Προς το περιεχόμενο

ubuntu και προβλημα με video


xrist0f0r0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω προβλημα με το video οταν παταω να δω καποιο video στο youtube δεν παιζει το video δειχνει μια ασπρη εκει που θα ηταν κανονικα το video αλλα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καρτα γραφικων

>lspci | grep VGA

 

Για να δεις ποια εκδοση του flash εχεις πας στο about: plugins απο τον firefox.

 

Για να δειξει κατι το παραπανω, πρεπει πρωτα να το εχεις και εγκατεστημενο.

>sudo apt-get install flashplugin-nonfree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ

οταν βαλω τον κωδικα για την καρτα μετα τη θα κανω

 

thanks

επειδη εκανα format to pc ...

εαν του βαλω fedora to τραβα ?

300 mb ram

επειδη δεν ξερω για αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο γιατι εχεις μπλεχτει...

 

Οτι λεω στο 1ο post μου εδω ειναι για να βρεις ποια καρτα εχεις και για να εγκαταστησεις το flash. Δεν ειναι κατι μαγικο που θα κανει το flash να δουλευει αν δεν δουλευε πριν.

 

Με 300ΜΒ ram το μονο που μπορεις να βαλεις και να τρεχει αξιοπρεπως ειναι μια ελαφρια διανομη με xfce, πχ... debian ή sidux με xfce.

 

Αν δεις οτι ουτε το xfce σηκωνει με τα 300ΜΒ που εχει, πας σε *box και μινιμαλιστικη εγκατασταση, που ειναι πολυ πιο προχωρημένη απο 4-5 κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή δοκιμάζεις κάτι σαν το Puppy Linux αλλά θέλει λίγο ψαξιματάκι. Σε παλιά pc πάει σφαίρα. Εναλλακτικά το Damn Small Linux αλλά το Puppy έχει περισσότερες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον "παίζει" η εγκατάστασή σου, απλά χρειάζεσαι τον flash player

 

Πας στο http://get.adobe.com/flashplayer/ κατεβάζεις το αρχείο .deb (που προορίζεται για ubuntu).

 

Διπλό κλικ και εγκατάσταση

 

Το youtube λογικά θα παίζει.

 

Υ.Γ. και το Xubuntu παίζει μια χαρά με 300MB

 

Y.Γ. 2 : Πρέπει να γράψω ένα κειμενάκι και να το δημοσιεύσω με θέμα "πώς να διώχνετε τον κόσμο από το linux" παραθέτοντας το πρώτο post του jim_p (το οποίο ήταν καλοπροαίρετο αλλά φοβίζει αυτόν που δε γνωρίζει και τον διώχνει μακριά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tolis το κατάλαβα, αλλά CLI σε άνθρωπο που δε γνωρίζει και χωρίς να του εξηγείς, πιστεύω ότι φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

 

Κάποτε ένας φίλος ήθελε να με μπάσει στο "quake ΙΙΙ community" όντας ο ίδιος gosu. Την πρώτη φορά που παίξαμε λοιπόν (εγώ δεν είχα ξαναπιάσει quake ΙΙΙ στα χέρια μου, πόσο μάλλον σε ανταγωνιστικό επίπεδο) μου έκανε ένα bashing αξέχαστο. Ε αυτό ήταν. Δεν ξανασχολήθηκα με το game καθώς απογοητεύτηκα. Αν είχαμε παίξει στο χαλαρό και με είχε αφήσει να κάνω 1-2 frags νομίζω ότι θα είχα άλλη στάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάποτε ένας φίλος ήθελε να με μπάσει στο "quake ΙΙΙ community" όντας ο ίδιος gosu. Την πρώτη φορά που παίξαμε λοιπόν (εγώ δεν είχα ξαναπιάσει quake ΙΙΙ στα χέρια μου, πόσο μάλλον σε ανταγωνιστικό επίπεδο) μου έκανε ένα bashing αξέχαστο. Ε αυτό ήταν. Δεν ξανασχολήθηκα με το game καθώς απογοητεύτηκα. Αν είχαμε παίξει στο χαλαρό και με είχε αφήσει να κάνω 1-2 frags νομίζω ότι θα είχα άλλη στάση.

 

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Κι εγώ απ'αυτά δεν κατάλαβα τίποτα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεκμηριωση στην αποψη μου οτι "debian με xfce και ubuntu με xfce δεν ειναι το ιδιο".

 

http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090427#feature

 

Και offtopic παραδειγμα με quake 3.

Πριν κατι χρονια βρεθηκα αντιπαλος στο q3 με καποιον Ρωσο. Τιποτα φοβερο, απλα ενα 1v1 φιλικο παιχνιδι σε τοπικο δικτυο. Ημουν ο καλυτερος στην παρεα μου, αλλα...

Ηξερα οτι οι Ρωσοι ειναι καλοι παιχτες, αλλα αυτο ξεπερασε καθε προηγουμενο. Ηταν σαν να επαιζα ποδοσφαιρο με Βραζιλιανο αντιπαλο.

 

Εκει καταλαβα οτι πλεον δεν παιζεις για να παιξεις, παιζεις για να νικησεις. Ετσι αποφασισα να αλλαξω τα παντα προκειμενου να γινω ανταγωνιστικος. Αρχισα να περπαταω με wasd και να πηδαω με δεξι κλικ, να χρονομετρω για να προλαβω τα αντικειμενα, να γυρναω στο καταλληλο οπλο αναλογα με την περισταση κλπ.

 

Ποσο καιρο αφιερωνει ενας νεος να μαθει 5 πραγματα για το linux? Αν κρινω απο τους περισσοτερους εδω, πολυ λιγοτερο απο οσο εκανε να μαθει τα windows.

Γιαυτο οσα λεω για το τερματικο, που ειναι ο ταχυτερος τροπος να πεις κατι, σε πολλους φαινονται σαν cheat codes που βαζεις στην κονσολα του fps παιχνιδιου και κανει κατι ως δια μαγειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...