Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάθε pc πρέπει να έχει ένα linux installation


linuxovios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εντάξει και το αυτοκίνητο δε φταίει που δεν έχει αερόσακους, φταίει ο οδηγός που το στούκαρε και σκοτώθηκε.

 

Και πού ξέρω εγώ ότι το φλασάκι είναι μολυσμένο ρε φίλε? Ή ποιος είπε ότι πρέπει να μειώσω το usability του λογισμικού που πλήρωσα (απενεργοποίηση autorun) για να μην κολλάει ιούς? Και σε άλλο OS κάνω κλικ όπου βρω, αλλά παραδόξως δεν έχω κολλήσει ακόμα τίποτα...

 

Και ναι είμαι σε win αυτή τη στιγμή προς αποφυγή παρεξηγήσεων (έπαιζα C&C)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

στα λογια μου ερχεσαι...και εσυ παιχνιδια θες να παιζεις και βαζεις XP. Αρα και καποιος που θελει να παιζει παιχνιδια στο καινουριο PC αδεια windows 7 θα βαλει, οπως και εσυ αν θες να εισαι νομιμος, αρα παει περιπατο και η καταναλωτικης συνειδηση για την οποια μιλας στην υπογραφη σου. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα offtopic ας μην το συνεχισουμε ;) και ας μεινουμε οτι το linux ειναι παντα χρησιμο, ειδικα για αυτους που το χρησιμοποιουν ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα και καποιος που θελει να παιζει παιχνιδια στο καινουριο PC αδεια windows 7 θα βαλει, οπως και εσυ αν θες να εισαι νομιμος, αρα παει περιπατο και η καταναλωτικης συνειδηση για την οποια μιλας στην υπογραφη σου.

 

Αν διαβάσεις καλά το post της υπογραφής μου, απαντάω στο επιχείρημά σου. Για οποιαδήποτε απορία ή θέση σου πάνω στο θέμα, πόσταρε στο αντίστοιχο thread για να σου απαντήσω.

 

και ας μεινουμε οτι το linux ειναι παντα χρησιμο,

 

Ακριβώς αυτό θέλω να πω σε αυτό το thread. Δε λέω "μην βάλετε windows" γιατί προφανώς είναι απαραίτητα σε πολλές περιπτώσεις (π.χ. games)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντιικότερο + του linux είναι ότι είναι open source. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι η γνώση υφίσταται ανοικτή στον καθένα, ανακυκλώνεται κ συνεχώς βελτιώνεται όπως θα έπρεπε να είναι κ ήταν εξ αρχής, πριν την καταραμένη επιστολή του τριςκατάρατου.

 

Anyway, ευχαριστώ τον IAN που είχε κέφια εκείνη την εποχή που είχε γνωρίσει την DEBra κ τώρα έχουμε την ικανοποίηση να χρησιμοποιούμε το καλύτερο OS ever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ποιος είπε ότι πρέπει να μειώσω το usability του λογισμικού που πλήρωσα (απενεργοποίηση autorun) για να μην κολλάει ιούς?

Αντιφαση detected.

Το autorun παει να πει τρεχω αυτοματα το προγραμμα που απαιτουν τα αρχεια στο φορητο αποθηκευτικο μεσο.

Αρα το να τρεξει το εκτελεσιμο με τα default δικαιωματα που εχει ο μεσος χρηστης Windows ειναι μεσα στις προδιαγραφες. Αν το εκτελεσιμο ειναι κακοβουλο, ειναι αλλη υποθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε που εβαλα 9.04

ξεχασα τα χρ,

γιατι ειναι γεματο με οδηγους (το 9.04)

το software το παιρνω απο τα αποθετηρια,

και δε καθομαι σα το μαλ@@@@κα να ψαχνω ραπιντ

κρακ, κωδικους,

τεσπα εχω εναν κουβα

που το λινουξ τον απογειωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ΠιΣΙ δεν πρέπει να έχει κανένα λειτουργικό. Δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή τη νοοτροπία.

 

Το κάθε OS έρχεται για να καλύψει ορισμένες ανάγκες χρηστών με ορισμένες γνώσεις και ικανότητες.

Το καλύτερο λοιπόν λειτουργικό δεν έιναι αυτό που έχει το τάδε και το δείνα χαρακτηριστικό αλλά αυτό που θα καλύψει τις Δικές μου ανάγκες με τον καλύτερο για Μένα δυνατό τρόπο.

