Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με φαξ...


devill0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω το πολυμηχανημα HP Officejet 6310.Το προβλημα που εχω ειναι οτι οταν θελω να στειλω φαξ μου βγαζει σφαλμα 388.Εχω κανει σωστα τη συνδεσμολογια,εψαξα στο google αλλα δεν εβγαλα ακρη.Παρακαλω οτι βοηθεια εχετε ειναι ευσπροδεκτη.Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με HOL και με το ίδιο πολυμηχάνημα (ή το 6300, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά ελάχιστες είναι οι διαφορές τους) στέλνω και δέχομαι κανονικά φαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρω τίποτα για το θέμα και εν γνώση των συνεπειών και βάση του νόμου #4030FF περί ελαστικότητας των mods θα διανθίσω το θέμα με ένα vidεάκι που κολλάει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλην του ΟΤΕ, η πλειοψηφία των γραμμών ADSL δεν μπορεί να υποστηρίξει αποστολή και λήψη fax...

 

και αλλοι φιλοι μοθ εχουν οτε και μπορουν να στειλουν.

 

Με HOL και με το ίδιο πολυμηχάνημα (ή το 6300, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά ελάχιστες είναι οι διαφορές τους) στέλνω και δέχομαι κανονικά φαξ.

 

Μηπως σου ειναι ευκολο να μου πεις τη συνδεσμολογια σου και το τροπο με τον οποιω στελνεις φαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Error Code: 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395

Definition

 

There is too much noise on the line for a valid connection between two fax machines to complete. The noise problem might go away over time.

 

Solution:

 

1. Reattempt the fax transmission at a different time when telephone line conditions have improved.

 

2. Disable V.34 on the local machine and attempt the transmission using the V.17 mode. ( See error 227 for changing to a slower speed or disabling V.34 .)

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/fastFaqLiteDocument?lc=en&dlc=en&cc=no&docname=buu02549&product=12019#Error386

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με HOL και με το ίδιο πολυμηχάνημα (ή το 6300, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά ελάχιστες είναι οι διαφορές τους) στέλνω και δέχομαι κανονικά φαξ.

 

Χρησιμοποιώ το EPSON CX7000F πολυμηχάνημα αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα για παραλαβή σελίδων φαξ..! Για να μπει σε fax mode πρέπει να ρυθμίσω κάτι στα κουδουνίσματα της τηλεφωνικής γραμμής ADSL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη πρίζα του τηλεφώνου ένα καλώδιο πάει στο splitter, στη υποδοχή που λέει line (μιλώντας πάντα για το δικό μου splitter). Το καλώδιο από το μόντεμ πάει στην υποδοχή ADSL πάνω στο splitter. Και στην υποδοχή phone του splitter έρχεται το καλώδιο από το πολυμηχάνημα (το οποίο τελικά και εμένα είναι το 6310).Η υποδοχή του καλωδίου του πολυμηχανήματος είναι η LINE 1.

 

Ελπίζω να βοήθησα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθησες παρα πολυ.Ευχαριστω πολυ...:)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:16 ----------

 

απο οτι καταλαβα εχεις 2 splitter...ενα για το ιντερνετ...και το δευτερο για το πολυμηχανημα και να στελνεις φαξ...???σωστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φυσικά!! Ένα μόνο splitter έχω. Δεν χρειάζονται δύο. Και πάνω σε αυτο το ΕΝΑ splitter γίνεται η συνδεσμολογία που ανέφερα παραπάνω. Απλα στο δικό μου το πολυμηχάνημα αν, και καλα, πας να κανεις έλεγχο της γραμμής του φαξ (από κάποια επιλογή που έχει το πολυμηχάνημα) μου βγαζει error ή κάτι τέτοιο, αν θυμάμαι καλά! Και από ότι διάβασα στο manual αυτό γίνεται επειδή ο πάροχος ΔΕΝ είναι ο ΟΤΕ. Παρόλα αυτα όμως φαξ στέλνω και λαμβάνω κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα να στείλεις φαξ από το πολυμηχάνημα σου. Και επίσης απο όσα έχω διαβάσει και στο forum του insomnia και από ότι έχω ψιλοπροσπαθήσει και εγώ, είναι αρκετή μανούρα να στείλεις φαξ μέσω ίντερνετ (βασικά τοοοοοοοοοοοοοοοοτε που είχα δοκιμάσει δεν τα κατάφερα). Πάντως μέσα στο site της φορτηνετ κααααααποτε υπήρχε μια τέτοια επιλογή. Οπότε προτιμότερο είναι από κάποιο άλλο φαξ, ενός φίλου π.χ., να δοκιμάσεις να στείλεις στο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά ευχαριστημέμος, αλλά δεν κάνω και την τρελή χρήση. Εκτυπώπω π.χ. γύρω στις 100 σελίδες το μήνα. Φαξ στέλνω αρκετές φορές (εκεί αρκετές φορές μου βγάζει αποτυχία αποστολής, αλλά πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες για το μήνυμα αυτό). Άλλη εμπειρία από πολυμηχάνημα δεν έχω για να συγκρίνω οπότε........ Πάντως αν ήθελα να κάνω περισσότερες εκτυπώσεις μάλλον θα αγόραζα κάποιο άλλο πολυμηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα οτι οταν θες να λαβεις ή να στειλεις φαξ πρεπει να γυριζεις τη γραμμη του τηλεφονου σε φαξ....αυτο ισχυει και αν πως γινεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...