Προς το περιεχόμενο

Καλή φωτογραφία...Επιλογή μηχανής κ.α.


waves

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγειές!!! Και καλές λήψεις!! Καλά έκανες....

 

Για αρχή ψυχραιμία...Θέλει υπομονή, θα τα μάθεις όλα σιγά σιγά. Και γω όταν πήρα την δικιά μου δεν ήξερα τπτ απολύτως, ήταν η πρώτη μου μηχανή.

 

Καλές πηγές για έναν καινούριο είναι σαφώς το dpgr.gr (τα άρθρα και το φόρουμ) αλλά και το γλωσσάρι του dpreview.com. Και φυσικά διαβάζεις πολύ καλά το μανιουαλ της μηχανής (ακούγεται ίσως τετριμμένο αλλά ήταν η πρώτη συμβουλή που έδωσαν σε μια φίλη μου όταν άρχισε μαθήματα, να μάθει τον εξοπλισμό της, δυνατότητες αλλά και αδυναμίες).

 

Για αρχή το IS που ρωτάς.. Το IS (Image stabilizer) σταθεροποιεί την κάμερα (οχι το θέμα που τραβάς) όταν δεν έχεις τρίποδα και τραβάς με το χέρι πχ νυχτερινή λήψη με μικρή ταχύτητα κλείστρου. Χωρίς το IS η φωτό θαβγαινε κουνημένη, αλλά το IS το διορθώνει αυτό σε αρκετά καλό βαθμό. Ο φακός με το IS είναι πολύ καλός entry φακός και θα σε εξυπηρετήσει για καιρό.

 

Τα AF, MF έχουν να κάνουν με την εστίαση στο αντικείμενο που θέλεις να φωτογραφήσεις.

Αν δεις στο σκόπευτρο υπάρχουν 9 σημεία εστίασης, από τα οποία αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις μόνο ένα. AF είναι το αυτόματο focus (γίνεται μόνο του μισοπατώντας το κουμπάκι λήψης) ενώ το MF το χειροκίνητο. Δλδ Θα γυρίσεις εσύ μόνος σου το δαχτυλίδι στο φακό (μπροστά) μέχρι να δεις καθαρά το αντικείμενο που θέλεις να εστιάσεις. Οταν επιτευχθεί η εστίαση και μισοπατήσεις το κουμπάκι της μηχανής, θα ανάψει το σημείο όπου εστίασε στο σκόπευτρο. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού η αυτόματη εστίαση είναι δύσκολη και χρειάζεται η χειροκίνητη.

 

Η φωτομέτρηση έχει να κάνει (χονδρικά) με το πόσο φως πρέπει να περάσει στην μηχανή ώστε να καταγραφεί σωστά η φωτογραφία. Μετράει δλδ τη φωτεινότητα της εικόνας. Αν η εικόνα είναι πολύ φωτεινή πρέπει να περάσει λίγο φως (χαμηλό ISO, μεγάλες τιμές f και ταχύτητες κλείστρου) Πολύ φως οδηγεί σε κάψιμο (όλα άσπρα, χάνονται οι πληροφορίες), λίγο σε σκοτεινή φωτό με μαύρες περιοχές ενδεχομένως. Χρειάζεται να συνδιάσεις το σωστό ISO, διάφραγμα και κλείστρο ώστε να έχεις τη φωτεινότητα που θέλεις. Το ιστόγραμμα που βγάζει η μηχανή στο display θα σε βοηθήσει πολύ σε αυτό.

 

Αυτά γραμμένα πολύ στο πόδι και καλούς πειραματισμούς!!!Γενικά ισχύει παθαίνοντας μαθαίνοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μάθεις να χειρίζεσαι μία μηχανή είναι πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να μάθεις να βγάζεις φωτογραφίες. Με την dslr θα εντρυφήσεις γρηγορότερα σε τεχνικά θεματα που σου είναι απαραίτητα για να ξεκινήσεις και θα σε στηρίξει πολύ καλύτερα στην εξέλιξή σου.

 

Πολα + σε αυτο, με βρισκεις απολυτα συμφωνο γιατι την μηχανη θα την μαθεις εμασως αλλα απο εκει και περα συνθεση, εκθεση, φωτισμο θα σου παρουν χρονια μεχρι να πεις οτι κατι ξερω.

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Πήρα τελικά την Canon EOS 1000D :-)

 

Ευτυχώς πήρα kit με φακό αυτόν με IS (που δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει) αλλά από ότι διάβασα είναι καλύτερος από τον default kit.

 

Το πρώτο πράγμα, που έχω να πω, είναι άλλη αίσθηση στο χέρι :-)

 

Βέβαια, έχω ένα σωρό απορίες...

 

Είμαι άσχετος, αλλά διαβάζω....

 

Έχω πελαγώσει με αυτά τα AF, MF, φωτομετρήσεις, image stabilizer (που λέγαμε) 18:55 και τέτοια.

 

Μήπως, κάποιος/α μπορεί, κάπως απλά, να με διαφωτίσει; Αν έχει όρεξη βέβαια.

Εγώ συνεχίζω το διάβασμα. Μεγειά μου!!!:-)

 

Καταρχην καλοριζικη και σου ευχομαι καλες ληψης, εκανες μια πολυ καλη επιλογη! Απο εκει και περα τωρα πρεπει να ξεκινησεις να διαβαζεις το manual, θα μαθεις αρκετα πραγματα για την χρηση της και για το τι κανει καθε μενου. Στην αρχη καλο ειναι να την αφησεις στο auto η στο program (p) που ειναι αυτοματοποιημενα modes. Οταν μαθεις πως λειτουργει η ταχυτητα κλειστρου, το διαφραγμα και το iso τοτε μπορεις να πας σε καποιο μη αυτοματοποιημενο mode οπως το av, tv και m mode.

Επειδη εισαι νεος στις dslr θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στο dpgr που ειναι ενα φωτογραφικο φορουμ και να κανεις ενα account στο flickr που εχει groups για την 1000d με αρκετους χρηστες προθυμους να σε βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

1) Καταρχην διαφορα μεταξυ ασπρομαυρου και εγχρωμου δεν υπαρχει, αυτο καθοριζεται απο την επεξεργασια που θα κανεις μετα. Τωρα οσον αφορα το τοπιο με τον κιτ φακο θα εχεις το ιδιο ευρος σε wide μιας και ειναι στα 28mm και οι 3 μηχανες. Τωρα απο εκει και περα ποιοτικα & χρωματικα νομιζω θα ειναι υπερ της dslr.

 

 

Κάποιος οδηγός για (εύρεση) προγράμματος επεξεργασίας υπάρχει κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...