 

Μπορούμε να μιλάμε για ώρες για τα χαρακτηριστικά του Linux kernel σε σχέση με τον Mach και την αντίστοιχη μαμακια των Window$, αλλά αυτά είναι αδιάφορα για τον πατέρα μου, τη μάνα μου, την κουκλα γραμματέα μου κτλ, και οι τρεις φρικαραν (εκτός από τη μάνα μου!!!!!) στην πιο απλή στη χρήση εγκατάσταση Linux που τους έκανα και αρνήθηκαν πεισματικά να δουλέψουν. >(disclaimer η γραμματέας μου δεν είναι κουκλα... είναι απλά γραμματέας)

Εμένα πάλι αν μου δώσεις ένα ΠιΣΙ με Windows θα αρνηθώ σχεδόν πεισματικά να δουλέψω.

 

Μιλήστε με ένα χρήστη Mac (τυγχάνω και εγώ) και δε θα ακούσετε από κανένα άλλο στο κόσμο καλυτερα λογια για το MacOS και το απόλυτο intergration του hardware με το software, την απλότητα, την ασφάλεια και την ταχύτητα με την οποία κάνει τη δουλειά του.

Μιλήστε με ένα χρήστη linux (επίσης τυγχάνω) και θα σας πει για την απόλυτη (σχεδόν) ελευθερία που έχει στο OS του, την ασφάλεια, τη σταθερότητα, την ταχύτητα, την ... την .. το.... τα...

Μιλήστε με ένα χρήστη windows .... εεε όλο και κάτι καλό θα σας πεί και αυτός .....π.χ. την συμβατότητα με hardware, τα παιχνίδια......για τη μέγιστη απόδοση της κάρτας γραφικών του (λυπάμαι αλλά το Linux και το MacOS αποτυγχάνουν παταγωδώς σε αυτό.)

 

Εσπίσης πρέπει να καταλάβουμε ότι το επιχείρημα... ααα δε φταέι το linux ή το MacOS, οι κατασκευαστές hardware φταίνε, αν και ΣΩΣΤΟ είναι πλήρως αδιάφορο για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών, που αγοράζει ένα μηχάνημα και θέλει απλά αυτό να δουλέυει ....

(Υπήρξε πρόσφατα μια μεγάλη κουβέντα για τη θέμα των Binary οδηγών στο λινουξ και η κοινότητα από ότι κατάλαβα τουλάχιστον ήταν υπέρ των ανοικτών οδηγών και καλά κάνει και συμφωνώ, αλλά αυτή η επιλογή έχει τις συνπειές της)

 

Έχω περάσει και από τις τρεις μεγάλες οικογένειες λειτουργικών συστημάτων. Ξεκίνησα με window$, τα οποία κάλυπταν άψογα τις απαιτήσεις μου. ΄Οταν άρχισα να έχω μεγαλύτερες "ανησυχίες" ανακάλυψα τo linux, Με το οποίο πορέυομαι αισίως 7 περίπου χρόνια τώρα.... με σκαμπανεβασματα, πολύ διάβασμα.... ψάξιμο...βρισίδια.... σπασιμο οθόνης με το πληκτορλόγιο λογω νέυρων .... αλλά το διασκέδασα.. τρο γούσταρα ... εμαθα και δεν το αλλάζω .... γιατί ....ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ τις Δικές μου ανάγκες με τον καλύτερο για Μένα τρόπο.

Τελευταία στα λαπτοπ μου έχω στραφεί και σε Mac....... (msi wind με Hackintosh στην αρχή που με έβαλε στο τριπάκι του MacBook Pro) και αυτό για ένα απλό λόγο.... Το λαπτοπ το θέλω αποκλειστικά για μετακινούμενο εργαλείο δουλειάς.... Στο σπίτι ή το γραφείο σπανια θα το ανοίξω.... Παράλληλα.. το hardware του λαπτοπ δεν το επιλέγεις όπως στο desktop και συνήθως δεν το πειράζεις..... Εκτός από σκληρό και μνήμη σχεδόν κανείς δεν αλλάζει κάτι άλλο. Κατά συνέπεια θέλω κάτι που δε θα απαιτεί την ενασχόλησή με την καλή λειτουργία του μηχανήματός μου. Που απλά θα δουλεύει στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων του όπως την πρώτη μέρα.. χωρίς να πρέπει να ψάχνω για οδηγούς ρύθμισης, επαναρύθμιση, και ματαξαναρύθμιση (αυτό δυστυχώς το λινουξ δεν μπορεί να το κανει στα λαπτοπς σε επαρκή για μένα βαθμό), που δε θα απιτεί την προσοχή μου σε ζητήματα όπως defragament, antivirus, antispyware, registry (αυτό τα window$ δεν μπορούν να το κάνουν σε κανένα βαθμό).

Αυτές όμως είναι οι Δικές μου ανάγκες.

 

Ο καθένας λοιπόν έχει το Δικό του καύτερο των άλλων OS γιατί αυτό εξυπηρετεί τις δικές του ανάγκες, τη δική του πόρωση.

