο από αυτά, κάνεις κλίκ και σου δίνει να κατεβάσεις installer του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, παραιτούμαι. Εν συντομία:

 

1. Αγοράζω το Witcher 2 Limited Edition 2.0. Εκπληκτικό πακέτο, ένα σωρό καλούδια μέσα. Οι θετικές εντυπώσεις τελειώνουν εκεί κι αρχίζει ο γολγοθάς.

2. Εγκαθιστώ το παιχνίδι. Αμέσως βλέπω το πρώτο αρνητικό σημάδι. By default τα gfx settings είναι στο low. Σοκ και δέος. Το PC μου παίζει άψογα με τα settings στο Ultra όλα τα τελευταία παιχνίδια (Crysis 2, Total War 2 κλπ). Δεν μπορεί, λέω, λάθος του loader θα είναι, τα βάζω στο high. Το παιχνίδι σέρνεται κυριολεκτικά. Απορώ πώς ήταν η 1.0 δηλαδή.

3. Ανακαλύπτω ότι έχει βγει patch 2.1. Το κατεβάζω και το εγκαθιστώ. Το παιχνίδι, όμως, δεν λέει να ξεκινήσει.

4. Χάνω το υπόλοιπο απόγευμά μου ψάχνοντας στα fora της CDPR αλλά και όπου αλλού με έβγαλε η Google. Με τα πολλά βρίσκω ότι μία από τις πιθανές αιτίες που δεν τρέχει το παιχνίδι με το patch 2.1, είναι η ύπαρξη ενός dll που σχετίζεται με το adobe photoshop! Αφαιρώ το dll και το παιχνίδι παίζει.

5. Αυτή τη φορά τα default settings είναι στα high, αλλά και πάλι το παιχνίδι ψιλοσέρνεται. Το ρίχνω στο medium με αρκετά settings στο low για να έχω ένα αξιοπρεπές frame rate.

6. Μαθαίνω ότι θα βγει enhanced edition. Παρατάω το παιχνίδι εκεί που το άφησα και περιμένω να το ξαναρχίσω από την αρχή με την enhanced edition (τα ίδια είχαμε και με το προηγούμενο Witcher όπου περιμέναμε ένα χρόνο μετά την επίσημη κυκλοφορία για να έχουμε ένα fairly optimized προϊόν).

7. Ο loader ξεκινάει να κατεβάσει ταυτόχρονα την EE. Κάπου στο 10% αρχίζει να αγκομαχάει και η ταχύτητα πέφτει στα 25 kbps. Λίγη ώρα μετά μου βγάζει σφάλμα. Τον ξανανοίγω και συνεχίζει (φαινομενικά) από εκεί που σταμάτησε.

8. Μετά από τρεις ημέρες υπομονής και ένα κάρο ξεκίνα - σταμάτα, το ΕΕ patch έχει κατέβει. Πάω να το εγκαταστήσω. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη της εγκατάστασης, μου βγάζει σφάλμα ότι ένα source file είναι corrupt. Προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποιο από τα 35 bin αρχεία που κατέβασα με κόπο και ιδρώτα βρίσκεται το πρόβλημα. Επειδή, όμως, παρουσιάστηκε στην αρχή της εγκατάστασης, τρώω άλλη μιάμιση ώρα για να κατεβάσω το πρώτο bin του patch (ευτυχώς διατίθεται ως manual download από το site του παιχνιδιού).

9. Μια από τα ίδια. Σβήνω ολοσχερώς το patch, επεγκαθιστώ το παιχνίδι κι αυτή τη στιγμή περιμένω να κατέβει η έκδοση του "θείου".

 

Επίμετρο: Η CDPR είναι μία πολύ φιλότιμη εταιρεία. Αυτή τη στιγμή τα Witcher είναι τα μόνα παιχνίδια που μπορούν να χαρακτηριστούν "RPGs" με την πραγματική σημασία της φράσης, δηλαδή "παιχνίδια ρόλων". Η δε πολιτική τους απέναντι στους πελάτες τους έχει κερδίσει την καθολική αποδοχή της gaming κοινότητας, όπως μπορεί να δει εύκολα κάποιος κάνοντας μια περατζάδα στα σχετικά fora και sites. Οι τύποι, όμως, είναι απλά ανίκανοι να προγραμματίσουν ένα παιχνίδι. Δεν δέχομαι να παίζω Assassin's Creed 2 με ολόκληρη τη Βενετία στα πόδια μου και δεκάδες χαρακτήρες ταυτόχρονα στην οθόνη και να μην πέφτω κάτω από τα 40 fps, και να μου σέρνεται το Witcher με ΕΝΑΝ χαρακτήρα και κάτι δέντρα. Έχουμε όλοι εκθειάσει την πολιτική τους να προσφέρουν την περιβόητη Enhanced Edition δωρεάν. Για εμένα, αυτό είναι σαν να εκθειάζουμε π.χ. την Activision επειδή έβγαλε ένα patch για το CoD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΧΡΕΩΣΕΙ. Το ότι η CDPR έχει αναδειχθεί σε "εταιρεία του λαού" δεν αρκεί για να με κάνει να παραβλέψω τις χτυπητές αδυναμίες της όσον αφορά στο ανύπαρκτο optimization και στο φυτώριο bugs που αποκαλεί "παιχνίδι". Είναι κρίμα, γιατί λάτρεψα το πρώτο Witcher όσο λίγα παιχνίδια και είμαι σίγουρος ότι θα λατρέψω και το δεύτερο - αν καταφέρω να το παίξω ποτέ. Προφανώς και θα συνεχίσω να αγοράζω τα παιχνίδια της, γιατί ξέρω ότι επί της ουσίας, τα σπάνε. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πίκρα ρε Ektelion, πολύ πίκρα.

 

Corrupted download συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Το παιχνίδι τί σου φταίει? :P

 

Με τα settings ψάξε λίγο καλύτερα τη δουλειά, γιατί σαν να έβαλες στο high settings που δεν αντέχει το σύστημά σου (ubersampling πχ?).

 

Εμείς το τερματίσαμε το παιχνίδι επι version 1 και όλα ήταν μιά χαρούλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...