Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με wi-fi


ael1964

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Εβαλα και εγω τα Ubuntu μεσω wubi στο laptop acer 5920 που εχω.Oλα καλα μεχρι στιγμης εκτος απο το wi-fi.Ενω μεσω ethernet μπαινω κανονικα μεσω wi-fi μου ζηταει κωδικοποιηση wpa.Bαζω το wep key αλλα τιποτα.Να πω πως δεν πιστευω πως ειναι προβλημα καρτας δικτιου γιατι αναγνωριζει και το δικο μου router (net faster της hol) καθως και το κλειδωμενο δικτιο του γειτονα.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη στις πρωτες μου επαφες με τον "special" χωρο του linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μεσω wi-fi μου ζηταει κωδικοποιηση wpa.Bαζω το wep key αλλα τιποτα.

 

Μηπως εχεις κανει καποιο λαθος εδω και βαζεις λαθος κλειδι?

 

Πριν αρχισω να λεω για τον αχρηστο network manager, δωσε μας ακομα μερικες πληροφοριες για την καρτα σου.

Ποια ειναι?

>lspci | grep Wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλεψει η καρτα σου χρειαζεται το module iwl3945.

Αν εχεις ubuntu 8.10 και πανω, αυτο το module περιλαμβανεται στον πυρηνα και δεν χρειαζεται να εγκαταστησεις κατι.

 

Για να βεβαιωθεις οτι δουλευει, κανε ενα

>sudo iwlist scan

και δες αν βρισκει τα ασυρματα δικτυα που υπαρχουν γυρω του.

 

Αν τα βρισκει, τοτε ο network manager κατι κανει στραβα. Βγαλτον να ησυχασεις και βαλε το wicd.

>sudo apt-get install wicd
sudo apt-get autoremove network-manager --purge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "autoremove --purge" το εχω για να διωξει και το script που τον ξεκιναει μεσα στο /etc/init.d/.

 

Φυσικα, το script εινια αχρηστο χωρις το εκτελεσιμο, αλλα καλυτερα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα τον wicd manager που εντοπιζει το ασυρματο δικτιο μου καθως και ενα αλλο.Πατωντας συνδεση μου ζηταει authedication και δεν συνδεεται.πατησα τις προχωρημενες ρυθμισεις και εβαλα χρηση κρυπτογραφησης wap 1 2 με τον κωδικο μου (wep key) ομως φως δεν ειδα.λιγη βοηθεια ακομη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να περάσω και εγώ το wicd,αν και ρυθμίζω τα δικτυακά από το αρχείο interfaces, και μετά με autoremove μου έβγαλε ένα καρο πακέτα (add/remove programs,gnome-bluetooth και πολλά αλα), αν και δεν έχω πρόβλημα γιατί ξαναπέρασα αυτά που ήθελα, αλλα γιατί το έκανε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το προβλυμα λυθηκε.Στο wep key εβαλα δυο γραμματα που ειχε στα κεφαλαια και αυτοματως συνδεθηκα wireless.Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...