Για μένα σε desktop είναι μακράν το λινουξ, σε λαπτοπ ο συνδυασμός των καινούργιων macbook και MacOS X είναι ανίκητος, για τις δικές μου ανάγκες.

 

Αυτά τα ολίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hasodikis, καλό και άγιο το post σου και φυσικά είμαστε σύμφωνοι. Το πνεύμα του thread όμως (ή αν θες η δικιά μου λογική) είναι να υπάρχει μια εγκατάσταση linux ως ένα χρήσιμο εργαλείο στο σκληρό μας δίσκο.

 

Τώρα βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις -μοιραία- το thread ξέφευγε, αλλά προσπάθησε να εστιάσεις σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σύμφωνα με το αρχικό post απευθυνόμαστε σε άτομα που δε θέλουν να ασχοληθούν, ούτε και να το μάθουν. Γι' αυτούς θα είναι αναβάθμιση, όχι υποβάθμιση.

 

2) Η άποψή σου έχει ψήγματα ρατσισμού - θα έλεγα - . Ακόμα και βασικό OS να το έχεις, τι είναι? Δεν είναι ένα μέσο - εργαλείο για να κάνεις τη δουλειά σου? Γιατί αν δεχτούμε την άποψη σου, μετά θα θεωρήσουμε υποβάθμιση την εγκατάσταση από κάποιον που δουλεύει μόνο με το ποντίκι και θα φτάσουμε στο να θεωρείται υποβάθμιση αν δεν είσαι ο super wow shell guru. Η ακόμα χειρότερα θα φτάσουμε να θεωρούμε υποβάθμιση αν χρησιμοποιείς linux και δεν είσαι kernel contributor... Έλεος

 

Θα πρότεινα να το βλέπαμε ως χρήση λογισμικού στο 0,1% των δυνατοτήτων του. Όμορφα και απλά. Δε συμφωνείς ?

 

 

 

Υ.Γ. Για μένα το linux είναι ιδέα, ελευθερία, σύμβολο ανεξαρτησίας και μέσο γνώσης, αλλά δεν μπορώ να απαιτήσω όλοι να το βλέπουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hasodikis εάν η γραμματέας σου δεν είναι ούτε κούκλα ούτε καταλαβαίνει από linux τι την κρατάς??? :)

 

Εμένα πάντως κ οι δύο γραμματείς κ κούκλες είναι κ όλη η εταιρεία τρέχει καθαρό debian. Άμα στηθεί κ τους πεις δυο πράγματα, τότε η χρήση του είναι ευκολότερη κ από w$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να με συμπαθατε αλλα ειμαι νεος στο 9.04 και θελω τη γνωμη παλαιων

 

λεει ο χασοδικης

Μιλήστε με ένα χρήστη windows .... εεε όλο και κάτι καλό θα σας πεί και αυτός .....π.χ. την συμβατότητα με hardware, τα παιχνίδια......για τη μέγιστη απόδοση της κάρτας γραφικών του

 

 

ισχυει αυτο?

εγω με επιταχυντη 950 ιντελ

τρεχω τα παντα , τρισδιαστατα και χωρις κολλημα

με τα βρωμοπαραθυρα δεν μπορουσα να παιξω ουτε ταβλι

οταν ειχα σβιστα,

περιμενα 20λεπτα για τερματισμο

κυριολεκτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ν

εγω με επιταχυντη 950 ιντελ

τρεχω τα παντα , τρισδιαστατα και χωρις κολλημα

με τα βρωμοπαραθυρα δεν μπορουσα να παιξω ουτε ταβλι

οταν ειχα σβιστα,

περιμενα 20λεπτα για τερματισμο

κυριολεκτικα

 

Όταν λέω για μέγιστη απόδοση κάρτας γραφικών δεν αναφέρομαι σε onboard intel αλλά σε ξεχωριστές κάρτες γραφικών nvidia και ati.

Δυστυχώς , όπως και να το κάνουμε, είναι πλήρως αποδεδειγμένο ότι η ίδια κάρτα έχει καλύτερες eπιδόσεις σε windows από ότι σε λινουξ και MacOS και αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με τους drivers, οι οποίοι είναι κατά πολύ καλύτερα γραμμένοι σε windows.

Καλά δε μιλάω για ATI ... poy sto linux ειναι για τα σκουπίδια οι περισσότερες απόπλευρά επιδόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαντήθηκε η ερώτηση ! :mrgreen:

.

 

Επικαλούμαι το δικαίωμα μου να μην απαντήσω στις ερωτήσεις σας.... τουλάχιστον απουσία το δικού μου δικηγόρου:X:X:X:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...