Προς το περιεχόμενο

[INFO] Google Chrome Browser - Συζήτηση για τον browser στο linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρώτη θετική εντύπωση για κάποιον που προέρχετε από τον firefox είναι το πόσο απίστευτο γρήγορος είναι ακόμα και με site με βαριά flash και με ανοιχτές άπειρες καρτέλες. Το πρώτο πράγμα πάντως που έκανα αμέσως μετά την μετάβαση ήταν να αλλάξω τις γραμματοσειρές από τις default σε sans, serif, και monoscope.

Μετά έκανα και cloud συχρονισμό τα bookmark και πλέον έχω πρόσβαση από όλους τους broswer που χρησιμοποιώ σε όποιο σύστημα και να δουλέψω.

Και τέλος έψαξα να βρω μερικά χρήσιμα addon. Αυτά που έχω μέχρι στιγμής είναι το Universal search μια search bar που υποστηρίζει εγκατάσταση όλων των search engine από το site του firefox. To Bubble translate για μετάφραση κειμένων που επιλέγεις, Το google wave notifier και το Downloads για καλύτερη διαχείριση των download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχεί κανείς πρόβλημα με τα official repositories της google γιατί εδώ και δύο μέρες δεν μπορεί να συνδεθεί στην πηγή για να πάρει ανανεώσεις ο synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα extention για να στα ανοίγει μέσω του google doc αλλα είναι αρκετά αργό. Σε μένα πάντως τα ανοιγεί κανονικά με τον okular. Είναι και τι έχεις δηλώσει στο σύστημα σαν default πρόγραμμα για να ανοίγει τα pdf.

Θέλω ένα extention για να σώζω session όποτε θέλω. Εχώ βρει κάποια αλλά όλο και κάτι τους λέιπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα extention για να στα ανοίγει μέσω του google doc αλλα είναι αρκετά αργό. Σε μένα πάντως τα ανοιγεί κανονικά με τον okular. Είναι και τι έχεις δηλώσει στο σύστημα σαν default πρόγραμμα για να ανοίγει τα pdf.

 

Πως μπορώ να το κάνω αυτό με το okular; Το πρώτο που λες το δοκίμασα αλλά και πάλι άμα πατήσεις το κουμπί download βγάζει την γκρι οθόνη. Προτιμώ να τα βλέπω μέσω okular όπως εσύ. Αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο.

Εγώ έχω δηλώσει το adobe reader στον chrome αλλά το okular στο σύστημα. Έχω kubuntu 9.10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο system settings και στο για προχωρημένους και από εκεί στις συσχετίσεις αρχείων βάλε αναζήτηση pdf και μετά βάλε τον okular να ανοίγει αυτά τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον okular έχω deafult στο σύστημα έτσι κι αλλιώς. Το έγραψα και πιο πάνω. Άλλα τίποτα. Μήπως η ρύθμιση πρέπει να γίνει στον browser. Πάντως με μια αναζήτηση στο google κατάλαβα ότι δεν έχει λυθεί αυτό το πρόβλημα όλοι το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και η adress bar είναι και search bar υπάρχει κάποιος τρόπος για γρήγορη εκκαθάριση της μπάρας ώστε να γράψουμε την αναζήτηση μας? Δλδ ένα κουμπάκι που κάνει clear της μπάρα άμεσα θα ήταν αρκετά χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...