Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή να LINUX να επιλέξω;


harisg7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Έχω εγκατεστημένα τα windows Vista x64 και θέλω να βάλω και μια διανομή Linux, αλλά δεν έχω ιδέα ποια να επιλέξω. Αρκετά χρόνια πριν είχα ασχοληθεί με το θέμα, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως.

 

Το θέμα είναι όμως ότι δε θέλω να αλλάζω κάθε μέρα διανομές. Θέλω να βάλω μια πολύ καλή, που να έχει μπόλικες εφαρμογές-προγράμματα, και να κάτσω να τη μάθω. Δεν έχω δηλαδή διάθεση να εγκαθιστώ και να απεγκαθιστώ κάθε τρεις και λίγο.

 

Τι μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πιστεύω ότι το ubuntu είναι μια πολύ καλή αρχή. Απ' ότι έχω ακόυσεις, το mandriva είναι το προσιτό για αρχάριους.

 

Η συμβουλή μου είναι να κατεβάσεις 2-3 εκδόσης live cd, και αφού τις δοκιμάσεις να επιλέξεις εκείνη που ταιριάζει στα γούστα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιάς και η microsoft μετά την συμφωνία που έκανε με την Novel , (του Suse Linux)

ουσιαστικά έγινε contributor της διανομής

 

προτείνω για λόγους φερεγγυότητας

να χρησιμοποιήσεις Suse ή OpenSuse

εφ' όσον έχει και την θερμή υποστήριξη της microsoft

πράγμα που απο μόνο του είναι εγγύηση

 

αν πάλι είσαι καχύποπτος σε τέτοιου είδους πρακτικές και συμφωνίες

μπορείς να δοκιμάσεις μιά απο τις πιό γνωστές και με μεγάλη βάση χρηστών και κοινότητας, όπως οι παρακάτω

 

ubuntu

mandriva

fedora

 

για να μη ψάχνεις πολύ φυσικά

 

αν τα Vista δεν άφησαν και πολύ χώρο στον δίσκο, λόγω της γνωστής τους απαίτησης για αυξημένη χρήση κάθε είδους πόρων, (και των οικονομικών συμπεριλαμβανομένων), και μέχρι να τα sVistas

 

τότε προτείνω μια μικρή αλλά θαυματουργή διανομή

που χρησιμοποιώ

 

το puppylinux

 

καλή αρχή !:-D

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτεινω να περασεις μια βολτα απο το distrowatch.com, να δεις ποιες ειναι οι δημοφιλέστερες διανομες, να κατεβασεις 5-10 livecd, να τα δοκιμασεις στο pc σου και να δεις ποιο σου αρεσει καλυτερα.

 

Και δεν εννοω να σου αρεσει το πως ειναι στημενο το γραφικο περιβαλλον, πχ με ωραιο wallpaper κλπ. Να δεις τι εχει η καθε διανομη κατω απο το καπο, δηλαδη ποσο ευκολα ή δυσκολα ρυθμιζεται με τα εργαλεια που παρεχει.

 

Μπορεις παντα να καταφυγεις στη λυση του virtualization μεχρι να μαθεις τα τερτιπια της καθεμιας, και οταν αποφασισεις οτι την κατεχεις καλα, προχωρας και κανεις κανονικη εγκατασταση στο pc σου.

 

Και λιγο προσοχη αν εχεις ati...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ευχηθω καλη τυχη μονο.

 

Αν καθως κανεις boot απο το cd δεν δεις γραφικο περιβαλλον, να ξερεις οτι ειναι λογω της ati κατα 99%.

Μην τρομαξεις, ολα φτιαχνονται εδω με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις εκτεταμένη επαφή με Linux τότε το Slackware είναι αυτό που χρειάζεσαι. Με το slackware (και με μερικές ακόμη διανομές) θα μάθεις το Linux σε τέτοιο βαθμό που ο όρος "ποια διανομή" δεν θα έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top ten Linux distributions

http://mybroadband.co.za/news/Software/9268.html

 

η σειρά προτίμησης μέσα σ' ένα χρόνο

θα έλεγα ενδεικτική του τι "περπατάει"

 

που ο όρος "ποια διανομή" δεν θα έχει νόημα.

για μόνιμη διαμονή σε Linux ψάχνει ο φίλος harisg7 ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελικά κατέληξα σε Ubuntu, γιατί με Kubuntu που είχα βάλει αρχικά είχα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών.

 

Όλα μια χαρά προς το παρόν, εκτός από δύο πραγματάκια:

 

- Σέρνεται λίγο το λειτουργικό λίγο, όπως όταν βλέπεις ταινία fullscreen ή ακόμα και στην περίπτωση της προφύλαξης οθόνης που δοκίμασα. Εντύπωση μου κάνει διότι έχω i7 με 6gb ram και ati 1gb. Λέτε να είναι θέμα drivers κάρτας γραφικών; Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ.

 

- Μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα το γεγονός ότι δεν με αφήνει να κάνω πολλά πράγματα, προφανώς επειδή είναι φρεσκοεγκατεστημένο το Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ati 1gb. Λέτε να είναι θέμα drivers κάρτας γραφικών;

ΝΑΙ... Επιτέλους ati και ubuntu 9.04

 

- Μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα το γεγονός ότι δεν με αφήνει να κάνω πολλά πράγματα, προφανώς επειδή είναι φρεσκοεγκατεστημένο το Ubuntu.

Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...