Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατασταση (δε βρίσκει σκληρό)


kospan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτές έκανα format στο σκληρό μου δίσκο με σκοπό να εγκαταστήσω τα linux ubuntu (θα μπορούσα να τα εγκαταστήσω σε άλλο partition που θα έφτιαχνα αλλα έτσι κι αλλιώς έπρεπε να κάνω format). Τώρα πάω να εγκαταστήσω τα windows και μου βγάζει σφάλμα ότι δε βρίσκει σκληρό δίσκο ή parttion για να τα εγκαταστήσει και έτσι ακυρώνεται η εγκατασταση. Προσπάθησα με το εργαλείο fdisk σε dos απο δισκέτα εκκίνησης να φτιάξω partition αλλα ότι κι εαν έκανα μου βγαίνει το ίδιο σφάλμα... Τα linux εν τω μεταξυ δουλεύουν κανονικα.

Τι συμβαίνει? Πώς μπορώ να φτιάξω ένα partition ώστε να το βλέπει η εγκατασταση των windows και να μη ακυρωνεται? Προσπάθησα και με το gparted του linux αλλα δεν κατάλαβα πως μπορώ να φτιάξω άλλο partition για windows (ntfs).

 

Μήπως συμβαίνει κατι άλλο που το έχετε δεί αφου σίγουρα θα έχετε δουλεψει με εγκαταστασεις linux??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εκανες φορματ εγινε ολος ο δισκος ext3 η ext4 που ειναι τα συνηθη filesystem του linux

τωρα πρεπει να μειωσεις το μεγεθος του υπαρχοντος partition αφηνοντας φυρω στα 25 gb για τα windows μετα αυτο το τμημα πρεπει να το φορμαρεις σε ntfs

ενα καλο προγραμμα για αυτο ειναι το KDE Partition Manager που βγαινει και σε Live-CD http://www.kde-apps.org/content/show.php/KDE+Partition+Manager?content=89595

http://linux.softpedia.com/progScreenshots/KDE-Partition-Manager-Screenshot-41402.html

υπ'οψην οτι μετα την εγκατασταση των windows θα πρεπει να επιδιορθωσεις τον grub για να μπορεις να φορτωνεις το linux υπαρχουν πολλες αναφορες στο φορουμ πως θα το κανεις

καλο ειναι οταν θελουμε dual boot συστημα να εγκαθηστουμε πρωτα τα windows και μετα το linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. ευχαριστώ. τα προσπαθω τωρα...

 

Ξέρετε που μπορω να βρώ αυτο το live CD με το gparted που να τρεχει στη αρχή (boot)? Υπάρχει κάποιο link που να το κατεβάζω κατ'θειαν σαν αρχείο και να το καίω σε ένα cd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκα με live cd στο gparted και έκανα όλο το σκληρο ntfs.

Όμως όταν βάζω το cd των xp για εγκατασταση αφού φορτώση τους οδηγούς μου ξαναβγαζει το μηνυμα "Το πρόγραμμα εγκαταστασης δεν εντοπισε εγκατεστημενες μονάδεςσκληρου δισκου στον υπολογιστη".

Γιατι συμβαινει αυτο?

 

Πρέπει να ρυθμίσω και κατι άλλο για να αποφύγω αυτό????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκα με live cd στο gparted και έκανα όλο το σκληρο ntfs.

Όμως όταν βάζω το cd των xp για εγκατασταση αφού φορτώση τους οδηγούς μου ξαναβγαζει το μηνυμα "Το πρόγραμμα εγκαταστασης δεν εντοπισε εγκατεστημενες μονάδεςσκληρου δισκου στον υπολογιστη".

Γιατι συμβαινει αυτο?

Πρέπει να ρυθμίσω και κατι άλλο για να αποφύγω αυτό????

 

πιθανοτατα τα windows ειναι OEM και δεν μπορεις να τα εγκαταστησεις σε αλλο μηχανημα η και στο ιδιο αν εχεις αλλαξει motherboard η hdd

το επαθα και εγω οταν αλλαξα σκληρο και δεν μπορουσα να φορτωσω τα cd των windowsxp που ειχα παρει μαζι με το λαπτοπ και αναγκαστηκα να περασω <δανεικα>windowsxp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...