Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο Mac-Ubuntu


gregmits

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το πώς γίνεται αυτό που λέω στον τίτλο. Χρειάζεται κάποια διαδικασία μέσα απ' τα λειτουργικά για να "βλέπει" και ο Mac τον Ubuntu αλλά και το αντίστροφο; Επίσης, είναι καλύτερο να τους συνδέσω απ' ευθείας ή στο router; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να με συγχωράτε για την noobοσύνη, θα είναι το πρώτο δίκτυο που στήνω..

Έχω κάνει ένα ίδιο θέμα και στο Mac subforum αλλά μέχρι στιγμής no response..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις σταθερες ip και στα 2 pc, που σημαινει οτι θα πεταξεις τον network manager απο το ubuntu και θα κανεις οτι λεω εδω, και μετα θα μοιρασεις τα αρχεια σου στο δικτυο μεσω nfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μπει σε όλη αυτή την διαδικασία και να μην βάλει samba και στα δύο και να βλέπει τα αρχεία του υπολογιστή του εύκολα και απλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μπει σε όλη αυτή την διαδικασία και να μην βάλει samba και στα δύο και να βλέπει τα αρχεία του υπολογιστή του εύκολα και απλά?

Αυτό το απλά κι εύκολα μου αρέσει πολύ.. Αν μπορείς να το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο ή να δώσεις κάποιο link με αναλυτικές οδηγίες θα ήμουν πολύ ευγνώμον..γιατί..

θα είναι το πρώτο δίκτυο που στήνω..
και πραγματικά δεν έχω ιδέα από δίκτυα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να βαλει samba μιας και δεν εμπλεκεται καποιο pc με windows στην ολη υποθεση?

Τα mac εχουν native υποστηριξη για nfs, οποτε γιατι να μην το εκμεταλευτει και να εχει και λιγο καλυτερες ταχυτητες μεταφορας?

 

Ξεχασα να ρωτησω το αυτονοητο. Το share σε ποιο απο τα 2 pc θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι αρκετά εύκολο ιδίως μέσω ubuntu. Εχώ φτιάξει δυκτιο ανάμεσα σε δύο linuxομηχανήματα σε έναν media server και στο ubuntu και τα έχω φτιάξει με samba. Στο ubuntu θα πρέπει να εγκαταστήσει εκτός από το samba πακέτο και το system-config-samba. Βρίσκεις μετά το πρόγραμμα στο μενού του ubuntu και το τρέχεις και δηλώνεις τα αρχεία σου που θέλεις να γίνουν share.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...