Προς το περιεχόμενο

[INFO]: Επίσημο αποθετήριο εκπαιδευτικού λογισμικού


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπον, επειδη αποφασισα να δοκιμασω να πακεταρω καποιο απο τα προγραμματα, αλλα απο deb δεν ξερω τη τυφλα μου, μου λετε ποια ειναι τα αντιστοιχα των source rpm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα sources:

*δεν* υπάρχει source repository αφού σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι διαθέσιμος ο πηγαίος κώδικας του λογισμικού.

 

jim_p, τα sources που λες είναι από *άλλο* repository, όχι από αυτό με το εκπαιδευτικό λογισμικό. Μάλλον σε έχει μπλέξει ο κώδικας του script, αγνόησέ τον τελείως, είναι ένα κοινό script που χρησιμοποιείται για πολλά repositories...

 

Για τη μετατροπή σε rpm: δεν έχω ιδέα από rpm, αλλά νομίζω ότι το alien είναι αυτό που χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για το ασχετο ισως post μου αλλα αυτη την υλη του δημοτικου ξερουν να την διδαξουν οι δασκαλοι δηλαδη εχουν εκπαιδευτει για αυτην?

το λεω γιατι περσι ο γιος μου πηγαινε 2 δημοτικου στο λιτσειο χαλανδριου και εγκατεστησα σε ολα τα pc της αιθουσας πληροφορικης τα προγραμματα αυτα του πανελληνιου σχολικου δικτυο σε windows αλλα δεν τα χρησιμοποιουν οι δασκαλοι γιατι δεν τους αναγκαζει κανενας αλλα ουτε και ξερουν πως να το κανουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα δυστυχως εχει πολλα bug.Οι μισες δραστηριοτητες στα μαθηματικα Α_Β δημοτικου, σε μενα τουλαχιστον,κολλανε 'η εχουν κενη οθονη.Σου ζηταει να κανεις μια πραξη και αφου την κανεις κολλαει και πρπει να γυρισεις πισω για να σου βγαλει αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα δυστυχως εχει πολλα bug.Οι μισες δραστηριοτητες στα μαθηματικα Α_Β δημοτικου, σε μενα τουλαχιστον,κολλανε 'η εχουν κενη οθονη.Σου ζηταει να κανεις μια πραξη και αφου την κανεις κολλαει και πρπει να γυρισεις πισω για να σου βγαλει αλλη.

 

Τα ίδια αρχεία flash που χρησιμοποιούνται στην Windows-έκδοση του λογισμικού (http://pi-schools.sch.gr/software/dimotiko/) χρησιμοποιήθηκαν και για την Linux-έκδοση, επομένως σε θέμα πακεταρίσματος δεν μπορεί να διορθωθεί κάτι. Αν υπάρχει bug στο πρωτότυπο πρόγραμμα θα πρέπει να αναφερθεί στο http://helpdesk.sch.gr.

 

Το συγκεκριμένο όμως μου μυρίζει για bug του flash player, ίσως θα πρέπει να το κάνεις report στην adobe. Εγώ το δοκίμασα και μου παίζει ΟΚ χωρίς κενές οθόνες και χωρίς κολλήματα με την παρακάτω έκδοση του flash player:

flashplugin-nonfree 10.0.32.18ubuntu0.9.04.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημήτρη *δεν υπάρχει* source κώδικας για τα προγράμματα (μάλλον τον έχουν μόνο οι εταιρίες που τα ανάπτυξαν). Ό,τι αλλαγές κάναμε για να παίξουν σε Linux είναι ενσωματωμένες στα binary .deb, τα οποία κατεβαίνουν π.χ. με

aptitude download gym-anglika-a-c

 

Λίστα των διαθέσιμων πακέτων βλέπεις με

apt-cache show gymnasio

ή με

apt-cache show dimotiko

 

Αν δεν έχεις apt, πήγαινε κατευθείαν στο http://ts.sch.gr/repo/pool/ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βγήκε νέα έκδοση του flash player η οποία υποστηρίζει utf8 σαν είσοδο.

Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε επιτέλους να γράφουμε ελληνικά, είτε στις εκπαιδευτικές εφαρμογές του ΠΙ για Ubuntu (http://ts.sch.gr/repo), είτε στο pseudoglossa.gr.

Είναι beta ακόμα! Αν και δεν είδα κανένα πρόβλημα...

 

Όποιος θέλει ας την κατεβάσει από http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer10.html

 

Προσωπικά προτίμησα αντί να τρέξω τον installer, να κάνω overwrite το αρχείο /usr/lib/flashplugin-installer/libflashplayer.so (ή το /usr/lib/adobe-flashplugin/libflashplayer.so) με αυτό που υπήρχε μέσα στον installer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρός είναι οι της εκπαίδευσης πληροφορικάριοι

να "καταργήσουν" το flash (σιγά σιγά)

 

δεν υπάρχει άλλη λύση

εκτός απο τα "μπιχλιμπίδια" ;

 

όταν ψάχνω σχετικά θέματα στο web

όλο "επάνω σου πέφτω" ρε alkisg ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός απο τα "μπιχλιμπίδια" ;

 

Δυστυχώς, για ανάπτυξη αλληλεπιδραστικών πολυμεσικών εφαρμογών δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές...

...και πάλι καλά που τα κάνουν πια με flash και τρέχουν και σε Linux, παλιότερα τα έκαναν σε director, shockwave κτλ και δεν έπαιζαν καν!

 

Βέβαια, είναι και κάμποσα λογισμικά που χρησιμοποιούν flash απλά για την αναπαραγωγή βίντεο. Αυτά θα μπορούσαν πια άνετα να χρησιμοποιήσουν το video element της HTML 5, και να απαλλαγούν από το flash.

 

 

Το χειρότερο είναι ότι πολλές εκπαιδευτικές εφαρμογές του υπουργείου είναι ειδικά γραμμένες για Internet Explorer, και σε Firefox αρνούνται να ξεκινήσουν. Θα πρέπει λίγο οι γραφιάδες που προκυρήσσουν τους διαγωνισμούς για τα λογισμικά να αναθεωρήσουν τις ζητούμενες προδιαγραφές τους, γιατί τα μισά σχολεία έχουν Windows 2000 και ο αρχαίος πια Internet Explorer 6 δεν λαμβάνει ούτε καν ενημερώσεις ασφαλείας. Θα έπρεπε στις προδιαγραφές να απαιτούσαν συμβατότητα και με Firefox.

 

> όταν ψάχνω σχετικά θέματα στο web όλο "επάνω σου πέφτω" ρε alkisg !

;)

 

Καλημέρα θρανίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...