Προς το περιεχόμενο

Torchlight


OROKUSAKI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "αγόρασα" χτες επειδή το βρήκα μπροστά μου και είχα bandwidth που καθότανε... με αυτά που διαβάζω θα το δοκιμάσω σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πολυ ωραίο το παιχνίδι για όσους τους αρέσουν τα diablo- divinity- titan quest.

είπα να το εγκαταστησω να δω αν ειναι καλό και οταν σηκώθηκα ήμουν level 23... πολύ καλό από τα πρώτα λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε να τριζουν τα κοκκαλα του Διαβολου του 3ου μετα απ'αυτο? :X

 

Δυο τινα για μενα, μετα το Torchlight και το εκαστοτε...Torchlight που μπορει να ακολουθησει.

 

Ή που θα βιαστει να το βγαλει η Blizzard, ή που θα το παρατεινει στο +απειρο...:P

 

 

(Ενδεχομενως τα απο πανω να ταιριαζουν καλυτερα στο εταιρο thread...φιλ φρι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα Mods κάνουν την εμφάνισή τους σιγά σιγά ;)

 

Tristram Mod [music, fonts, tooltips][/b]

 

 

- Music from Diablo 1.

- Font similar to Diablo font, but different (Diablo font doesn't look good in Torchlight)

- Smaller loot hints (Diablo 1/2 style, second screenshot below)

 

Download: http://www.sendspace.com/file/eeh3n5 or you can download light version WITHOUT the music from here: http://www.sendspace.com/file/aj4d4s

 

nd60xz.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τις πρωτοτυπίες αυτού του παιχνιδιού είναι ότι τα mods του ξεκίνησαν να φτιάχνονται... ΠΡΙΝ κυκλοφορήσει το παιχνίδι!!! Ο PrEditor (όπως λέγεται ο editor του παιχνιδιού) αναμένεται να είναι διαθέσιμος προς κατέβασμα (δωρεάν, μαζί με τα resources του παιχνιδιού!) προς το τέλος της εβδομάδας...

 

Σε γενικές γραμμές τώρα, το παιχνίδι ΔΕΝ είναι Diablo αλλά Mythos+Fable. Είναι πολύ λίγα τα πράγματα που θυμίζουν το Diablo (κυρίως η μουσική του, αφού είναι ίδιος ο συνθέτης :ρ) ενώ έχει διατηρήσει ΟΛΑ τα καλά στοιχεία που είχαν τα Mythos+Fable.

 

Η ιστορία είναι ενδιαφέρουσα, ενώ δεν λείπουν οι παραπομπές (ή παρωδία) του Diablo αφού υπάρχουν ονόματα χαρακτήρων που παραπέμπουν στο 1ο διδάξα αλλά και quest που επίσης το θυμίζουν. Επιπλέον, η ίδια η ιστορία θυμίζει Diablo: το κακό (εδώ: το Ember) υπάρχει σε κατακόμβες κάτω από μία πόλη (Torchlight αντί Tristam) και έχει αρχίζει να δαιμονίζει/μεταμορφώνει τους κατοίκους -με πρώτο 'θύμα' τον ηρωϊκό ηγεμόνα της περιοχής...

 

Πιστεύω ότι έχει γίνει εκούσια προσπάθεια αντιγραφής του Diablo ώστε να είναι δηκτικό και ενδεικτικό του παρελθόντος των δημιουργών του. Σα να λένε "το Torchlight είναι ο γνήσιος διάδοχος του Diablo 1 (και όχι το Diablo 3)".

 

Τα γραφικά είναι πανέμορφα, λεπτομερή σε όλη την ζωηρή... 'στρογγυλάδα' τους. Το ΑΙ του pet είναι πολύ καλό: δεν κολλάει πουθενά, δεν μπαίνει μέσα στα πόδια μας, δεν 'πεθαίνει' τόσο εύκολα (όσο στο Fable!). Θα το ήθελα λίγο πιο... συναισθηματικό ή εκφραστικό τέλος πάντων -ένα φιλικό γουργουρητό ή γρυλισματάκι βρε παιδιά :o

Επιπλέον κάτι που προσθέτει στη λεπτομέρεια και τη ζωντάνια του κόσμου είναι η πολυεπίπεδη απεικόνισή του. Δεν έχω άλλο τρόπο να το περιγράψω, πρέπει να το δείτε! Υπάρχουν διάσπαρτα 'ανοίγματα' (τρύπες-χάσματα) στο επίπεδο που περπατάτε, μέσα από τα οποία, κάτω χαμηλά, φαίνονται μεταλλορύχοι να δουλεύουν ή τέρατα να εκτοξεύουν απειλές... Απλά, πανέμορφο!

 

Η μουσική είναι πολύ καλή, η δράση ασταμάτητη, υπάρχουν μερικά cut-scenes που προσθέτουν στη δράση, και τα drops είναι άφθονα και καλά. Ευτυχώς το inventory είναι αρκετά μεγάλο: 3 καρτέλες με "one item per slot", ενώ ακριβώς τις ίδιες θέσεις έχει και το backpack του Pet!

 

Ένα από τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού που μου αρέσουν πολύ (μεταφορά από το Mythos) είναι οι χάρτες που σας πηγαίνουν σε έξτρα πίστες, σαν μίνι-dungeons. Αυτοί οι χάρτες γίνονται dropped ή μπορείτε να τους αγοράσετε. Οι χάρτες αυτοί έχουν ένα προτεινόμενο level για τον χαρακτήρα σας, πέραν του οποίου δεν θα είναι 'αποδοτικό' να τους χρησιμοποιήσετε. Επιπλέον υπάρχει ένας NPC στην πόλη ο οποίος σποραδικά ανοίγει ένα portal προς κάποια τέτοια 'πίστα' (μπορεί να αποτελείται από περισσότερα από ένα επίπεδα), στα πλαίσια κάποιου quest συνήθως (τύπου: "φέρε μου αυτό το πολύτιμο αντικείμενο").

 

Ξεκίνησα να γράψω μία απλή απάντηση και μου βγήκε... review. Το κόβω λοιπόν λέγοντας μόνο το εξής: είναι ένα από τα λίγα παιχνίδια στις μέρες μας που αξίζει να αγοράσει κανείς, ΑΝ φυσικά είναι λάτρης του ARPG είδους. Για μόλις 20€ (το πήρα από Steam, pre-order με 14,50 €) έχετε ένα παιχνίδι που χωράει σε μόλις ένα CD και θα σας κρατήσει αρκετό καιρό, δεδομένων και των mods που αναμένονται... βροχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αρκετά πορωτικό το παιχνίδι. Απλό και ξεκούραστο.

Btw μήπως έχετε ιδέα αν κάνουν scaling τα τέρατα αναλόγως του level του ήρωα;

Απ την ώρα που βγήκα απ τα μπουντρούμια του main quest έχω πάρει καμιά 15αριά lvls και μου ρθε τώρα η απορία (που δε μπορώ να το τσεκάρω άμεσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...